Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν,23/7 παρήγγειλα 2 κινητά.

Το ένα από Banggood με Priority Direct Mail με κόστος αποστολής 17 ευρώ και το άλλο

από Gearbest με Belgium Post (Free Shipping).

Αποτέλεσμα.

Σήμερα το πρωί ο ταχυδρόμος μου έφερε το κινητό από Gearbest (10 εργάσιμες!!!) και χωρίς τ.

Το άλλο από το Banggood μόλις σήμερα μου έβγαλε pre-advised οπότε υπολογίζω πως ούτε την άλλη εβδομάδα θα το παραλάβω...

Τα παραπάνω δεν τα έγραψα για να επηρεάσω κανέναν αλλά για να σας ενημερώσω.

 

Το Gearbest Belgium Registered είναι ακόμα ΟΚ? Είχα πάρει ένα Xiaomi πριν λίγο καιρό και δεν είχε περάσει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά εφόσον παρασκευή ξημερώματα το δέμα μου έφτασε εκεί :THESSALONIKI SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED,πιστεύετε ότι μες την εβδομάδα θα παραλάβω? (Θεσσαλονίκη μένω)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εφόσον παρασκευή ξημερώματα το δέμα μου έφτασε εκεί :THESSALONIKI SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED,πιστεύετε ότι μες την εβδομάδα θα παραλάβω? (Θεσσαλονίκη μένω)
Λογικά Δευτέρα ή στη χειρότερη Τρίτη λόγω αδειών.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Λογικά Δευτέρα ή στη χειρότερη Τρίτη λόγω αδειών.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αντε μακάρι φίλε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τι γίνεται όταν το tracking number είναι της μορφής YTXXXXXXXXXXXXXXXX από Yun Express (Κίνα); Μπορώ να το παρακολουθήσω εντός Ελλάδας; Αν όχι, έχει κανείς καμιά ιδέα για το χρόνο παραλαβής εντός Αθηνών; Τα τελευταία νέα που έχω από αυτό είναι "2018/8/2 19:04:21,Departure from airport to destination country"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τι γίνεται όταν το tracking number είναι της μορφής YTXXXXXXXXXXXXXXXX από Yun Express (Κίνα); Μπορώ να το παρακολουθήσω εντός Ελλάδας;

Κατά πάσα πιθανότητα όχι.

Αν όχι, έχει κανείς καμιά ιδέα για το χρόνο παραλαβής εντός Αθηνών; Τα τελευταία νέα που έχω από αυτό είναι "2018/8/2 19:04:21,Departure from airport to destination country"

Τα... semi-trackable αυτά συνήθως σαν τελευταίο βήμα σου λένε και το "arrived at destination country", άρα πιθανότατα θα το δεις κάποια στιγμή και αυτό.

Από παλιότερα όμοια δικά μου πακέτα όμως, αυτό το τελευταίο φαίνεται να εμφανίζεται με κάποια καθυστέρηση, γιατι σε αρκετές περιπτώσεις το έβγαζε (τό ότι δηλαδή έφτασε στη χώρα προορισμού - όχι στον παραλήπτη)... αφού είχα κιόλας παραλάβει!

Συνολικά πάντως δεν -πρέπει να- κάνουν πολύ (ίσως με τις άδειες βέβαια τώρα οι χρόνοι παράδοσης να επιμηκύνονται...)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω στείλει εδώ και 20 μέρες ένα συστημένο μέσω ΕΛΤΑ στη Γερμανία της μορφής RExxxxxxxxxGR.

Από όταν έφυγε από Ελλάδα δεν υπάρχει μετά άλλο update στο tracking number.

Στο Deutsche Post δεν υπάρχει καν αυτό το tracking.

Με ποια εταιρία παραδίδεται στη Γερμανία;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά και από εμένα,

κατι ψιλαδουρες εχω πάρει απο ebay Κίνας και έρχονται με ταχυδρομείο Laos και τέτοια περίεργα.

Έχουμε καμια εικόνα τι γίνεται με τους χρόνους εκτελωνισμου αυτή τη περίοδο,πόσο δλδ θα κάτσουν μεσα ωστε να πάρουν τον τελικό προορισμό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το Gearbest Belgium Registered είναι ακόμα ΟΚ? Είχα πάρει ένα Xiaomi πριν λίγο καιρό και δεν είχε περάσει τελωνείο.

 

Ισχύει...;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει...;
Δεν υπάρχει θέμα. Σε δύο εβδομάδες έφτασε και χωρίς τελωνείο

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα. Σε δύο εβδομάδες έφτασε και χωρίς τελωνείο

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

 

Άψογα,thanks.

Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά και από εμένα,

κατι ψιλαδουρες εχω πάρει απο ebay Κίνας και έρχονται με ταχυδρομείο Laos και τέτοια περίεργα.

Έχουμε καμια εικόνα τι γίνεται με τους χρόνους εκτελωνισμου αυτή τη περίοδο,πόσο δλδ θα κάτσουν μεσα ωστε να πάρουν τον τελικό προορισμό?

