Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,μολις παρελαβα απο lightinthebox κινητό αξιας σε προσφορα 112 ευρω κ πληρωσα τελωνειο 42 ευρω,ανοιξα ticket μεσω της εφαρμογης π εχω στο κινητο και τους το ειπα αλλα δεν ειδα καποια επιλογη για να ανεβασω καποια φωτο,θα μ στειλουν αυτοι καποιο εμαιλ κ θα μ ζητησουν?τραβηξα φωτο το κιτρινο χαρτι του τελγνειου π λεει το ποσο
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ερχόμουν με ποδήλατο απο κίνα θα ειχα ήδη φτάσει...

 

RU137255973NL

Εσένα τουλάχιστον το έχουν πάρει πρέφα τα ΕΛΤΑ... Εμένα γιοκ RU161660279NL

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ηθελα να ρωτησω παιδια με τα σημερινα δεδομενα πειρα μια μητρικη απο κινα και μου γραφει αυτο στην αποστολη

( Economy Shipping (Economy Shipping from China/Hong Kong/Taiwan to worldwide (11 to 35 business days)) αυτο τωρα που δεν διευφκρινιζει με τη ταχυδρομιο ερχετε και αν εχει καποιο τρακ ναμπερ ξερετε αν θα περασει τελονιο?:happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,μολις παρελαβα απο lightinthebox κινητό αξιας σε προσφορα 112 ευρω κ πληρωσα τελωνειο 42 ευρω,ανοιξα ticket μεσω της εφαρμογης π εχω στο κινητο και τους το ειπα αλλα δεν ειδα καποια επιλογη για να ανεβασω καποια φωτο,θα μ στειλουν αυτοι καποιο εμαιλ κ θα μ ζητησουν?τραβηξα φωτο το κιτρινο χαρτι του τελγνειου π λεει το ποσο

 

Στο "Υποβολή Εισιτηρίου" ---->"Θέμα τελωνειακοί δασμοί".

 

Ανοίγει καινούργια σελίδα

 

Στο"Αιτιολόγηση" ---->"Επιβαρύνθηκα επιπλέον έξοδα"

 

Συντάσσεις το μήνυμα, επισυνάπτεις τα αρχεία (φωτογραφία απόδειξης ΕΛΤΑ, αν θέλεις και την κίτρινη ετικέτα του τελωνείου) και πατάς "Επόμενο".

 

Αυτά βέβαια από PC, από κινητό δεν γνωρίζω.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Αν ερχόμουν με ποδήλατο απο κίνα θα ειχα ήδη φτάσει...

 

RU137255973NL

 

τελευταία ενημέρωση ήταν ότι βγήκε από το τελωνείο και θα το στείλουν στο κέντρο διαλογής αττικής, όλοι τρώμε την ταλαιπωρία από τα ΕΛΤΑ ,προσωπικό παράδειγμα όταν φτάσουν Ελλάδα κάνουν 7-10 να έρθουν στην περιοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,μολις παρελαβα απο lightinthebox κινητό αξιας σε προσφορα 112 ευρω κ πληρωσα τελωνειο 42 ευρω,ανοιξα ticket μεσω της εφαρμογης π εχω στο κινητο και τους το ειπα αλλα δεν ειδα καποια επιλογη για να ανεβασω καποια φωτο,θα μ στειλουν αυτοι καποιο εμαιλ κ θα μ ζητησουν?τραβηξα φωτο το κιτρινο χαρτι του τελγνειου π λεει το ποσο

Εάν έχεις την καλωσύνη, μην γράφεις με κομμένες τις λέξεις τύπου sms, απαγορεύεται από τους κανόνες του φορουμ ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πανω που είχα αρχίσει να παίρνω τα πάνω μου εδώ και 3 μερες έχει κολλήσει στο " Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο" Ημαρτον. Όσο κάνει να έρθει από Κίνα, θέλει άλλο τόσο από Αθήνα για το σπίτι. Ότι να ναι. Ελλάς το μεγαλείο σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ηθελα να ρωτησω παιδια με τα σημερινα δεδομενα πειρα μια μητρικη απο κινα και μου γραφει αυτο στην αποστολη

( Economy Shipping (Economy Shipping from China/Hong Kong/Taiwan to worldwide (11 to 35 business days)) αυτο τωρα που δεν διευφκρινιζει με τη ταχυδρομιο ερχετε και αν εχει καποιο τρακ ναμπερ ξερετε αν θα περασει τελονιο?:happy:

 

Θα εισαι πολυ τυχερος εαν ΔΕΝ περασει τελωνειο.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Υπαρχει καποιος που απο Gearbest με belgium post εχει φαει τελωνειο γιατι προσφατα παρελαβα 2 παραγγελιες των 35 ευρω και την γλιτωσα και τωρα σκεφτομαι να κανω αλλες 2 περιπου 85 ευρω. Καμια δυσαρεστη εμπειρια απο καποιον ? Η να βαλω το priority line που εχει βαλει τωρα σαν επιλογη ? Edited by darksoul9
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα πάνω από 10 δέματα με βέλγικο από gearbest, χωρίς θέματα με τελωνείο και με πολύ καλούς χρόνους παράδοσης. Από τη στιγμή όμως που δίνει PDM με το ολλανδικό , θα προτιμούσα το ολλανδικό.
Link to comment
Share on other sites

