Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί να πληρώσει κάποιος insurance στο banggood από τη στιγμή που πληρώνει με PayPal;

 

Εξαρτάται, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω. Εμένα με ωφέλησε όπως έχω πει γιατί στην περίπτωση αυτή πήρα refund σε ένα μήνα ;). Και με το Paypal λογικά θα έπαιρνα αλλά μετά από 2 μήνες, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για την επαναγορά και έγκαιρη παραλαβή αντικειμένου που θα χρειαζόμουν! :(

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εναλλακτικά είναι και το κατά πόσο είναι ο καθένας διατεθειμένος να πληρώνει κερατιάτικα για κάτι που ούτως ή άλλως το δικαιούται (ή τουλάχιστον μπορεί να το διεκδικήσει αν έχει πληρώσει με paypal).

Όπως έγραψα, αν πρόκειται για σχετικά μικρά ποσά, εγώ συνήθως τα πληρώνω για να έχω την ησυχία μου σε περίπτωση στραβής.

Σε σχετικά πρόσφατη αγορά, για είδος που έκανε λίγο κάτω από €50, ζητούσαν σχεδόν ένα τάλληρο για "insurance", οπότε εκεί δεν τα πλήρωσα - περίπου 10% της αξίας! Βέβαια αργότερα που το ξανακοίταξα, το είχαν κατεβάσει λίγο κάτω από €1, οπότε μπορεί και το τάλληρο να ήταν λάθος της σελίδας τους ή κάτι... Ευτυχώς τουλάχιστον παρέλαβα χωρίς παρατράγουδα.

Θέμα επιλογών πάντως - και ανάλογα με την περίπτωση και το ποσό, θα έλεγα.

Θα ξαναπώ κάτι που είχα πει και παλιότερα. Στην Ελλάδα όσο και στις διεθνείς πωλήσεις συνήθως επάνω στο τιμολόγιο υπάρχει μία έκφραση του τύπου "Τα εμπορεύματα ταξιδεύουν για λογαριασμό και με κίνδυνο του πελάτη". Τι σημαίνει αυτό? Ότι επειδή συνήθως τα μεταφορικά τα πληρώνει ο πελάτης (και συνήθως επιλέγει και την μεταφορική εταιρία), εκείνος έχει την υποχρέωση/επιλογή να τα ασφαλίσει έναντι οποιουδήποτε κινδύνου (απώλειας, ζημίας κατά την μεταφορά κλπ) ή όχι. Σε περίπτωση λοιπόν που δεν ασφαλιστούν τα εμπορεύματα και συμβεί το οτιδήποτε (απώλεια,ζημία) υπεύθυνη για αποζημίωση κατ'αρχήν έναντι του πελάτη είναι η μεταφορική εταιρία και όχι ο προμηθευτής (αρκεί να αποδείξει ότι πράγματι τα έστειλε).

Βέβαια στις περiπτώσεις τύπου Banggood δεν επιλέγεις ακριβώς την εταιρία, αλλά τρόπο αποστολής (οπότε ίσως μπερδεύεται λίγο το θέμα την αποκλειστικής ευθύνης). Όμως ειδικά στα PDM εάν διαβάσεις τον σχετικό όρο του Bangood δίπλα στο "Shipping Insurance" θα δεις ότι σου λέει πεντακάθαρα ότι εάν δεν τον επιλέξεις δεν θα σε αποζημιώσει. Τώρα εάν γίνει η στραβή και τελικά μετά κόπων και βασάνων σε αποζημιώσει το Paypal (που πιθανότατα θα σε αποζημιώσει) αυτό είναι άλλο θέμα.

Γνώμη μου είναι ότι στην "ειδική" μέθοδο PDM να επιλέγετε και την ασφάλεια. Συνήθως είναι κάτι πολύ μικρό (π.χ. στα 34 ευρώ ήταν 3,39 μεταφορικά και 0,68 αφάλεια, άρα δεν άξιζε τον κόπο). Όχι βέβαια και ποσοστά 10% που αναφέρθηκε παραπάνω:rolleyes:

Κρίνουμε δε πάντοτε κατά περίπτωση.

Και πάντοτε προτιμούμε την μέθοδο "free shipping", εάν βέβαια διατίθεται, ακόμα και άν είναι ένα "κλικ" ακριβότερο το προιόν από κάποιο άλλο προμηθευτή, διότι σε αυτήν την περίπτωση δεν τίθεται θέμα ποιος έχει την "ευθύνη" της μεταφοράς και σε περίπτωση refund θα πάρεις εξ ορισμού όλο το ποσό που πλήρωσες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Οι αγορές από κινεζο-μάγαζα είναι... ειδικό καθεστώς από μόνες τους. Δε νομίζω ότι διέπονται από οποιουσδήποτε διεθνείς -ή άλλους-κανονισμούς και ούτε καν αυτά που γράφουν στο site τους είναι να τα πάρεις τοις μετρητοίς.

