Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παλικαρια μια βοηθεια εχω παραγγειλει απο ebay και μου εστειλαν με royal mail απο αγγλια ενα δεμα ενω εχω σωστη διευθυνση και στο ebay και στο paypal μου λεει

05/07/2018 17:40 The parcel could not be delivered as further address information is needed. Greece

05/07/2018 09:48 The parcel is in the GLS delivery vehicle to be delivered in the course of the day. Greece

05/07/2018 09:48 The parcel has reached the GLS location. Greece

04/07/2018 16:53 The parcel has reached the GLS location. Greece

 

αφου εχω σωστη διευθυνση που ειναι το προβλημα ??στην ελλαδα ανηκει στην acs η παραδοση??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω πόσο κοστίζει να στείλεις με απλό ταχυδρομείο στην Κίνα ένα κινητό για επισκευή

 

Μία οθόνη που ήταν ελαττωματική την είχα στείλει συστημένη κάπου στα 8 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώμενοι είναι οι χρόνοι που σου λένε όλα τα καταστήματα όπως και το eglobal. Μπορεί να παραλάβεις και σε 6 αλλά μπορεί και σε 10

Καλημερα,αυτο που δεν διευκρινιζουν ομως και ειναι λαθος απο πλευρας τους(αν και ανεφερα πως εως τωρα αυτοι ηταν αψογοι),ειναι το οτι 6-8 εργασιμες που λενε,αν ειναι απo τη μερα της παραγγελιας η απο τη μερα που το στελνει η DHL Germany.Και επειδη μιλησα με DHL εδω,Ελλαδα μου ειπαν οτι ισχυει το δευτερο.Δηλαδη 6-8 η και 10, οπως σωστα λες,ειναι απο την ωρα που φευγει απο Γερμανια.Οταν δω, Greece στο track μου ειπαν οτι και αυθημερον μπορει να παραλαβω.Αρα απο τη μερα της παραγγελιας ειναι περιπου 17 μερες.Μη μας δουλευουν λοιπον,γιατι πανω στο προιον,αν δεις γραφουν καθαρα 6-8 εργασιμες.Τουλαχιστον το Banggood ειναι ειλικρινες,με priority mail λενε 6-14 και παντα ειναι σωστοτατοι.Παντως κοιταξα αλλες 5 αγορες που εχω κανει απο E global και ηταν ολες ρε παιδια στις 8 εργασιμες ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ,το τσεκαρα απο το αρχειο αγορων μου.Τι να πω να ειναι τυχαιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,αυτο που δεν διευκρινιζουν ομως και ειναι λαθος απο πλευρας τους(αν και ανεφερα πως εως τωρα αυτοι ηταν αψογοι),ειναι το οτι 6-8 εργασιμες που λενε,αν ειναι απo τη μερα της παραγγελιας η απο τη μερα που το στελνει η DHL Germany.Και επειδη μιλησα με DHL εδω,Ελλαδα μου ειπαν οτι ισχυει το δευτερο.Δηλαδη 6-8 η και 10, οπως σωστα λες,ειναι απο την ωρα που φευγει απο Γερμανια.Οταν δω, Greece στο track μου ειπαν οτι και αυθημερον μπορει να παραλαβω.Αρα απο τη μερα της παραγγελιας ειναι περιπου 17 μερες.Μη μας δουλευουν λοιπον,γιατι πανω στο προιον,αν δεις γραφουν καθαρα 6-8 εργασιμες.Τουλαχιστον το Banggood ειναι ειλικρινες,με priority mail λενε 6-14 και παντα ειναι σωστοτατοι.Παντως κοιταξα αλλες 5 αγορες που εχω κανει απο E global και ηταν ολες ρε παιδια στις 8 εργασιμες ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ,το τσεκαρα απο το αρχειο αγορων μου.Τι να πω να ειναι τυχαιο?

 

Πάντως η Gearbest δεν έχει βρει ακόμα γρήγορη και αξιόπιστη μέθοδο αποστολής (εκτός ίεσως για Belgium registered για πακέτα κάτω των 2 κιλών). Ένα drone που είχα παραγγείλει από 18/5 και έφυγε 30/5 από Γερμανία με DHL χάθηκε ή τέλος πάντων δεν ήρθε ποτέ και χτες πήρα refund από το Gearbest. Είναι πολύ προβληματική η DHL

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω πόσο κοστίζει να στείλεις με απλό ταχυδρομείο στην Κίνα ένα κινητό για επισκευή

Μία οθόνη που ήταν ελαττωματική την είχα στείλει συστημένη κάπου στα 8 ευρώ.

