Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς ποια είναι η διαδικασία αγοράς μέσω DHL; Μου έστειλε το Banggood από λάθος τους με Expedited Shipping και το tracking number μου γράφει "Αναχώρησε από το σταθμό Αθηνών", προφανώς πάει στο τοπικό υποκατάστημα. Πότε όμως με καλούν για εκτελωνισμό; Edited by billphone

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα σε καλέσουν..θα το πάρεις φρεε...τουλάχιστον αυτό ελπίζω..3 παραγγελίες έχω απο banggood με αυτή την μέθοδο και 2 από gearbest και δεν.έχω πληρώσει τίποτα..αν και όλοι λένε ότι πληρώνεις πολλά..Γενικά είμαι πολύ άτυχος.να πέρασαν 5 πακετα Έτσι χλωμό το κόβω..να μας ενημερώσεις

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν θα το πιστέψετε! Το μεσημέρι το έφερε σπίτι η DHL χωρίς να πληρώσω τίποτα!! Τι έγινε; Δεν κατάλαβα! Σαν να έχεις δίκιο @dimgeo Edited by billphone

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν θα το πιστέψετε! Το μεσημέρι το έφερε σπίτι η DHL χωρίς να πληρώσω τίποτα!! Τι έγινε; Δεν κατάλαβα! Σαν να έχεις δίκιο @dimgeo

 

na αναψεις λαμπαδα :) εγω για τηλεφωνο 152 ευρω πληρωσα 48 τελωνειο και 49 εξοδα εκτελωνισμου της dhl:wacko:

Link to comment
Share on other sites

gearbest με βελγικο ειναι οκ για "επιτυχη" παραδοση χωρις καπελο;

 

κομματακι λαχειο το βεγλικο. Αν το εχει το κινητο στο Lightinthebox να το παρεις απο εκει με ασφαλεια τελωνειου

Link to comment
Share on other sites

κομματακι λαχειο το βεγλικο. Αν το εχει το κινητο στο Lightinthebox να το παρεις απο εκει με ασφαλεια τελωνειου
Τί εννοείς λαχείο , αφού δεν έχει σταματήσει τίποτα ως τώρα μετά από τόσες αγορές, καθώς δεν γράφει πάνω στα δέματα ότι προέρχεται από Κίνα. Και έχεις και εγγύηση επιστροφής χρημάτων αν σταματήσει.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι αν γνωριζετε και μπορειτε να με βοηθησετε.Μου ηρθε προχθες το δεμα με το ρολοι και πηγα χθες στο καταστημα ελτα να το παραλαβω..Μου λενε εχει Συνολο δασμων 28,33 ευρω ενω το αντικειμενο εκανε 55,50ευρω το οποιο εστειλα screenshot στο τελωνειο ωστε να το περασουν..Συμφωνα με τους νομους αντικειμενος αξιας εως 150Ε δεν εκτελωνιζονται...Τι μου προτεινετε να κανω..Να παρω τη δευτερα στο τελωνειο?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι αν γνωριζετε και μπορειτε να με βοηθησετε.Μου ηρθε προχθες το δεμα με το ρολοι και πηγα χθες στο καταστημα ελτα να το παραλαβω..Μου λενε εχει Συνολο δασμων 28,33 ευρω ενω το αντικειμενο εκανε 55,50ευρω το οποιο εστειλα screenshot στο τελωνειο ωστε να το περασουν..Συμφωνα με τους νομους αντικειμενος αξιας εως 150Ε δεν εκτελωνιζονται...Τι μου προτεινετε να κανω..Να παρω τη δευτερα στο τελωνειο?Ευχαριστω

 

Πάνω από 22 ευρώ εκτελωνίζονται.

Το ποσό που σου είπαν είναι περίπου το αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

@steve213

 

Κάνεις λάθος. Η ατέλεια είναι 22€ για αγορές από τρίτες χώρες.

Χρεώθηκες σωστά 55,50*24%+15= 13,32+15= 28,32€

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει πριν 1 βδομαδα αλλο 1 ρολοι απο Κινα αυτο,στα 26,70ευρω και δεν πληρωσα τιποτα..Γιατι εγινε αυτο?Αα και να ρωτησω σχετικα αυτο που ειπα με τα 150Ε τι ισχυει?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει πριν 1 βδομαδα αλλο 1 ρολοι απο Κινα αυτο,στα 26,70ευρω και δεν πληρωσα τιποτα..Γιατι εγινε αυτο?Αα και να ρωτησω σχετικα αυτο που ειπα με τα 150Ε τι ισχυει?Ευχαριστω

 

Απλά σταθηκες τυχερός και δεν το είδαν ή έκαναν ότι δεν το είδαν... Ότι έρχεται από τρίτες χώρες και η αξία του είναι πάνω από 22 ευρώ πληρώνεις ΦΠΑ + τα εκτελωνηστικα τα οποία είναι ανάλογα την αξία

Edited by manolisg10
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει πριν 1 βδομαδα αλλο 1 ρολοι απο Κινα αυτο,στα 26,70ευρω και δεν πληρωσα τιποτα..Γιατι εγινε αυτο?Αα και να ρωτησω σχετικα αυτο που ειπα με τα 150Ε τι ισχυει?Ευχαριστω

 

Αν ξεπερνάει τα 150 έχει και δασμούς εκτός από το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε Ευχαριστω,κατι τελευταιο αυτο με τα 150Ε που ειχα δει που λεει αν δεν περναει το οριο αυτο τι ειναι ακριβως αυτο?