Το βασικό είναι ότι από τη στιγμή που είναι συμβεβλημένοι και χρησιμοποιούν το paypal, σε αυτό μπορείς να ελπίζεις ότι θα στραφείς για να εξασφαλίσεις αποζημίωση σε περίπτωση στραβής. Αν δεν υπήρχε αυτό στη μέση, δε θα ήταν ούτε να τους πλησιάσουμε, θεωρώ.

Και βέβαια αυτά που γράφουν για ασφάλειες, κάλυψη από τους ίδιους κλπ... κρατάμε *πολύ* μικρό καλάθι.

Μαγαζιά τύπου banggood βέβαια έχουν καταφέρει να φτιάξουν ένα κάποιο όνομα και προκειμένου να το διατηρήσουν, μ π ο ρ ε ί και να σε αποζημιώσουν για κάποια στραβή που θα γίνει, έχουμε όμως και πλείστα όσα παραδείγματα του πόσο εύκολα μπορεί να τα ξεχάσουν όλα αυτά και να κοιτάξουν να σε 'ρίξουν' με κάθε τρόπο, για να μη σου δώσουν φράγκο (ή αντικαταστήσουν ελαττωματικό προϊόν κλπ κλπ).

Bottom line: Σοβαρή προστασία από το paypal - και μόνο από αυτό. Σχήματα που παρέχουν οι Κινέζοι, όπως και πράγματα που γράφουν ότι κάνουν ή ότι δε θα κάνουν... προσωπικά τα θεωρώ αστεία.

Για συμμόρφωση με διεθνείς κανονισμούς κλπ... ας το αφήσουμε καλύτερα.

Από κει και ύστερα, και αυστηρά κατά περίπτωση, μπορούμε να επιλέξουμε ή όχι επικουρικά του paypal και κάτι που μπορεί να παρέχει ο Κινέζος, ελπίζοντας όμως μόνο στην καλή του προαίρεση και τίποτα άλλο...

Και πάντοτε προτιμούμε την μέθοδο "free shipping", εάν βέβαια διατίθεται, ακόμα και άν είναι ένα "κλικ" ακριβότερο το προιόν από κάποιο άλλο προμηθευτή, διότι σε αυτήν την περίπτωση δεν τίθεται θέμα ποιος έχει την "ευθύνη" της μεταφοράς και σε περίπτωση refund θα πάρεις εξ ορισμού όλο το ποσό που πλήρωσες.

Αυτό είναι εξαιρετικά σωστό, π.χ. σε αγορές από eBay. Εκεί μάλιστα υπάρχουν και περιπτώσεις που ο πωλητής δίνει μια ελάχιστη τιμή για το προς πώληση είδος για να βγει "ψηλά" στις αναζητήσεις, και "περνάει" το πραγματικό κόστος στα -δυσανάλογα ψηλά- μεταφορικά.

Και βέβαια σε περίπτωση προβλήματος, θα αποζημιωθείς μόνο για την ονομαστική αξία του είδους.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί να πληρώσει κάποιος insurance στο banggood από τη στιγμή που πληρώνει με PayPal;
Στην δική μου περίπτωση το επιπλέον κόστος για την ασφάλεια ήταν 0,33€. Θεώρησα ότι ήταν μικρό το κόστος και η αναφορά για full refund ακόμα και εάν το προϊόν έρθει με βλάβη ή σπασμένο κτλ ήταν ένα συν.

Επίσης τελικά ο χρόνος που χρειάστηκε για να προχωρήσουν οι Κινέζοι σε full refund ήταν συντομότερος του συνηθισμένου.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή με gls σε τι χρόνο περίπου την περιμένω;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και καλή χρονιά... Έχω στείλει δέμα με αντικαταβολή στην Πάτρα και είναι κολλημένο από τις 28 Δεκ 2020 με την ένδειξη Εισαγωγή Στη Θυρίδα. Τι ακριβώς σημαίνει γιατί δεν το έχω ξαναδεί. Έχει ξεχαστεί η έχει κολλήσει? Μήπως πρέπει να τους ενοχλήσω?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και καλή χρονιά... Έχω στείλει δέμα με αντικαταβολή στην Πάτρα και είναι κολλημένο από τις 28 Δεκ 2020 με την ένδειξη Εισαγωγή Στη Θυρίδα. Τι ακριβώς σημαίνει γιατί δεν το έχω ξαναδεί. Έχει ξεχαστεί η έχει κολλήσει? Μήπως πρέπει να τους ενοχλήσω?

