Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,μια ερωτηση. Για αγορα απ το aliexpress κοστους 6,5 ευρω (2 θηκες) θα περασουν τελωνειο? γενικα υπαρχει καποιο οριο κοστους στις αγορες που περνανε η δεν περνανε?

αν εχει απαντηθει ζητω συγνωμη..υπαρχουν 2154 σελιδες κ καπου χαθηκα..

 

Καλώς τον φίλο, ναι όντως το νήμα έχει γίνει τεράστιο σε όγκο μηνυμάτων, οπότε δυσκολεύει αρκετά.

Είναι τα 22 ευρώ το όριο που ζητάς.

Από Ali δεν θα βρείς τριγωνική, οπότε γενικά ναι πληρώνεις τελωνείο για κόστος άνω του προαναφερθέν ποσού.

Τελωνείο περνάνε σχεδόν τα πάντα. Και λέω σχεδόν, γιατί τον περασμένο μήνα, μου ήρθε θήκη κι εμένα, με CN post από Ali, και δεν πέρασε καθόλου τελωνείο, εννοώ ότι δεν είχε καν την πράσινη ταινία ως τελωνειακώς ελεύθερο, και ούτε πλήρωσα και το 3ευρο.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς τον φίλο, ναι όντως το νήμα έχει γίνει τεράστιο σε όγκο μηνυμάτων, οπότε δυσκολεύει αρκετά.

Είναι τα 22 ευρώ το όριο που ζητάς.

Από Ali δεν θα βρείς τριγωνική, οπότε γενικά ναι περνά και πληρώνεις τελωνείο για κόστος άνω του προαναφερθέν ποσού.

 

22 ευρω ειναι το οριο για κατι που θα εχει χρωσει στο τελωνειο? δηλαδη για τις 2 θηκες που περιμενω δεν πληρωνω κατι εξτρα σωστα? 6,5 ευρω συνολο!!

αρα και απ το gearbest αν κατι ειναι κατω των 22 ευρω δεν χρειαζεται να πληρωσουμε τριγωνικη?

Link to comment
Share on other sites

22 ευρω ειναι το οριο για κατι που θα εχει χρωσει στο τελωνειο? δηλαδη για τις 2 θηκες που περιμενω δεν πληρωνω κατι εξτρα σωστα? 6,5 ευρω συνολο!!

 

Έως 22. Άνω των 22 χρεώνεται το ΦΠΑ επί της εν Ελλάδι τιμής ή όσο το Google-άρουν αυτοί & επιπλέον το τέλος εκτελωνισμού (15€).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, είναι κανείς που το πακέτο του να έχει κολλήσει στο "αποστολή αντικειμένου" από τις 20 Σεπτεμβρίου; Ή μήπως καθυστερούν τα ΕΛΤΑ να ανοίξουν σάκους με τα δέματα;

 

Edit: PostNL

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έως 22. Άνω των 22 χρεώνεται το ΦΠΑ επί της εν Ελλάδι τιμής ή όσο το Google-άρουν αυτοί & επιπλέον το τέλος εκτελωνισμού (15€).

 

αρα και απ το gearbest αν κατι ειναι κατω των 22 ευρω δεν χρειαζεται να πληρωσουμε τριγωνικη?

Link to comment
Share on other sites

αρα και απ το gearbest αν κατι ειναι κατω των 22 ευρω δεν χρειαζεται να πληρωσουμε τριγωνικη?

Έτσι. Χώρια που η "τριγωνική" του gearbest δεν είναι εγγυημένη και κοστίζει επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος βέβαια κι αν ο κυρ τελώνης κρίνει ότι η παραγγελία σου είναι ανω των 22 και στο κοστολογίσει όσο γουστάρει.

Μετά είτε πληρώνεις τέλη και φπα ή πας για αναδασμολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Η αηδιαστική κατάσταση στο Ελ. Βενιζέλος συνεχίζεται. Χαμένα τα έχουν εκεί, δεν εξηγείται διαφορετικά. Δέματα του Οκτωβρίου και του Σεπτεμβρίου έρχονται και φεύγουν κανονικά. Του Αυγούστου τα έχουν κλείσει σε μια αποθήκη και κανείς δεν τολμά να πλησιάσει.

 

Κωδικός Αντικειμένου: RB3147------SG

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

30/8/2017, 11:44:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

μια από τα ίδια από 14/9 κλπ και αρκετά unregistered με cn.