Ευχαριστώ

 

Το Laos ταχυδρομειο σε μενα ηταν εξαιρετικα γρηγορο

Link to comment
Share on other sites

Καλώς το δέχτηκες, ταχύτατη η DHL στην παράδοση βλέπω. Περιμένω και το δικό μου τώρα

 

πορτολεονε πως τα πας φιλε σε τι φαση είναι το πακετο ? :)

Link to comment
Share on other sites

πορτολεονε πως τα πας φιλε σε τι φαση είναι το πακετο ? :)

 

Έφτασε και εμένα φίλε χθες μου έστειλαν μήνυμα ότι θα μου το φέρουν σπίτι, αλλα επειδή έλειπα συνεννοηθήκαμε και θα μου το φέρουν την Παρασκευή. Όταν το πάρω στα χέρια μου θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τι γίνεται όταν το tracking number είναι της μορφής YTXXXXXXXXXXXXXXXX από Yun Express (Κίνα); Μπορώ να το παρακολουθήσω εντός Ελλάδας; Αν όχι, έχει κανείς καμιά ιδέα για το χρόνο παραλαβής εντός Αθηνών; Τα τελευταία νέα που έχω από αυτό είναι "2018/8/2 19:04:21,Departure from airport to destination country"

Καλημέρα. Είχες κανένα νέο από το δέμα σου;

Εμφανίστηκε τελικά πουθενά σε tracking τίποτα για την πορεία του εντός Ελλάδας; (χλωμό το βλέπω, βέβαια...)

Να υποθέσω ότι ήταν από κανένα Tomtop με "standard shipping" - ή ίσως και "duty free shipping"; (αυτούς έχω δει τελευταία να χρησιμοποιούν την YunExpress...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είχες κανένα νέο από το δέμα σου;

Εμφανίστηκε τελικά πουθενά σε tracking τίποτα για την πορεία του εντός Ελλάδας; (χλωμό το βλέπω, βέβαια...)

Να υποθέσω ότι ήταν από κανένα Tomtop με "standard shipping" - ή ίσως και "duty free shipping"; (αυτούς έχω δει τελευταία να χρησιμοποιούν την YunExpress...)

 

Προς το παρόν δεν έχω δει κάτι, αλλά είναι αναμενόμενο μιας και δεν έχουν επέλθει 20 μέρες από την παραγγελία. Τα ΕΛΤΑ πιστοποίησαν ότι δεν υπάρχει tracking για το προϊόν στο Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα και γυρνάει ως απλή αλληλογραφία. Είναι από τις πρώτες ebay αγορές μου, να μάθω πάω και 'γω :p

 

EDIT: Μικρή παραγγελία που έκανα την ίδια μέρα από Κίνα εμφανίστηκε στο γραμματοκιβώτιο. :)

Edited by jpegxguy
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν στέλνει η συγκεκριμένη αποθήκη Ελλάδα , πρέπει να είναι η αποθήκη Ισπανίας αν δεν κάνω λάθος,ας με διορθώσει κάποιος αν δεν είναι αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου έστειλε μήνυμα στο κινητό από το τελωνείο ότι μια θήκη που αγόρασα αξίας 10 ευρώ, απαιτείται να τους αποστείλω στο email τους την απόδειξη αγοράς. Το αγόρασα από το aliexpress. Ποία είναι η απόδειξη αγοράς;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου έστειλε μήνυμα στο κινητό από το τελωνείο ότι μια θήκη που αγόρασα αξίας 10 ευρώ, απαιτείται να τους αποστείλω στο email τους την απόδειξη αγοράς. Το αγόρασα από το aliexpress. Ποία είναι η απόδειξη αγοράς;

πρεπει να ειναι πολλα κιλα μ..............ς αυτος που το τσεκαρε για 10 ευρω τελωνειο???αφου πανω απο 22 ευρω περνανε τελωνειο.η αποδειξη δεν ξερω ποια ειναι...το πολυ πολυ κανε ενα screenshot την συναλλαγη μεσα απο το e-banking της τραπεζας σου η απο την παραγγελια στο aliexpres που δειχνει οτι πληρωθηκε το προιον η αν ειναι μεσο paypal..

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει screenshot και θα το στείλω, αλλά έλεγα μπας και υπάρχει και κάποια απόδειξη. Δεν υπάρχει PayPal γιατί το aliexpress έχει το αντίστοιχο το alipay. Θα δω εκεί εάν υπάρχει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Στείλε αυτό που ζητανε, αλλα αν παραλάβεις με χρέωση τελωνείου κανε αίτηση αναθεώρησης δασμων.

Αν είναι δυνατόν για τέτοια τιμή να χρεώνουν έξτρα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα μια τέντα αυτοκινήτου από banggood με Railway shipping και παραδόθηκε εχθές με γενική κανονικά..4.20μέτρα μέγεθος..

Το μόνο κακο ότι δεν υπάρχει tracking σε αντίθεση με του gearbest την μέθοδο

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση ισως, 4.20 μετρα ήταν το πακέτο ή 4.20 μέτρα είναι ξεδιπλωμενη αρα βαρια...?

Και η αλήθεια είναι δεν το εχω ξανα ακούσει το railway, τι χρέωση ειχε?

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...