Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

18 minutes ago, xloupas said:

Επειδη δεν βρηκα σχετικο θεμα το γραφω εδω σαν ενημερωση σημερα το ΕΛΤΑ της περιοχης μου Χαριλαου εκλεισε και  απο οτι πληροφορήθηκα   παίρνοντας τηλεφωνο στα  ΕΛΤΑ αλλα 25 ταχυδρομεια λογο αναδιοργάνωσης και μας παραπέμπουν σε αλλο ταχυδρομειο δηλαδη μια περιοχη με τουλαχιστον 150.000 κατοικους θα παει και θα επιβαρυνει ενα αλλο ταχυδρομειο οι χρονοι αναμονης  θα αυξηθουν αλλα κατα τα αλλα προχωραμε σε αναδιοργάνωση.

Τα ΕΛΤΑ εκλεισαν τον κυκλο τους, η περαιτέρω παρουσια τους στην αγορα μονο προβλήματα εχει για τους πελάτες τους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, lio14 said:

Έχεις δίκιο.

Κοίταξα και την απόδειξη και είναι όντως τέλη εκτελωνισμού.

Άρα , ανρξαρτήτου ποσού, μπορεί να σου τα χρεώσει όποτε θέλουν στα ΕΛΤΑ;

Ναι, εκτός και αν επιλέξεις τις μεθόδους αποστολής που έγραψα όπου ο εκτελωνισμός γίνεται σε άλλη χώρα της ΕΕ έτσι εδώ δεν περνάει ξανά 

1 hour ago, lio14 said:

Έχεις δίκιο.

Κοίταξα και την απόδειξη και είναι όντως τέλη εκτελωνισμού.

Άρα , ανρξαρτήτου ποσού, μπορεί να σου τα χρεώσει όποτε θέλουν στα ΕΛΤΑ;

Ναι, εκτός και αν επιλέξεις τις μεθόδους αποστολής που έγραψα όπου ο εκτελωνισμός γίνεται σε άλλη χώρα της ΕΕ έτσι εδώ δεν περνάει ξανά 

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2023 at 11:38 ΜΜ, Hliasat said:

Παιδιά ισχύει ότι σε κάποια καταστήματα όπως banggood,κλπ ότι υπάρχει περίπτωση να γράφει σε απόθεμα ένα προϊόν ,στην πραγματικότητα να μην το έχουν διαθέσιμο;θα μου πείτε τώρα πριν παραγγείλω,να επικοινωνήσω με τους αντίστοιχους πωλητές,αν όντως το έχουν.

Δεν μου έχει συμβεί ποτέ.

Αντίθετα, συμβαίνει συνέχεια στα Ελληνικά eshops...

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2023 at 1:00 ΜΜ, leo06 said:

εκτελωνισμός γίνεται σε άλλη χώρα της ΕΕ έτσι εδώ δεν περνάει ξανά 

Δηλαδή αφού γίνει σε άλλη χώρα , εκεί ποιος πληρώνει τα έξοδα εκτελωνισμου;

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Hliasat said:

Δηλαδή αφού γίνει σε άλλη χώρα , εκεί ποιος πληρώνει τα έξοδα εκτελωνισμου;

Κανεις, αφού έχεις ήδη πληρώσει ΦΠΑ το βλέπουν και συνεχίζει  το πακέτο προς Ελλάδα χωρίς επιπλέον έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Hliasat said:

Δηλαδή αφού γίνει σε άλλη χώρα , εκεί ποιος πληρώνει τα έξοδα εκτελωνισμου;

Δεν υπάρχουν έξοδα εκτελωνισμού αν έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ για αγορές μέχρι 150 ευρώ. Στην Ελλάδα βέβαια έχουν βρει τα κορόιδα...

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θέλω να καταλήξω .Στην Ελλάδα μόνο γίνεται αυτό προφανώς.Εγω πιστεύω,πως ακόμα και πάνω από 150 να είναι,τα έξοδα εκτελωνισμου είναι ίσως πιο φθηνα

Link to comment
Share on other sites

Σε σχετική μου ερώτηση στα ΕΛΤΑ, μου είπαν πως άλλο είναι το φπα και άλλο τα έξοδα εκτελωνισμού, και πως εξαρτάται από την εταιρεία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις παραγγελία από banggood,και επιλέγεις από Ευρωπαϊκή αποθήκη το προϊόν, θα έρθει πιο γρήγορα,από ότι Κίνα;η δεν έχει μεγάλη διαφορά ημερών;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Hliasat said:

Όταν κάνεις παραγγελία από banggood,και επιλέγεις από Ευρωπαϊκή αποθήκη το προϊόν, θα έρθει πιο γρήγορα,από ότι Κίνα;η δεν έχει μεγάλη διαφορά ημερών;

Προσωπικά μου έχει τύχει με το Banggood να έρθει πιο μπροστά από την Κίνα κάτι από άλλο που είχα παραγγείλει επίσης από το ίδιο μαγαζί και από Ευρωπαική αποθήκη !!😉

Το σημαντικό είναι ότι έρχεται πάντοτε με κούριερ....και πλήρη ενημέρωση ειδικά από την στιγμή που θα "πατήσει" Ελλάδα.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Hliasat said:

Όταν κάνεις παραγγελία από banggood,και επιλέγεις από Ευρωπαϊκή αποθήκη το προϊόν, θα έρθει πιο γρήγορα,από ότι Κίνα;η δεν έχει μεγάλη διαφορά ημερών;

Δεν υπαρχει μεγάλη διαφορά. Κάποιες φορές από Κίνα έρχεται πιο γρήγορα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως έχεις άποψη κανείς για τους χρόνους παράδοσης (στο περίπου) αυτήν την περίοδο με aliexpress standard shipping? Είναι πάνω από 3 εβδομάδες?

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk





The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, zananiro said:

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως έχεις άποψη κανείς για τους χρόνους παράδοσης (στο περίπου) αυτήν την περίοδο με aliexpress standard shipping? Είναι πάνω από 3 εβδομάδες?

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk




 

Δυο εβδομάδες περίπου αν στο έστειλαν με κουριερ και όχι με ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως έχεις άποψη κανείς για τους χρόνους παράδοσης (στο περίπου) αυτήν την περίοδο με aliexpress standard shipping? Είναι πάνω από 3 εβδομάδες?

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk






18 Ιουνίου παρήγγειλα με στανταρτ σιπινγκ 29 Ιουνίου μου ήρθε μνμα απο τον κουριερ της acs ότι ηταν στην πόρτα μου. Ευτυχώς με πήρε κ μιλήσαμε κ του ειπα να το αφήσει σε διπλα μαγαζί γιατι δεν χώραγε στο κουτί.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πρόσφατα ότι το Banggood ξανάρχισε τις αποστολές από το HK - που τις είχε σταματήσει εδώ και αρκετό καιρό.

Έχει παραλάβει μήπως κανείς από εκεί τις τελευταίες μέρες, για να έχουμε μια κάποια ιδέα για το ότι οι αποστολές με αυτή τη μέθοδο φτάνουν όντως και πάλι ως εμάς χωρίς παρατράγουδα...;

Link to comment
Share on other sites

Δυο εβδομάδες περίπου αν στο έστειλαν με κουριερ και όχι με ταχυδρομείο.
18 Ιουνίου παρήγγειλα με στανταρτ σιπινγκ 29 Ιουνίου μου ήρθε μνμα απο τον κουριερ της acs ότι ηταν στην πόρτα μου. Ευτυχώς με πήρε κ μιλήσαμε κ του ειπα να το αφήσει σε διπλα μαγαζί γιατι δεν χώραγε στο κουτί.


Tapa
Ευχαριστώ παιδιά. Άρα παίζει ρόλο αν θα έρθει με courier απ'οτι κατάλαβα. Γιατί θέλω να κάνω μια παραγγελία, αλλά αν κάνει πάνω από 3 εβδομάδες δεν θα υπάρχει κανείς να παραλάβει.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zananiro said:

Ευχαριστώ παιδιά. Άρα παίζει ρόλο αν θα έρθει με courier απ'οτι κατάλαβα. Γιατί θέλω να κάνω μια παραγγελία, αλλά αν κάνει πάνω από 3 εβδομάδες δεν θα υπάρχει κανείς να παραλάβει.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk
 

Έκανα πρόσφατα αρκετές αγορές από 6€ και πάνω και όλες της έστειλαν με κουριερ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος για παραγγελία από Ali με την επιλογή "From China to Greece via Cainiao Heavy Parcel Line" πρώτη φορά την συναντάω, και είναι για ακριβό προϊόν.

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Stbe said:

 

 

δεμα απο ali ειναι στην dpd θεσσαλονικη..... με ποια μεταφορικη θα παραδωθει???