συννενοησου να παει ο παραληπτης να το παρει,,,, στα ελτα ειναι,απλα ειναι σαν το βαζουν σε θυριδα το εχουν παρκαρισμενο σε κανα ραφι...αλλιως αν γραφει αυτην την ενδειξη οταν το πηγες στα ελτα πηγαινε απο εκει γιατι μαλλον εχει ξεχαστει να δοθει στο φορτηγο για αναχωρηση

Link to comment
Share on other sites

Της comet τα tracking τι μορφής είναι ;

Το 8 ψηφίο από bangood έχει μετατραπεί σε 2 μεγάλα tracking αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά από 20 Δεκεμβρίου .

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο την κομετ Ελλάς... Θα έρθουν αλλά δεν μπορείς γενικά να τα παρακολουθείς... Και Κυριακές παραδίδουν

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

βάλε το οκταψήφιο εδώ και θα το δεις https://www.comethellas.gr/track-n-trace/
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

και μενα 3 παραγγελίες με pdm banggood εκτός από το site της flytexpress δεν τις δείχνει αλλού ούτε στο site της comet ενώ παλαιότερα τις έβγαζε

παίζει να αλλάξαν παλι μεταφορική στην ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

και μενα 3 παραγγελίες με pdm banggood εκτός από το site της flytexpress δεν τις δείχνει αλλού ούτε στο site της comet ενώ παλαιότερα τις έβγαζε

παίζει να αλλάξαν παλι μεταφορική στην ελλαδα

βαλε τα tracks στο https://parcelsapp.com/en/tracking και αμα στα βρει θα δεις τερμα δεξια κατα σειρα απο ποια μεταφορικη πρεπει να τσεκαρεις στο site της να ξαναβαλεις τα track,,,,, π.χ. θα γραφει flytexpress που ειναι τωρα η μεταφορα τους και απο κατω θα γραφει π.χ. speedy.bg παραδειγμα σου φερνω...πατας εκει σου ξανανοιγει το parcelsapp.com και απο κατω σου λεει το site της αλλης μεταφορικης για να τσεκαρεις..
Link to comment
Share on other sites

βαλε τα tracks στο https://parcelsapp.com/en/tracking και αμα στα βρει θα δεις τερμα δεξια κατα σειρα απο ποια μεταφορικη πρεπει να τσεκαρεις στο site της να ξαναβαλεις τα track,,,,, π.χ. θα γραφει flytexpress που ειναι τωρα η μεταφορα τους και απο κατω θα γραφει π.χ. speedy.bg παραδειγμα σου φερνω...πατας εκει σου ξανανοιγει το parcelsapp.com και απο κατω σου λεει το site της αλλης μεταφορικης για να τσεκαρεις..

 

δεν βγαζει τιποτα αλλο εκτος απο την flytexpress

περιεργο γιατι τις αλλες φορες τα έδειχνε στην comet με την ένδειξη Εκκρεμεί (προς Παραλλαβή) τωρα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω το δεμα εχθες με acs courier. Παραγγελια απο banggood 18/12/20 αποστολη με eu priority line δεν περασε τελωνειο σχετικα γρηγορα με αυτα που διαβαζω.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη παραλαβή για 2021 μια παραγγελία από Ali, και για πρώτη φορά, μου το είχαν ανοίξει, είδαν ότι είχε κάτι λουρακια για ρολόι, και το έκλεισαν με αυτοκόλλητη ταινία που γράφει πάνω τελωνειακό έλεγχος https://postimg.cc/k6bsts94 Edited by akalefk
Link to comment
Share on other sites

Πότε έγινε η παραγγελία;

Έχω διάφορα μικροπραματα που περιμένω από ali.

Ευχαριστώ πολύ

Πρώτη παραλαβή για 2021 μια παραγγελία από Ali, και για πρώτη φορά, μου το είχαν ανοίξει, είδαν ότι είχε κάτι λουρακια για ρολόι, και το έκλεισαν με αυτοκόλλητη ταινία που γράφει πάνω τελωνειακό έλεγχος https://postimg.cc/k6bsts94
Link to comment
Share on other sites

Πότε έγινε η παραγγελία;

Έχω διάφορα μικροπραματα που περιμένω από ali.

