Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα 20αρικο ?!? όχι δα !! Ούτε τα μισά δεν θες ... Είχα στείλει στην Γερμανία συστημένο (πακέτο με βιβλίο) πριν κάτι μήνες και μου είχε κάνει εντύπωση το χαμηλό κόστος, αν θυμάμαι καλά κάπου στα 5€...

 

Εγώ έστειλα Αγγλία ένα σκληρό (επιστροφή στο Amazon) και η χρέωση ήταν 12 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αστοχο το επειχηρημα σου. Τζαμπα ηθελες να τα στειλουν; Παρτο αναποδα, ρωτα απο ελλαδα-αγγλια συστημενο και πες ποσο θα σου παρουν. Ενα 20αρικο το θελεις.

 

Αυτό που γράφεις είναι ψευδές και δεν ισχύει.

Τρία t-shirts δεν υπάρχει περίπτωση να σου στοιχίσουν περισσότερο από 11,20€.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα γίνει είναι να στέλνουν οι κινέζοι στην ευρωπαϊκή χώρα με το μικρότερο φπα κι από εκεί σαν ευρωπαϊκή διακίνηση στις άλλες χωρες
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καταρχήν χρόνια πολλά

Στο θέμα μας τώρα

Φίλε στον ιδιωτικό τομέα αν δεν δουλέψει έφυγε με κλοτσιές μέσα σε ελάχιστο διάστημα

Στον δημόσιο τι κάνει?

Και για να απαντήσω εγώ για εσένα τον πληρώνουμε εγώ και εσύ για μια ζωή!

Γιαυτό μην συγκρίνεις δ/Υ με ι/υ

είναι εντελώς άδικο φίλε εκτός και αν ζεις σε άλλη χώρα και δεν έχεις γνώση των πραγμάτων

 

Χρόνια πολλά , ελλαδα ζω και αρκετές φορές τα έχω χώσει στα ΕΛΤΑ , φαίνεται δεν τα έχεις δει , συγκρίνω με αυτό που βιώνω με την συγκεκριμένη ιδιωτική υπάλληλο , ενώ της έχουμε πει να τα βάζει στο γραμματοκιβωτιο , αυτή συνεχίζει να τα αφήνει στην εξωτερική πόρτα , όπως της έχει πει και ο ξάδερφος μου,,που μένει δίπλα και σε αυτόν στην εξωτερική πόρτα τα αφήνει , ξέρω τι γίνεται με το δημόσιο αλλά δεν φτάνει όλοι .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μόνο ένα μικρο-μαραφέτι έχω ψωνίσει από αυτούς πριν από πολύ καιρό, αλλά εδώ στο forum έχω διαβάσει τα καλύτερα από κόσμο που -καταλαβαίνω- ψωνίζει τακτικά (προσοχη, δεν είναι το ίδιο με το fastcardtech, για το οποίο αντιθέτως βλέπω να γράφονται τα χειρότερα!)

Δεν έχει όμως κάποια μέθοδο αποστολής (που να ξέρουμε τουλάχιστον) τύπου 'Priority', οπότε πας μάλλον γυρεύοντας για τελωνείο...

 

ναι ευχαριστω θα περιεμνω να φανει σε γνωστη μεθοδο αποστολης :)

 

...Για τους καταναλωτές πάντως, η Κομισιόν εκτιμά ότι δεν θα επιβαρυνθούν ιδιαίτερα επειδή αναμένει πως, για λόγους ανταγωνισμού,οι επιχειρήσεις θα απορροφήσουν την φορολογική επιβάρυνση, ενώ το μέτρο θα επιταχύνει την διακίνηση και θα μειώσει το κόστος συμμόρφωσης με τις απαιτήσεις ΦΠΑ για τις συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων και καταναλωτών στην Ευρώπη

 

μακαρι αυτη παραγραφος να βγει αληθινη αλλα με τα τοσα που βλεπουμε τελευταια κραταω πολλες επιφυλαξεις :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω παραγγείλει άπειρες φορές από έξω αλλά να που κ εγώ έχω απορίες. Σκέφτομαι να διαλέξω από gearbest expedited shipping όπως δείχνει παρακάτω η εικόνα στα συνημμένα. Ποιό να διαλέξω ώστε να γλυτώσω έξτρα χρεώσεις;

https://imgur.com/a/0gmqF

Το δέμα μου κοστίζει 89 ευρώ.

