Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

,μαλλον δευτερα παραλαμβανω ε;

 

2015-03-19

13:09 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-03-14

19:51 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

Origin Country - NetherlandsNormal Tracking

2015-03-19

15:09 The item has been processed in the country of destination

2015-03-18

11:23 The item is on transport to the country of destination

2015-03-14

19:51 The item is at the PostNL sorting center

2015-03-10

07:59 The item is pre-advised

Δεν θέλω να σε προιδεάζω αρνητικά αλλά πράγματα που έφτασαν Ελλάδα την Παρασκευή θα τα πάρω αύριο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλα είναι σχετικα.Σήμερα παρέλαβα δέμα που μπήκε προχθες στην Ελλάδα και παράλληλα έχω άλλο ενα που είναι στο αεροδρόμιο ακόμα απο 10/3.

Αβυσος οι διαδικασίες των ΕΛΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα ε;άστα.αυτό στάλθηκε 18 του μηνός και το ανοιξανε ηδη ενω ενα άλλο που περιμενω και έχει ξεκινησει απο τις 16 δεν έχει φανει ακόμα στο αεροδρόμιο.Συμφωνώ απόλυτα λιλικο άβυσσος
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε προιδεάζω αρνητικά αλλά πράγματα που έφτασαν Ελλάδα την Παρασκευή θα τα πάρω αύριο...

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-03-2015 17:07 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-03-2015 23:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 17-03-2015 12:06 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-03-2015 15:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

τι παιζει εδω ? πρεπει να ανησυχω για τελωνιο?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-03-2015 17:07 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-03-2015 23:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 17-03-2015 12:06 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-03-2015 15:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

τι παιζει εδω ? πρεπει να ανησυχω για τελωνιο?

 

Όχι μπορεί ακόμα και αύριο να σου ερθει ειδοποίηση.αλλά μάλλον για δευτερα

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-03-2015 17:07 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-03-2015 23:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 17-03-2015 12:06 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-03-2015 15:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

τι παιζει εδω ? πρεπει να ανησυχω για τελωνιο?

 

Οχι.. Κατα 90% αύριο το πρωι θα πάει στο ΜΔ και θα σου στείλουν ειδοποιήση να παραλάβεις(Δευτέρα)

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-03-2015 17:07 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-03-2015 23:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 17-03-2015 12:06 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-03-2015 15:43 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

τι παιζει εδω ? πρεπει να ανησυχω για τελωνιο?

Εμενα απο 04/03/2015 λεει αντικειμενα σε συσκευασια και ακομα δεν εχει φτασει ελλαδα. Εσενα εφυγε 2 μερες αργοτερα και θα παραλαβεις τι γινεται με την Singapore post παλια σε εξι μερες φτανανε ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αγορα απο gearbest και μου ζητανε κατι σαν αποδειξη οτι ειμαι εγω ο ιδιοκτητης της καρτας κμαι να βγαλω φωτο και να τις στειλω (επειδη ειναι μεγαλο το ποσο λενε)

πρωτη φορα μου γινεται αυτο

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αγορα απο gearbest και μου ζητανε κατι σαν αποδειξη οτι ειμαι εγω ο ιδιοκτητης της καρτας κμαι να βγαλω φωτο και να τις στειλω (επειδη ειναι μεγαλο το ποσο λενε)

πρωτη φορα μου γινεται αυτο

τι να κανω?

 

Αν πλήρωσες με Paypal γράψτους...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

και αν δεν μου το στειλουν?

 

Dispute, claim και τα λεφτά σου σε άλλο κατάστημα.

Αφού ήδη έχεις κάνει εξακρίβση στοιχείων με το PayPal δεν θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει. .&-

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Dispute, claim και τα λεφτά σου σε άλλο κατάστημα.

Αφού ήδη έχεις κάνει εξακρίβση στοιχείων με το PayPal δεν θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει. .&-

 

να σαι καλα...ετσι θα κανω:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, έχω την εντύπωση ότι γενικότερα έχουν βελτιωθεί οι χρόνοι αποστολής.

Σε συνέχεια της τάχιστης παραλαβής ένος tablet με την NL Post, που ήρθε μέσα σε 11 ημέρες, σήμερα (20/03/2015) παρέλαβα 3 μικροαντικείμενα από ebay, τα οποία είχαν αποσταλεί ως απλά την 02/03, την 07/03 και επίσης την 07/03 αντίστοιχα, ενώ ταυτόχρονα έφτασε στα Σπάτα και συστημένο που ταχυδρομήθηκε με China Post στις 09/03.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, έχω την εντύπωση ότι γενικότερα έχουν βελτιωθεί οι χρόνοι αποστολής.

Σε συνέχεια της τάχιστης παραλαβής ένος tablet με την NL Post, που ήρθε μέσα σε 11 ημέρες, ήμερα (20/03/2015) παρέλαβα 3 μικροαντικείμενα από ebay, τα οποία είχαν αποσταλεί ως απλά την 02/03, την 07/03 και επίσης την 07/03 αντίστοιχα, ενώ ταυτόχρονα έφτασε στα Σπάτα και συστημένο που ταχυδρομήθηκε με China Post στις 09/03.