Ευχαριστώ πολύ

2/11 στάλθηκε. Πρώτη φορά μου ανοίχτηκε δέμα

Link to comment
Share on other sites

2/11 στάλθηκε. Πρώτη φορά μου ανοίχτηκε δέμα

 

Δεν είναι τίποτα... Μόνο 70 μερούλες :lol:

 

Άντε να δούμε και εμείς που στάλθηκε 11/11

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Περιμενω στις Κρηνιδες Καβαλας ενα δεμα απο Κινα μεσω Γερμανιας. Εχει φτασει Ελλαδα στις 03/01 και απο τοτε.."περιφερεται" εντος Ελλαδος κανοντας βολτες. Στο τελος φτανει Ν.Περαμο και..ξαναφευγει Θεσσαλονικη. Διαβαστε και φριξτε. Τόχουν τερματισει στα ΕΛΤΑ..

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/1/2021, 02:52 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/1/2021, 22:30 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

13/1/2021, 20:30 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

13/1/2021, 13:35 ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/1/2021, 13:22 ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ

13/1/2021, 13:04 ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΣΕ ΝΕΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

13/1/2021, 09:18 ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ

13/1/2021, 03:05 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/1/2021, 00:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

12/1/2021, 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

10/1/2021, 22:20 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

10/1/2021, 12:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/1/2021, 12:11 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/1/2021, 09:08 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.

9/1/2021, 07:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

6/1/2021, 16:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

3/1/2021, 20:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΚΔ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/12/2020, 02:28 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Και το κερασακι στην τουρτα. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μου ειπαν οτι πρεπει να παει Θεσσαλονικη και απο εκει να ερθει Κρηνιδες, απ ευθειας Νεα Περαμος-Κρηνιδες δεν υπαρχει..δρομος (δρομολογιο) δηλαδη!! Κατα τα αλλα εμεις πληρωνουμε ολα τα καυσιμα σ αυτα τα ασκοπα "σουρτα-φερτα"..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Και το κερασακι στην τουρτα. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μου ειπαν οτι πρεπει να παει Θεσσαλονικη και απο εκει να ερθει Κρηνιδες, απ ευθειας Νεα Περαμος-Κρηνιδες δεν υπαρχει..δρομος (δρομολογιο) δηλαδη!! Κατα τα αλλα εμεις πληρωνουμε ολα τα καυσιμα σ αυτα τα ασκοπα "σουρτα-φερτα"..

 

Το θέμα με τον τρόπο λειτουργίας των courier και γενικότερα τη διακίνηση πακέτων έχει κάποιες αδυναμίες, που οφείλονται (και) στo μοντέλο κεντρικής διαχείρισης των δεμάτων. Μπορεί π.χ. να μένεις πολύ κοντά σε ένα κατάστημα αλλά αν παραγγείλεις ηλεκτρονικά θα πάει το courier θα παραλάβει το πακέτο, θα πάει στα κεντρικά, θα γίνει διαλογή, θα αποσταλεί στο κοντινότερο σε εσένα κατάστημά τους και θα ανατεθεί σε κάποιον υπάλληλο να σου το παραδώσει στην πόρτα σου. Μιλάμε για διαδικασία αρκετών ημερών με αυξημένο κόστος λόγω των άσκοπων πέρα-δώθε.

 

Αν λειτουργούσαν αποκεντρωμένα η διαδικασία θα ήταν πολύ πιο σύντομη (χρονικά) και οικονομική, καθώς ο υπάλληλος θα παραλάμβανε το πακέτο από το κατάστημα (και όλα κα κοντινά του καταστήματα) και θα τα παρέδιδε άμεσα, χωρίς να χρειαστεί να πάνε στα κεντρικά. Εδώ θα μπορούσε να γίνει αυθημερόν ή το πολύ σε 2 ημέρες.

 

Συγγνώμη για το off-topic.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σ Ευχαριστω για την απαντηση.

Για το συγκεκριμενο "ταξιδι" του δεματος εχω να επισημανω:

1ο σφαλμα. Το δεμα εφτασε απο Κινα μεσω Γερμανιας καλως η κακως στη Θεσσαλονικη και μετα μετακινηθηκε μακρυτερα (Αθηνα) αντι να ερθει προς την περιοχη μου.

2ο σφαλμα. Προφανως απο λαθος υπαλληλου, αντι να ερθει Κρηνιδες που ειμαι εγω, παραδοθηκε Ν.Περαμο

3ο σφαλμα. Για να διορθωθει το λαθος και να ερθει σε μενα τελικα απομακρυνεται και παει παλι Θεσσαλονικη.

Ολα αυτα που σημαινουν κοστος σε χρημα και χρονο, με καλυτερη οργανωση και περισσοτερη προσοχη θα μπορουσαν να αποφευχθουν αλλα κανεις ποτε δεν ενδιαφερθηκε.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Από Puurs σε Ελλάδα πόσα τσιγάρα δρόμος είναι; Για να ξέρω πότε να περιμένω :P
Ε, να μην ειναι 8-10 μερες?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...