Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες! Θελω ενα tv box Tanix TX9 Pro και το βρισκω στο gearbest. Μου εμφανιζει μια επιλογη που δεν τη ξερω για επιλογη αποθηκης που λεγεται fast f. Τι ειναι αυτη η επιλογη; Ειναι αποθηκη της Κινας και θα πεσουμε σε τελωνεια;;;
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα τα Priority Line-EU priority Line και

Europe Railway Priority Mail είναι μέθοδοι αποφυγής τελωνείου?

 

Απο επιτυχία πως τα πάνε οι συγκεκριμένες μέθοδοι?

Έχουν αναφερθεί είσοδοι στο τελωνείο στο δικό μας forum η κάπου αλλού?

Συγκρινόμενοι με Belgium gear η priority banggood πως τα πάνε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες! Θελω ενα tv box Tanix TX9 Pro και το βρισκω στο gearbest. Μου εμφανιζει μια επιλογη που δεν τη ξερω για επιλογη αποθηκης που λεγεται fast f. Τι ειναι αυτη η επιλογη; Ειναι αποθηκη της Κινας και θα πεσουμε σε τελωνεια;;;

 

Λοιπον βρηκα μια πληροφορια οτι ειναι η αποθηκη στη Τσεχια. Αρα ειμαστε οκ???

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω δεμα απο το Aliexpress και θα το στειλουν με CAINIAO Aliexpress Standard Shipping Tracking.

Το tracking number στο trackingmore μου γραφει Arrive at destination country ενω στο site των ελτα μου γραφει απο την αρχη: Ο κωδικός αντικειμένου δεν είναι έγκυρος!

Παρακαλούμε επιβεβαιώστε τον κωδικό του αντικειμένου και προσπαθήστε ξανά ή επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών.

 

Τι ακριβως παιζει, εχει καποιος αλλος καποια εμπειρια με Aliexpress Standard Shipping ?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα Priority Line-EU priority Line και

Europe Railway Priority Mail είναι μέθοδοι αποφυγής τελωνείου?

 

Απο επιτυχία πως τα πάνε οι συγκεκριμένες μέθοδοι?

Έχουν αναφερθεί είσοδοι στο τελωνείο στο δικό μας forum η κάπου αλλού?

Συγκρινόμενοι με Belgium gear η priority banggood πως τα πάνε?

Με το Priority Line έχω ψωνίσει εγώ μια φορά και επίσης τρεις φίλοι πρόσφατα. Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής (βέβαια δεν μπορεί να είναι κανείς και 100% σίγουρος γι' αυτά τα πράγματα)...

Το Railway έχω δει να το μνημονεύουν σε άλλη μεριά ως την ασφαλή (αλλά αργή!) μέθοδο για μεταφορά ογκωδών/βαρέων αντικειμένων. Δεν είδα κάποια γκρίνια ότι κάποιος χρεώθηκε - ό,τι κι αν σημαίνει αυτό βέβαια...

Λοιπον βρηκα μια πληροφορια οτι ειναι η αποθηκη στη Τσεχια. Αρα ειμαστε οκ???

Αν είναι όντως Τσεχία, μια χαρά!

Περιμενω δεμα απο το Aliexpress και θα το στειλουν με CAINIAO Aliexpress Standard Shipping Tracking.

Το tracking number στο trackingmore μου γραφει Arrive at destination country ενω στο site των ελτα μου γραφει απο την αρχη: Ο κωδικός αντικειμένου δεν είναι έγκυρος!

Παρακαλούμε επιβεβαιώστε τον κωδικό του αντικειμένου και προσπαθήστε ξανά ή επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών.

 

Τι ακριβως παιζει, εχει καποιος αλλος καποια εμπειρια με Aliexpress Standard Shipping ?

