Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, makap said:

Εσύ με τα καλά της ACS για τα δέματα από Κίνα και εγώ με το ταλαιπωρημένο δέμα που περιμένω από την πεοηγούμενη εβδομάδα (Τρίτη 11/7), έμεινε 2 μέρες στο κατάστημα αναξήγητα, έπεσε το σύστημα ανεξήγητα, χρεώθηκε σε courier την ΠΑ 15/7, κλείνομαι όλη μέρα στο σπίτι, το απόγευμα βλέπω ότι επέστρεψε στο κατάστημα (1), τηλεφωνώ και μου λέει η υπάλληλος ότι γύρισε ο courier τα δέματα επειδή "η κυβέρνηση αποφάσισε να μην μοιράζουν δέματα από 12.00 έως 17.00 (!!!), τη ΔΕ 17/7 δεν πρόλαβε και σε νέα ερώτηση η κοπέλα απάντησε ότι θα ξαναπεράσει την ΤΕ 17/7 !

Και εγώ είμαι χωρίς ίντερνετ από την προηγούμενη ΚΥ 9/7, και περιμένω το νέο router από την ... ACS ...

Γιατί δεν πετάγεσαι στο κατάστημα να το πάρεις

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, makap said:

Εσύ με τα καλά της ACS για τα δέματα από Κίνα και εγώ με το ταλαιπωρημένο δέμα που περιμένω από την πεοηγούμενη εβδομάδα (Τρίτη 11/7), έμεινε 2 μέρες στο κατάστημα αναξήγητα, έπεσε το σύστημα ανεξήγητα, χρεώθηκε σε courier την ΠΑ 15/7, κλείνομαι όλη μέρα στο σπίτι, το απόγευμα βλέπω ότι επέστρεψε στο κατάστημα (1), τηλεφωνώ και μου λέει η υπάλληλος ότι γύρισε ο courier τα δέματα επειδή "η κυβέρνηση αποφάσισε να μην μοιράζουν δέματα από 12.00 έως 17.00 (!!!), τη ΔΕ 17/7 δεν πρόλαβε και σε νέα ερώτηση η κοπέλα απάντησε ότι θα ξαναπεράσει την ΤΕ 17/7 !

Και εγώ είμαι χωρίς ίντερνετ από την προηγούμενη ΚΥ 9/7, και περιμένω το νέο router από την ... ACS ...

Διαβασε τον τιτλο του θέματος και μετα γράψε ή άνοιξε ενα άλλο θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά δέματα τελευταία από Ali έρχονται με acs και δεν περνάνε και τελωνείο. Έχουν αλλάξει πολλά όταν πέρναγε τελωνείο το παραμικρό.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2023 at 11:02 ΜΜ, Stbe said:

δεμα απο ali ειναι στην dpd θεσσαλονικη..... με ποια μεταφορικη θα παραδωθει???

Και για να δεις ακριβώς τι γίνεται με την πληροφόρηση από dpd....αυτό που βάζω είναι από Banggood, αλλά αυτή την πληροφορία θα έχεις και για δέμα από Αλι μέσω dpd.....βλέπεις ότι εδώ η πληροφορία πάει από 5/7 στις 19/7 (ενώ αλλού βλέπεις και τις ενδιάμεσες "στάσεις" του δέματος😉)

***Μιλάμε για αντικείμενο συνολικής αξίας (μετά τις εκπτώσεις) 3,18 ευρώ !!!😁....παραδοτέο με κούριερ στον χώρο σου !!

***Tip : Μετά πας στο σαιτ της ACS και βάζεις το tracking number (προσοχή δεν βάζεις το αρχικό αλλά το "next tracking number) και βλέπεις επιπλέον πληροφορίες 😉

10.png

 

11.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2023 at 2:45 ΜΜ, varajohn said:

 

Να ρωτήσω έχω παραγγελία από Ali express λογικά έχει φτάσει Ελλάδα μου βγάζει "received by local delivery 🚚 company" είναι με cainiao super economy global. Παράδοση γίνεται με ΕΛΤΑ ή με κούριερ?

 

On 18/7/2023 at 2:45 ΜΜ, varajohn said:

 

 

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, zacharis said:

Να ρωτήσω έχω παραγγελία από Ali express λογικά έχει φτάσει Ελλάδα μου βγάζει "received by local delivery 🚚 company" είναι με cainiao super economy global. Παράδοση γίνεται με ΕΛΤΑ ή με κούριερ?

