Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με μια αγορά που θέλω να κάνω από ebay (ρολόι χειρός μάρκα ~ 95€). Ο κίνδυνος να μπει τελωνείο είναι ο ίδιος με αυτόν ενός κινητού τηλεφώνου; Επίσης, έχω την δυνατότητα να το παραγγείλω από Ηνωμένο Βασίλειο ή από Κίνα σε ακριβότερη τιμή. Ξέρει κανείς τι παίζει με το τελωνείο σε αποστολές από Ηνωμένο Βασίλειο λόγω του Brexit αυτόν τον καιρό;
Link to comment
Share on other sites

Είναι κανενός το δέμα στο τελωνείο μέσα πριν τις 31/1; Εγώ είμαι από 31/1 μέσα....σίγουρα τα ελέγχουν με σειρά τα δέματα;

 

Και εμένα απο 31/1 γράφει Held by custom.Αλλα πακέτα έρχονται κανονικα.

Αυτό έχει 2 mi band με αξία το καθένα $15.

 

Αρα υπομονή; γιατι τηλέφωνα στο τελωνείο δεν παίζει να σηκωσουν το εχω δει το εργο και παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με μια αγορά που θέλω να κάνω από ebay (ρολόι χειρός μάρκα ~ 95€). Ο κίνδυνος να μπει τελωνείο είναι ο ίδιος με αυτόν ενός κινητού τηλεφώνου; Επίσης, έχω την δυνατότητα να το παραγγείλω από Ηνωμένο Βασίλειο ή από Κίνα σε ακριβότερη τιμή. Ξέρει κανείς τι παίζει με το τελωνείο σε αποστολές από Ηνωμένο Βασίλειο λόγω του Brexit αυτόν τον καιρό;

 

Ηνωμενο βασιλειο=Ευρωπη(Ακομα) οποτε δεν υπαρχει τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

@lio14 Εννοείς να προσέχω μην περάσουν οι 180 μέρες του paypal;Είναι πολλές οι 180 μέρες και αν περιμένω τόσες μέρες το κινητό θα είναι ξεπερασμένο(τεχνολογικά)μέχρι τότε...Ήδη οι 44 μέρες μου φαίνονται υπερβολικές!Το ανησυχητικό είναι ότι δεν βλέπω να υπάρχει κάποιος άλλος χρήστης με ανάλογα δεδομένα αγοράς(χρονική περίοδος αγοράς,NL POST,gearbest κ.τ.λ.).Λέω να στείλω(ακόμα) ένα μηνυματάκι σε όλα το σχετικό σύστημα(πωλητές,ταχυδρομεία).
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κανείς με τσέχικο ταχυδρομείο αποστολή, μετά από 21 Φεβρουαρίου έχει δείξει το δέμα του να έχει φτάσει Τσεχία .

 

RR*********CZ Shipment Details

2017-02-20 14:03:00 Parcel departure in Shenzhen Sorting Centre

2017-02-21 11:17:00 Parcel departure arrive in HongKong Sorting Centre

2017-02-23 09:43:00 Parcel is leaving Hong Kong Airport

 

Infomation

 

Update Time Area Status

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κανείς με τσέχικο ταχυδρομείο αποστολή, μετά από 21 Φεβρουαρίου έχει δείξει το δέμα του να έχει φτάσει Τσεχία .

 

Και το δικό μου..

 

RR*********CZ Shipment Details

2017-02-20 14:03:00 Parcel departure in Shenzhen Sorting Centre

2017-02-21 11:17:00 Parcel departure arrive in HongKong Sorting Centre

2017-02-23 09:43:00 Parcel is leaving Hong Kong Airport

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...

είναι κάποιος άλλος που δεν έχει πάρει ακόμα την παραγγελία του από τέλη Δεκεμβρίου ή είμαι ο μοναδικός??? έχω παραγγείλει κινητό από GEARBEST και έρχεται με PostNL, είναι νορμάλ τόση καθυστέρηση ή πρέπει να ανησυχώ:worry::worry:???ty!!!

