Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

RS737461543NL

31-12-2016 16:38 The item is on transport to the country of destination (GREECE)

31-12-2016 00:29 The item is at the PostNL sorting center

22-12-2016 12:37 The item is pre-advised

 

Αγορά από GearBest, tablet (170euro).Από 31/12 δεν υπάρχει καμία ενημέρωση στο σύστημα. Παίζει να έχει χαθεί ρε παιδιά? :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμένα πάνω γράφει αξία 50euro το κιν για δώ !!πόσο θα πάει??

αναμονή ακόμα είδα πριν status.. 27/12 τελωνείο ακόμα...

 

πως μπορεις να ξερεις την αναγραφομενη τιμη; το βλεπεις απο καπου ;; αφελης ερωτηση σορυ αλλα εχω περιεργεια

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάνω γράφει αξία 50euro το κιν για δώ !!πόσο θα πάει??

αναμονή ακόμα είδα πριν status.. 27/12 τελωνείο ακόμα...

 

Αν ο τελώνης δεχθεί το "50€" ως αξία CIF , τότε θα πληρώσεις [(50x0,24)+12=] 24€.

Αν όμως το ψάξει και το βρεί στο διαδίκτυο, τότε ... θα σου βάλει ό,τι του 'ρθει. :X

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

RS737461543NL

31-12-2016 16:38 The item is on transport to the country of destination (GREECE)

31-12-2016 00:29 The item is at the PostNL sorting center

22-12-2016 12:37 The item is pre-advised

 

Αγορά από GearBest, tablet (170euro).Από 31/12 δεν υπάρχει καμία ενημέρωση στο σύστημα. Παίζει να έχει χαθεί ρε παιδιά? :(

 

Δεμα θεωρείτε ''χαμενο'' για της εταιριες οταν περασουν 2 μηνες απο την αποστολη.

Link to comment
Share on other sites

RS737461543NL

31-12-2016 16:38The item is on transport to the country of destination(GREECE)

31-12-2016 00:29The item is at the PostNL sorting center

22-12-2016 12:37The item is pre-advised

 

Αγορά από GearBest, tablet (170euro).Από 31/12 δεν υπάρχει καμία ενημέρωση στο σύστημα. Παίζει να έχει χαθεί ρε παιδιά? :(

ιδια ημερομηνια ιδια ωρα και γω ,ακομα τιποτα ,πιστευω οτι εχει φτασει αεροδρομειο αλλα ακομα δεν εχουν σκαναρει τον σακο,υπομονη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

RS737461543NL

31-12-2016 16:38The item is on transport to the country of destination(GREECE)

31-12-2016 00:29The item is at the PostNL sorting center

22-12-2016 12:37The item is pre-advised

 

Αγορά από GearBest, tablet (170euro).Από 31/12 δεν υπάρχει καμία ενημέρωση στο σύστημα. Παίζει να έχει χαθεί ρε παιδιά? :(

Όχι απλά έχεις να περιμενεις 3/4 εβδομάδες που κάνουν να φανούν τα δέματα Ελλάδα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω για τις 60 μέρες απλά σε επικοινωνία μου με το ολλανδικό ταχυδρομείο μου είπαν ότι δεν έχουν ιδέα διότι λειτουργούν απλά ως "gateway" και στα ΕΛΤΑ ότι δεν έχει φύγει ακόμα από Ολλανδία κι ότι άλλαξε η πολιτική του PostNL και πλέον κάνουν πιο συγκεντρωτικές αποστολές=πιο αργές. Θα μου πεις μεσολάβησε πρωτοχρονιά, απλά...όπως και να έχει ανησυχώ λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν ευθύνεται το κατάστημα για τον εκτελωνισμό, οπότε με ποια αιτιολογία θα σε δικαιώσει το pp ώστε να επιστραφούν χρήματα :O

 

Μα εγω δεν ειπα οτι θα ζητησω να με δικαιωσει το pp ..αν διαβασες καλα παραπανω ειπα οτι πολες διαπραγματευσεις μπορουν να γινουν με τους φιλους κινεζους κι απο κει και περα ο νοών νοείτω.