 

 

Με ΕΛΤΑ

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Nnoutas said:

Με ΕΛΤΑ

Ευχαριστώ πολύ, εδώ Θεσσαλονίκη έχουν αρκετή καθυστέρηση με τις παραδόσεις τα ΕΛΤΑ....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zacharis said:

Ευχαριστώ πολύ, εδώ Θεσσαλονίκη έχουν αρκετή καθυστέρηση με τις παραδόσεις τα ΕΛΤΑ....

Σε όλη την επικράτεια... 😁

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει δεματάκι από 9/5 και στο track δείχνει.. 

"2023/05/23 18:09     Arrival at Destination Countries    NL"

Επίσης, έχω παραγγείλει από κατάστημα στην Ολλανδία μεγαλούτσικο δέμα, από τον Ιούνιο, και σε έναν tracker μου γράφει "Shipment rejected by recipient" κάτι που προφανώς δεν έκανα!

Συμβαίνει τίποτα με την Ολλανδία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αυτό το site?

Παραέχει χαμηλή τιμή για το Huawei talkband b7.

https://m.sunsky-online.com/p/CA8975H/Original-Huawei-TalkBand-B7-Smart-Bracelet-1.53-inch-Screen-Support-Bluetooth-Call-Heart-Rate-Blood-Oxygen-Sleep-Monitoring-Grey-.htm

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, lio14 said:

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αυτό το site?

Παραέχει χαμηλή τιμή για το Huawei talkband b7.

https://m.sunsky-online.com/p/CA8975H/Original-Huawei-TalkBand-B7-Smart-Bracelet-1.53-inch-Screen-Support-Bluetooth-Call-Heart-Rate-Blood-Oxygen-Sleep-Monitoring-Grey-.htm

Δεν το γνώριζα, αλλά βλέπω αρκετές κριτικές με 1 αστεράκι στο TrustPilot: https://www.trustpilot.com/review/www.sunsky-online.com?stars=1

Οι 5-άστερες βέβαια είναι πολύ περισσότερες. https://www.trustpilot.com/review/www.sunsky-online.com?stars=5

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

Δεν το γνώριζα, αλλά βλέπω αρκετές κριτικές με 1 αστεράκι στο TrustPilot: https://www.trustpilot.com/review/www.sunsky-online.com?stars=1

Οι 5-άστερες βέβαια είναι πολύ περισσότερες. https://www.trustpilot.com/review/www.sunsky-online.com?stars=5

Από ότι κατάλαβα από κάποια σχόλια, μάλλον δεν έχουν βάλει φόρους και επειδή έρχεται με DHL την τρώς στην Ελλάδα.

Γράφει ένας ότι πλήρωσε 150 ευρώ φόρους στη χώρα του.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, jaranor said:

Από Banggood, γνωρίζει κάποιος με ποιες μεταφορικές και από ποια χώρα φτάνει Ελλάδα αποστολή με tracking τύπου

UHxxxxxxxxxYP ;

Εμένα με ακριβώς τέτοιας μορφής κωδικό αποστολή του Banggood ήρθε με ACS...δεν φαίνεται από που πέρασε ακριβώς...αρχικά το παρακολουθείς στο parcelapp.com και μετά με τον 2ο κωδικό (μόνο αριθμοί) που θα πάρει στο σάιτ της ACS.

100_1.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω λίγο να ρωτήσω ,οι παραγγελίες από aliexpress όταν αγοράζεις από διαφορετικα καταστήματα προϊόντα, γίνεται ενοποίηση των δεμάτων;οπότε σε αυτήν περίπτωση έρχονται με κούριερ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ath156 said:

Εμένα με ακριβώς τέτοιας μορφής κωδικό αποστολή του Banggood ήρθε με ACS...δεν φαίνεται από που πέρασε ακριβώς...αρχικά το παρακολουθείς στο parcelapp.com και μετά με τον 2ο κωδικό (μόνο αριθμοί) που θα πάρει στο σάιτ της ACS.

100_1.jpg

Επιβεβαιώνω και εγώ, λιγότερο από ένα μήνα πριν η παραλαβή.

