Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως και με τα priority air mail του banggood κατι δεν παει καλα ελπιζω να μην εχουμε θεματα και με αυτο το δεμα ειναι 8 μερες σε αυτην την κατασταση και μαλιστα εχω δυο δεματα στην ιδια κατασταση συνολικά απο την αγορα ειναι 19 μερες

 

 

2017-10-23 16:16 The item is on transport to the country of destination

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρά πάει το priority του bang... εγώ έχω κάτι ακουστικά από 24/10 transport to the country of destination και αύριο παραλαμβάνω, μια μέρα δηλαδή μετά από εσένα. Λογικά κάτι έχει γίνει, αλλά τί έχει γίνει, κάνεις δεν ξέρει με Ελληνικά ταχυδρομεία- αεροδρόμιο-τελωνεία, που έχουμε μπλέξει....

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει το priority του bang... εγώ έχω κάτι ακουστικά από 24/10 transport to the country of destination και αύριο παραλαμβάνω, μια μέρα δηλαδή μετά από εσένα. Λογικά κάτι έχει γίνει, αλλά τί έχει γίνει, κάνεις δεν ξέρει με Ελληνικά ταχυδρομεία- αεροδρόμιο-τελωνεία, που έχουμε μπλέξει....

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ειναι και δυο διαφορετικα δεματα φιλε με διαφορα μιας μερας δεν ειναι ενα για να πω οτι κατι εγινε

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, σίγουρα έχει αργήσει λίγο, αλλά να σου πω κάτι, άλλες φορές μου έχουν αργήσει με την ίδια αποστολή, και άλλες φορές έρχονται σφαίρα, μην ανησυχείς, όπου να ναι θα φανούν.

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, σίγουρα έχει αργήσει λίγο, αλλά να σου πω κάτι, άλλες φορές μου έχουν αργήσει με την ίδια αποστολή, και άλλες φορές έρχονται σφαίρα, μην ανησυχείς, όπου να ναι θα φανούν.

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μακαρι φιλε και εγω πριν ειχα παραλαβει πολυ γρηγορα και τωρα μου κανει εντυπωσει η καθυστέρηση και μαλιστα σε δυο διαφορετικα δεματα

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έγινε φαινεται με το priority tou BANGOOD

Και εμένα αργούν συγκριτικά 2 δέματα...

 

Το ακατανομαστο να μη συμβεί και καταντά αλλα οκ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έγινε φαινεται με το priority tou BANGOOD

Και εμένα αργούν συγκριτικά 2 δέματα...

 

Το ακατανομαστο να μη συμβεί και καταντά αλλα οκ

 

σωστα το ακατανομαστο να μην συμβει και μια χαρα και ας αργησει οχι τιποτα εχω και κινητο στο ενα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις εμφανίστηκε και άλλο ένα δέμα με priority απο bang, 27/10 είχε transport in the country of destination, και τώρα 08:10 εμφάνισε arrived in the country of destination. Οπότε καλά πάει, τώρα όσο αναφορά τα δικά σας με προγενέστερη ημερομηνία, ε, κάποια στιγμή θα φανούν και αυτά. Είπαμε, αλλά πάνε σφαίρα, άλλα ποιό σιγά. Το θέμα είναι να έρχονται " αναίμακτα"...

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις εμφανίστηκε και άλλο ένα δέμα με priority απο bang, 27/10 είχε transport in the country of destination, και τώρα 08:10 εμφάνισε arrived in the country of destination. Οπότε καλά πάει, τώρα όσο αναφορά τα δικά σας με προγενέστερη ημερομηνία, ε, κάποια στιγμή θα φανούν και αυτά. Είπαμε, αλλά πάνε σφαίρα, άλλα ποιό σιγά. Το θέμα είναι να έρχονται " αναίμακτα"...

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

να ρωτησω κατι μιας και εχω απο 23 και 24 transport in the country of destination και ακομα τιποτα

 

να υποθεσω οτι ειναι ελλαδα ασκαναριστα η οτι δεν ειναι καθολου ελλαδα ?

Link to comment
Share on other sites

Το ένα δέμα από 24/10 transport in the country of destination , το παραλαμβάνω αύριο, και το άλλο από 27/10 transport in the country of destination, τώρα εμφανίστηκε αεροδρόμιο, με ένδειξη: arrived in the country of destination, και με μια καινούργια ένδειξη από ΕΛΤΑ, : εκφόρτιση από μεταφορικό μέσο, Ελλάδα- αερολιμένας Αθηνών ( κατ).

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Aliexpress στις 28/8, άφιξη στην Ελλάδα στις 7/9ου (βάσει tracking στο TrackChecker, όχι των ΕΛΤΑ) και έκτοτε τίποτα νεότερο...