Με λιγα λογια..εγω ειχα τη οικονομικη δυνατοτητα να διαθεσω 60 ευρω περιπου για να αγορασω ενα προιον και ξαφικα ειμαι το μπαλακι αναμεσα στο καταστημα το οποιο ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ και το περιμενω να φτασει στα χερια μου και στο τελωνειο. Εεε..δεν μπορω λοιπον να ειμαι παντα το μπαλακι, πρεπει κι εγω να δικαιωθω καποια στιγμη..ειτε αυτο σημαινει επιστροφη refund απο το καταστημα (εφοσον το δεχτουν) ειτε με ποντους ισους με το ποσο ή τυπου wallet οπου με αυτους τους εναλακτικους τροπους θα μπορεσω να κανω μια νεα παραγγελια που με τη σειρα της ειτε θα αφορα το ιδιο προιον ή και ακομα κατι διαφορετικο που θα ικανοποιει τα γουστα μου.

 

 

Φιλε μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα είμαι σιγουρος οτι 99% δεν θα δεχτει το καταστημα να σου επιστρεψει τα χρηματα γιατι το "οτι το δεμα μπηκε τελωνειο" δεν ειναι δική τους ευθύνη προφανώς και δεύτερον εχεις γνωση και εσυ οτι σε δέματα αξίας ανω των 22€ επιβάλλεται φόρος. Τι να πω, μακάρι να γίνει αλλα μου φαίνεται χλωμό.

 

Δεν γνωριζω απο που προκυπτει αυτη η "νομοθεσια" αν μπορουμε να την πουμε ετσι, γιατι οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα κατι σε νομικο πλαισιο, δλδ οτι σε δεματα ανω των 22€ θα πρεπει να επιβληθει φορος. Κι αν εχεις διαβασει τις περισσοτερες εμπειριες εδω μεσα θα βρεις post οπου σε καποιο φιλο του κρατησαν θηκη κινητου κοστους 0,80 και του ζητησαν απο τα ελτα +3€ για να παραλαβει. Εννοειται οτι δεν παρελαβε γιατι προτιμησε να χασει 0,80 παρα 3.

Επισης λιγο πιο πανω αλλος φιλος αναφερει το ιδιο ακριβως τηλ που παρηγγειλα κι εγω εκτελωνιστηκε με 70€ και του ζητησαν να πληρωσει +28€. Εμενα λοιπον γιατι στο χαρτι που παρελαβα σημερα εχει αξιολογηθει με κοστος 150€ και μου ζητανε 36€..??

Συνεπως να σε ρωτησω τωρα εγω..τελικα τι ισχυει ??..να σου πω εγω λοιπον...κανουν οτι θελουν και μαζευουν οσα περισσοτερα εσοδα μπορουν !

Τωρα αν θα με αποζημιωσουν με επιστροφη χρηματων ή ποντους ή wallet ή δεν ξερω γω τι αλλο..δεν με αποσχολει και πολυ γιατι οπως ηδη ειπα ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να ξοδεψω 60 ευρω για να παρω κατι και ειμαι σιγουρος οτι στο τελος δεν θα με αφησει το μαγαζι απογοητευμενο, θα βρεθει καποια λυση τοσο για τον ενα οσο και για τον αλλον αρκει να υπαρχει υπομονη γιατι ολοι ξερουμε οτι οι χρονοι μιλωντας για κινα ειναι αστα να πανε.

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω δεν ειπα οτι θα ζητησω να με δικαιωσει το pp ..αν διαβασες καλα παραπανω ειπα οτι πολες διαπραγματευσεις μπορουν να γινουν με τους φιλους κινεζους κι απο κει και περα ο νοών νοείτω.