2 minutes ago, Hliasat said:

Θέλω λίγο να ρωτήσω ,οι παραγγελίες από aliexpress όταν αγοράζεις από διαφορετικα καταστήματα προϊόντα, γίνεται ενοποίηση των δεμάτων;οπότε σε αυτήν περίπτωση έρχονται με κούριερ;

Μπορεί να συμβεί αυτό, μπορεί και όχι, μου έχουν συμβεί και τα δύο.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Το TradingShenzhen τι λεει; Ειναι χωρις τελωνειο οι "EU αποθηκες" που λεει; Και χρονος μεχρι την παραλαβη περιπου;

Link to comment
Share on other sites

Πάω να αγοράσω το huawei talkband b7 από ali και πριν πληρώσω μου βγάζει την τιμή μαζί με τους φόρους , μόλις πάω να πληρώσω μου αφαιρεί τους φόρους και λέει ότι στη χώρα μου μπορεί να πληρώσω.

Τι έγινε πάλι;

IMG_20230801_173713.jpg

 

IMG_20230801_174439.jpg

Edited by lio14
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, lio14 said:

Πάω να αγοράσω το huawei talkband b7 από ali και πριν πληρώσω μου βγάζει την τιμή μαζί με τους φόρους , μόλις πάω να πληρώσω μου αφαιρεί τους φόρους και λέει ότι στη χώρα μου μπορεί να πληρώσω.

Τι έγινε πάλι;

IMG_20230801_173713.jpg

 

IMG_20230801_174439.jpg

Το όριο για αγορές με προπληρωμένο τον ΦΠΑ είναι 185 ευρώ. Το προιόν σου κοστίζει 201.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, lio14 said:

Πάω να αγοράσω το huawei talkband b7 από ali και πριν πληρώσω μου βγάζει την τιμή μαζί με τους φόρους , μόλις πάω να πληρώσω μου αφαιρεί τους φόρους και λέει ότι στη χώρα μου μπορεί να πληρώσω.

Τι έγινε πάλι;

IMG_20230801_173713.jpg

 

IMG_20230801_174439.jpg

Αυτό συμβαίνει γιατί το τελικό ποσό μαζί με τα μεταφορικά υπερβαίνει τα 200€.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,


Το ebay έχει μέσα και τους φόρους ώστε να μπορούμε να αγοράσουμε χωρίς τελωνείο;

Edited by lio14
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lio14 said:

Καλησπέρα σε όλους,


Το ebay έχει μέσα και τους φόρους ώστε να μπορούμε να αγοράσουμε χωρίς τελωνείο;

Έχει, το θέμα είναι ότι έχουμε λαμόγια τελωνειακούς,και παρόλο που αναγράφεται το ioss αυτοί σε κάνουν την ζωή πατίνι όπως πχ δεν αναγράφεται σωστά,κλπ με αποτέλεσμα να πληρώνουν κάποιοι,κερατιατικα.Γι αυτό το banggood και το aliexpress, το αντιλήφθηκαν αυτό,και τα στέλνουν μέχρι και 150 ευρώ ,με άλλες μεθόδους,με αποτέλεσμα να εκτελωνιζονται σε άλλες χώρες 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lio14 said:

Καλησπέρα σε όλους,


Το ebay έχει μέσα και τους φόρους ώστε να μπορούμε να αγοράσουμε χωρίς τελωνείο;

Πάντως εγώ το έχω κόψει το ebay εδώ και χρόνια, πολύ πριν το θέμα με το VAT, γιατί έβλεπα πολλές περιπτώσεις πωλητών που "εξαφανίζονταν" ξαφνικά. Αντίθετα στο Αλι έβλεπα μία μεγαλύτερη "τάξη" και ασφάλεια...σε μερικές περιπτώσεις θεμάτων (όχι λόγω ΦΠΑ, αλλά άφιξη σπασμένου, χαλασμένου καθώς και σε 1 περίπτωση απάτης με στικάκι 2 Terrabytes-ο Θεός να το κάνει 2Τ) το Αλι με δικαίωσε άμεσα. Προσωπικά στο Αλι δεν αντιμετώπισα ποτέ θέμα λόγω ΦΠΑ είτε εκτελωνίσθηκε εδώ, είτε Ουγγαρία είτε αλλού...όπως έχω ήδη πει διαλέγω πωλητές έμπειρους, με πολλές πωλήσεις και καλή φήμη...νομίζω ότι έτσι μειώνεις την πιθανότητα να σου πουν "δεν αναγράφεται σωστά το IOSS κλπ". Τέτοιοι πωλητές μάλλον δεν θα κάνουν τέτοιο λάθος. Για το Banggood δεν συζητάμε, ήταν πάντα άψογο.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...