Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού είναι unregistered, το πιθανότερο είναι να παραλάβεις χωρίς χρεώσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού είναι unregistered, το πιθανότερο είναι να παραλάβεις χωρίς χρεώσεις.
makap γνωρίζεις αν οι παραγγελίες με EMS εξακολουθούν να εκτελωνίζονται μέσω ΕΛΤΑ ή αν έχει αλλάξει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

makap γνωρίζεις αν οι παραγγελίες με EMS εξακολουθούν να εκτελωνίζονται μέσω ΕΛΤΑ ή αν έχει αλλάξει κάτι?

 

Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων και, επομένως, τα δέματα εκτελωνίζονται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ.

 

Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι σ' αυτό, αφού τα εθνικά ταχυδρομεία είναι μέλη της Παγκόσμιας Ένωσης Ταχυδρομείων.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι unregistered, το πιθανότερο είναι να παραλάβεις χωρίς χρεώσεις.

Σ ευχαριστω!!

 

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"Εμένα" δεν μου το είπε κανένας γιατί ξέρω να διαβάζω και να ενημερώνομαι για τα θέματα αυτά.

Αφού δεν είσαι, λοιπόν, ενημερωμένος, διάβασε τι έχει αποφασίσει η Ευρωπαική Επιτροπή και ποια μέτρα έχει προτείνει την 1/12/2016 σχετικά με το θέμα του ΦΠΑ, που έχει προκληθεί, κυρίως, από τα δέματα με δηλωμένη αξία κάτω των 22€.

 

Πρόσεξε, ιδιαίτερα, την απόφαση "Για τους λόγους αυτούς, η Επιτροπή αποφάσισε να καταργήσει την εν λόγω εξαίρεση" (εννοεί την ατέλεια των 22€).

 

ΥΓ

Ούτε σ' εμένα αρέσουν οι αντιπαραθέσεις.

Απλά, παραθέτω έγκυρα στοιχεια και πληροφορίες που διαβάζω.

 

Για να καταλάβω, εννοούν ότι τα δέματα κάτω των 22€, θα φορολογούνται επίσης? Ή το έχω καταλάβει εντελώς λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων και, επομένως, τα δέματα εκτελωνίζονται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ.

 

Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι σ' αυτό, αφού τα εθνικά ταχυδρομεία είναι μέλη της Παγκόσμιας Ένωσης Ταχυδρομείων.

Δεν το γνώριζα αυτό, σ' ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Επιμενω και εμμενω στην αποψη μου, οτι αυτο που αναρτησε ο Makap ειναι αποψεις, και προτασεις. Καμια σχεση δεν εχουν με την θεσμιση νομοθεσιας.

Παραπανω τοποθετω την κοινοποιηση τις ΕΕ γιατον ΕΛΤΑ που αναιρουν την νομοθεσια, και εφαρμοζουν το δικο τους βιολι.-αρα και το οριο των 22ευρω-

Με τον φιλο Makap διαφωνουμε, και οι δυο εχουμε παραθεσει τις αποψεις μας με τους συνδεσμους. Οποιος θελει τους ριχνει μια ματια και βγαζει τα συμπερισματα του.

Δεν εχει νοημα να διχογνωμουμε τζαμπα και βερεσε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος με priority line από banggood , έχουν συμπληρωθεί 11 μέρες και ακόμα σε μεταφορά από Ολλανδία .

 

Απο 19/10 το δέμα μου ταξιδεύει για Ολλανδία.ειμαι με priority

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

4/10 παραγγελία με priority και έφτασε 17/10 Αθήνα.

 

 

θέλω τωρα να παραγγείλω 2 tv-box και 3 router σε ΜΙΑ παραγγελιά..

Οκ έρχονται ...απο ολλανδια... αλλα μηπως προκαλούμε κιόλας?

 

τι λέτε?

Παρήγγειλε κανείς άλλος τελευταία κάτι ογκώδες σαν αυτό?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα παω για δουλεια σε λιγο και δεν εχω ορεξη για αντιπαραθεση εδω ειναι η οδηγια που τα ΕΛΤΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΟΝΤΑΙ απο τις υπολοιπες χωρες τις ΕΕ σε σχεση με την ατελια των 22 ευρω

 

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?qid=1509175367871&uri=CELEX:52016XC1207(04)

 

Πραγμα που σημαινει στις υπολοιπες χωρες τις ΕΕ εισαγονται κανονικα, και στην Ελλαδα εισαι στο ελεος των ελτα

Την καλημερα μου και ελπιζω να σας διαφωτισα

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=CELEX:52016XC1207(04)&qid=1509191265484&from=EL

Στο 1ο λινκ δεν υπάρχει κάτι - μου βγάζει " Το έγγραφο που ζητάτε δεν υπάρχει. ".

Το 2ο αναφέρεται σε τερματισμό (στις 7/12/2016) διαδικασίας έρευνας, που κινήθηκε από 1/8/2014, για ενδεχόμενη κρατική ενίσχυση. Το 2014.

Από πουθενά δεν προκύπτει ότι τα ΕΛΤΑ αποδεσμεύονται από τις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ (!!) σε σχέση με την ατέλεια των 22€ ή ότι στις άλλες χώρες εισάγονται κανονικά τα δέματα κι εδώ είμαστε στο έλεος των ΕΛΤΑ.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο λινκ δεν υπάρχει κάτι - μου βγάζει " Το έγγραφο που ζητάτε δεν υπάρχει. ".

Το 2ο αναφέρεται σε τερματισμό (στις 7/12/2016) διαδικασίας έρευνας, που κινήθηκε από 1/8/2014, για ενδεχόμενη κρατική ενίσχυση. Το 2014.

