Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβως το ιδιο ....εγω περιμένω από 1/6/2018

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φιλε κατι περιεργο συμβαινει με αυτό το σαιτ που δινουν οι κινεζοι …...αν δεν εμφανίζεται στα γνωστα διεθνη σαιτ στειλε τους μηνυμα και ρωτα τους τι συμβαινει ( είμαι ομοιοπαθης και εγω και ψαχνω να βρω ακρη )

 

Ακριβως το ιδιο ....εγω περιμένω από 1/6/2018

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα παιδια, εκανα μια παραγγελια απο gearbest με τη μεθοδο EU priority line και το εστειλε απο οτι ειδα με DHL packet, το θεμα ειναι οτι δεν εχω ξαναπαρει κατι με αυτη τη μεθοδο και δεν ξερω που βρισκεται το δεμα μου. Μπαινω στο 1Tracking και λεει...

 

 

 

Destination: Greece No Corresponding Track

Origin: Germany

 

2018-07-09 18:14:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

First vessel

 

2018-07-09 10:00:11 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-07-08 09:00:07 Sent to HongKong Sorting Centre.

2018-07-08 03:04:28 Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2018-07-07 22:48:33 Shipping Label Printed.

2018-07-07 22:48:30 Confirmed & Prepared For Packing.

2018-07-07 20:36:57 Order Created.

 

Πριν δυο μερες δεν εβγαινε το No Corresponding Track , ενω χθες εβγαινε μετα απο λιγο και παραλληλα αλλαζε και το destination σε Germany, ενω σημερα δειχνει τα παραπανω.

Μπορει καποιος να μου πει που βρισκεται το δεμα μου και ποτε περιπου θα παραλαβω.

Ευχαριστω!

 

Ακριβως το ιδιο ....εγω περιμένω από 1/6/2018

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω το να βάζετε αυτή την εποχή priority στο gearbest είναι τσάμπα λεφτά και αναμονή... Όσο το βελγικο είναι ασφαλές και η επιστροφή τελωνείου δεδομένη... (μου γύρισαν σε2 μέρες78.83 ευρώ χωρίς καμία αντίρρηση) δεν υπάρχει λόγος... Επίσης και τοunregistered του Βελγίου εξαιρετικά γρήγορο... Για μικρό πράγματα επιβάλλεται

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρετε για aliexpress εάν αγοράσεις προιόν 45 ευρώ περίπου, τι γίνεται; Μου γράφει ότι θα βάλει 10 δολάρια πάνω στο κουτί, αυτό δεν με διασφαλίζει. Του είπα εάν μπορεί να το στείλει μέσω Ευρώπης priority line είπε φυσικά. Και για να είμαι σίγουρη τον ρώτησα εάν τυχόν περάσω τελωνείο εάν θα μου δώσει τα εξτρά χρήματα. Με ποιον άλλον τρόπο μπορώ να το διασφαλίσω; να ζητήσω ευρωπαικό tracking number? Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

φιλε panosmex αφου εισαι δυο μηνες σχεδόν στην αναμονη γιατι δεν ζητας τα χρηματα σου πισω ? κοροϊδεύουν αυτοι για καποιο λογο που μονο αυτοι ξερουν υπαρχει πρόβλημα με το priority
Link to comment
Share on other sites

Aliexpress μου λέει ότι θα μου το στείλει με ems δεν περνάει 100% αυτό τελωνείο; Τι άλλο να προτείνω;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Aliexpress μου λέει ότι θα μου το στείλει με ems δεν περνάει 100% αυτό τελωνείο; Τι άλλο να προτείνω;

ems και όχι τελωνείο, δύσκολο.