 

24-12-2016 18:22 The item is on transport to the country of destination GREECE

24-12-2016 09:22 The item is on transport to the country of destination

23-12-2016 11:08 The item is at the PostNL sorting center

19-12-2016 01:54 The item is pre-advised

 

ζήτησα refund και μου απάντησαν το εξής:

Thanks for your message and sorry for my late to response. We are so sorry for the inconvenience to you. Because you do not pay for the insurance and I am sorry for that we can not full refund you 1."Both parties agree that, following order dispatch, transportation is the sole responsibility of the third-party logistic company. During this stage, full ownership of the product(s) belongs to the buyer; all associated liability and risks during the transportation shall be borne by the buyer". 2."Any orders that do not have shipping insurance will not be the responsibility of G… and the customer takes full liability for their package during the shipping process." We also do not hope this situation happen, you lose your money and we also lose our product. We sincerely hope you can give understanding for us. Besides, we also kindly remind you if you purchase some products with large value next time in our store or other stores, you would better to purchase the insurance to avoid the losing or damaging on the way. I am sorry for that and we can try our best to refund 95USD on your paypal account. If you can agree with it, we will process to refund you. We sincerely apologize for any inconvenience to you. Hope to get your understanding and this can be acceptable for you. Best regards Halen Gearbest Customer Service

 

η απάντηση τους ήταν μέσο paypal, μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να πάρω όλο το ποσό???

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται εχουν βρει αυτο το κολπο με την insuarance, αλλα κανονικα δεν παιζει κανενα ρολο, αμα κανεις claim στο Paypal πρεπει να σου γινει refund.

Eγω τελευταια βαζω και το insurance για να μην εχουν να λενε ουτε αυτο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ζήτησα refund και μου απάντησαν το εξής:

Thanks for your message and sorry for my late to response. We are so sorry for the inconvenience to you. Because you do not pay for the insurance and I am sorry for that we can not full refund you 1."Both parties agree that, following order dispatch, transportation is the sole responsibility of the third-party logistic company. During this stage, full ownership of the product(s) belongs to the buyer; all associated liability and risks during the transportation shall be borne by the buyer". 2."Any orders that do not have shipping insurance will not be the responsibility of G… and the customer takes full liability for their package during the shipping process." We also do not hope this situation happen, you lose your money and we also lose our product. We sincerely hope you can give understanding for us. Besides, we also kindly remind you if you purchase some products with large value next time in our store or other stores, you would better to purchase the insurance to avoid the losing or damaging on the way. I am sorry for that and we can try our best to refund 95USD on your paypal account. If you can agree with it, we will process to refund you. We sincerely apologize for any inconvenience to you. Hope to get your understanding and this can be acceptable for you. Best regards Halen Gearbest Customer Service

 

η απάντηση τους ήταν μέσο paypal, μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να πάρω όλο το ποσό???

 

Κι εγώ περιμένω δέμα από 18/1/2017 (Gearbest με NL Post)...Πρίν από λίγο πήρα απάντηση από Gearbest και μου ζήτησαν να περιμένω μέχρι τις 23/3/2017!!!Αν δεν παραλάβω τότε θα δούν τι μπορούν να κάνουν για αποζημίωση κ.τ.λ.,χωρίς βέβαια να πούν τίποτα συγκεκριμένο.Να δούμε αν η ασφάλεια που αγόρασα(shipping insurance)θα έχει αποτέλεσμα!Επίσης,για να καλύψω όλες τις ανοησίες που μπορεί να ξεφουρνίσουν,επικοινώνησα με NL POST(ξανά) και τώρα και αυτοί «το παίζουν Κινέζοι»,του τύπου «we are just a gateway e.t.c»,αλλά και επισκέφτηκα το τοπικό ταχυδρομικό γραφείο για να ελέγξω(ύστερα από προτροπή της κυρίας Elvy Gearbest)αν έχει φτάσει το δέμα και δεν έχω λάβει ειδοποίηση από λάθος του ταχυδρόμου!Η διευθύντρια με ενημέρωσε ότι το δέμα δεν έχει μπει καν στην Ελλάδα(να πει κάτι κι αυτή) και ότι είναι στο ίδιο status «on transport to the destination country» από τις 29/1/2017.:angry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αυτό σημαίνει ότι έχει ξεκινήσει το δέμα για Ελλάδα;

