Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

RS737461543NL

31-12-2016 16:38 The item is on transport to the country of destination (GREECE)

31-12-2016 00:29 The item is at the PostNL sorting center

22-12-2016 12:37 The item is pre-advised

 

Αγορά από GearBest, tablet (170euro).Από 31/12 δεν υπάρχει καμία ενημέρωση στο σύστημα. Παίζει να έχει χαθεί ρε παιδιά? :(

 

Παιζει να εχεις βγαλει μονος σου τα ματια.

Τωρα θα ξερουν ολοι τι εχεις, ακομα και οι τελωνιακοι που ισως διαβαζουν το φορουμ

ΔΕΝ ΑΝΑΡΤΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα δέματα που δεν έχουν tracking number περνάνε από τελωνείο ?

 

Oσα ειναι αξιας αναγκαστικα εχουν νουμερο αποστολης. Ειναι ασφαλεια του καταστηματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φαίνεται ότι δεν έχεις ψάξει εκεί που πρέπει, για να βρεις τη σχετική νομοθεσία για τις εισαγωγές από τρίτες χώρες.

Στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου έχω παραθέσει όλη τη σχετική νομοθεσία (Κανονισμούς της ΕΕ, ελληνική νομοθεσία κλπ). Αφιερώνοντας λίγα λεπτά από το χρόνο σου μπορούν να λυθούν οι απορίες σου.

 

Σε ότι αφορά το παράδειγμα που αναφέρεις, πρέπει να έχεις διαβάσει στο forum ότι στον εκτελωνισμό δεμάτων στα ΕΛΤΑ δεν μεσολαβεί ιδιώτης εκτελωνιστής (οποίος στη διαδικασία με courier αμείβεται καλά) και όλη η διαδικασία διεκπεραιώνεται από τους υπαλλήλους και για το λόγο αυτό χρεώνονται τα αντίστοιχα, για κάθε περίπτωση, τέλη υπέρ ΕΛΤΑ.

 

Τελος παιδια ! περί νομοθεσιων και κουραφεξαλα..

Το αρχικο μου ποστ απλα ειχε σκοπο να ενημερωσει τους φιλους εδω που βρισκονται στην ιδια θεση.

Τι με ενδιαφεραι εμενα φιλε μου συμφορουμιτη αν τη δουλεια την κανουν υπαλληλοι των ελτα ή οποιος θελει και αν αμοιβεται καλα ή οχι, προβλημα τους τι θα κανουν, εκτος αν δουλευεις στα ελτα και πρεπει να δειξουμε τι..συμπονοια ?

Τελος παντων φιλε μου μη με παρεξηγησεις..απλα να σου πω οτι παραδιπλα περνανε χωρις ελεχγο κατι xiaomi των 500 ευρω και εμεις ποσταρουμε νομοθεσιες και πιτσες μπλε !

Link to comment
Share on other sites

Οι τελωνιακοι δασμοι στην υπολοιπη ευρωπη εχουν να κανουν μονο με τον ΦΠΑ, και οχι με τα 12 ευρω (και καλα ) εκτελωνισμο.

Σου ερχεται ραβασακι σπιτι, το πας στην τραπεζα ή μεσω του ιντερνετ το δηλωνεις μαζι με την αποδειξη, και σε δυο μερες το εχεις σπιτι σου.

Απλα στο ΕΛΤΑ ειναι πολυ πισω στο θεμα αυτο. Απο την αλλη λογω ελλειψης προσωπικου δεν τους κατηγορω.

Link to comment
Share on other sites

Τελος παιδια ! περί νομοθεσιων και κουραφεξαλα..

Το αρχικο μου ποστ απλα ειχε σκοπο να ενημερωσει τους φιλους εδω που βρισκονται στην ιδια θεση.

Τι με ενδιαφεραι εμενα φιλε μου συμφορουμιτη αν τη δουλεια την κανουν υπαλληλοι των ελτα ή οποιος θελει και αν αμοιβεται καλα ή οχι, προβλημα τους τι θα κανουν, εκτος αν δουλευεις στα ελτα και πρεπει να δειξουμε τι..συμπονοια ?