Εμένα μου το στείλανε με Belgium Post. Ρώτα αν μπορούν

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Χθες Σάββατο 21 Ιουλίου αγόρασα αυτό https://www.ebay.com/itm/292627388254 δύο κομμάτια, το Tracking Number είναι της μορφής UPAAA000000χχχχχχχχχ και μεταφορική φαίνεται πως είναι η USPS, με την οποία δεν έτυχε μέχρι στιγμής να έχω κάποια προσωπική εμπειρία και η οποία δεν αναφέρεται μεν στο mail αποστολής του ebay, φαίνεται όμως στο Transaction Details του PayPal, στο οποίο τα έξοδα μεταφοράς φαίνονται ως ξεχωριστή συναλλαγή πληρωμένα στην εταιρία Pitney Bowes Limited, που παρεπιπτόντως στο t.17track.net φαίνεται η ίδια ως μεταφορική εταιρία και όχι η USPS και της οποίας το site από το λίγο που έψαξα δεν φαίνεται να έχει κάπου Tracking.

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία, από ποια μεταφορική θα γίνει τελικά η μεταφορά από Αγγλία και από ποια στην Ελλάδα και σε πόσο περίπου χρόνο η παράδοση και το ρωτάω (για τον χρόνο) γιατί βλέπω μεν στις λεπτομέρειες της παραγγελίας και στο mail αποστολής του ebay εκτιμώμενη παράδοση 7 έως 10 Αυγούστου, επειδή όμως στην σελίδα του προϊόντος γράφει "Expedited Shipping" και επειδή στη διεύθυνση παράδοσης εγώ θα βρίσκομαι στις αρχές Αυγούστου, φοβάμαι μήπως φθάσει νωρίτερα και δεν βρίσκομαι εκεί.

 

Εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι εμφανίστηκε το δέμα στο t.17track.net με τα παρακάτω στοιχεία:

UPAAA000000χχχχχχχχχ
Καθ' Οδόν
Ηνωμένο Βασίλειο
Pitney Bowes
Ελλάδα
2018-07-21 07:46 Tracking Details Uploaded
Προορισμός : Ελλάδα
Προέλευση : Ηνωμένο Βασίλειο - Χρόνος Αναζήτησης: 150 ms
2018-07-21 07:46
Tracking Details Uploaded

 

και στο Tracking της USPS δεν εμφανίζεται μέχρις στιγμής τίποτα.

Tracking Number: UPAAA000000χχχχχχχχχ
Status
Label Created, not yet in system
A status update is not yet available on your package. It will be available when the shipper provides an update or the package is delivered to USPS. Check back soon.

 

Επίσης εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι το site της USPS λειτουργεί στο ασφαλές περιβάλλον λειτουργίας "Προστασία τραπεζικών συναλλαγών και πληρωμών" της ESET που έχω στον υπολογιστή μου.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο ....εγω περιμένω από 1/6/2018

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Απο 1/6 και γράφει ακόμη τα ίδια με το δικό μου; Σαν πολύ δεν αργησε.... τους έχεις στείλει κανένα μήνυμα μήπως σου πουν τι γίνεται;

Edited by portoleone07
Αλλαγή εμφάνισης
Link to comment
Share on other sites

Με Pitney Bowes που πηρα κατι απο UK μου ηρθε μεσω Hermes ups και γενικης

Αν το εχεις παρει απο eBay στο eBay θα σου βγαλει τους ξεχωριστους κωδικους ανα

εταιρεια πχ της ups θα ειναι 1Zxxxxxxxxxxxxxx

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί. Το eBay έχει το global shipping. Η Pitney Bowes το δίνει οδικώς στη UPS και από εκεί παραλαμβάνετε με Γενική Ταχυδρομική.

Επίσης, μάθετε να έχετε υπομονή. Με το παραμικρό ποστάρετε πορείες tracking numbers και χωρίς καν να έχετε μπει στη διαδικασία αναζήτησης.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν πληρωνεις τελωνειο?https://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Mi-Max-3-6GB-RAM-128GB-ROM-Mobile-Phone-Snapdragon-636-Octa-Core-6/32897985587.html?spm=2114.search0204.3.1.5abf7272WxTSUk&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10152_10151_10065_10068_10344_10342_10343_10340_10341_10696_10084_10083_10618_10304_10307_10820_10821_10302_10059_100031_10103_10624_10623_10622_10621_10620,searchweb201603_1,ppcSwitch_3_ppcChannel&algo_expid=61316a59-777e-4a80-af20-3274995a3576-3&algo_pvid=61316a59-777e-4a80-af20-3274995a3576&priceBeautifyAB=0
Αν δεις τις κριτικές του καταστήματος στο 1 αστεράκι γράφουν ότι πλήρωσαν..