Φάκελλος με... μπόλικο bubblewrap στοιχίζει όντως εκεί και για ολόκληρο τηλέφωνο μέσα, κάπου <= €10.

Είναι πιθανό και μικρό δέμα (αν θέλεις να το βάλεις σε κάποια πιο συμπαγή και άκαμπτη συσκευασία - ή να συμπεριλάβεις ολόκληρο το κουτί του με τα παρελκόμενα) να στοιχίζει ανάλογο ποσό, καθώς ο τιμοκατάλογος δεμάτων των ΕΛΤΑ φαίνεται να έχει αναθεωρηθεί τα τελευταία χρόνια προς πιο λογικές τιμές. Για αυτήν την περίπτωση όμως, καλύτερα να ρωτήσεις σε ένα κατάστημα των ΕΛΤΑ, γιατί ο τιμοκατάλογος δεμάτων που δημιοσιεύουν στο site τους έχει τιμές για... καρδιακή προσβολή (είχα πάει με -σχετικά- μεγάλο δέμα για UK και περίμενα να πληρώσω πάνω από €40, και τελικά μου πήραν μόλις 15 και κάτι!)

Αν, παρ' ελπίδα, το δέμα είναι ακόμα δυσανάλογα ακριβό, το βάζεις απλώς ολόκληρο μέσα σε ένα μεγάλο φάκελλο και γίνεται... (τεράστια) επιστολή, με την ανάλογη -χαμηλή- χρέωση (ναι, δεν πρόκειται περί αστείου)!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγορασα εναν amazfit stratos απο gearbest στης 25 ιουνιου και με Belgium Registered και σημερα ενημερωθηκε η κατασταση στο σαιτ των ελτα ως εξης :

6/7/2018, 12:36:38 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

3/7/2018, 15:01:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

θελω να ρωτησω οποιον ξερει το επομενο βημα ποιο ειναι? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Gearbest δεν έχει βρει ακόμα γρήγορη και αξιόπιστη μέθοδο αποστολής (εκτός ίεσως για Belgium registered για πακέτα κάτω των 2 κιλών). Ένα drone που είχα παραγγείλει από 18/5 και έφυγε 30/5 από Γερμανία με DHL χάθηκε ή τέλος πάντων δεν ήρθε ποτέ και χτες πήρα refund από το Gearbest. Είναι πολύ προβληματική η DHL
Εγώ έχασα κινητό... Ακόμα φαίνεται στο Τρακινγκ ότι έρχεται... Βέβαια μου τα έδωσαν πίσω απ το gearbest... Γενικά μακριά από DHL ...πολύ προβληματική... Έρχεται Ελλάδα οδικώς

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Μια πληροφορία πλέον με dpd ,στην Ελλάδα τα στέλνει με speedex ,το έχω γράψει πάλι όσοι θέλουν να στείλουν για επισκευή στην Κίνα , πρέπει να ζητήσουν να σταλθεί με μεθόδους που δεν περνάνε τελωνείο , ενημερωτικά αν έχει περάσει τελωνείο ζητάς ένα έντυπο από το τελωνείο πριν το στείλεις πίσω στην Κίνα ,που αποδεικνύει ότι πέρασε ,όταν όμως δεν έχει περάσει τελωνείο και περάσει τελωνείο και γράφει το δέμα από επισκευή αυτή φορά θα μπλέξεις άσχημα γιατί θα ζητάνε χαρτιά που να δείχνουν ότι είχε περάσει την πρώτη φορά .
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,αυτο που δεν διευκρινιζουν ομως και ειναι λαθος απο πλευρας τους(αν και ανεφερα πως εως τωρα αυτοι ηταν αψογοι),ειναι το οτι 6-8 εργασιμες που λενε,αν ειναι απo τη μερα της παραγγελιας η απο τη μερα που το στελνει η DHL Germany.Και επειδη μιλησα με DHL εδω,Ελλαδα μου ειπαν οτι ισχυει το δευτερο.Δηλαδη 6-8 η και 10, οπως σωστα λες,ειναι απο την ωρα που φευγει απο Γερμανια.Οταν δω, Greece στο track μου ειπαν οτι και αυθημερον μπορει να παραλαβω.Αρα απο τη μερα της παραγγελιας ειναι περιπου 17 μερες.Μη μας δουλευουν λοιπον,γιατι πανω στο προιον,αν δεις γραφουν καθαρα 6-8 εργασιμες.Τουλαχιστον το Banggood ειναι ειλικρινες,με priority mail λενε 6-14 και παντα ειναι σωστοτατοι.Παντως κοιταξα αλλες 5 αγορες που εχω κανει απο E global και ηταν ολες ρε παιδια στις 8 εργασιμες ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ,το τσεκαρα απο το αρχειο αγορων μου.Τι να πω να ειναι τυχαιο?