το gearbest εχει επαναφερει πληρως το priority line με μια "μικρη" διαφορά. οι επιλογες ειναι πια 2 η παλια eu express η οποια ειναι και πανακριβη και μια πολυ φτηνη netherlands pdm για την οποία δεν ξερω αν καποιος εχει να μας κανει καποιο σχολιο
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Υπαρχει καποιος που απο Gearbest με belgium post εχει φαει τελωνειο γιατι προσφατα παρελαβα 2 παραγγελιες των 35 ευρω και την γλιτωσα και τωρα σκεφτομαι να κανω αλλες 2 περιπου 85 ευρω. Καμια δυσαρεστη εμπειρια απο καποιον ? Η να βαλω το priority line που εχει βαλει τωρα σαν επιλογη ?

 

Κανενα τελωνειο απο Αρχες Δεκεμβριου μεχρι τωρα απο gearbest με το Βελγικο ταχυδρομειο. 6-7 δεματακια αξιας απο 20 εως 80 ερυρω. Μονο ενα απο bangood περασε που το ειχαν στειλει με Σιγκαπουρη μικρης αξιας και ειχε πανω το αυτοκολητο ''τελωνειακος ελευθερο''. Ολα τα αλλα ερχονται αερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πανω που είχα αρχίσει να παίρνω τα πάνω μου εδώ και 3 μερες έχει κολλήσει στο " Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο" Ημαρτον. Όσο κάνει να έρθει από Κίνα, θέλει άλλο τόσο από Αθήνα για το σπίτι. Ότι να ναι. Ελλάς το μεγαλείο σου.

 

και μενα εκει μπηκε σημερα, αν ειναι να κατσει 3 μερες αντε και 5 ειμαστε οκ , μην κατσει κανα μηνα φοβαμαι ..

 

Εχει κανεις καμια ιδεα απο δικη του εμπειρια ποσο περιπου κολαει εκει ?

Link to comment
Share on other sites

Θα εισαι πολυ τυχερος εαν ΔΕΝ περασει τελωνειο.

 

Δηλαδη τωρα πια δεν τους γλιτωνει τιποτα απο κινα? πως τα παιρνανε βαση αξιας?

Link to comment
Share on other sites

και μενα εκει μπηκε σημερα, αν ειναι να κατσει 3 μερες αντε και 5 ειμαστε οκ , μην κατσει κανα μηνα φοβαμαι ..

 

Εχει κανεις καμια ιδεα απο δικη του εμπειρια ποσο περιπου κολαει εκει ?

 

Σήμερα ξεκόλλησε μετά από 3 μέρες. Δείχνει "--> Κ.Δ ΠΑΤΡΑΣ. Από δευτέρα πιθανόν το έχω στα χέρια μου. ( Λόγω σ/κ).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τωρα πια δεν τους γλιτωνει τιποτα απο κινα? πως τα παιρνανε βαση αξιας?

 

Μπορεις να γλυτωσεις το τελωνείο με συγκεκριμένους τροπους αποστολης (τριγωνικες αποστολες) απο Gearbest και Banggood.Εαν η αποστολη γινει με απλο συστημένο θα μπει τελώνειο,εχουν σφίξει τα πραγματα.Ριξε μια ματια στο φορουμ...για να καταλάβεις!

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Δέμα με DPD από Γερμανία δείχνει ότι έφτασε σήμερα Θεσσαλονίκη.

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να παρακολουθήσω το track σε ελληνικό site? Η ACS το παραδίδει; ή Speedex όπως έγραψε κάποιος φίλος σε προηγούμενο post;

 

Date Time DPD parcel centre Parcel status-

25.01.2018 18:09 THESSALONIKI

In transit.

25.01.2018 15:34 THESSALONIKI

In transit.

23.01.2018 10:53 Sofia (BG)

In transit.

20.01.2018 05:36 Budapest (HU)

In transit.

19.01.2018 19:52 Hörsching (AT)

In transit.

18.01.2018 19:16 Melle (DE)

In transit.

18.01.2018 09:10 DPD data centre

Order information has been transmitted to DP

Link to comment
Share on other sites

Δέμα με DPD από Γερμανία δείχνει ότι έφτασε σήμερα Θεσσαλονίκη.

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να παρακολουθήσω το track σε ελληνικό site? Η ACS το παραδίδει; ή Speedex όπως έγραψε κάποιος φίλος σε προηγούμενο post;

 

Date Time DPD parcel centre Parcel status-

25.01.2018 18:09 THESSALONIKI

In transit.

25.01.2018 15:34 THESSALONIKI

In transit.

23.01.2018 10:53 Sofia (BG)

In transit.

20.01.2018 05:36 Budapest (HU)

In transit.

19.01.2018 19:52 Hörsching (AT)

In transit.

18.01.2018 19:16 Melle (DE)

In transit.