 

Μπορεί να υπάρχουν πωλητές που στέλνουν από eu όμως οι τιμές τους είναι υψηλότερες ακόμα και από σκρουτζομάγαζα.

 

Και σίγουρα δεν είναι επίσημο mi store γιατί δεν υπάρχει επίσημο κατάστημα xiaomi γενικά στο Ali.

Link to comment
Share on other sites

παιδες πως πανε οι ταλαιπορημενοι με το direct του gear best ?? υπαρχει κανα νεοτερο σε διεθνες σαιτ?? γιατι το δικο τους που χουν δωσει λεει οτι ναναι :)
Link to comment
Share on other sites

παιδες πως πανε οι ταλαιπορημενοι με το direct του gear best ?? υπαρχει κανα νεοτερο σε διεθνες σαιτ?? γιατι το δικο τους που χουν δωσει λεει οτι ναναι :)

 

Εμένα τα ίδια λέει, δεν άλλαξε τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα ίδια λέει, δεν άλλαξε τπτ...

Φιλε σε εμενα αλλαξε μετα απο καθημερινο τσατ μαζι τους και ζητηση των χρηματων μου πισω !!

Τωρα μου δειχνει γερμανια για πρωτη φορα στ 17 τρακ

Με τοσο σπασιμο νευρων που περασα με τις δικαιολογιες που μου λεγανε ανησυχω παλι αλλα δεν εχω αλλες ενεργειες να κανω σου ευχομαι και σενα καλη τυχη !!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σε εμενα αλλαξε μετα απο καθημερινο τσατ μαζι τους και ζητηση των χρηματων μου πισω !!

Τωρα μου δειχνει γερμανια για πρωτη φορα στ 17 τρακ

Με τοσο σπασιμο νευρων που περασα με τις δικαιολογιες που μου λεγανε ανησυχω παλι αλλα δεν εχω αλλες ενεργειες να κανω σου ευχομαι και σενα καλη τυχη !!!

 

Μια χαρά φίλε θα παραλάβεις σύντομα εσυ, μπορείς να κάνεις post με αυτά που σου εμφανίζει το 1tracking για να δω τι θα γράψει όταν και αν φτάσει το δικό μου...

 

Εμένα με προβληματίζει ότι το δικό μου είναι 16 μέρες που έχει κολλήσει στο "Arrived at Hongkong Sorting Centre" και δεν φαίνεται να έφυγε από Κίνα... ελπιζω μόνο να είναι θέμα ενημέρωσης tracking

 

Περιμένω να περάσουν 5 εργάσιμες που είπαν στο chat και μετά θα τους ενοχλήσω πάλι

Link to comment
Share on other sites

φιλε portoleone μη το κοιτας καθολου το σαιτ αυτο , σε 17track και dhl.de να κοιτας !! μολις περασει μηνας και δεν υπαρχει μεταβολη καμια πες τους οτι αφου ειναι στην κινα ακομη βασει των διεθνων σαιτ δωστε μου τα χρηματα μου :)

 

εγω τουλαχιστον ετσι εκανα και ω του θαυματος σε τρεις μερες φανηκε γερμανια !!! κατι γινεται που δεν καταλαβα κι εγω τι ακριβως :)

Link to comment
Share on other sites

Απ' ο,τι έχω καταλάβει ως τώρα, αυτό το 1tracking πρέπει να είναι του ιδίου του gearbest.