Επίσης στην δεύτερη φωτό που επισυνάπτω τι σημαίνει το "Order requirement: dropship";;;

https://imgur.com/a/mnWSz

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Με την επιφύλαξη να μου το κόβει κάτι (π.χ. antivirus), δε βλέπω attachment στο post σου.

Παρ' όλα αυτά, ούτε το expedited shipping, ούτε και καμία άλλη από τις μεθόδους αποστολής που παρέχει αυτή τη στιγμή το gearbest μπορεί να σε γλυτώσει από τελωνείο (ειδικά κάτι 'expedited' μυρίζουν ταχυμεταφορική τύπου DHL, όπου το τελωνείο είναι σίγουρο, συν έξτρα αμοιβή εκτελωνισμού γι' αυτούς!)

Εκτός αν δεχθείς τους πρόσφατους ισχυρισμούς του gearbest ότι αν επιλέξεις μια από τις registered μεθόδους αποστολής τους και χρεωθείς με τελωνείο, δεσμεύονται -λέει- να σου επιστρέψουν το... χαράτσι.

Για δοκιμή ίσως και να το έκανα, αλλά προσωπικά δε θα το εμπιστευόμουνα και τολμούσα για κάτι μεσαιο-μεγάλης αξίας και άνω...

 

Με το dropshipping απλά αφαιρούν οποιαδήποτε ένδειξη παραπέμπει σε αυτούς από τη συσκευασία και μπορούν και να το στείλουν -πιστεύω τουλάχιστον- σε κάποια διέυθυνση τρίτου. Με αυτόν τον τρόπο, μπορείς να (μετα)πωλήσεις ένα είδος και να παραδοθεί κατευθείαν στον τελικό αποδέκτη, χωρίς να φαίνεται πού... το βρήκες εσύ

(κοινώς για αγορές για προσωπική χρήση δε χρησιμεύει κάπου).

 

Edit:

Οκ, τώρα φαίνονται οι εικόνες :)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω παραγγείλει άπειρες φορές από έξω αλλά να που κ εγώ έχω απορίες. Σκέφτομαι να διαλέξω από gearbest expedited shipping όπως δείχνει παρακάτω η εικόνα στα συνημμένα. Ποιό να διαλέξω ώστε να γλυτώσω έξτρα χρεώσεις;

https://imgur.com/a/0gmqF

Το δέμα μου κοστίζει 89 ευρώ.

Επίσης στην δεύτερη φωτό που επισυνάπτω τι σημαίνει το "Order requirement: dropship";;;

https://imgur.com/a/mnWSz

 

Βάλε αυτό που θα πάρεις και βάλε και κάτι ακόμα μικρής αξίας και θα σου βγάλει prioty line

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω παραγγείλει άπειρες φορές από έξω αλλά να που κ εγώ έχω απορίες. Σκέφτομαι να διαλέξω από gearbest expedited shipping όπως δείχνει παρακάτω η εικόνα στα συνημμένα. Ποιό να διαλέξω ώστε να γλυτώσω έξτρα χρεώσεις;

https://imgur.com/a/0gmqF

Το δέμα μου κοστίζει 89 ευρώ.

Επίσης στην δεύτερη φωτό που επισυνάπτω τι σημαίνει το "Order requirement: dropship";;;

https://imgur.com/a/mnWSz

 

Μη κάνεις το λάθος! Περνάς σίγουρα τελωνείο,πληρώνεις και χρυσό τον εκτελωνισμό στη courier

Link to comment
Share on other sites

Μη κάνεις το λάθος! Περνάς σίγουρα τελωνείο,πληρώνεις και χρυσό τον εκτελωνισμό στη courier

 

+ 100 απο μενα που την πατησα πριν 5 μηνες με αυτη την επιλογη πληρωσα 48 ευρω τελη εκτελωνισμου στον ιδιωτη και 45 ευρω δασμους στο κρατος για αγορα 150 ευρω τηλεφωνο , μακρυα απο την επιλογη αυτη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω παραγγείλει άπειρες φορές από έξω αλλά να που κ εγώ έχω απορίες. Σκέφτομαι να διαλέξω από gearbest expedited shipping όπως δείχνει παρακάτω η εικόνα στα συνημμένα. Ποιό να διαλέξω ώστε να γλυτώσω έξτρα χρεώσεις;

https://imgur.com/a/0gmqF

Το δέμα μου κοστίζει 89 ευρώ.

