Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω ενα δεμα που ερχετε με dpd και κανει βολτες μεσα στην Ελλαδα, λεει μια Αθηνα μια Θεσσαλονικη, ξερει κανεις γιατι ??

 

Αριθμός: 04561070860290N

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Άγνωστος

Χώρα Προέλευσης: Γαλλία

2017-03-02 18:01 ATHINA, In transit.

2017-03-02 15:06 THESSALONIKI, In transit.

2017-03-02 14:38 ATHINA, In transit.

2017-03-01 03:00 Roissy CDG Cedex (FR), In transit.

2017-02-28 14:41 Roissy CDG Cedex (FR), In transit.

2017-02-27 11:27 DPD data centre, Order information has been transmitted to DPD.

2017-02-24 12:13 Roissy Cedex (FR), In transit.

======================================

Powered by http://www.17track.net

Πάρε τηλ την Acs , με αυτή έχει συνεργασία στην Ελλάδα και αυτή θα στό φέρει .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνεις με εμπειρία από σουηδικό ταχυδρομείο , τελικά είναι θέμα τύχης ποτέ θα έρθει το δέμα με οποιοδήποτε εταιρεία, γιατί με τσέχικο 11 μέρες και ακόμα να φτάσει Τσεχία , βάλε άλλες τόσες να έρθει ελλαδα , πάλι πάμε στόν ένα μήνα.Απλως είχαμε συνηθίσει να έρχονται στίς 15 μέρες , τώρα ρωτώ για το σουηδικό μήπως είναι ποίο γρήγορο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εσενα πντως μπηκε πιο αργα απο εμενα τελωνειο και βγηκε αμεσως...μαλλον στο τελωνειο δεν κοιτανε ημερομηνιες που μπαινουν και τα περναν στην τυχη.δεν ξερω. γνωριζει κανενας πως τα κλεινουν στο τελωνειο? κραταν σειρα εισαγωγης ,αφιξης ή οπως τους ταιριαζει αναλογα με το προιον του δεματος...π.χ κινητο το κραταν περισσοτερο?

 

Κατι αξεσουάρ αυτοκινητου πατακια και αλλά για εναν φιλο τα παραγγειλα

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα δεμα που ερχετε με dpd και κανει βολτες μεσα στην Ελλαδα, λεει μια Αθηνα μια Θεσσαλονικη, ξερει κανεις γιατι ??

 

Αριθμός: 04561070860290N

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Άγνωστος

Χώρα Προέλευσης: Γαλλία

2017-03-02 18:01 ATHINA, In transit.

2017-03-02 15:06 THESSALONIKI, In transit.

2017-03-02 14:38 ATHINA, In transit.

2017-03-01 03:00 Roissy CDG Cedex (FR), In transit.

2017-02-28 14:41 Roissy CDG Cedex (FR), In transit.

2017-02-27 11:27 DPD data centre, Order information has been transmitted to DPD.

2017-02-24 12:13 Roissy Cedex (FR), In transit.

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Μία από τα ίδια φίλε μου και εμένα αυτά τα κουλά κάνει σήμερα μία Αθήνα μία Θεσσαλονίκη και μετά ξανά Αθήνα αν πάρεις τηλέφωνο πες μου

Link to comment
Share on other sites

Το Ολλανδικό Ταχυδρομείο συνήλθε ή ακόμα έχει μεγάλες καθυστερήσεις?

Γιατί έκανα μια παραγγελία από GearBest και επέλεξα Sweden Post και την έστειλαν με Netherlands Post. (Βέβαια επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν οτι δεν μπορούσαν να την στείλουν με σουηδικό και πως θα μου επιστρέψουν στο GB Wallet την διαφορά των μεταφορικών.)

 

Εμένα από 17/2 είναι ακόμα On transport to the country of destination! :mad:

Άλλος με ίδια ημερομηνία αναχώρησης με εμένα;

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από 17/2 είναι ακόμα On transport to the country of destination! :mad:

Άλλος με ίδια ημερομηνία αναχώρησης με εμένα;

 

Αριθμός: RS*********NL

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-02-19 17:50 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-03-02 11:56 The item has arrived in the country of destination

2017-03-01 07:10 The item is on transport to the country of destination

2017-02-21 16:41 The item is on transport to the country of destination

2017-02-21 09:20 The item is on transport to the country of destination

2017-02-19 17:50 The item is at the PostNL sorting center

2017-02-08 07:48 The item is pre-advised

======================================

Powered by http://www.17track.net

Στάλθηκε από το μυαλό μου χρησιμοποιώντας την σκέψη μου :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Κανένα νεότερο από τελωνείο Αθήνα?

Κολλήσαμε πάλι στις 24/1?