Δεν ψωνίζω από Ali ο ίδιος, η περίπτωση όμως ακούγεται σαν τα -υποτίθεται- "un-tracked" που δίνουν κάποια μαγαζιά, που στην πραγματικότητα έχουν... μερικό tracking: Μπορείς (σε κάποια sites) να δεις την πορεία του δέματος μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα, αλλά από κει και πέρα... εξαφανίζεται (στο tracking, πάντα!), καθώς τα ΕΛΤΑ δεν το θεωρούν tracked και απλώς κάποια στιγμή θα το παραδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Για το χρόνο παραλαβής στο περίπου το είπα και εγώ, απλά επειδή θα φύγω λίγες μέρες διακοπές, ελπίζω να μην έρθει τότε

 

ΥΓ. Χθες το βράδυ είδα ότι και το δικο μου έφτασε Γερμανία.... (Μέσα σε μια μέρα από το customs clearance...)....

Τρέχει μάλλον να προλάβει το χαμένο χρόνο...

 

πορτολεονε φιλε το δικο μου πατησε ελλαδα !!! σιου ευχομαι και στα δικα σου ποιο γρηγορα :)

 

Προορισμός : Ελλάδα

Προέλευση : Γερμανία - Χρόνος Αναζήτησης: 371 ms

2018-07-31 12:04

Greece, The shipment has arrived in the destination country

 

2018-07-24 06:47

Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

 

2018-07-24 01:32

Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

 

2018-07-23 14:44

Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

 

2018-06-28 18:11

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

Link to comment
Share on other sites

αλλά από κει και πέρα... εξαφανίζεται (στο tracking, πάντα!), καθώς τα ΕΛΤΑ δεν το θεωρούν tracked και απλώς κάποια στιγμή θα το παραδώσουν.

Μακαρι να ειναι ετσι, ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Προορισμός : Ελλάδα

Προέλευση : Γερμανία - Χρόνος Αναζήτησης: 371 ms

2018-07-31 12:04

Greece, The shipment has arrived in the destination country

 

2018-07-24 06:47

Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

 

2018-07-24 01:32

Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

 

2018-07-23 14:44

Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

 

2018-06-28 18:11

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

Ωραία νέα φίλε δεν αργησε και πολύ από Γερμανία, λογικά περίπου το Σάββατο θα φτάσει και το δικό μου.

Αν είσαι Αθήνα όταν παραλάβεις πες μας αν το έφερε η DHL ή συνεργάζεται με κάποια άλλη στις παραδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Ωραία νέα φίλε δεν αργησε και πολύ από Γερμανία, λογικά περίπου το Σάββατο θα φτάσει και το δικό μου.

Αν είσαι Αθήνα όταν παραλάβεις πες μας αν το έφερε η DHL ή συνεργάζεται με κάποια άλλη στις παραδόσεις

 

πορτο φιλε αθηνα είμαι και μολις το φερε η DHL ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΕς ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ !! ουτε τελωνεια ουτε τιποτε όλα καλλα !!! :)

Link to comment
Share on other sites

αλλά από κει και πέρα... εξαφανίζεται (στο tracking, πάντα!), καθώς τα ΕΛΤΑ δεν το θεωρούν tracked και απλώς κάποια στιγμή θα το παραδώσουν.

Τελικα ετσι ηταν γιατι ηρθε σημερα το δεμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ετσι ηταν γιατι ηρθε σημερα το δεμα.

Ωραία!

Και μάθαμε και κάτι για τις αποστολές από ali (τουλάχιστον εμείς οι λιγότερο σχετικοί, γιατί ίσως σε άλλο κόσμο εδώ αυτά να ήταν ήδη γνωστά). Φαντάζομαι λοιπόν ότι το "standard shipping tracking" που δίνουν είναι τελικά με αυτήν τη μέθοδο.

Δεν είναι απαραίτητα κακή - αρκεί να ήρθε και σχετικά γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

πορτο φιλε αθηνα είμαι και μολις το φερε η DHL ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΕς ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ !! ουτε τελωνεια ουτε τιποτε όλα καλλα !!! :)

 

Καλώς το δέχτηκες, ταχύτατη η DHL στην παράδοση βλέπω. Περιμένω και το δικό μου τώρα

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι λοιπόν ότι το "standard shipping tracking" που δίνουν είναι τελικά με αυτήν τη μέθοδο.

Δεν είναι απαραίτητα κακή - αρκεί να ήρθε και σχετικά γρήγορα...