18.01.2018 09:10 DPD data centre

Order information has been transmitted to DP

 

Νομιζω acs

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω acs

Τον αριθμό αποστολής τον ανιχνεύει το σύστημα της ACS;

Τον ίδιο 14ψήφιο χρησιμοποιούμε; ή κάτι άλλο; γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Τον αριθμό αποστολής τον ανιχνεύει το σύστημα της ACS;

Τον ίδιο 14ψήφιο χρησιμοποιούμε; ή κάτι άλλο; γνωρίζεις;

 

Παρε την dpd ελλαδος τηλεφωνο και δωστους το TN σου,θα σου πουνε αυτοι πως να παρακολουθησεις το δεμα σου στην ελλαδα.Διορθωστε με εαν κανω λαθος παιδια (δεν εχω παραλαβει ποτε δεμα με dpd γι αυτο)

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Παρε την dpd ελλαδος τηλεφωνο και δωστους το TN σου,θα σου πουνε αυτοι πως να παρακολουθησεις το δεμα σου στην ελλαδα.Διορθωστε με εαν κανω λαθος παιδια (δεν εχω παραλαβει ποτε δεμα με dpd γι αυτο)

 

Δεν ξέρω, κι εγώ πρώτη φορά έχω αποστολή με DPD. Κάποιος φίλος είχε γράψει ότι υπάρχει συνεργασία με μια Βουλγάρικη courier την Speedy και στην Ελλάδα τα παραδίδει στην Speedex. Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, κι εγώ πρώτη φορά έχω αποστολή με DPD. Κάποιος φίλος είχε γράψει ότι υπάρχει συνεργασία με μια Βουλγάρικη courier την Speedy και στην Ελλάδα τα παραδίδει στην Speedex. Ευχαριστώ πάντως!

 

Έχω παραλάβει αρκετές φορές με dpd, παρακολούθησε το τρακινκ μέσα από το site της dpd και όταν φτάσει στην πόλη σου , πάρε στο τοπικό κατάστημα της acs και ρώτα τους, γιατί είναι ικανοί να το παρατήσουν 3-4 μέρες στο κατάστημα τους μέχρι να στο φέρουν. Εγώ σε δέμα που δεν καιγόμουν να παραλάβω, έβλεπα στο τρακινκ να γράφει δυο συνεχόμενες μέρες, απόπειρα παράδοσης μη επιτυχής, ο παραλήπτης απουσίαζε, ενώ ήμουν συνεχώς στο σπίτι και το δέμα είχε σωστά στοιχεία επάνω και τηλέφωνο. Την τρίτη μέρα και αφού μεσολάβησε Σαββατοκύριακο τελικά μου το φέρανε. Και αυτή δεν ήταν μια και μοναδική περίπτωση,

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραλάβει αρκετές φορές με dpd, παρακολούθησε το τρακινκ μέσα από το site της dpd και όταν φτάσει στην πόλη σου , πάρε στο τοπικό κατάστημα της acs και ρώτα τους, γιατί είναι ικανοί να το παρατήσουν 3-4 μέρες στο κατάστημα τους μέχρι να στο φέρουν. Εγώ σε δέμα που δεν καιγόμουν να παραλάβω, έβλεπα στο τρακινκ να γράφει δυο συνεχόμενες μέρες, απόπειρα παράδοσης μη επιτυχής, ο παραλήπτης απουσίαζε, ενώ ήμουν συνεχώς στο σπίτι και το δέμα είχε σωστά στοιχεία επάνω και τηλέφωνο. Την τρίτη μέρα και αφού μεσολάβησε Σαββατοκύριακο τελικά μου το φέρανε. Και αυτή δεν ήταν μια και μοναδική περίπτωση,

στην

Πρέπει να πάρεις στην dpd Ελλάδας που βρίσκεται Θεσσαλονίκη εκείνη θα σε δώσει το tracking number τις acs. Ξέρω πολύ καλά γιατί όταν πήρα τηλέφωνο στην acs δεν ξέρανε τίποτα για το πακέτο μου. Μόνο όταν πήρα τηλέφωνο στην dpd Ελλάδας είπα των αριθμό παρακολούθησης και κατευθείαν μου έδωσαν τον αριθμό παρακολούθησης τις acs.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γλυτωσεις το τελωνείο με συγκεκριμένους τροπους αποστολης (τριγωνικες αποστολες) απο Gearbest και Banggood.Εαν η αποστολη γινει με απλο συστημένο θα μπει τελώνειο,εχουν σφίξει τα πραγματα.Ριξε μια ματια στο φορουμ...για να καταλάβεις!

 

Μα εμεις μιλαμε για πραγματα απο κινα μια μητρικη για pc ας πουμε απο κινα που δεν υπαρχει σε gearbest και σιναφη σαιτ μπανκουτ κτλπ εκει τι κανεις?

Αν δεν κανω λαθος τελωνιο δεν περναει κατι κατω των 25 δολαριων.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από banggood, μέσω ευρωπαϊκής αποθήκης B2C Europe

Μας το φέρνουν τα ΕΛΤΑ η Courier στο σπίτι !

 

Με ΕΛΤΑ μου ηρθε εμενα μια καμερα αλλα μετα απο 22 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...