Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχουν έξοδα εκτελωνισμού για αξίες CIF (κόστος +μεταφορικά) μέχρι 22 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

http://en.4px.com/index.php?option=com_tracking4px

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι συμβαίνει ακριβώς? Αυτό μου το δείχνει μερες

Link to comment
Share on other sites

Κάνε track εδώ

 

και κοίτα στην πρώτη σελίδα...

 

Το έχω δει αυτό... Απλώς μάλλον πρέπει να περιμένω λίγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Πρώτη φορά βλέπω (μετά απο πολλές αγορές απο Κίνα)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 17-03-2015 20:27 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-03-2015 10:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 19-03-2015 12:55 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-03-2015 09:23 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 24-03-2015 04:03 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-03-2015 09:20 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Αν μου ζητήσουν λεφτά, μπορώ να το αφήσω και να κάνω dispute και να ζητήσω refund?

Τί γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Η αποστολή είναι με NLpost

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα μια γρηγορη απαντηση για μια παραγγελια που εκανα απο το merimobiles.com.

Εχω παραγγειλει ενα ταμπλετ (onda v102w) και σημερα μου στειλανε ενα mail οτι το εχουν διαθεσιμο στις αποθηκες τους στην ευρωπη και με μια εξτρα χρεωση 30-36$ αναλογα τον τροπο αποστολης θα το εχω χωρις τελωνιακους δασμους και καθυστεριση.

Για εσας που εχετε παραγγελει απο το merimobiles καποιο ταμπλετ ειχατε τετοιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Πρώτη φορά βλέπω (μετά απο πολλές αγορές απο Κίνα)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 17-03-2015 20:27 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-03-2015 10:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 19-03-2015 12:55 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-03-2015 09:23 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 24-03-2015 04:03 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-03-2015 09:20 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Αν μου ζητήσουν λεφτά, μπορώ να το αφήσω και να κάνω dispute και να ζητήσω refund?

Τί γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Η αποστολή είναι με NLpost

 

Απο ποιό κατάστημα έκανες την αγορά; γιατί σε αγορά κινητού το gearbest πχ αναγράφει στο πακέτο ότι υπάρχει μέσα κινητό αξίας 28$

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια και σε μενα αγορα απο banggood με nl post μου εβγαλε κλεισιμο απο υεδ θεσσαλονικης .και ενα δευτερο δεμα που εχει καθυστερησει θεσσαλονικη μαλλον θα περασει και αυτο .Απο εβδομαδα θα ξερουμε . ωραιο πασχαλιατικο δωρο .......
Link to comment
Share on other sites

Απο ποιό κατάστημα έκανες την αγορά; γιατί σε αγορά κινητού το gearbest πχ αναγράφει στο πακέτο ότι υπάρχει μέσα κινητό αξίας 28$

 

Το έχουμε γράψει κατ' επανάληψη... Τα τελωνεία δεν κοστολογούν τα διάφορα αντικείμενα με βάση τις αναγραφόμενες αστείες και πλασματικές αξίες τους...

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε γράψει κατ' επανάληψη... Τα τελωνεία δεν κοστολογούν τα διάφορα αντικείμενα με βάση τις αναγραφόμενες αστείες και πλασματικές αξίες τους...

 

Και τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση? ζητάμε να επιστρέψει Και παίρνουμε πίσω τα χρήματα μας μέσω PayPal ή το κατάστημα θα μας αγνοήσει?

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεται το τελωνείο και παραλαμβάνεται το αντικείμενο...

 

Απαγορεύονται οι συζητήσεις περί αποφυγής τελωνείων...

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε γράψει κατ' επανάληψη... Τα τελωνεία δεν κοστολογούν τα διάφορα αντικείμενα με βάση τις αναγραφόμενες αστείες και πλασματικές αξίες τους...

 

Είδες πουθενά να αναφέρω ότι θα κοστολογηθεί με αυτή την τιμή; Ξέρω πολύ καλά πως κοστολογεί το τελωνείο.

Εγώ ρώτησα απο ποιό κατάστημα το αγόρασε, γιατί το gearbest είναι επίβοφο το ότι αναφέρει πάνω σε όλα του τα πακέτα το τι πραγματικά εμπεριέχει μεσα το κάθε δέμα και γιατί περιμένω ένα κινητό απο απο αυτούς μέσω NL και είμαι επίσης απο Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεται το τελωνείο και παραλαμβάνεται το αντικείμενο...

 

Απαγορεύονται οι συζητήσεις περί αποφυγής τελωνείων...