 

2017-03-07 14:20:00

 

Location:SEYCHELLES

Status:SEND ITEM ABROAD

 

2017-03-07 12:04:00

 

Location:SEYCHELLES

Status:ARRIVAL AT AIRPORT

 

2017-03-07 11:48:00

 

Location:SEYCHELLES

Status:RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

2017-03-07 03:29:34

 

Location:Flyt Express's sorting centre, Hong Kong

Status:Item in transit

 

2017-03-06 21:28:49

 

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item dispatched.

 

2017-03-04 17:04:12

 

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item in transit

 

2017-03-04 16:04:12

 

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item received

 

2017-03-03 08:35:35

 

Location:Customer

Status:Customer's order information generated

 

 

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περιμένω δέμα από 18/1/2017 (Gearbest με NL Post)...Πρίν από λίγο πήρα απάντηση από Gearbest και μου ζήτησαν να περιμένω μέχρι τις 23/3/2017!!!Αν δεν παραλάβω τότε θα δούν τι μπορούν να κάνουν για αποζημίωση κ.τ.λ.,χωρίς βέβαια να πούν τίποτα συγκεκριμένο.Να δούμε αν η ασφάλεια που αγόρασα(shipping insurance)θα έχει αποτέλεσμα!Επίσης,για να καλύψω όλες τις ανοησίες που μπορεί να ξεφουρνίσουν,επικοινώνησα με NL POST(ξανά) και τώρα και αυτοί «το παίζουν Κινέζοι»,του τύπου «we are just a gateway e.t.c»,αλλά και επισκέφτηκα το τοπικό ταχυδρομικό γραφείο για να ελέγξω(ύστερα από προτροπή της κυρίας Elvy Gearbest)αν έχει φτάσει το δέμα και δεν έχω λάβει ειδοποίηση από λάθος του ταχυδρόμου!Η διευθύντρια με ενημέρωσε ότι το δέμα δεν έχει μπει καν στην Ελλάδα(να πει κάτι κι αυτή) και ότι είναι στο ίδιο status «on transport to the destination country» από τις 29/1/2017.:angry:

 

 

 

Απ' ότι καταλαβαίνω είμαστε αρκετοί στην ίδια φάση, με κοινό σημείο την ημερομηνία που κυμαίνεται από τέλη Γενάρη έως και αρχές Φλεβάρη. Ίσως να μπήκαμε στο γκρουπ των τρελών καθυστερήσεων των Χριστουγέννων δεν ξέρω τι άλλο να πω...

 

2017-02-11 09:17 The item is on transport to the country of destination

2017-02-10 17:56 The item is at the PostNL sorting center

2017-02-06 07:40 The item is pre-advised

 

*Με ημερομηνία παραγγελίας 03-01-2017 (1 μήνα έκανε να φτάσει Ολλανδία)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αυτό σημαίνει ότι έχει ξεκινήσει το δέμα για Ελλάδα;

 

2017-03-07 14:20:00

 

Location:SEYCHELLES

Status:SEND ITEM ABROAD

 

2017-03-07 12:04:00

 

Location:SEYCHELLES

Status:ARRIVAL AT AIRPORT

 

2017-03-07 11:48:00

 

Location:SEYCHELLES

Status:RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

2017-03-07 03:29:34

 

Location:Flyt Express's sorting centre, Hong Kong

Status:Item in transit

 

2017-03-06 21:28:49

 

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item dispatched.