 

 

Και εγώ έχω Αθήνα "Held by Custom" 2x Xiaomi Mi band 2 και ακόμα τίποτα.Λογικά απο εβδομάδα;;

[δεν υπάρχει λογικη στην Ελλάδα αλλα ελπίζουμε!]

Link to comment
Share on other sites

ΚατάστασηΗμερομηνίαΏραΠεριοχή

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ24-02-201706:37ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ24-02-201706:53ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ24-02-201706:53ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)24-02-201709:49Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ24-02-201711:38ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ24-02-201714:33ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ28-02-201708:14Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ02-03-201712:05ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ02-03-201712:36ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Τι παιζει τώρα?????

Τώρα θα κλείσει σήμερα απο ΚΔ και Δευτέρα παραλαμβανεις..εμένα μπήκε βγήκε δεν πλήρωσα τίποτα..πιθανόν και εσύ δεν θα πληρώσεις ούτε το 3€

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 11$ από Ali με SG αποστολή 22/2 παρέλαβα σήμερα.

Δύο άλλες 14 κ 15/2 από Banggood,27 κ 29$ με CN παραλαμβάνω Δευτέρα.

Καμία τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από 17/2 είναι ακόμα On transport to the country of destination! :mad:

Άλλος με ίδια ημερομηνία αναχώρησης με εμένα;

 

Vtag 16/2 αναχώρηση τώρα μου λέει εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο κ.δ Αττικής

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από 16/02 ακόμα "πάνω από τη θάλασσα" είμαι! Μαλαισιανές αερογραμμές. Καλά λένε, ούτε γράμμα μη στείλεις με αυτές!
pitcap!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα από europe με dhl πληρώνεις τελωνείο?ευχαριστώ.

 

Από ευρωπαϊκή αποθήκη όχι δεν πληρώνεις τελωνείο. Από την μέρα που θα φύγει σε 3 εργάσιμες μέρες θα το έχεις. Αν εννοείς την επιλογή Expedited Shipping με DHL (ΕU) από κινά δεν ξέρω .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από 17/2 είναι ακόμα On transport to the country of destination! :mad:

Άλλος με ίδια ημερομηνία αναχώρησης με εμένα;

 

έφτασε Ελλάδα σήμερα...

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο geomos παραπάνω, τα NLxxxxxxxxxxxxxx στέλνονται όντως με PostNL, αλλά ως "απλά" (μη συστημένα).

Παρ' όλα αυτά, από το sky56 (και το trackitonline - δεν το ήξερα ότι φαίνεται κι εκεί) μπορεί να δει κανείς όντως την πορεία του... εντός Κίνας, αλλά και το πότε τελικά θα φτασει Ελλάδα και θα παραδοθεί στα ΕΛΤΑ.

Από κει και πέρα βεβαίως, αναμονή και υπομονή, καθώς τα ΕΛΤΑ δεν το θεωρούν συστημένο, οπότε το site τους δε θα το δείξει ποτέ.

Οι χρόνοι παράδοσης στον αποδέκτη που έχω δει από τη στιγμή που το παραπάνω tracking δείχνει ότι έφτασε στην Ελλάδα (κάτι γράφουν εκεί του στυλ "arrived" και σε μεταγενέστερο στάδιο "the handling of customs" - άντε να καταλάβεις με τα... κινέζικα Αγγλικά!) είναι από εβδομάδα (λογικό - με βάση τα όσα ξέρουμε για τους χρόνους διαχείρισης των ΕΛΤΑ), έως 3 εβδομαδες (και άλλες 2-3 που έχει κάνει μέχρι να έρθει στην Ελλάδα - και το θεωρείς ήδη... ξεγραμμένο όταν τελικά σου έρχεται!)

Το δικό μου παραγγελία 23/1/2017 έδειξε πως έφτασε στις 7/2/2017 και από τότε αγνοείται. Επικοινώνησα με Gearbest και αφου μου απολογηθηκαν ειπαν πως επικοινώνησαν με την εταιρεία και πως χάθηκε και πως θα μου στείλουν άλλο. Τους απαντάω να μην χρησιμοποιήσουν πάλι NL να μην έχουμε τα ίδια και πόσο κοστίζει να το στείλουν με tracking. Μου λένε δεν γίνεται να στο στείλουμε tracked αφού το παράγγειλες untracked(?). Τους λέω μην το στείλετε τότε γιατί θα ζητησω refund. Μου λένε μετά από μισή μερα στο στείλαμε πάλι με NL και πάρε tracking NLxxxxxxxxxxxxxxxx unregistered. Τους απαντάω καλά δεν σας είπα να μην το στειλετε πάλι έτσι για να μην χαθεί; Μετά από λίγες ώρες μου απαντάνε πως επικοινώνησαν με την εταιρεία και πως το αρχικό πακέτο που στάλθηκε πριν 40+ μέρες και είχε κολλήσει κάπου και πως θα το λάβω μέχρι τέλος Μαρτίου. Και γι'αυτό λένε Δεν θα σου στείλουμε άλλο. Μα πως; Αφού μου ειπατε πως το ξαναστειλατε και μου δώσατε tracking? Αλλά αντ'άλλων! Τους είπα πως θα κάνω dispute και είπαν πως πρέπει να περιμένω μέχρι τέλος Μαρτίου. Μου φαίνεται πως ο κινέζος νομίζει πως μπορεί να με κοροϊδέψει. Εσείς τι λέτε; Να του τη ρίξω στο PayPal?