Φαίνεται να λειτουργεί ως 'κλασικό' tracking site (αν και με συζητήσιμη επιτυχία - δοκίμασα αριθμούς διαφόρων παραγγελιών -εκτός GB- κάποιους τους βρήκε και κάποιους όχι), αλλά φαίνεται ότι η... προστιθέμενη αξία του είναι ότι δείχνει την κίνηση του δέματος κατά το 'αθέατο' κομμάτι του Priority, από την Κίνα μέχρι τη 'δυτική' μεταφορική (PostNL ή Belgium Post), απ' όπου και πλέον θα εμφανιστεί και στα υπόλοιπα tracking sites. Τώρα βέβαια αν το πρώτο αυτό κομμάτι της διαδρομής φαίνεται σωστά ή επωφελούνται (μιας και έχουν και το... καρπούζι και το μαχαίρι) και το... μαγειρεύουν λίγο, ανάλογα με τις ανάγκες, είναι κάτι που μάλλον δε θα μάθουμε εύκολα...

Πάντως 1-2 πράγματα που πήρα εγώ και ένας φίλος και μας τα εμφάνισε εκεί, έφτασαν σε λογικούς χρόνους και χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα, οπότε μέχρι στιγμής δεν μπορώ να παραπονεθώ. Θα δείξει στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

φιλε w2o4ts kai εγω θεωρω ότι τους εξυπηρετεί να "κρυβουν" την κινηση μεχρι την ευρωπη αλλα αυτό που με νευριασε πολύ ηταν ότι δινει πληροφοριες κατά το δοκουν !!! εμενα παρουσιαζε το δεμα μου από την 15 η μερα στο τελεωνειο και στο τσατ μου λεγανε καντε υπομονή μερικες μερες και θα ερθει το δεμα στο σπιτι σας !!! αφου αναγκαστηκα και εστειλα μειλ στο geta και να ρωταω αν είναι για εκτελωνισμο το δεμα μου !!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως 1-2 πράγματα που πήρα εγώ και ένας φίλος και μας τα εμφάνισε εκεί, έφτασαν σε λογικούς χρόνους και χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα, οπότε μέχρι στιγμής δεν μπορώ να παραπονεθώ. Θα δείξει στο μέλλον...

Χμμ... Ίσως και να βιάστηκα να μιλήσω. Παραγγελία ενός άλλου φίλου είναι σε κατάσταση "The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically" (αντίστοιχο -προφανώς- του πιο γνωστού μας "the item is preadvised" - και σύμφωνα με το 1tracking, και σύμφωνα με το track.aftership.com) από τις 12 Ιουλίου και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση.

Βέβαια ακόμα οι χρόνοι αυτοί δεν είναι παράλογοι -μιλώντας για το κομμάτι από Κίνα-Ευρώπη- αλλά και δε συγκρίνονται με τους αντιστοιχους που είδα πρόσφατα από το BPost σε κάποιες άλλες παραγγελίες - και που πρέπει να πω ότι ήταν συνολικά εντυπωσιακοί!

Πάντως είναι ακόμα νωρίς για να γκρινιάξω, οπότε... αναμένομεν!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Ίσως και να βιάστηκα να μιλήσω. Παραγγελία ενός άλλου φίλου είναι σε κατάσταση "The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically" (αντίστοιχο -προφανώς- του πιο γνωστού μας "the item is preadvised" - και σύμφωνα με το 1tracking, και σύμφωνα με το track.aftership.com) από τις 12 Ιουλίου και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση.

Βέβαια ακόμα οι χρόνοι αυτοί δεν είναι παράλογοι -μιλώντας για το κομμάτι από Κίνα-Ευρώπη- αλλά και δε συγκρίνονται με τους αντιστοιχους που είδα πρόσφατα από το BPost σε κάποιες άλλες παραγγελίες - και που πρέπει να πω ότι ήταν συνολικά εντυπωσιακοί!

Πάντως είναι ακόμα νωρίς για να γκρινιάξω, οπότε... αναμένομεν!