Με λιγα λογια..εγω ειχα τη οικονομικη δυνατοτητα να διαθεσω 60 ευρω περιπου για να αγορασω ενα προιον και ξαφικα ειμαι το μπαλακι αναμεσα στο καταστημα το οποιο ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ και το περιμενω να φτασει στα χερια μου και στο τελωνειο. Εεε..δεν μπορω λοιπον να ειμαι παντα το μπαλακι, πρεπει κι εγω να δικαιωθω καποια στιγμη..ειτε αυτο σημαινει επιστροφη refund απο το καταστημα (εφοσον το δεχτουν) ειτε με ποντους ισους με το ποσο ή τυπου wallet οπου με αυτους τους εναλακτικους τροπους θα μπορεσω να κανω μια νεα παραγγελια που με τη σειρα της ειτε θα αφορα το ιδιο προιον ή και ακομα κατι διαφορετικο που θα ικανοποιει τα γουστα μου.

 

 

 

 

Δεν γνωριζω απο που προκυπτει αυτη η "νομοθεσια" αν μπορουμε να την πουμε ετσι, γιατι οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα κατι σε νομικο πλαισιο, δλδ οτι σε δεματα ανω των 22€ θα πρεπει να επιβληθει φορος. Κι αν εχεις διαβασει τις περισσοτερες εμπειριες εδω μεσα θα βρεις post οπου σε καποιο φιλο του κρατησαν θηκη κινητου κοστους 0,80 και του ζητησαν απο τα ελτα +3€ για να παραλαβει. Εννοειται οτι δεν παρελαβε γιατι προτιμησε να χασει 0,80 παρα 3.

Επισης λιγο πιο πανω αλλος φιλος αναφερει το ιδιο ακριβως τηλ που παρηγγειλα κι εγω εκτελωνιστηκε με 70€ και του ζητησαν να πληρωσει +28€. Εμενα λοιπον γιατι στο χαρτι που παρελαβα σημερα εχει αξιολογηθει με κοστος 150€ και μου ζητανε 36€..??

Συνεπως να σε ρωτησω τωρα εγω..τελικα τι ισχυει ??..να σου πω εγω λοιπον...κανουν οτι θελουν και μαζευουν οσα περισσοτερα εσοδα μπορουν !

Τωρα αν θα με αποζημιωσουν με επιστροφη χρηματων ή ποντους ή wallet ή δεν ξερω γω τι αλλο..δεν με αποσχολει και πολυ γιατι οπως ηδη ειπα ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να ξοδεψω 60 ευρω για να παρω κατι και ειμαι σιγουρος οτι στο τελος δεν θα με αφησει το μαγαζι απογοητευμενο, θα βρεθει καποια λυση τοσο για τον ενα οσο και για τον αλλον αρκει να υπαρχει υπομονη γιατι ολοι ξερουμε οτι οι χρονοι μιλωντας για κινα ειναι αστα να πανε.

 

Από απλή περιέργεια, τί θα κάνεις εάν ο Κινέζος σου χρεώσει τα μεταφορικά για το άσκοπο πήγαινε-έλα του κινητού ;;

Αφού και εσύ δεν παρέλαβες, μήπως πρέπει και εσύ να είσαι προετοιμασμένος να χάσεις ένα μέρος - έστω - των χρημάτων σου ;;

Επίσης , εάν το ξαναπαραγγείλεις και ερχόμενο Ελλάδα "ξαναπέσει" στο τελωνείο , μετά από ~4 μήνες τί θα κάνεις ;;

Edited by apost_V

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω.. Τι θα γίνει αν αρχίσουν να επιστρέφουν μαζικά πακέτα πίσω και οι τελωνοταχυδρομικοι κάνουν επιπλέον δουλειά και ο φόρτος εργασίας παρατεινεται; και επιπλέον έξοδα χωρίς τα έσοδα που υπολόγιζαν; τι θα γίνει αν τα κινέζικα μαγαζιά χάνουν πελάτες επειδή αφαιρούν μεταφορικά ή ακόμα και "χάνουν" τα πακέτα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω δεν ειπα οτι θα ζητησω να με δικαιωσει το pp ..αν διαβασες καλα παραπανω ειπα οτι πολες διαπραγματευσεις μπορουν να γινουν με τους φιλους κινεζους κι απο κει και περα ο νοών νοείτω.