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

είχες επικοινωνία με διαφορετικούς υπαλλήλους, οι οποίοι υπάλληλοι για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν κοιτούν παλαιότερα μηνύματα.

η πρόταση μου είναι να περιμένεις να περάσουν 60 μέρες από την τελευταία φορά που είχες κίνηση στο tracking number (η πολιτική των χαμένων δεμάτων απαιτεί 60 μέρες αδράνειας) . μετά κάνεις dispute και δικαιώνεσαι.

υπομονή να χεις, τα λεφτά σου δεν χάνονται.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Link to comment
Share on other sites

να το στείλουν με tracking. Μου λένε δεν γίνεται να στο στείλουμε tracked αφού το παράγγειλες untracked(?). Τους λέω μην το στείλετε τότε γιατί θα ζητησω refund. Μου λένε μετά από μισή μερα στο στείλαμε πάλι με NL και πάρε tracking NLxxxxxxxxxxxxxxxx unregistered.

Κουτοπονηριές. Τα κινητά οι κινέζοι τα στέλνουν πάντα με τράκινγκ, ακόμη κι αν εσύ βάλεις να σταλεί unregistered. Tο κάνουν για να είναι καλυμμένοι οι ίδιοι στα ακριβά προϊόντα, για την περίπτωση που κάποιος τους κάνει dispute για μη παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα

 

Θέλω να παραγγηλω για λογαριασμό ενός φίλου ένα κινητό!!!Στο to2c έχει sf eu express σαν επιλογή αποστολής!!Αυτός ο τρόπος είναι ή τριγωνική αποστολή που λέμε??Φτάνει σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα κ μετα πέρνει άλλο tracking number ώστε να φαίνεται ότι στάλθηκε από eu ώστε να αποφύγουμε πλέον το χαράτσι του τελωνείου??

 

Δεν γνωρίζει κάποιος???

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζει κάποιος???

 

Στο gearbest με την μέθοδο europe expess είναι η τριγωνική συναλλαγή και δεν περνάει τελωνείο . Λογικά πρέπει να είναι και σε αυτό το κατάστημα , αλλά πρέπει να σού πεί κάποιος που έχει ψωνισει από το συγκεκριμένο κατάστημα αν όντως είναι η τριγωνική συναλλαγή και χωρίς τελωνείο .

Link to comment
Share on other sites

Τριγωνική εξαγωγή ή αποστολή ή πώληση σημαίνει: Αποστολέας φορολογικός εκπρόσωπος εγκατεστημένος σε Τρίτη Χώρα για λογαριασμό πωλητή Ευρωπαϊκής χώρας με Ευρωπαϊκό ΑΦΜ και παραλήπτης σε Ευρωπαϊκή χώρα.

Αυτό σημαίνει πως περνάει τελωνείο όχι στον προορισμό αλλά στην άφιξη σε Ευρωπαϊκό έδαφος εκεί που έχει έδρα ο Πωλητής της Ευρωπαϊκής Ένωσης Για αυτό και οι επί πλέον χρεώσεις κατά την αρχική αγορά.

Και μην κάνει εντύπωση σε κάποιους πως με Τριγωνικές αγορές οι διαφορές των 20-25 € επί πλέον είναι ακριβές, γιατί με άλλη τιμή (συνήθως χονδρική έχουν από το εργοστάσιο) γίνεται ο εκτελωνισμός χονδρικής και με άλλη τιμή λιανικής πώλησης κατά τον εκτελωνισμό από εταιρεία σε ιδιώτη απευθείας.