Με την συμπλήρωση 60 ημερών προχωρώ σε dispute αν και φυσικά ο Κινέζος πωλητής δεν φταίει αλλά και εγώ πρέπει να προστατέψω τα συμφέροντα μου. Εννοείται ότι αν τυχόν παραλάβω (αν δεν έχει χαθεί, καταστραφεί ή κατασχεθεί αφού είναι αντιστάσεις ηλεκ. τσιγάρου) θα τον πληρώσω τον Κινέζο. Ο οποίος Κινέζος πριν προχωρήσω εγώ σε dispute παρατήρησα ότι πλέον δεν στέλνει Ελλάδα... και με το δίκιο του θα έλεγα...

Τώρα... με βάση αυτά που βλέπω στο site του Ali από προχθές (φωτό 1) αλλά και από αυτό που έλαβα χθες με μέηλ (φωτό 2) τι συμπέρασμα βγάζετε ? Προχωράνε κανονικά σε refund ή έχουν δώσει παράταση για παραλαβή?

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από τέτοια περίπτωση με Ali και dispute.

 

φωτό 1

http://i298.photobucket.com/albums/mm261/X-HarrisX/DIAFORA/Snap%202017-10-31%20at%2013.13.16_zpsdzkopobt.jpg

 

φωτό 2

http://i298.photobucket.com/albums/mm261/X-HarrisX/DIAFORA/Snap%202017-10-31%20at%2012.37.18_zpsyewb9tyz.jpg

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Απο 17 / 9 αθηνα αεροδρομιο και γω αλλα τπτ ακομα.

Ξερει κανενας αν υπαρχει περιπτωση να χαθει αντικειμενο ενω ειναι αεροδρομιο Αθηνα και περιμενει να μπει τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Απο 17 / 9 αθηνα αεροδρομιο και γω αλλα τπτ ακομα.

Ξερει κανενας αν υπαρχει περιπτωση να χαθει αντικειμενο ενω ειναι αεροδρομιο Αθηνα και περιμενει να μπει τελωνειο?

 

Δεν χανονται ετσι απλα τα πακετα, αν εννοοεις αυτο. Ουτε καποιος να στο κλεψει, για να το πω ακομα πιο λιανα. Υπαρχουν δεματα που κοστιζουν πολλα περισσοτερα απο το κινητο σου

Link to comment
Share on other sites

Προχωράνε κανονικά σε refund ή έχουν δώσει παράταση για παραλαβή?

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από τέτοια περίπτωση με Ali και dispute.

Αφου σου εβγαλε το judgement--> valid, εκλεισε το dispute υπερ σου και περιμενεις το refund σε 3-7 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αγορασα απο banggood ενα tv box με priority και μου εδωσαν tracking number απο το postnl, το κακο ειναι οτι γραφει πως το destination country ειναι greece. Τι παιζει; Δεν θα έπρεπε να λεει destination country Netherlands?

 

Απο οσο εχω ακουσει ειναι οτι το κανουν εισαγωγη στην ολλανδια και απο εκει το ξανα στελνουν εκ νεου με κουριερ και ετσι γλυτωνεις το τελωνειο, αρα κατι παιζει, το netherland post δεν θα επρεπε να ξερει οτι το destination country ειναι το greece

Edited by gdimitris

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Aliexpress στις 28/8, άφιξη στην Ελλάδα στις 7/9ου (βάσει tracking στο TrackChecker, όχι των ΕΛΤΑ) και έκτοτε τίποτα νεότερο...

Με την συμπλήρωση 60 ημερών προχωρώ σε dispute αν και φυσικά ο Κινέζος πωλητής δεν φταίει αλλά και εγώ πρέπει να προστατέψω τα συμφέροντα μου. Εννοείται ότι αν τυχόν παραλάβω (αν δεν έχει χαθεί, καταστραφεί ή κατασχεθεί αφού είναι αντιστάσεις ηλεκ. τσιγάρου) θα τον πληρώσω τον Κινέζο. Ο οποίος Κινέζος πριν προχωρήσω εγώ σε dispute παρατήρησα ότι πλέον δεν στέλνει Ελλάδα... και με το δίκιο του θα έλεγα...

Τώρα... με βάση αυτά που βλέπω στο site του Ali από προχθές (φωτό 1) αλλά και από αυτό που έλαβα χθες με μέηλ (φωτό 2) τι συμπέρασμα βγάζετε ? Προχωράνε κανονικά σε refund ή έχουν δώσει παράταση για παραλαβή?

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από τέτοια περίπτωση με Ali και dispute.