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τί λόγο έχει να μπει σε διαπραγματεύσεις το κατάστημα μαζί σου από τη στιγμή που έχει εκπληρώσει τη δουλειά για την οποία πληρώθηκε.

 

Με λιγα λογια..εγω ειχα τη οικονομικη δυνατοτητα να διαθεσω 60 ευρω περιπου για να αγορασω ενα προιον και ξαφικα ειμαι το μπαλακι αναμεσα στο καταστημα το οποιο ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ και το περιμενω να φτασει στα χερια μου και στο τελωνειο. Εεε..δεν μπορω λοιπον να ειμαι παντα το μπαλακι, πρεπει κι εγω να δικαιωθω καποια στιγμη..ειτε αυτο σημαινει επιστροφη refund απο το καταστημα (εφοσον το δεχτουν) ειτε με ποντους ισους με το ποσο ή τυπου wallet οπου με αυτους τους εναλακτικους τροπους θα μπορεσω να κανω μια νεα παραγγελια που με τη σειρα της ειτε θα αφορα το ιδιο προιον ή και ακομα κατι διαφορετικο που θα ικανοποιει τα γουστα μου.

Δεν είσαι μπαλάκι, διότι είναι ξεκάθαρο το πού βρίσκεται το πακέτο σου και κανείς δε σε παρέπεμψε σε κάποιον άλλο.

Επιπλέον, δεν έχεις παραλάβει το προιόν όχι εξαιτίας σφάλματος του καταστήματος, αλλά λόγω δικής σου επιθυμίας να μην το παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω.. Τι θα γίνει αν αρχίσουν να επιστρέφουν μαζικά πακέτα πίσω και οι τελωνοταχυδρομικοι κάνουν επιπλέον δουλειά και ο φόρτος εργασίας παρατεινεται; και επιπλέον έξοδα χωρίς τα έσοδα που υπολόγιζαν; τι θα γίνει αν τα κινέζικα μαγαζιά χάνουν πελάτες επειδή αφαιρούν μεταφορικά ή ακόμα και "χάνουν" τα πακέτα;

 

Θα θησαυρίσει η NLpost & η SGpost & τα άλλα διεθνή ταχυδρομεία από τα πήγαινε-έλα που θα μας χρεώνουν κανονικά και βέβαια και οι κινέζοι που θα τοκίζουν για 2+ μήνες τα χρήματά μας.

Και εμείς θα μπούμε σε κάποιου είδους "black list" μέχρι να ... βάλουμε μυαλό.

Ά, και τα ΕΛΤΑ θα χρειαστούν έκτακτη κρατική επιχορήγηση για να μην βαρέσουν κανόνι. Επιχορήγηση που θα πληρώσουμε ΕΜΕΙΣ και όχι οι Κινέζοι ή κάποιος άλλος... Για να μην μας ξαναμπούν ιδέες όπως οι δικές σου...

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορεις να ξερεις την αναγραφομενη τιμη; το βλεπεις απο καπου ;; αφελης ερωτηση σορυ αλλα εχω περιεργεια

ρώτησα τον πωλητή αν έχει γράψει την τιμή πάνω στο δέμα :p... χεχε

 

Αν ο τελώνης δεχθεί το "50€" ως αξία CIF , τότε θα πληρώσεις [(50x0,24)+12=] 24€.

Αν όμως το ψάξει και το βρεί στο διαδίκτυο, τότε ... θα σου βάλει ό,τι του 'ρθει. :X

 

ναι δεν βγάζεις άκρη ότι θέλουν χρεώνουν.....