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παραγγελία 23/1/2017 έδειξε πως έφτασε στις 7/2/2017 και από τότε αγνοείται. Επικοινώνησα με Gearbest και αφου μου απολογηθηκαν ειπαν πως επικοινώνησαν με την εταιρεία και πως χάθηκε και πως θα μου στείλουν άλλο. Τους απαντάω να μην χρησιμοποιήσουν πάλι NL να μην έχουμε τα ίδια και πόσο κοστίζει να το στείλουν με tracking. Μου λένε δεν γίνεται να στο στείλουμε tracked αφού το παράγγειλες untracked(?). Τους λέω μην το στείλετε τότε γιατί θα ζητησω refund. Μου λένε μετά από μισή μερα στο στείλαμε πάλι με NL και πάρε tracking NLxxxxxxxxxxxxxxxx unregistered. Τους απαντάω καλά δεν σας είπα να μην το στειλετε πάλι έτσι για να μην χαθεί; Μετά από λίγες ώρες μου απαντάνε πως επικοινώνησαν με την εταιρεία και πως το αρχικό πακέτο που στάλθηκε πριν 40+ μέρες και είχε κολλήσει κάπου και πως θα το λάβω μέχρι τέλος Μαρτίου. Και γι'αυτό λένε Δεν θα σου στείλουμε άλλο. Μα πως; Αφού μου ειπατε πως το ξαναστειλατε και μου δώσατε tracking? Αλλά αντ'άλλων! Τους είπα πως θα κάνω dispute και είπαν πως πρέπει να περιμένω μέχρι τέλος Μαρτίου. Μου φαίνεται πως ο κινέζος νομίζει πως μπορεί να με κοροϊδέψει. Εσείς τι λέτε; Να του τη ρίξω στο PayPal?

 

εγω φιλε παρηγγειλα απο GB tv box αξιας 27 περιπου ευρω και εβαλα unregistered air mail και πιστευα πως θα μου δωσουν τρακινγ κανονικο,αλλα μου εδωσαν σαν αυτο που λες παραπανω και λεω ενταξει αν δεν ερθει dispute κατευθειαν,αλλα τελικα ηρθε μεσα σε 11 μερες απο την παραγγελεια....Λεω να περιμενεις λιγο ακομα ,γιατι ποτε δεν ξερεις

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανενός το δέμα στο τελωνείο μέσα πριν τις 31/1; Εγώ είμαι από 31/1 μέσα....σίγουρα τα ελέγχουν με σειρά τα δέματα;

 

26/1 φιλαράκο και ακόμα μέσα... Αυτό δεν ονομάζεται τελωνείο... Είναι απίστευτο... Παραγγελία 5/1, ο πωλητής στέλνει 9/1, κινείται 6 μέρες εντος Κίνας, η SG φορτώνει 15/1, 17 φτανει Ελλαδιστάν, σκαναρεται 25, μπαίνει τελωνείο 26 και μένει 35!!!! μέρες... Σε λίγο τελειώνει το purchase protection απο aliexpress, έχω επικοινωνήσει με τον κακομοιρο τον πωλητή να ζητήσει extension για να μην αναγκαστω να κάνω dispute...ανεκδιηγητες καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανενός το δέμα στο τελωνείο μέσα πριν τις 31/1; Εγώ είμαι από 31/1 μέσα....σίγουρα τα ελέγχουν με σειρά τα δέματα;

Σιγουρα ΔΕΝ τα ελέγχουν με καμία σειρά τα δέματα! Όπως κάτσει - δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι η σωστή σειρά ? :lol:

 

Σάκοι είναι όπως τα φέρνουν τα ΕΛΤΑ στην αποθήκη και ανοίγονται χρονολογικά όπως τα δίνουν τα ΕΛΤΑ στην τελωνειακή Υπηρεσία.

Φανταστείτε πως λένε κάθε πρωί λένε στον αποθηκάριο στείλε επάνω 50 πακέτα και εκείνος βάζει το χέρι μέσα και φέρνει δέματα και

αδειάζουν οι σάκοι ή μένουν και μισοί για την επόμενη και ούτω κάθε εξής .........

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι. εχω καμια εβδομαδα στο υεδ θεσσαλονικης και ενταξει περιμενω οπως ολος ο κοσμος. οταν θα ερθει η σειρα του δικου μου δεματος να εκτελωνιστει ο υπαλληλος θα ψαξει την τιμη στο ιντερνετ ή θα κοιταξει το ποσο που γραφει ο κινεζος που οπως μου ειπε ειναι το πραγματικο ποσο που το αγορασα? το ρωταω αυτο γιατι το πηρα σε flash sale στα 135 ευρω και τωρα σε ολα τα σιτε η αξια του ειναι γυρω στα 180 με 190 ευρω. μηπως το εκτελωνισει με αυτη την τιμη που υπαρχει τωρα στο ιντερνετ? μπορω να επικοινωνησω να τους ενημερωσω να τους δωσω την αποδειξη απο την πληρωμη μου ή περιμενω και βλεπουμε....κοινως την τρωμε. χα χα χα ...αντε καλο σαββατοκυριακο μας και καλη υπομονη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...