Πιθανότατα με ACS...έτσι έρχονται σε εμένα..ήδη περιμένω άλλα 2...βάλε τον αριθμό εδώ και παρακολούθησέ το...όταν είναι Θεσσαλονίκη θα υπάρξει πλήρης πληροφόρηση (άσε που θα σου έρθει μέσω viber μήνυμα για ώρα παράδοσης !!)

Λινκ DPD

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ath156 said:

Πιθανότατα με ACS...έτσι έρχονται σε εμένα..ήδη περιμένω άλλα 2...βάλε τον αριθμό εδώ και παρακολούθησέ το...όταν είναι Θεσσαλονίκη θα υπάρξει πλήρης πληροφόρηση (άσε που θα σου έρθει μέσω viber μήνυμα για ώρα παράδοσης !!)

Όποτε λειτουργεί η ACS.

Στις τελευταίες 10 μέρες έπεσε 2 φορές το σύστημά τους και ζητάνε συγγνώμη στο FB.

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2023 at 6:34 ΠΜ, makap said:

Όποτε λειτουργεί η ACS.

Στις τελευταίες 10 μέρες έπεσε 2 φορές το σύστημά τους και ζητάνε συγγνώμη στο FB.

και τι με αυτό? Τα συστήματα κάποια στιγμή μπορεί να πέσουν. Στο ίδιο το FB έχουν συμβεί "blackouts"....το να μου έρχεται κάτι από την Κίνα με κόστος 5-6 ευρώ στον χώρο μου...με ειδοποίηση στο βάιμπερ "παράδοση από 10:00 έως 12:00"...να με παίρνει και τηλέφωνο ο διανομέας "είμαι από κάτω, είστε στο χώρο σας"....με αφήνει φουλ ευχαριστημένο....μάλλον καλύτερα από το να τρέχεις στα ΕΛΤΑ (και μέσα στην ζέστη😁).

Τέλος πάντων φίλε @Stbe θα δεις κάποια στιγμή στην DPD ότι "παρελήφθησαν τα δεδομένα αποστολής Thessaloniki" με ένδειξη δίπλα (κόκκινη) dpd.....μετά θα βλέπεις συνεχείς ενημερώσεις στο parcelapp.com  OXI όμως και στην dpd...εκεί θα αρχίσουν ενημερώσεις όταν θα έρθει Ελλάδα!! (κοίταξε στις 12/7 στο screenshot μου πόσες πληροφορίες έχει, όμως στην dpd μένει μόνο στην αρχική ειδοποίηση μέχρι να έρθει Ελλάδα).

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Η acs σου στελνει και sms, ασε που ότι έρχεται με acs έρχεται στο τσακ μπαμ, δεν προλαβαίνεις ουτε το τρακ να δεις

Και μπράβο τους, εχουμε φαει τοση φόλα απο τα ελτα τρίμηνα τετραμηνα αρκετά φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nikos_kallithea said:

Η acs σου στελνει και sms, ασε που ότι έρχεται με acs έρχεται στο τσακ μπαμ, δεν προλαβαίνεις ουτε το τρακ να δεις

Και μπράβο τους, εχουμε φαει τοση φόλα απο τα ελτα τρίμηνα τετραμηνα αρκετά φτάνει.

Μόνο προσέξτε ότι στην πληροφόρηση μπορεί να λέει ότι σου έστειλαν sms....εσύ να βλέπεις ότι δεν έχεις sms...να στο έχουν στείλει με viber και μη έχοντας ανοιχτά δεδομένα να ΜΗΝ βλέπεις το μήνυμα !!😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ με τα καλά της ACS για τα δέματα από Κίνα και εγώ με το ταλαιπωρημένο δέμα που περιμένω από την πεοηγούμενη εβδομάδα (Τρίτη 11/7), έμεινε 2 μέρες στο κατάστημα αναξήγητα, έπεσε το σύστημα ανεξήγητα, χρεώθηκε σε courier την ΠΑ 15/7, κλείνομαι όλη μέρα στο σπίτι, το απόγευμα βλέπω ότι επέστρεψε στο κατάστημα (1), τηλεφωνώ και μου λέει η υπάλληλος ότι γύρισε ο courier τα δέματα επειδή "η κυβέρνηση αποφάσισε να μην μοιράζουν δέματα από 12.00 έως 17.00 (!!!), τη ΔΕ 17/7 δεν πρόλαβε και σε νέα ερώτηση η κοπέλα απάντησε ότι θα ξαναπεράσει την ΤΕ 17/7 !

Και εγώ είμαι χωρίς ίντερνετ από την προηγούμενη ΚΥ 9/7, και περιμένω το νέο router από την ... ACS ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...