το δικό μου κοστίζει κάπου στα 60euro

.τώρα τα έχω έτοιμα τα 36euro.... ελπίζω να είναι λιγότερα :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

RS737461543NL

31-12-2016 16:38 The item is on transport to the country of destination (GREECE)

31-12-2016 00:29 The item is at the PostNL sorting center

22-12-2016 12:37 The item is pre-advised

 

Αγορά από GearBest, tablet (170euro).Από 31/12 δεν υπάρχει καμία ενημέρωση στο σύστημα. Παίζει να έχει χαθεί ρε παιδιά? :(

 

Είμαστε αρκετοί απο Δεκέμβρη που δεν έχουμε παραλάβει. Το δικό μου έχει 21/12 στο "is on transport to the country of destination".

 

Μάλλον πάμε για αρχές Φλεβάρη αν είμαστε τυχεροί.

| JailBreak Means System Customization |
Link to comment
Share on other sites

Θα θησαυρίσει η NLpost & η SGpost & τα άλλα διεθνή ταχυδρομεία από τα πήγαινε-έλα που θα μας χρεώνουν κανονικά και βέβαια και οι κινέζοι που θα τοκίζουν για 2+ μήνες τα χρήματά μας.

Και εμείς θα μπούμε σε κάποιου είδους "black list" μέχρι να ... βάλουμε μυαλό.

Ά, και τα ΕΛΤΑ θα χρειαστούν έκτακτη κρατική επιχορήγηση για να μην βαρέσουν κανόνι. Επιχορήγηση που θα πληρώσουμε ΕΜΕΙΣ και όχι οι Κινέζοι ή κάποιος άλλος... Για να μην μας ξαναμπούν ιδέες όπως οι δικές σου...

 

Χαχα και μετά ήρθαν οι μελισσες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω απο που προκυπτει αυτη η "νομοθεσια" αν μπορουμε να την πουμε ετσι, γιατι οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα κατι σε νομικο πλαισιο, δλδ οτι σε δεματα ανω των 22€ θα πρεπει να επιβληθει φορος.

 

Ρίξε μια ματιά πιο κάτω

 

Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

για να ενημερωθείς :)

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

Για μερικούς που αναρωτιούνται πως βρίσκεται η αξία ενός πακέτου ενώ είναι διαφορετικός τύπος συσκευής

ή άλλης μάρκας να πω τα εξής βάση νόμου:

 

Σε περίπτωση που η δασμολογητέα αξία δεν μπορεί να διασταυρωθεί ( μη αναγραφόμενη αξία κτήσης ή πλασματική ) στη βάση της συνναλακτικής αξίας κυρίως λόγω έλλειψης των στοιχείων εκείνων που αποδεικνύουν το ύψος της πράγματι πληρωθείσας αξίας κτήσης, τότε εφαρμόζονται εναλλακτικές μέθοδοι προσδιορισμού της αξίας που προβλέπονται στο άρθρο 30 παρ. 2 και στο άρθρο 31 του 2913/92 περί ομοειδών και παρόμοιων εμπορευμάτων, τιμή μονάδας υπολογιζόμενη αξία και εύλογη αξία.

:):)

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα θησαυρίσει η NLpost & η SGpost & τα άλλα διεθνή ταχυδρομεία από τα πήγαινε-έλα που θα μας χρεώνουν κανονικά και βέβαια και οι κινέζοι που θα τοκίζουν για 2+ μήνες τα χρήματά μας.

Και εμείς θα μπούμε σε κάποιου είδους "black list" μέχρι να ... βάλουμε μυαλό.

Ά, και τα ΕΛΤΑ θα χρειαστούν έκτακτη κρατική επιχορήγηση για να μην βαρέσουν κανόνι. Επιχορήγηση που θα πληρώσουμε ΕΜΕΙΣ και όχι οι Κινέζοι ή κάποιος άλλος... Για να μην μας ξαναμπούν ιδέες όπως οι δικές σου...

 

Ναι βαλουμε εμεις μυαλο?! Οι Κινεζοι ποτε θα βαλουν?? Η Ευρωπη ειναι τεραστια! Ποτε θα γεμισουν τις Ευρωπαικες αποθηκες τους και με καλυτερες τιμες??

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκλεισε απο Κ.Δ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ SG POST με arrival at destination post 8/1!

RB144909336SG

Άντε επιτέλους να προχωράμε σιγά σιγά!