Πηρα ενα τηλεκοντρολ mele στα 21€ και ειχε μονο μια επιλογη το "standard shipping tracking".

Πανω - κατω ηρθε σε 20 μερες αρα το βλεπω ενταξει.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Ηπαρχουν ατομα που πηραν tv box η (κινητο) με belgium register apo gearbest κι μπηκαν τελωνειο ? Κι αν ναι στη συνεχεια η gearbest σας πληρωσε τους φορους ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, στις 23/7 έκανα παραγγελία από bang good με priority direct mail (air mail) και μέχρι στιγμής το status του tracking είναι αυτό:

 

Package status: In transit

Destination: Greece

2018-08-03 01:04 THESSALONIKI SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2018-08-02 18:35 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER)

2018-08-02 11:45 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2018-08-02 08:09 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> THESSALONIKI SORTING CENTER)

2018-08-02 05:01 ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-07-30 11:50 NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Origin: Netherlands

2018-08-02 08:01 The item has been processed in the country of destination

2018-08-02 00:41 The consignment has arrived in the country of destination

2018-08-02 00:41 The item has arrived in the country of destination

2018-07-30 16:36 The item is on transport to the country of destination

2018-07-30 11:51 The item is processed at the PostNL sorting center

2018-07-30 11:50 The item is at the PostNL sorting center

2018-07-26 09:30 The item is pre-advised.

 

Μήπως κάποιος γνωρίζει εάν υπάρχει περίπτωση να κουνηθουν σύντομα στα ΕΛΤΑ και να παραλάβω το απόγευμα η αύριο?

Edited by Darious_
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος γνωρίζει ένα υπάρχει περίπτωση να κουνηθουν σύντομα στα ΕΛΤΑ και να παραλάβω το απόγευμα η αύριο?

Αφού δε φαίνεται ως τώρα να έχει φτάσει στο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής σου, σήμερα δεν παραλαμβάνεις.

Αύριο επίσης, γιατί είναι Σάββατο.

Οπότε από Δευτέρα πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα πέρασε από κλείσιμο σταθμό εξαγωγής Θεσσαλονίκης δεν λέει τίποτα για τελωνείο, την γλίτωσα; στην Αθήνα έκανε είσοδο στο τελωνείο και έξοδο αλλά δεν είπε τίποτα για εκτενωλισμό Edited by gsserv10
Link to comment
Share on other sites

Ηπαρχουν ατομα που πηραν tv box η (κινητο) με belgium register apo gearbest κι μπηκαν τελωνειο ? Κι αν ναι στη συνεχεια η gearbest σας πληρωσε τους φορους ?
Κινητό εγώ. Σήμερα τι έγραψε κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης, χωρίς καμια αναφορά τελωνείου μέχρι στιγμής. Αν φτάσει Δευτέρα στη περιοχή μου θα είναι ακριβώς 2 εβδομάδες από τη μέρα παραγγελίας που είναι πολύ καλός χρόνος

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,23/7 παρήγγειλα 2 κινητά.

Το ένα από Banggood με Priority Direct Mail με κόστος αποστολής 17 ευρώ και το άλλο

από Gearbest με Belgium Post (Free Shipping).

Αποτέλεσμα.

Σήμερα το πρωί ο ταχυδρόμος μου έφερε το κινητό από Gearbest (10 εργάσιμες!!!) και χωρίς τ.

Το άλλο από το Banggood μόλις σήμερα μου έβγαλε pre-advised οπότε υπολογίζω πως ούτε την άλλη εβδομάδα θα το παραλάβω...

Τα παραπάνω δεν τα έγραψα για να επηρεάσω κανέναν αλλά για να σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δέμα αξίας 40€. Τα πρώτα δύο παρόμοια προϊόντα παρόμοιας αξίας, ήρθαν χωρίς πρόβλημα με CN Post. Την "πάτησα" τώρα με αυτό; :cry: :cry:

 

3/8/2018, 19:57:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

3/8/2018, 15:36:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

11/7/2018, 16:57:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

10/7/2018, 05:42:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...