 

μα δεν συζήτησα τρόπο αποφυγής. ρωτάω εάν δεν θέλω να πληρώσω το τελωνείο(αν έχω αυτό το δικαίωμα δηλαδή) θα σταλεί πισω?

Link to comment
Share on other sites

Και τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση? ζητάμε να επιστρέψει Και παίρνουμε πίσω τα χρήματα μας μέσω PayPal ή το κατάστημα θα μας αγνοήσει?

Που ευθύνεται το κατάστημα για να πληρώσει αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Που ευθύνεται το κατάστημα για να πληρώσει αυτό ;

 

Φυσικά και δεν ευθύνεται. λέω απλώς αν το γνωρίζουν Και αυτοί πως κάτι τέτοιο είναι πιθανό να συμβεί Και δέχονται επιστροφή προϊόντος με δικά μας έξοδα Φυσικά. Αν έχει αναφερθεί τέτοια αντιμετωπιση από κατάστημα ζητώ να μαθω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Πρώτη φορά βλέπω (μετά απο πολλές αγορές απο Κίνα)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 17-03-2015 20:27 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-03-2015 10:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 19-03-2015 12:55 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-03-2015 09:23 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 24-03-2015 04:03 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-03-2015 09:20 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Αν μου ζητήσουν λεφτά, μπορώ να το αφήσω και να κάνω dispute και να ζητήσω refund?

Τί γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Η αποστολή είναι με NLpost

 

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των αντίστοιχων δεμάτων από Κίνα, εκτελωνίζεται χωρίς διαδιακσίες και παραδίδεται στους παραλήπτες. Υπάρχουν, όμως, και λίγες περιπτώσεις που, για διάφορους λόγους, κάνουν στάση στο τελωνείο. Το δικό σου μπήκε στην ΥΕΔ σήμερα το πρωί και από την επόμενη εβδομάδα θα ενημερωθείς αλλά νομίζω ότι, εάν χρεωθείς με σχετικά έξοδα, αυτά θα ζητηθούν στην παράδοση. Τότε θα κρίνεις εάν το ποσό των εξόδων σε συμφέρει (και μπορείς) να το πληρώσεις ή όχι.

 

Ο πωλητής, φυσικά, δεν έχει καμία ανάμιξη σ' αυτή τη διαδικασία και οι σκέψεις για dispute και refund δεν έχουν εφαρμογή στην περίπτωσή σου. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις, αφού μάθεις το ποσό των εξόδων, είναι να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να τον ρωτήσεις αν δέχεται να του επιστραφεί ως ανεπίδοτο το δέμα και να βρει κάποιο τρόπο διακανονισμού των χρημάτων που πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα,

Εγω βλέπω στη Θεσσαλονίκη μας βάλανε στο μάτι

Παραγγελια κινητο των 100€ απο to2c

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 14-03-2015 19:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-03-2015 07:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 20-03-2015 09:22 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-03-2015 11:52 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 24-03-2015 04:05 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-03-2015 09:21 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Είδες πουθενά να αναφέρω ότι θα κοστολογηθεί με αυτή την τιμή; Ξέρω πολύ καλά πως κοστολογεί το τελωνείο.

Εγώ ρώτησα απο ποιό κατάστημα το αγόρασε, γιατί το gearbest είναι επίβοφο το ότι αναφέρει πάνω σε όλα του τα πακέτα το τι πραγματικά εμπεριέχει μεσα το κάθε δέμα και γιατί περιμένω ένα κινητό απο απο αυτούς μέσω NL και είμαι επίσης απο Θεσσαλονίκη.

 

Και ερωτώ... Εσύ πιστεύεις ότι οι τελωνειακοί τρώνε κουτόχορτο και πιστεύουν ότι όλα αυτά τα garden tools κ.λπ. αηδίες που γράφουν πάνω στα πακέτα οι Κινέζοι είναι αληθή;

Το κριτήριο του τυχόν εκτελωνισμού δεν είναι η περιγραφή του αντικειμένου, που αναγράφεται πάνω στο πακέτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα,

Εγω βλέπω στη Θεσσαλονίκη μας βάλανε στο μάτι

Παραγγελια κινητο των 100€ απο to2c

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 14-03-2015 19:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-03-2015 07:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 20-03-2015 09:22 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-03-2015 11:52 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 24-03-2015 04:05 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-03-2015 09:21 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

Αμα προσεξατε ολα τα δεματα που ειναι για θεσσαλονικη και αποστολη με NL post περνανε απο το ΥΕΔ...Μας την ειχαν ετιμη που φταναν γρηγορα τα δεματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...