Από πουθενά δεν προκύπτει ότι τα ΕΛΤΑ αποδεσμεύονται από τις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ (!!) σε σχέση με την ατέλεια των 22€ ή ότι στις άλλες χώρες εισάγονται κανονικά τα δέματα κι εδώ είμαστε στο έλεος των ΕΛΤΑ.

 

-Συμφωνω απολυτα με οτι λες αναφερεται ξεκαθαρα στη καθολικη υπηρεσια ζητημα που δεν εχει λυθει ακομα θεμα ασχετο με οτι συζηταμε σχετικα με το τι εφαρμοζεται κατω απο 22 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, εννοούν ότι τα δέματα κάτω των 22€, θα φορολογούνται επίσης? Ή το έχω καταλάβει εντελώς λάθος?

 

Ναι, η Ευρωπαική Επιτροπή αποφάσισε ήδη τη λέψη των νέων μέτρων, που περιγράφονται στο δελτίο τύπου, και, ακολουθώντας τη σχετική διαδικασία, πρότεινε στο Ευρωπαικό Κοινοβούλιο και στο Συμβούλιο Υπουργών την έκδοση σχετικής οδηγίας.

 

Δεν έχει εκδοθεί ακόμη αυτή η οδηγία αλλά, από όσα γνωρίζουμε, οι προτάσεις της Επιτροπής και μάλιστα για ένα τόσο σοβαρό θέμα, όπως είναι τα έσοδα από τον ΦΠΑ, θα γίνουν αποδεκτές.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος με priority line από banggood , έχουν συμπληρωθεί 11 μέρες και ακόμα σε μεταφορά από Ολλανδία .

 

Εγω 13 μερες φιλε παει το χαλασαν κι αυτο

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να το εντοπισω κάπου;σας έχει ξανατυχει;07cbb48cc29da38de1181fc5aad29b29.jpg
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

μπορώ να το εντοπισω κάπου;σας έχει ξανατυχει;

Είναι χωρίς tracking, αλλά από την... καλή ποικιλία, που σημαίνει ότι στην πράξη σου έδωσε τη δυνατότητα να το παρακολουθήσεις ως τώρα.

Για τα ΕΛΤΑ όμως θεωρείται 'απλό', που σημαίνει ότι δε θα έχεις tracking εντός Ελλάδος, δε θα προσελκύσει όμως έτσι -πιθανόν- και τυχόν... ανεπιθύμητη προσοχή!

Πρακτικά ένας καλός συνδυασμός αυτόν τον καιρό, σου δίνει αυξημένες πιθανότητες να παραλάβεις χωρίς... δυσάρεστα συναπαντήματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι χωρίς tracking, αλλά από την... καλή ποικιλία, που σημαίνει ότι στην πράξη σου έδωσε τη δυνατότητα να το παρακολουθήσεις ως τώρα.

Για τα ΕΛΤΑ όμως θεωρείται 'απλό', που σημαίνει ότι δε θα έχεις tracking εντός Ελλάδος, δε θα προσελκύσει όμως έτσι -πιθανόν- και τυχόν... ανεπιθύμητη προσοχή!

Πρακτικά ένας καλός συνδυασμός αυτόν τον καιρό, σου δίνει αυξημένες πιθανότητες να παραλάβεις χωρίς... δυσάρεστα συναπαντήματα.

έγινε ευχαριστώ πολύ.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Εγω 13 μερες φιλε παει το χαλασαν κι αυτο

 

Τι ακριβώς χάλασαν; 21 ημέρες είναι το εκτιμώμενο στο priority του bang

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς χάλασαν; 21 ημέρες είναι το εκτιμώμενο στο priority του bang

 

+1.. Ψυχραιμία παιδιά (σε όσους ανησυχούν), έως 15 εργάσιμες είναι το όριο για το priority του bang. Δηλαδή ~20 ημερολογιακές ημέρες. Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

+1.. Ψυχραιμία παιδιά (σε όσους ανησυχούν), έως 15 εργάσιμες είναι το όριο για το priority του bang. Δηλαδή ~20 ημερολογιακές ημέρες. Ευχαριστώ.

 

Μια διευκρίνηση, δεν είναι το όριο, είναι το μέγιστο εκτιμώμενο. Απ'την στιγμή που έρχεται με απλό ταχυδρομείο κι όχι κουριερ μπορεί επίσης να κάνει όσο και ένα με απλό NL/SG κτλπ. Μου χει κάνει και 35 ημέρες σε παλιότερες ημέρες που τα ΕΛΤΑ δεν είχαν το χάος που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση, δεν είναι το όριο, είναι το μέγιστο εκτιμώμενο. Απ'την στιγμή που έρχεται με απλό ταχυδρομείο κι όχι κουριερ μπορεί επίσης να κάνει όσο και ένα με απλό NL/SG κτλπ. Μου χει κάνει και 35 ημέρες σε παλιότερες ημέρες που τα ΕΛΤΑ δεν είχαν το χάος που έχουν.

 

Έχεις δίκιο, το γνωρίζω (καταλαβαίνω ότι αναφέρεσαι γενικά), δε το διατύπωσα σωστά. Έτσι λοιπόν είναι, το εκτιμώμενο όριο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να το εντοπισω κάπου;σας έχει ξανατυχει;07cbb48cc29da38de1181fc5aad29b29.jpg

 

Αν αρχίζει από ΥΤ εμένα 2 φορές μου το εφερε η DHL και κάποιος αλλος φίλος από εδώ την πάτησε και του γύρισε πίσω εγώ το πρόλαβα στο τσάκ γιατί μένω σε χωριό και δεν με εβρισκαν.

Κάνε καλού κακού ενα τηλέφωνο στην DHL της περιοχής σου δεν χάνεις τίποτε..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...