Τελος παντων φιλε μου μη με παρεξηγησεις..απλα να σου πω οτι παραδιπλα περνανε χωρις ελεχγο κατι xiaomi των 500 ευρω και εμεις ποσταρουμε νομοθεσιες και πιτσες μπλε !

 

Εσύ δήλωσες ότι δεν γνωρίζεις τη νομοθεσία και δεν τη βρήκες πουθενά, όχι εγώ.

Εάν δεν σε βολεύει στην "επιχειρηματολογία" σου, τώρα που την έμαθες, είναι άλλη ιστορία και έπρεπε να το σκεφτείς πριν γράψεις όσα έγραψες.

 

Προσπερνάω τη φτηνή και ξεπερασμένη πλέον καραμέλα ότι αυτός που έχει άλλη άποψη από τη δική μας είτε είναι υπάλληλος κάπου είτε έχει συμφέροντα. Ας μάθουμε, επιτέλους, να αντέχουμε την άλλη άποψη, πολύ περισσότερο όταν είναι και τεκμηριωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω απο που προκυπτει αυτη η "νομοθεσια" αν μπορουμε να την πουμε ετσι, γιατι οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα κατι σε νομικο πλαισιο, δλδ οτι σε δεματα ανω των 22€ θα πρεπει να επιβληθει φορος. Κι αν εχεις διαβασει τις περισσοτερες εμπειριες εδω μεσα θα βρεις post οπου σε καποιο φιλο του κρατησαν θηκη κινητου κοστους 0,80 και του ζητησαν απο τα ελτα +3€ για να παραλαβει. Εννοειται οτι δεν παρελαβε γιατι προτιμησε να χασει 0,80 παρα 3.

Επισης λιγο πιο πανω αλλος φιλος αναφερει το ιδιο ακριβως τηλ που παρηγγειλα κι εγω εκτελωνιστηκε με 70€ και του ζητησαν να πληρωσει +28€. Εμενα λοιπον γιατι στο χαρτι που παρελαβα σημερα εχει αξιολογηθει με κοστος 150€ και μου ζητανε 36€..??

Συνεπως να σε ρωτησω τωρα εγω..τελικα τι ισχυει ??..να σου πω εγω λοιπον...κανουν οτι θελουν και μαζευουν οσα περισσοτερα εσοδα μπορουν !

Τωρα αν θα με αποζημιωσουν με επιστροφη χρηματων ή ποντους ή wallet ή δεν ξερω γω τι αλλο..δεν με αποσχολει και πολυ γιατι οπως ηδη ειπα ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να ξοδεψω 60 ευρω για να παρω κατι και ειμαι σιγουρος οτι στο τελος δεν θα με αφησει το μαγαζι απογοητευμενο, θα βρεθει καποια λυση τοσο για τον ενα οσο και για τον αλλον αρκει να υπαρχει υπομονη γιατι ολοι ξερουμε οτι οι χρονοι μιλωντας για κινα ειναι αστα να πανε.

1) Βάση νόμου, εμπορικές εξαγωγες απο τρίτες χώρες, περνάνε τελωνείο όταν το κόστος τους ξεπερνα τα 22€, και μη εμπορικές, όταν ξεπερνάει τα 45€

2) Σαφώς και είναι άδικο το ίδιο τηλεφωνο να το αξιολογεί διαφορετικά ο κάθες τελωνειακός, αλλα στην τελική, είναι ένα ρίσκο που πρέπει να πάρεις. Αλλιώς, βάλε το κατάστημα που το αγόρασες να σου βάλει απόδειξη πληρωμής εξωτερικά, φρόντισε να περάσεις τελωνείο με το ζόρι, ώστε να ξέρεις ακριβώς τι θα πληρώσεις.

Εαν και εφόσον δεν γνωρίζουν οι ίδιο πόσο πλήρωσες, τότε θα ψάξουν όπου νομίζουν και θα το αξιολογήσουν ανάλογα.

3) Σίγουρα, κανείς δεν χαίρεται να πληρώνει τελωνείο, αλλα έχουμε γίνει όλοι τόσο καλομαθημένοι, που αντί να χαιρόμαστε που γλυτώνουμε τόσα λεφτά μιας και 9/10 φορές γλυτώνουμε τους δασμούς (που θα έπρεπε να πληρώσουμε), καθόμαστε και καρμιριάζουμε που πρέπει να κάνουμε αυτό που είναι νομικά σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Δειγμα ενα ακομα της μπανανιας που ειναι η χωρα.