 

Δε θα διαφωνήσω ότι πρέπει ( όλοι τους όχι μόνο αυτοί ) να το αναλύσουν περισσότερο αλλά δε μπορούν να πέσουν μέσα έτσι κι αλλιώς. Έχω παραλάβει από αυτούς σε 6 ημέρες και σε 21 ημέρες, όπως και με priority του banggood έχω παραλάβει σε 9 και σε 34 ημέρες. Ο μέσος όρος είναι γνωστός μόνο και αυτόν μας γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

Τελευταία εμπειρια εχει κανεις:?

 

 

Belgium Registered .

Από Gearbest

Περνάνε τελωνείο;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

Τελευταία εμπειρια εχει κανεις:?

 

 

Belgium Registered .

Από Gearbest

Περνάνε τελωνείο;

Όχι δεν περνάνε

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από Δευτέρα θα το πάρεις λογικά... Τώρα πάει κέντρο διαλογής και μετά τοπικό κατάστημα ελτα

Καλησπερα αγορασα εναν amazfit stratos απο gearbest στης 25 ιουνιου και με Belgium Registered και σημερα ενημερωθηκε η κατασταση στο σαιτ των ελτα ως εξης :

6/7/2018, 12:36:38Κ.Α.Τ.ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

3/7/2018, 15:01:00ΒΕΛΓΙΟΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

θελω να ρωτησω οποιον ξερει το επομενο βημα ποιο ειναι? ευχαριστω.

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνήσω ότι πρέπει ( όλοι τους όχι μόνο αυτοί ) να το αναλύσουν περισσότερο αλλά δε μπορούν να πέσουν μέσα έτσι κι αλλιώς. Έχω παραλάβει από αυτούς σε 6 ημέρες και σε 21 ημέρες, όπως και με priority του banggood έχω παραλάβει σε 9 και σε 34 ημέρες. Ο μέσος όρος είναι γνωστός μόνο και αυτόν μας γράφουν.

Καλημερα,σε ευχσριστω,εχεις απολυτο δικιο,ισως απλα ετυχαν σε μενα ολες οι συναλλαγες μου απο αυτους,αλλα και απο banggood να φτασουν στον αναφερομενο ως μεγιστο μεσο ορο χρονο και τωρα μου κακοφανηκε.Απo Gearbest εχω πολυ καιρο να ψωνισω,εχουμε αποψη καθολου,με priority,παντα,ειναι σωστοι σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω ο ποιητής τι εννοεί, γιατι τα αγγλικά μου δεν ειναι καλα; Τέσσερις μέρες απο την αποστολή και στο track δεν βλέπω τίποτα.

 

Why is the status of my order showing that "The item is pre-advised"?

At times this status can be shown for orders shipped with Air Parcel Register, and this means that the parcel is going to arrive at the closest sorting center very soon. You should not work if you see this status since the tracking information of parcels will be updated in 2-3 days.

 

Επισης παίζει η πιθανότητα να παίρνουν τρακινγκ ναμπερ να μας τον στέλνουν και να φεύγει το δέμα μετα απο 3-4 μέρες;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω καιρό να παραγγείλω , αν στείλουν δέμα από Κίνα με NL post περνάει τελωνείο?

Περναει τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Περναει τελωνειο.

