Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως στο geekbuying έχει μια απόδειξη και καλά : COMMERCIAL INVOICE 20.00 USD

Φαντάζομαι ότι αυτή είναι που συνοδεύει το δέμα έτσι δεν είναι ;

Στο site των ΕΛΤΑ αναφέρει τα εξης :

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

Εισαγωγές

 

Τα Ταχυδρομικά Αντικείμενα κατά την εισαγωγή τους από τρίτες (εκτός Ε.Ε.) χώρες στο τελωνειακό έδαφος της Ε.Ε και ανεξάρτητα από το είδος του περιεχομένου τους (δώρο, εμπορικό δείγμα κτλ), υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο και εκτελωνισμό, εφόσον απαιτείται, σύμφωνα με την τελωνειακή νομοθεσία.

 

Όλα τα αντικείμενα, πλην καρτών, επιστολών και εντύπων που δεν υπόκεινται σε εισαγωγικούς δασμούς και ΦΠΑ, προσκομίζονται "φυσικά" στο τελωνείο, διαχωρίζονται από τελωνειακό υπάλληλο σε υποκείμενα σε δασμούς, φόρους, απαγορεύσεις ή περιορισμούς και σε τελωνειακώς ελεύθερα (Πίνακας Τελωνειακής Μεταχείρισης Ταχυδρομικών Αντικειμένων).

 

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

 

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.

αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.

αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

 

Λοιπόν θα έλεγα ότι μάλλον δεν πρεπει να πληρώσω τίποτα, άντε στη χειρότερη να πληρώσω το ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον το τιμολόγιο μιλάει για 20 δολάρια σίγουρα τη γλύτωσες, διαφορετικά θα σου ζητούσαν παραστατικό PayPal και το δέμα δεν θα έφευγε προς ΚΔΑ. Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο geekbuying έχει μια απόδειξη και καλά : COMMERCIAL INVOICE 20.00 USD

Φαντάζομαι ότι αυτή είναι που συνοδεύει το δέμα έτσι δεν είναι ;

Στο site των ΕΛΤΑ αναφέρει τα εξης :

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

Εισαγωγές

 

Τα Ταχυδρομικά Αντικείμενα κατά την εισαγωγή τους από τρίτες (εκτός Ε.Ε.) χώρες στο τελωνειακό έδαφος της Ε.Ε και ανεξάρτητα από το είδος του περιεχομένου τους (δώρο, εμπορικό δείγμα κτλ), υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο και εκτελωνισμό, εφόσον απαιτείται, σύμφωνα με την τελωνειακή νομοθεσία.

 

Όλα τα αντικείμενα, πλην καρτών, επιστολών και εντύπων που δεν υπόκεινται σε εισαγωγικούς δασμούς και ΦΠΑ, προσκομίζονται "φυσικά" στο τελωνείο, διαχωρίζονται από τελωνειακό υπάλληλο σε υποκείμενα σε δασμούς, φόρους, απαγορεύσεις ή περιορισμούς και σε τελωνειακώς ελεύθερα (Πίνακας Τελωνειακής Μεταχείρισης Ταχυδρομικών Αντικειμένων).

 

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

 

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.

αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.

αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

 

Λοιπόν θα έλεγα ότι μάλλον δεν πρεπει να πληρώσω τίποτα, άντε στη χειρότερη να πληρώσω το ΦΠΑ

 

Ε δεν τα πες όλα από την αρχή.

Αν σου έβαλαν μέσα απόδειξη 20 δολάρια δε θα πληρώσεις τίποτα αν το δεχτεί το τελωνείο (αν είχε πχ μέσα κινητό δε θα το δέχονταν το 20άρικο...).

Σε άλλη περίπτωση δε θα πλήρωνες μόνο το ΦΠΑ, αλλά και 15 ευρώ ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε σημαίνει ότι την γλύτωσες.

Απλά μπήκε και βγήκε γρήγορα.

Μπορεί και να την γλύτωσες, αλλά μπορεί και απλά να έκαναν την διασάφηση γρήγορα επειδή ανέγραφε ήδη την τιμή αγοράς.