 

Σε μερικά μαγαζιά πάντως σε NL post, δίνουν γρηγορότερη εκτιμώμενη παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο δεν βλεπω το σχολιο μου μαλλον εκανα πατατα!!!παμε απο την αρχη...επειδη δεν θελω ννα την ξαναπατησω σε αγορα θελω λιγο την βοηθεια σας....προκειτε να αγορασω 2 lenovo s898T απο minideal...να τα παραγγειλω μαζι ή να ζητησω να μου τα στειλουν ξεχωριστα??ποια η γνωμη σας για το καταστημα?

 

Η πατάτα είναι πως γράφεις σε λάθος νήμα. Ξανακάνε την ερώτηση σου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα τον οδηγό έκανα και εγώ την πρώτη μου αγορά μέσω PayPal.Σύμφωνα με το track number φαίνεται ότι 14 Μαρτίου έγινε η αποστολή για Ελλάδα.Στον οδηγό διάβασα ότι σ αυτή την περίπτωση φεύγει σε μια με δύο ημέρες.Από τότε πάντως τίποτα.Είναι με singpost και το truck number είναι RP401272522SG.
Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα τον οδηγό έκανα και εγώ την πρώτη μου αγορά μέσω PayPal.Σύμφωνα με το track number φαίνεται ότι 14 Μαρτίου έγινε η αποστολή για Ελλάδα.Στον οδηγό διάβασα ότι σ αυτή την περίπτωση φεύγει σε μια με δύο ημέρες.Από τότε πάντως τίποτα.Είναι με singpost και το truck number είναι RP401272522SG.

Το πακέτο σου φίλε μου έχει μπει σε αεροπλάνο απο τις 14-3. Αυτό σημαίνει οτι σε μερικές μέρες θα φανεί Ελλάδα. Υπομονή.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Παιδια China, Netherlands ή Singpost θα διαλέγατε; ΜΕ ενδιαφέρει κυρίως το να μην περάσω τελωνείο παρά η ταχύτητα..

Οποιοδήποτε, αρκεί να είναι με απλό ταχυδρομείο, όχι EMS ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια China, Netherlands ή Singpost θα διαλέγατε; ΜΕ ενδιαφέρει κυρίως το να μην περάσω τελωνείο παρά η ταχύτητα..

 

1. Οι συζητήσεις για αποφυγή πληρωμής τελών και φόρων απαγορεύεται σ' αυτό το forum

2. Όσες φορές έχω παραγγείλει από το Gearbest, επιλέγω το Ολλανδικό και με έχει δικαιώσει, γιατί ξέρουν τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια China, Netherlands ή Singpost θα διαλέγατε; ΜΕ ενδιαφέρει κυρίως το να μην περάσω τελωνείο παρά η ταχύτητα..

Εφόσον δεν είναι με courier σπάνια κολλάει στο τελωνείο το πακέτο, σύμφωνα με οσα διάβασα απο πιο παλιούς εδω μέσα. Οι εταιρίες λίγο πολύ ολες την ίδια δουλειά κάνουν και η ταχύτητα επίσης είναι σχετική πιστεύω. Τη μια είναι η NL πιο γρήγορη , την άλλη κάποια απο τις άλλες.Στο χρόνο παίζει ρόλο και πόσο σύντομα θα πάει το πακέτο απο τον προμηθευτή στην εκάστοτε εταιρία.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο σου φίλε μου έχει μπει σε αεροπλάνο απο τις 14-3. Αυτό σημαίνει οτι σε μερικές μέρες θα φανεί Ελλάδα. Υπομονή.

Σ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε, αρκεί να είναι με απλό ταχυδρομείο, όχι EMS ....

 

Απλά το fastcardtech (το οποιο ο Σταυρος είπε οτι ειναι αρκετα αξιόπιστο) δίνει και τις 3 επιλογές...Κινα τσάμπα, Σιγκαπούρη +2δολλαρια, Ολλανδια +5 δολλάρια...

 

Επίσης έχει και τις επιλογές Transport Insurance και Customs Duties Insurance, αλλά ειναι ακριβές και λέω να μην τις επιλέξω...Ελπίζω σε περίπτωση που χαθεί το πακέτο να μην εχω θέμα που δεν τις επέλεξα και να με καλύπτει το PP (ποτέ δεν καταλαβα τον λόγο ύπαρξης αυτων των 2 υπηρεσιών)...

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες κανει να φανει στο συστημα το tracking number του NL post γιατι εχω παρει tracking απο 16/03 και ακομα δεν φαινετε τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

Απλά το fastcardtech (το οποιο ο Σταυρος είπε οτι ειναι αρκετα αξιόπιστο) δίνει και τις 3 επιλογές...Κινα τσάμπα, Σιγκαπούρη +2δολλαρια, Ολλανδια +5 δολλάρια...

Επίσης έχει και τις επιλογές Transport Insurance και Customs Duties Insurance, αλλά ειναι ακριβές και λέω να μην τις επιλέξω...Ελπίζω σε περίπτωση που χαθεί το πακέτο να μην εχω θέμα που δεν τις επέλεξα και να με καλύπτει το PP (ποτέ δεν καταλαβα τον λόγο ύπαρξης αυτων των 2 υπηρεσιών)...

Αρκεί να έχεις tracking number και είσαι καλυμμένος.

 

Ποσες μερες κανει να φανει στο συστημα το tracking number του NL post γιατι εχω παρει tracking απο 16/03 και ακομα δεν φαινετε τιποτα?

Μπορεί να κάνει και 5-6 ημέρες.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...