 

Φίλε να σε ρωτήσω επειδή και εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση από τις 9/7 όταν το βλέπεις στο 1tracking , εκεί που λέει "first vessel" , ποια είναι η τελευταία ενημέρωση και τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε να σε ρωτήσω επειδή και εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση από τις 9/7 όταν το βλέπεις στο 1tracking , εκεί που λέει "first vessel" , ποια είναι η τελευταία ενημέρωση και τι λέει;

Εδώ είναι το λίγο περίεργο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση βγάζει μόνο το περί DHL. Ούτε "first vessel" ούτε τίποτα. Είναι και ο βασικός λόγος που έγραψα προηγουμένως ότι ίσως και να βιάστηκα νωρίτερα να σχολιάσω ότι "όλα καλά" μέχρι στιγμης με τη μέθοδο αυτή...

 

Και βέβαια σα συνολικό status, γράφει το μάλλον παραπλανητικό/ψαρωτικό "in transit, Germany -> Greece", ενώ βεβαίως είναι προφανές ότι η DHL δεν έχει δει ακόμα ούτε με το... κυάλι το πακέτο (είναι λογικό όμως αν σκεφτεί κανείς ότι με αυτήν τη μέθοδο αποστολής, το πακέτο υποτίθεται ότι ξεκινάει από τη Γερμανία!)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το λίγο περίεργο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση βγάζει μόνο το περί DHL. Ούτε "first vessel" ούτε τίποτα. Είναι και ο βασικός λόγος που έγραψα προηγουμένως ότι ίσως και να βιάστηκα νωρίτερα να σχολιάσω ότι "όλα καλά" μέχρι στιγμης με τη μέθοδο αυτή...

 

Και βέβαια σα συνολικό status, γράφει το μάλλον παραπλανητικό/ψαρωτικό "in transit, Germany -> Greece", ενώ βεβαίως είναι προφανές ότι η DHL δεν έχει δει ακόμα ούτε με το... κυάλι το πακέτο (είναι λογικό όμως αν σκεφτεί κανείς ότι με αυτήν τη μέθοδο αποστολής, το πακέτο υποτίθεται ότι ξεκινάει από τη Γερμανία!)

 

Κατάλαβα είναι γενικευμένη η καθυστέρηση...

Εγώ πιστεύω είτε ότι έχει γενικότερα θέματα αυτή η μέθοδος αποστολής είτε αγόρασαν πολλοί εκμεταλλευόμενοι τις mid-season sales του gearbest και είναι αναμενόμενο να καθυστερούν να φύγουν όλα από Κίνα....

Αναμένουμε να δούμε τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

@ portoleone07:

Άκυρο αυτό που έγραφα χθες. Μετά από κάποιες ώρες που το 1tracking έγραφε ότι... δε βρίσκει καθόλου την αποστολή (!),

επανήλθε (δριμύτερο!) με τα πλήρη στοιχεία, μαζί και "first vessel".

Το οποίο... "first vessel"* γράφει:

• 2018-07-25 16:00:00 Customs clearance processing complete.

• 2018-07-25 11:00:00 Parcel is in clearance.

• 2018-07-23 12:00:33 Parcel arrived at the airport.

• 2018-07-22 10:00:29 Departed Hongkong Sorting Centre.

• 2018-07-21 14:00:14 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

• 2018-07-21 11:00:10 Sent to HongKong Sorting Centre.

για δέμα που -σύμφωνα τουλάχιστον με το GB- απεστάλη στις 12/7.

Μέχρι στιγμής, δε φαινεται να τα πηγαίνει και άσχημα - αν και 2 εβδομάδες εντός Κίνας δεν το λες με τίποτα και γρήγορο...

 

________________________________________

* πρέπει να μαθαίνουν Αγγλικά εκεί που τα μαθαίνουν και κάποιοι από τους πολιτικούς μας...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πηγαίνει εσένα, δέκα εργάσιμες και έφυγε από κινα , μέχρι τις 18 εργάσιμες που δίνει το priority μπορεί και να σου έχει έρθει.

 

Εμένα που το έστειλε το gearbest στις 7 Ιουλίου και το τελευταίο που έγραψε στο "first vessel" είναι

Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-07-09 10:00:1

 

και στη DHL

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

2018-07-09 18:14:00

 

Εμένα ούτε από Κίνα δεν παίζει να έχει φύγει...κόλλησε εκεί....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...