 

Εάν ειναι με priority direct mail γιατι να περασει τελωνείο. Πάλι NL POST ειναι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει εδώ κ ένα μήνα κινητό από bangood ήταν pre order και 1 Ιουλίου θα το στέλναμε. Τώρα μου λένε ότι δεν είναι διαθέσιμο κ να περιμένω ένα μήνα ακομη. Τι χάλια είναι αυτά??
Μην μετράς τον αριθμό των φίλων που έχεις. Μέτρα τον αριθμό των φίλων στους οποίους μπορείς να βασιστείς.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω ο ποιητής τι εννοεί, γιατι τα αγγλικά μου δεν ειναι καλα; Τέσσερις μέρες απο την αποστολή και στο track δεν βλέπω τίποτα.

 

Why is the status of my order showing that "The item is pre-advised"?

At times this status can be shown for orders shipped with Air Parcel Register, and this means that the parcel is going to arrive at the closest sorting center very soon. You should not work if you see this status since the tracking information of parcels will be updated in 2-3 days.

 

Επισης παίζει η πιθανότητα να παίρνουν τρακινγκ ναμπερ να μας τον στέλνουν και να φεύγει το δέμα μετα απο 3-4 μέρες;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Υπομονή σε μερικές μέρες θα έχει αλλάξει τι στάτους, ταξιδεύει για Ολλανδία τώρα.

Γιατί σας πιάνει πανικός όταν αγοράζετε, κάντε υπομονή 15-20 μέρες και θα έρθει, εγώ όταν πάρω κάτι το ξεχνάω, μπαίνω μια φορά την βδομάδα κάνω ένα τσεκ στο τρακ για να δω που είναι.

 

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.6.25beta) μου μέσω Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω πάρει εδώ κ ένα μήνα κινητό από bangood ήταν pre order και 1 Ιουλίου θα το στέλναμε. Τώρα μου λένε ότι δεν είναι διαθέσιμο κ να περιμένω ένα μήνα ακομη. Τι χάλια είναι αυτά??
Δυστυχώς έτσι είναι τα pre order γιαυτό και τα αποφεύγω αν βιάζομαι.

Κάνε ακύρωση.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.6.25beta) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή σε μερικές μέρες θα έχει αλλάξει τι στάτους, ταξιδεύει για Ολλανδία τώρα.

Γιατί σας πιάνει πανικός όταν αγοράζετε, κάντε υπομονή 15-20 μέρες και θα έρθει, εγώ όταν πάρω κάτι το ξεχνάω, μπαίνω μια φορά την βδομάδα κάνω ένα τσεκ στο τρακ για να δω που είναι.

 

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.6.25beta) μου μέσω Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς έτσι είναι τα pre order γιαυτό και τα αποφεύγω αν βιάζομαι.

Κάνε ακύρωση.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.6.25beta) μου μέσω Tapatalk

 

Δεν βρίσκω καλύτερα κινητό στα ίδια λεφτά...

Μην μετράς τον αριθμό των φίλων που έχεις. Μέτρα τον αριθμό των φίλων στους οποίους μπορείς να βασιστείς.
Link to comment
Share on other sites

Εάν ειναι με priority direct mail γιατι να περασει τελωνείο. Πάλι NL POST ειναι.

Νομιζα οτι εγραφε για Aliexpress. Aρα η λυση ειναι απο banggood με priority.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

Τελευταία εμπειρια εχει κανεις:?

 

 

Belgium Registered .

Από Gearbest

Περνάνε τελωνείο;

 

δεν σου εγγυάται κανείς ότι ΔΕΝ θα περάσει. μέχρι τώρα δεν πέρναγαν, αύριο μεθαύριο πχ μπορεί να τους τη βαρέσει και να τα ελέγχουν, επίσης σημαντικό μέχρι τώρα το gearbest σου έδινε και ασφάλεια τελωνείου πράγμα το οποίο εδώ και κάτι μέρες το σταμάτησαν.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφή τελωνείου ισχύει ακόμα στο gearbest για registered αποστολές...

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδες από gearbest με priority mου ετειλαν αυτό το σαιτ https://www.1tracking.net/en για αναζητηση του τρακιν που δεν το χω ξαναδει !! το πριβε τρακιν τους είναι ??:lol: το χει ξαναδει κανεις ? :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...