Αν παρατηρήσεις πάντως, οι ώρες εισαγωγής και εξαγωγής στο τελωνείο έχουν *ακριβώς* δύο ώρες διαφορά - κάτι που το βλέπουμε συχνά. Μάλιστα και από 1-2 δικά μου πρόσφατα δέματα και από κάποιων που έχουν ποστάρει tracking details εδώ, έχω μείνει με την ιδέα (δεν μπορω να είμαι σίγουρος ότι ισχύει, προφανώς) ότι όποτε έχει εμφανιστεί αυτό, το δέμα έχει περάσει χωρίς χρέωση. Και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αυτή η τυποποιημένη διαφορά των 2 ωρών είναι εικονική, για πράγματα που τα περνάνε αέρα (προφανώς ελλείψει χρόνου και προσωπικού). Αλλά βεβαίως δεν έχω τρόπο να το επιβεβαιώσω, οπότε είναι απλά μια θεωρία...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μεσα στην εβδομάδα παραλαμβάνω και θα λυθουν οι απορίες όλων.

Θα ποστάρω πάντως όταν παραλάβω, έτσι για στατιστικούς λόγους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είναι δυνατόν να μην έχει έρθει ακόμη? Αγορά από Γερμανία και αποστολή με DHL.de:

CH758******DE

05.01.2018 06:36 Send item abroad (Export) Feucht, Deutschland

 

Ο πωλητής δεν γνωρίζει κάτι παραπάνω και άρχισα να ανησυχώ..

Είχε κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

Μια ανησυχία κ θεματάκι πρέπει να το έχεις. Είναι πολύς ο χρόνος για να μην έχεις παραλάβει ακόμα. Δικό μου RR*****DE , από Γερμανία , το έστειλαν 19/1 , 22/1 είχε πιάσει Ελλάδα κ 26/1 το παρέλαβα :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μια ανησυχία κ θεματάκι πρέπει να το έχεις. Είναι πολύς ο χρόνος για να μην έχεις παραλάβει ακόμα. Δικό μου RR*****DE , από Γερμανία , το έστειλαν 19/1 , 22/1 είχε πιάσει Ελλάδα κ 26/1 το παρέλαβα :worry:

 

Το καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά! Τους έχω στείλει δύο φορές αίτημα με πλήρη στοιχεία για το διερευνήσουν.

Επειδή δεν φαίνεται τι γίνεται στο παρασκήνιο θα κάνω υπομονή και θα περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση kmeles.

Αυτό βασικά ήθελα να ακούσω.

Εύχομαι να έχεις δίκιο, που προφανώς θα γνωρίζεις κάτι πολύ περισσότερο απο μένα για να το λες.

Ευχαριστώ και παλι για την άμεση απάντηση σου.

 

Θα δεις ότι έχω δίκιο.κυριακη κοντή γιορτή,με το καλό να παραλάβεις.πες μας εάν πλήρωσες τίποτα

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω με wish post πόσες μέρες κάνει να έρθει Ελλάδα και λογικά τα ΕΛΤΑ στο παραδίδουν .

Παραγγελίες 16-11-2017, την μία παρέλαβα στις 20-12-2017 και την άλλη 29-1-2018, έχει τύχει σε γνωστό μου όμως και 20-25 ημέρες, με China Post registered όμως από Wish, παραγγελία ίδια ημερομηνία με πιο πάνω, παραλαβή 5-12-3017.

Οπότε κούκου-ρούκου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λογικά μεσα στην εβδομάδα παραλαμβάνω και θα λυθουν οι απορίες όλων.

Θα ποστάρω πάντως όταν παραλάβω, έτσι για στατιστικούς λόγους

Αν δεν παραλάβεις αύριο τότε την Τρίτη οπωσδήποτε και σίγουρα χωρίς τελωνείο.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

[OFFTOPIC]

παραγγελία ίδια ημερομηνία με πιο πάνω, παραλαβή 5-12-3017

 

Είπαμε αργούν αλλά όχι και τόσο :p:D:lol:

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Του ζήτησα να γράφει στο κουτί 9€ για να αποφύγω το τελωνειο, μου απάντησε καταφατικά,......ίδωμεν...! :secret:

 

Picture0001.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Έγω παρήγγειλα ένας σετ ασύρματο πληκτρολόγιο ποντίκι από το zapal.com ήρθε κανονικά 30 μερούλες έκανε 40 δολάρια το κατάστημα το έβαλε 18 δολάρια από μόνο του, και πέρασε τελωνείο καθώς όλα περνάνε τελωνείο αλλά βάλανε το αυτοκόλλητο τελωνείακος ελεύθερο.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Έγω παρήγγειλα ένας σετ ασύρματο πληκτρολόγιο ποντίκι από το zapal.com ήρθε κανονικά 30 μερούλες έκανε 40 δολάρια το κατάστημα το έβαλε 18 δολάρια από μόνο του, και πέρασε τελωνείο καθώς όλα περνάνε τελωνείο αλλά βάλανε το αυτοκόλλητο τελωνείακος ελεύθερο.

 

Το ζήτησες να γράφει στο πακέτο 18€ ?