Μια ιδιωτικη εταιρεια μπορει και τριζει τα δοντια στις τελωνιακες αρχες και εντατικοποιουν τους ελεγχους!!! τυχαιο οτι μεχρι πριν 2 μηνες δεν περνουσε ουτε το 5% των δεματων από τελωνειο και τωρα έχουν ισως και 6πλασιαστει οι ελεγχοι?

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να εχεις βγαλει μονος σου τα ματια.

Τωρα θα ξερουν ολοι τι εχεις, ακομα και οι τελωνιακοι που ισως διαβαζουν το φορουμ

ΔΕΝ ΑΝΑΡΤΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Oσα ειναι αξιας αναγκαστικα εχουν νουμερο αποστολης. Ειναι ασφαλεια του καταστηματος.

 

έχω παραγγείλει κινητό αξίας 51 ευρώ και δεν έχω tracking number .το είχε σαν επιλογή το zapals

Link to comment
Share on other sites

πλέον με ολλανδικά ταχυδρομεία θα αργούν να έρθουν τα δέματα οπός έγραψε και ποιο προηγούμενα ένας φίλος άλλαξαν πολίτικη και θα στέλνουν ποιο συγκεντρωτικά τις αποστολές όπως μου είπαν τα ΕΛΤΑ Να ξέρετε πλέον οι 2 με 3 εργάσιμες που έκαναν να έρθουν τελείωσαν πλέον από 5 εργάσιμες και βάλε .Όσοι παραγγείλατε τον Ιανουάριο θα το διαπιστώσετε.
Link to comment
Share on other sites

Δειγμα ενα ακομα της μπανανιας που ειναι η χωρα.

Μια ιδιωτικη εταιρεια μπορει και τριζει τα δοντια στις τελωνιακες αρχες και εντατικοποιουν τους ελεγχους!!! τυχαιο οτι μεχρι πριν 2 μηνες δεν περνουσε ουτε το 5% των δεματων από τελωνειο και τωρα έχουν ισως και 6πλασιαστει οι ελεγχοι?

 

Που μπορει αυτη η ιδωτικη εταιρια να εχει "χαρισει" σε αρκετους τελωνιακους μερικα Χιαομι (λεω εγω ενα παραδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

παντως καλα ειναι να αποδεκτουμε οτι απο εδω και περα οι ελεγχοι θα ειναι ποιο αυστηροι και οι πιθανοτητες για τελωνειο μεγαλες

με αυτο το σκεφτικο θα πρεπει απο εδω και περα να ψωνιζουμε απο κινεζομαγαζα και η γνωμη μου ειναι (αν ενδιαφερει καποιον) οτι για να ψωνισεις απο κινα πλεον θα πρεπει να γλυτωνεις πανω απο 100eur αλλιως δεν εχει νοημα τσαμπα η καθυστερηση και το αγχος τελωνειου

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

έχω παραγγείλει κινητό αξίας 51 ευρώ και δεν έχω tracking number .το είχε σαν επιλογή το zapals

 

Kαι αν χαθει; πως θα ξερει το καταστημα οτι το πηρες ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Kαι αν χαθει; πως θα ξερει το καταστημα οτι το πηρες ή οχι;

 

δεν ξέρω , η εταιρεία είχε την επιλογή αυτή και σε χρέωνε με λιγότερα μεταφορικά και την επέλεξα, για αυτό ρωτάω αν τα δέματα χωρίς tracking number τα δίνουν σημασία στο τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφτασε Ελλάδα.......:):):):)

 

 

Electronic information,receive--05-Jan-2017 10:52 AM

 

Small package Center, receive--05-Jan-2017 12:52 PM

 

Parcel centre,sealing--05-Jan-2017 03:52 PM

 

Small package Center, left--05-Jan-2017 05:25 PM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--07-Jan-2017 01:25 AM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--07-Jan-2017 07:28 PM

 

Transit Center,left hand navigation--08-Jan-2017 01:02 AM

 