Επίσης στην δεύτερη φωτό που επισυνάπτω τι σημαίνει το "Order requirement: dropship";;;

https://imgur.com/a/mnWSz

 

 

Το Belgium Post εχει τις πιθανοτητες να περάσει απαρατηρητο απο τα τελωνεία. Αυτο που πας να επιλέξεις... ειναι καθαρη αυτοκτονία, δεν ξέρω ποιος σου το σύστήσε.. αλλα σε τρολαρε αγρια :lol:

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Τα προϊόντα που θέλω να παραγγείλω είναι 3 στον αριθμό. Δε μου το σύστησε κανείς. Απλά είπα να δοκιμάσω να παραλάβω κάπως πιο γρήγορα και ας πλήρωνα και 20 ευρώ παραπάνω αλλά με αυτά τα ποσά που αναφέρατε πριν με τρομάξατε. Ας πάμε στον πατροπαράδοτο τρόπο του Βελγίου.

Κάποια στιγμή είχα παραγγείλει και μου ήρθε με courier ACS χωρίς να πληρώσω. Δε θυμάμαι τι είχα διαλέξει αλλά κάποιοι είχαν πει πως λέγεται τριγωνική συναλλαγή και πως γλυτώνει 100% τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Τα προϊόντα που θέλω να παραγγείλω είναι 3 στον αριθμό.

Σ' αυτήν την περίπτωση, δες αυτό που γραφει ο panos314 πιο πάνω.

Νομίζω μάλιστα έχει γραφτεί εδώ ότι αν το συνολικό βάρος της παραγγελίας ξεπεράσει τα 2 κιλά, σου δίνει επιλογή 'Priority'.

Σε κάθε περίπτωση, βάλε τα 3 είδη στο καλάθι, 'proceed to checkout' και δες μήπως σου έχει εμφανίσει το Priority στις επιλογές αποστολής.

Λογικά είναι η ασφαλέστερη διαθέσιμη μέθοδος...

Link to comment
Share on other sites

Ο ταχυδρόμος δεν πάει το πρωί 9 ανοίγει το γραφείο φορτώνει και φεύγει..έχει και δουλειά στο γραφείο πριν και μετά..πρεπει να περαστεί τι παραδοθηκε τι Όχι κτλ..σε ποιον άφησε δέμα η σε ποιον άφησε χαρτάκι

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

 

@soulfunkdjx σχετικά με αυτά εδώ που έγραψες:

1) "Απλά είπα να δοκιμάσω να παραλάβω κάπως πιο γρήγορα και ας πλήρωνα και 20 ευρώ παραπάνω αλλά με αυτά τα ποσά που αναφέρατε πριν με τρομάξατε"

Να σου υπενθυμίσω/σε ενημερώσω ότι ο συνδυασμός Κίνα&γρήγορα κοστίζει πολύ ακριβά. υπάρχει ο συνδυασμός Κίνα&αναμονή (με αποφυγή επιπλέον χρεώσεων βλ priority) και με νορμάλ μεταφορικά και χρόνους παράδοσης που παίζουν από 2 βδομάδες μέχρι και περισσότερο από 2 μήνες. κανείς... μα ΚΑΝΕΙΣ... δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για τους χρόνους.

 

2) "Κάποια στιγμή είχα παραγγείλει και μου ήρθε με courier ACS χωρίς να πληρώσω."

Σχετικά με αυτό το θέμα, το banggood στέλνει με τον τρόπο που περιέγραψες. Το gearbest από την άλλη, μέσω EU αποθηκών στέλνει με DHL με το ανάλογο κόστος (αν μαζευτεί πολύ πράμα εκμηδενίζονται τα μεταφορικά).

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Μετά απο άπειρες αγορές απο Banggood, Gearbest, Fastech κ.λ έκανα για πρώτη φορά και μια αγορά απο το Tomtop, κάποια Bluetooth ακουστικά που μου γυάλισαν, μικρής αξίας, < 15€.