H γυναίκα, το ψάρι και το Xiaomi θέλουν χέρι. Αλλιώς μένεις νηστικός και με ένα τούβλο στο χέρι!!!:p
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκλεισε απο Κ.Δ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ SG POST με arrival at destination post 8/1!

RB144909336SG

 

Μόλις πήγα να το γράψω :lol:

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-01-2017 02:25 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 20-01-2017 02:15 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Τώρα μένει αυτό με arrival 5/1

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήγα να το γράψω :lol:

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-01-2017 02:25 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 20-01-2017 02:15 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Τώρα μένει αυτό με arrival 5/1

Εμένα πάντως κανένα νέο ακόμα...

H γυναίκα, το ψάρι και το Xiaomi θέλουν χέρι. Αλλιώς μένεις νηστικός και με ένα τούβλο στο χέρι!!!:p
Link to comment
Share on other sites

Ναι βαλουμε εμεις μυαλο?! Οι Κινεζοι ποτε θα βαλουν?? Η Ευρωπη ειναι τεραστια! Ποτε θα γεμισουν τις Ευρωπαικες αποθηκες τους και με καλυτερες τιμες??

 

για να γεμισουν τις αποθηκες με φθηνα κινητα πρεπει να τα εισαγουν επισημως-->ΦΠΑ. Οπως και να το κανουμε, τωρα περνανε οτι μπορουν και στο κοστολογουν τσιμπημενα καθως εχεις και το κουριερ.

Edited by impreza_sti

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νωρίς είναι. Υπομονή.

Κοίτα ένα δικό μου με CN Post...

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-11-2016 13:31 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-11-2016 10:25 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

και ακόμα το περιμένω ... :mad:

 

 

Τελικά έφτασε Ελλάδα.......:):):):)

 

 

Electronic information,receive--05-Jan-2017 10:52 AM

 

Small package Center, receive--05-Jan-2017 12:52 PM

 

Parcel centre,sealing--05-Jan-2017 03:52 PM

 

Small package Center, left--05-Jan-2017 05:25 PM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--07-Jan-2017 01:25 AM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--07-Jan-2017 07:28 PM

 

Transit Center,left hand navigation--08-Jan-2017 01:02 AM

 

GREECE, Arrived --20-Jan-2017 01:02 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 20-Jan-2017 04:42 AM

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω απο που προκυπτει αυτη η "νομοθεσια" αν μπορουμε να την πουμε ετσι, γιατι οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα κατι σε νομικο πλαισιο, δλδ οτι σε δεματα ανω των 22€ θα πρεπει να επιβληθει φορος. Κι αν εχεις διαβασει τις περισσοτερες εμπειριες εδω μεσα θα βρεις post οπου σε καποιο φιλο του κρατησαν θηκη κινητου κοστους 0,80 και του ζητησαν απο τα ελτα +3€ για να παραλαβει. Εννοειται οτι δεν παρελαβε γιατι προτιμησε να χασει 0,80 παρα 3.

 

Φαίνεται ότι δεν έχεις ψάξει εκεί που πρέπει, για να βρεις τη σχετική νομοθεσία για τις εισαγωγές από τρίτες χώρες.

Στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου έχω παραθέσει όλη τη σχετική νομοθεσία (Κανονισμούς της ΕΕ, ελληνική νομοθεσία κλπ). Αφιερώνοντας λίγα λεπτά από το χρόνο σου μπορούν να λυθούν οι απορίες σου.

 

Σε ότι αφορά το παράδειγμα που αναφέρεις, πρέπει να έχεις διαβάσει στο forum ότι στον εκτελωνισμό δεμάτων στα ΕΛΤΑ δεν μεσολαβεί ιδιώτης εκτελωνιστής (οποίος στη διαδικασία με courier αμείβεται καλά) και όλη η διαδικασία διεκπεραιώνεται από τους υπαλλήλους και για το λόγο αυτό χρεώνονται τα αντίστοιχα, για κάθε περίπτωση, τέλη υπέρ ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...