GREECE, Arrived --20-Jan-2017 01:02 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 20-Jan-2017 04:42 AM

 

Φίλε marselr, εγώ από το ιστορικό που παραθέτεις βλέπω ότι το δέμα σου έφυγε τελικά από Κίνα στις 5 Ιανουαρίου. Μέχρι τότε καθόταν ξεχασμένο σε κάποια γωνιά της αποθήκης του CNpost στην Κίνα.

iPhone 8+
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω , η εταιρεία είχε την επιλογή αυτή και σε χρέωνε με λιγότερα μεταφορικά και την επέλεξα, για αυτό ρωτάω αν τα δέματα χωρίς tracking number τα δίνουν σημασία στο τελωνείο

 

Το μονο που μπορω να πω οτι επαιξες με την φωτια, για πολλους λογους. Να πληρωσεις τελωνειο, αν το μαγκωσουν θα ειναι το λιγοτερο, Αν δεν ειναι δηλωμενα, πολλα μπορουν να συμβουν, μεχρι και κατασχεση.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να πω οτι επαιξες με την φωτια, για πολλους λογους. Να πληρωσεις τελωνειο, αν το μαγκωσουν θα ειναι το λιγοτερο, Αν δεν ειναι δηλωμενα, πολλα μπορουν να συμβουν, μεχρι και κατασχεση.

 

αν δεν έρθει στο δίμηνο πάνω δεν μπορώ να ζητήσω refund από την paypal? η zapals λέει ότι μου το έστειλε 29/12

Link to comment
Share on other sites

Από 5/12/2016, όπου και πραγματοποίησα 3 παραγγελιες απο GearBest, έφτασαν οι 2 σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα με SG & AU αλλά η τελευταία και πιο σημαντική που με ενδιαφέρει περισσότερο απ όλα δεν λέει να φτάσει με τίποτα με NL...

 

Μπήκα και σήμερα να τσεκάρω και έχει κάποια ανανέωση στις 18/1/2017 ...

 

Shippment number: RS*********NL

2017-01-18 22:47:00The item has arrived in the country of destination

2016-12-15 09:26:00The item is on transport to the country of destination

2016-12-13 23:13:00The item is at the PostNL sorting center

2016-12-06 09:48:00The item is pre-advised

 

Τι λέτε θα μας έρθει ποτέ το πακέτο οεο????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με China post έχει παραλάβει κανείς πρόσφατα? 45 μέρες περιμένω...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με China post έχει παραλάβει κανείς πρόσφατα? 45 μέρες περιμένω...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Μπαάα... Τίποτα, από 2/12 αποστολή με RS....CN, δεν κουνιέται....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η China post πάει σφαίρα ! απορώ που παραπονιέστε !

5 πακετάκια με θηκούλες, τζαμάκια, ακουστικά των 4-6 € το καθένα δεν τα χω παραλάβει από τις 25 Νοέμβρη!

 

ΥΓ. και ούτε πρόκειται :lol:

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Μονο SG κουνιεται τωρα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Με τα νεα μέτρα πως είναι περισσότερο safe να παραγγελνουμε, χωρίς αλλά και με tracking.

Τι να ζητάμε/προτιμάμε και τι να αποφεύγουμε.

Με αλλα λόγια china, nl, sg η κάτι άλλο να ζητάμε σε συστημένα και μη για να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να περάσει..?

Link to comment
Share on other sites

Με τα νεα μέτρα πως είναι περισσότερο safe να παραγγελνουμε, χωρίς αλλά και με tracking.

Τι να ζητάμε/προτιμάμε και τι να αποφεύγουμε.

Με αλλα λόγια china, nl, sg η κάτι άλλο να ζητάμε σε συστημένα και μη για να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να περάσει..?

Ποιά είναι αυτά τα μέτρα?

Γενικά δεν υπάρχει μπούσουλας, όλα είναι πιθανά.

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε μια βοήθεια παιδιά. Θέλω να παραγγείλω τον παρακάτω προβολέα

 

144694de669b9e33ba4c2d59a6fbaa6f.jpg

 

Όπως βλέπετε δίνει με 27 ευρώ μεταφορικά priority line. Αυτό σημαίνει σίγουρο τελωνείο η είναι πάλι 50-50?

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...