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτησες να γράφει στο πακέτο 18€ ?

Μην αρχίζετε τα ίδια ... κανένας δεν δίνει σημασία στην τιμή που γράφει το κατάστημα, πέρασε εκείνη η εποχή .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτησες να γράφει στο πακέτο 18€ ?

 

Από μονη τους το εβαλαν

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην αρχίζετε τα ίδια ... κανένας δεν δίνει σημασία στην τιμή που γράφει το κατάστημα, πέρασε εκείνη η εποχή .....

 

Ναι ξέρω και έχει δίκιο ήμουν έτοιμος να πληρώσω τελωνείο τα είχα υπολογίσει και είπα οκ. Αλλά τέλικα δέν το κοστολογησαν. Τυχερός στάθηκα.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και απο μένα.

Δε γνωρίζω αν αυτό που θέλω να ρωτήσω υπάγεται σε αυτό το νήμα, ελπίζω να μην έχω πέσει πολύ έξω.

Έχω παραγγείλει απο geekbuying δύο κινητά.

Άσχετο με τα τελωνεία που δεν ήξερα δε ρώταγα, τα κινητά έχουν μπεί Ελλάδα απο 22/1, και ακόμα το status στο site του ελτά είναι:

17/1/2018, 08:49:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Κάλεσα τα ελτά και ρώτησα και μου είπαν οτι ενώ έχει φτάσει απο 22/1 Ελλάδα ακόμα δεν έχουν επεξεργαστεί απο τα ΕΛΤΑ.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Ή απλά υπομονή και όταν έρθει η όρεξη στα ελτά να το επεξεργαστούν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Ή απλά υπομονή και όταν έρθει η όρεξη στα ελτά να το επεξεργαστούν;

Οχι.

Οπως το γράφεις υπομονή.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

[OFFTOPIC]

Είπαμε αργούν αλλά όχι και τόσο :p:D:lol:

Δεν κατάλαβα, τι εννοείς εδώ φίλε μου;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και απο μένα.

Δε γνωρίζω αν αυτό που θέλω να ρωτήσω υπάγεται σε αυτό το νήμα, ελπίζω να μην έχω πέσει πολύ έξω.

Έχω παραγγείλει απο geekbuying δύο κινητά.

Άσχετο με τα τελωνεία που δεν ήξερα δε ρώταγα, τα κινητά έχουν μπεί Ελλάδα απο 22/1, και ακόμα το status στο site του ελτά είναι:

17/1/2018, 08:49:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Κάλεσα τα ελτά και ρώτησα και μου είπαν οτι ενώ έχει φτάσει απο 22/1 Ελλάδα ακόμα δεν έχουν επεξεργαστεί απο τα ΕΛΤΑ.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Ή απλά υπομονή και όταν έρθει η όρεξη στα ελτά να το επεξεργαστούν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Να υποθεσω δεν διαβασες την πρωτη σελιδα του νηματος. Για καποιο λογο λεει ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ.

Υπομονη λοιπον, και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Είχες γράψει 3017 αντί για 2017! :lol:

Χαχαχαχαχαχαχα

Καλά πως κάνει και αυτός έτσι για μια χιλιετία.

Ο δαίμων του πληκτρολογίου.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

ROxxxxxxxxxRU

Δεν είναι από Κίνα, αλλά από Ρωσία (= εκτός Ε.Ε.).

Από τις 17/01/2018 ήταν κολλημένο στην ένδειξη "ΡΩΣΙΑ, ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ" (17track και Ελ.Τα.).

Σήμερα άλλαξε και έβγαλε ανανέωση, με ημερομηνία όμως τελευταίας κίνησης την 18/01/2018!!!

2018-01-18 05:45 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

2018-01-17 06:42 RUSSIA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-01-15 20:43 RUSSIA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-01-11 12:52 RUSSIA, POSTING/COLLECTION

Σε έτερο site αναζήτησης (trackitonline) ως τελευταία κίνηση κατά τον έλεγχο στο Ρωσικό ταχυδρομείο βγάζει αυτό:

05.02.2018, 17:42, Import (Item arrived at country of destination), Greece

Να υποθέσω ότι έχει φτάσει από τις 18/01 και σήμερα μάλλον ξεκίνησε να κουνιέται, οπότε και ενημέρωσαν την αλλοδαπή ταχυδρομική υπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Εσπασα το ρεκόρ? 4 μήνες και κάτι ...:lol:

Εε δεν μπαίνουν στα ρεκόρ τα unregistered. Μπορεί να είχε παραπέσει σε κανά κινέζικο συρτάρι για κανά τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...