 

 

Τώρα μόλις στο είπα φίλε.

Μέχρι τα 150 δεν έχει δασμούς.

>22 ευρώ έχεις ΦΠΑ+έξοδα εκτελωνισμού.

>150 ευρώ έχεις ΦΠΑ+δασμούς+έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

καθαρα δειγματοληπτικος ελεγχος στα ελτα σε αντικειμενα πανω των 22 ευρω.

Τί εννοείς λαχείο , αφού δεν έχει σταματήσει τίποτα ως τώρα μετά από τόσες αγορές, καθώς δεν γράφει πάνω στα δέματα ότι προέρχεται από Κίνα. Και έχεις και εγγύηση επιστροφής χρημάτων αν σταματήσει.

Ερχεται απο Κινα, και σταματανε αν υποψιαστουν οτιδηποτε. Δεν το γραφει, αλλα φαινετε στο νουμερο αποστολης, οταν σαρωθει απο το υπολογιστη που βρισκεται στην κορδελα ταχυδρομειου. Δεν το βλεπεις ουτε εσυ, καθως αυτο το συστημα ειναι διαμορφωμενο αν το βλεπουν μονο κεντρικα ταχυδρομεια, και οχι ο καθενας .

Δεν εχει παρουσιαστει τιποτα ακομα, αλλα δεν σημαινει αυτο οτι ειναι ο κανονας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα δέμα με βελγικό από GearBest από 18/4 ακόμη στο preadvised και είναι ή πρώτη φορά τόσος χρόνος αναμονης
Preadvised? Μήπως εννοείς item is announced? Γιατί δεν έχω δει τέτοια πληροφορία με βελγικό. Εμένα από 20/4 ήταν item is announced και σήμερα έκλεισε αεροδρόμιο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Είχα καιρο να αγοράσω απο εξωτερικό. Σήμερα βλέπω στο tracking το εξής;

 

6/5/2018, 12:12:41	Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ	ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
6/5/2018, 08:39:45	Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)	ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
6/5/2018, 06:39:45	Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)	ΑΦΙΞΗ ΣΕ
6/5/2018, 05:25:52	ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)	ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
29/4/2018, 15:05:13	ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)	ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
25/4/2018, 15:46:00	ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ	ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
17/4/2018, 15:03:00	ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ	ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Τι ειναι το Γ.Ε.Τ.Α;

 

Η αξία του δέματος ειναι 4 ευρώ.

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Είχα καιρο να αγοράσω απο εξωτερικό. Σήμερα βλέπω στο tracking το εξής;

 

Τι ειναι το Γ.Ε.Τ.Α;

 

Η αξία του δέματος ειναι 4 ευρώ.

Προφανώς έχεις... πολύ καιρό να αγοράσεις από το εξωτερικό :)

Αν δεις τις τελευταίες... χμμ... αμέτρητες σελίδες, το σχετικό θέμα μονοπωλεί πρακτικά το ενδιαφέρον και αυτού και άλλων γειτονικών topics.

Τον τελευταίο χρόνο (περίπου) έχουν σφίξει τα πράγματα με τον τελωνειακό έλεγχο των εισερχομένων δεμάτων και γίνεται προσπάθεια να ελέγχονται όλα (και να επιβάλλεται ΦΠΑ ή/και δασμοί -αναλόγως της αξίας του δέματος- και σε τέτοια περίπτωση και έξοδα εκτελωνισμού).

 

Το Γ.Ε.Τ.Α. είναι το Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων των ΕΛΤΑ.

 

Μέχρι τα €22 υπάρχει (ακόμα, τουλάχιστον) ατέλεια, οπότε το αξίας €4 δέμα σου κανονικά δε θα πρέπει να έχει καμιά επιβάρυνση.

Το γεγονός ότι -αν προσέξεις- στην κίνηση του δέματος φαίνεται εισαγωγή και εξαγωγή από το ΓΕΤΑ με ακριβώς 2 ώρες διαφορά είναι μια ένδειξη ότι μάλλον η εισαγωγή έγινε για τυπικούς λόγους και το δέμα δε σταμάτησε (και βεβαίως δεν επιβαρύνθηκε με οτιδήποτε). Λογικά θα πρέπει να παραλάβεις χωρίς... εκπλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...