 

φωτό 1

http://i298.photobucket.com/albums/mm261/X-HarrisX/DIAFORA/Snap%202017-10-31%20at%2013.13.16_zpsdzkopobt.jpg

 

φωτό 2

http://i298.photobucket.com/albums/mm261/X-HarrisX/DIAFORA/Snap%202017-10-31%20at%2012.37.18_zpsyewb9tyz.jpg

 

Από αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι στην 1η φωτογραφία σου λένε ότι οκ, θα πάρεις το full refund, και στη 2η σου λένε ότι το ξανα είδαν, και παρατήρησαν ότι είσαι ακόμα εντός το buyers protection, οπότε σου λένε να περιμένεις (αν κατάλαβα επίσης καλά, σου λένε να περιμένεις για 1 ακόμα μέρα?!?!). Οπότε όποια φωτογραφία στάλθηκε τελευταία, αυτό ισχύει κιόλας.

 

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: Έχω αυτό σε status από site Singapore Post.

11/09/2017

Arrival at Destination Post (Country: GR)

07/09/2017

Despatched to overseas (Country code: GR)

Πότε υποθετικά ανοίγω dispute στο Paypal, 60 μέρες μετά την πρώτη ενημέρωση που έχω δει (7/9 που φαίνεται και στο SG Post και στα ΕΛΤΑ) ή 60 μέρες από τη μέρα που λέει στο site της Fasttech ότι έστειλε το πακέτο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο gearbest με priorirty line αγορα 18 - 10 και αποστολη 21 - 10 to παρουσιαζει σημερα

 

Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece :D :D

 

αρα και οι υπολοιποι που περιμενετε πρεπι να εχουν καποια νεα ενδειξη !!!

 

τωρα το ψαχνουμε στην acs ? h apla perimenoyme νεα ενδειξη ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αγορασα απο banggood ενα tv box με priority και μου εδωσαν tracking number απο το postnl, το κακο ειναι οτι γραφει πως το destination country ειναι greece. Τι παιζει; Δεν θα έπρεπε να λεει destination country Netherlands?

 

Απο οσο εχω ακουσει ειναι οτι το κανουν εισαγωγη στην ολλανδια και απο εκει το ξανα στελνουν εκ νεου με κουριερ και ετσι γλυτωνεις το τελωνειο, αρα κατι παιζει, το netherland post δεν θα επρεπε να ξερει οτι το destination country ειναι το greece

 

Αφού Ελλάδα έρχεται τι θες να γράφει το destination country;

Eίτε με τριγωνική είτε με διγωνική είτε απ'τον Άρη να σταλθεί αφου έρχεται στην Ελλάδα, το destination πάντα Ελλάδα θα γράφει.

Όσο γι'αυτό που χεις ακούσει, όχι δε το στέλνουν εκ νέου με κουριερ απ'την Ολλανδία. Την ίδια διαδρομή με το απλό NL ακολουθέι και το priority.

Link to comment
Share on other sites

Αφού Ελλάδα έρχεται τι θες να γράφει το destination country;

Eίτε με τριγωνική είτε με διγωνική είτε απ'τον Άρη να σταλθεί αφου έρχεται στην Ελλάδα, το destination πάντα Ελλάδα θα γράφει.

Όσο γι'αυτό που χεις ακούσει, όχι δε το στέλνουν εκ νέου με κουριερ απ'την Ολλανδία. Την ίδια διαδρομή με το απλό NL ακολουθέι και το priority.

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Τοτε σε τι διαφερει απο το απλο registered NL ?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Τοτε σε τι διαφερει απο το απλο registered NL ?

 

Νομίζω ότι κανείς δεν ξέρει με λεπτομέρειές....Το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι ότι έρχεται χωρίς εξτρά χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου εβγαλε το judgement--> valid, εκλεισε το dispute υπερ σου και περιμενεις το refund σε 3-7 μερες.

 

Κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ έτσι πιστεύω μόνο που με προβληματίζει στο γιατί χθες έλαβα αυτό το μέηλ και τι ακριβώς εννοεί... Τεσπα, ότι είναι να γίνει ας γίνει... :rolleyes:

 

Επίσης ευχαριστώ τον ObiGoSu για την απάντηση...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

γνωριζει καποιος τι σημαινει αυτο.

 

17/10/2017, 15:37:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Link to comment
Share on other sites

Κανένα μήνα αναμονή αν κρίνω από το δικό μου που είναι από 10/10 σε αυτήν την κατάσταση
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Τοτε σε τι διαφερει απο το απλο registered NL ?

 

Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι δε φαίνεται πουθενά ( τουλάχιστον σε όσα μπορούμε να δούμε εμείς γιατί στο σύστημα προσωπικού των ΕΛΤΑ δε ξέρω τι γίνεται ) ότι έρχεται από Κίνα. Σαφέστατα δε παίζει να είναι μόνο αυτό αλλά εμας μας ενδιαφέρει ότι προς το παρόν αυτά δε σταματάνε στο τελωνείο. Κατ'άλλα είναι ένα κλασικό συστημένο με nl post που ακολουθεί την ίδια ακριβώς διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...