Μου τα έστειλαν registered (εγώ το επέλεξα) με LA post . Όχι, δεν σημαίνει Los Angeles :D αλλά Laos !! Και πρώτη φορά το συναντώ... Έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία με αυτό ? Με βλέπω να περιμένω κάνα 2μηνο τουλάχιστον... :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Μετά απο άπειρες αγορές απο Banggood, Gearbest, Fastech κ.λ έκανα για πρώτη φορά και μια αγορά απο το Tomtop, κάποια Bluetooth ακουστικά που μου γυάλισαν, μικρής αξίας, < 15€.

Μου τα έστειλαν registered (εγώ το επέλεξα) με LA post . Όχι, δεν σημαίνει Los Angeles :D αλλά Laos !! Και πρώτη φορά το συναντώ... Έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία με αυτό ? Με βλέπω να περιμένω κάνα 2μηνο τουλάχιστον... :rolleyes:

Κάποτε μου έστειλαν μερικά με αυτό και ήλθαν γρήγορα, αλλά με την σημερινή κατάσταση μάλλον είναι άγνωστο .. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

 

@soulfunkdjx σχετικά με αυτά εδώ που έγραψες:

1) "Απλά είπα να δοκιμάσω να παραλάβω κάπως πιο γρήγορα και ας πλήρωνα και 20 ευρώ παραπάνω αλλά με αυτά τα ποσά που αναφέρατε πριν με τρομάξατε"

Να σου υπενθυμίσω/σε ενημερώσω ότι ο συνδυασμός Κίνα&γρήγορα κοστίζει πολύ ακριβά. υπάρχει ο συνδυασμός Κίνα&αναμονή (με αποφυγή επιπλέον χρεώσεων βλ priority) και με νορμάλ μεταφορικά και χρόνους παράδοσης που παίζουν από 2 βδομάδες μέχρι και περισσότερο από 2 μήνες. κανείς... μα ΚΑΝΕΙΣ... δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για τους χρόνους.

 

2) "Κάποια στιγμή είχα παραγγείλει και μου ήρθε με courier ACS χωρίς να πληρώσω."

Σχετικά με αυτό το θέμα, το banggood στέλνει με τον τρόπο που περιέγραψες. Το gearbest από την άλλη, μέσω EU αποθηκών στέλνει με DHL με το ανάλογο κόστος (αν μαζευτεί πολύ πράμα εκμηδενίζονται τα μεταφορικά).

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Με ACS έρχεται όταν επιλέξεις priority line (eu express) από gearbest και το στέλνει με dpd uk

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε μου έστειλαν μερικά με αυτό και ήλθαν γρήγορα, αλλά με την σημερινή κατάσταση μάλλον είναι άγνωστο .. :)

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοείται ότι τώρα είμαστε στο άγνωστο με βάρκα το ΓΕΤΑ και τα ΕΛΤΑ :D

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία.

Είναι φυσιολογικό dpd UK 50 μέρες και δεν έχει κουνηθεί καθόλου το tracking number εκεί Southall λέει?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

:wacko: - "αρχισαν τα οργανα" γνωστος μου παρηγγειλε κατι ebay,του λεω εχεις διαβασει για τα νεα μετρα και δηλωσε αγνοια

αυτος λεει πως παρηγγειλε μια θηκη για το κινητο του αλλα στο συστημενο που ηρθε του εχουν επανω την λυπητερη: ΦΠΑ 7,80 ευρω και Εκτελωνιστικα 15 ευρω αρα συνολο 22,80 ευρω (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν η αξία είναι κάτω από 22€ αίτηση αναθεώρησης δασμών ,θα την κάνει στο ταχυδρομείο της περιοχής που βρίσκεται το δέμα του, γιατί μέχρι 22€, ισχύει η ατέλεια ,θα επισυνάψει την απόδειξη από το paypal ,η αντίγραφο της κίνησης της καρτας.
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ενα τηλέφωνό από gearbest 225 ευρο ,μέσω Γερμανίας αποθηκών και το στέλνει με DHL υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο ?
Link to comment
Share on other sites

Αν το στείλει πραγματικά από τη Γερμανία και όχι από Κίνα, όπως συμβαίνει πολλές φορές, όχι, δεν θα πληρώσεις άλλα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά από Γερμανία είδα DHL .de 7 ημέρες παράδοση αλλά μήπως είναι καμία αποθήκη τράνζιτ και την κάτσουμε την βάρκα

Εχω κάνει ερώτηση και περιμένω απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...