 

2017-03-04 17:04:12

 

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item in transit

 

2017-03-04 16:04:12

 

Location:Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Status:Item received

 

2017-03-03 08:35:35

 

Location:Customer

Status:Customer's order information generated

 

 

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι. Τωρα απλώς περιμένεις μέχρι να φτάσει Ελλάδα και να σκαναριστεί απο τα ΕΛΤΑ (μπορεις να κοιτάς το tracking και στα ελληνικά απο το site των ΕΛΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμένω απο 17/2 το δεμα καθως και ειναι στο τελωνείο.σημερα επικοινωνία μαζι τους και μου ειπαν πως θα κανει παρεπου 40 μερες για να βγει και τους ρώτησα αν γίνεται να βγει ποιο γρήγορα και μου ειπαν οτι δεν γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμένω απο 17/2 το δεμα καθως και ειναι στο τελωνείο.σημερα επικοινωνία μαζι τους και μου ειπαν πως θα κανει παρεπου 40 μερες για να βγει και τους ρώτησα αν γίνεται να βγει ποιο γρήγορα και μου ειπαν οτι δεν γίνεται.

 

Αυτο πραγματικά δεν το καταλαβαίνω γιατι γίνεται, έχω 3 παραγγελίες απο κινα οι 2 ήρθαν μεσα σε μιαμιση βδομαδα και η αλλη καθεται στο τελωνίο εδω και ενα μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Τωρα απλώς περιμένεις μέχρι να φτάσει Ελλάδα και να σκαναριστεί απο τα ΕΛΤΑ (μπορεις να κοιτάς το tracking και στα ελληνικά απο το site των ΕΛΤΑ)

Ναι τσέκαρα και στα ΕΛΤΑ,ευχαριστώ. μπράβο τους πολύ γρήγορη εξυπηρέτηση, 3/3 το παρήγγειλα και ήδη πάει Ελλάδα..

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση

Ημερομηνία

Ώρα

Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

18-02-2017

18:02

ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

19-02-2017

20:38

ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

06-03-2017

21:57

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

06-03-2017

22:43

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

07-03-2017

07:35

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

07-03-2017

09:46

ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

07-03-2017

13:34

Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

07-03-2017

14:46

Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ

 

πληρώνω τελωνείο; ή τη γλυτώνω; είναι ένα φτηνό ρούχο 18 ευρω με τα μεταφορικα.

Edited by JOHNG1984
προσθηκη.
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρωσεις το νταβατζιλικι των 3€

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια παραγγελια από GearBest, από τις 28/1/2017 και από 27/2 γράφει ότι είναι στο PostNL sorting center. Έχω πληρώσει και shipping insurance. Η ερώτηση μου είναι αν γίνεται να ακυρωσω την παραγγελία και να μου επιστρέφουν τα χρήματα. Το έχει κάνει κανείς;
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το κανουν;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το κανουν;

 

 

γιατι είναι νταβατζήδες φίλε μου έμενα μου ζητησαν 3 ευρώ για πακέτο του 1ευρω !!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιθανό είναι να μπει τελωνείο;

Και πως μπορούν να υπολογίσουν την αντικειμενική τους αξία..

Μην μου λέτε τέτοια, Εχω παραγγείλει κινητό αξίας 370 ευρώ..

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιθανό είναι να μπει τελωνείο;

Και πως μπορούν να υπολογίσουν την αντικειμενική τους αξία..

Μην μου λέτε τέτοια, Εχω παραγγείλει κινητό αξίας 370 ευρώ..

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό θα μπει τελωνείο, θα γκουγκλάρουν την συσκευή και αφού βρουν την τιμή της θα υπολογίσουν 24% ΦΠΑ + 12 € τέλη, στην καλύτερη είσαι στα 100 € υπερ πίστεως και Πατρίδος ......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό θα μπει τελωνείο, θα γκουγκλάρουν την συσκευή και αφού βρουν την τιμή της θα υπολογίσουν 24% ΦΠΑ + 12 € τέλη, στην καλύτερη είσαι στα 100 € υπερ πίστεως και Πατρίδος ......

Ποποοο ελπίζω να την βγάλω καθαρή,

Ανοίγουν όλα τα προϊόντα που έρχονται από εξωτερικό ή απλά επιλέγουν μερικά στην τύχη;

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...