Αμφιβάλλω αν θα ξεκολλήσει.

 

Το παρακάτω είναι από gear με dpduk1

2017-10-15 Customer data received Southall

 

Ακόμα δεν έχει ξεκινήσει?

Link to comment
Share on other sites

μια από τα ίδια από 14/9 κλπ και αρκετά unregistered με cn.

Αμφιβάλλω αν θα ξεκολλήσει.

 

Το παρακάτω είναι από gear με dpduk1

2017-10-15 Customer data received Southall

 

Ακόμα δεν έχει ξεκινήσει?

Dpd δεν έχει σχέση με ελτα.

Πολλά από τα δέματα των ημερομηνιών αυτών γύρισαν πίσω και ξαναστελνονται σαν rma. Με μέθοδο που επιλέγουν αυτοί όμως και που συνεπάγεται τελωνείο. Έχουν δεσμευτεί να επιστρέψουν το ποσό του τελωνείου οποίο και Αν είναι αυτό.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ! προσπαθω να παραγγείλω απο gearbest και δεν υπάρχει πλεον η επιλογή priority !

ξερει κανεις εαν με Expedited Shipping

DHL(EU) DHL(HK) DHL(SG) DHL EMS EMS Express

θα πρεπει να πληρώσω τελωνείο?

Το συνολικό κόστος ειναι στα 60€ με διάφορα πραγματάκια χωρις κινητά, tablet κλπ !

Εαν γνωρίζει κάποιος ας μου πει παρακαλώ !

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ! προσπαθω να παραγγείλω απο gearbest και δεν υπάρχει πλεον η επιλογή priority !

ξερει κανεις εαν με Expedited Shipping

DHL(EU) DHL(HK) DHL(SG) DHL EMS EMS Express

θα πρεπει να πληρώσω τελωνείο?

Το συνολικό κόστος ειναι στα 60€ με διάφορα πραγματάκια χωρις κινητά, tablet κλπ !

Εαν γνωρίζει κάποιος ας μου πει παρακαλώ !

Ευχαριστώ πολύ !

 

Priority line μονο το banggood φιλε,Eu express δινει το Gearbest.

Πλεον το eu express μπορεις να το επιλεξεις για αγορες πανω απο 200 ευρω η εαν το δεμα σου ειναι ογκώδεις. Γενικα το gearbest τα εχει κανει μανταρα τωρα τελευταια.Εγω προτιμάω το Bg για τις αγορες μου με το σιγουρο και γρηγορο priority line.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Dpd δεν έχει σχέση με ελτα.

Πολλά από τα δέματα των ημερομηνιών αυτών γύρισαν πίσω και ξαναστελνονται σαν rma. Με μέθοδο που επιλέγουν αυτοί όμως και που συνεπάγεται τελωνείο. Έχουν δεσμευτεί να επιστρέψουν το ποσό του τελωνείου οποίο και Αν είναι αυτό.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Καμια σχεση, όσοι περιμένουν κολλημένα δεματα Σεπτεβρίου κλπ δεν έχουν παραγγείλει υποχρεωτικά απο gear για να υπάρχει και η δέσμευση που λες.

 

Είναι άλλη παραγγελία το dpd που μόλις ξεκίνησε 15-10... όπως βλέπεις. Το άλλο το γράφω ότι είναι με cn.

Τι σημαινει αυτο ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση, όσοι περιμένουν κολλημένα δεματα Σεπτεβρίου κλπ δεν έχουν παραγγείλει υποχρεωτικά απο gear για να υπάρχει και η δέσμευση που λες.

 

Είναι άλλη παραγγελία το dpd που μόλις ξεκίνησε 15-10... όπως βλέπεις. Το άλλο το γράφω ότι είναι με cn.

Τι σημαινει αυτο ρωτησα.

 

Νομιζω σημαίνει πως ακομα το περιμένουν στη DPD. Αυτό φαίνεται στο site τους. Το δικό μου με την ίδια ημερομηνία γύρισε πίσω κ το ξαναστειλανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, είναι κανείς που το πακέτο του να έχει κολλήσει στο "αποστολή αντικειμένου" από τις 20 Σεπτεμβρίου; Ή μήπως καθυστερούν τα ΕΛΤΑ να ανοίξουν σάκους με τα δέματα;

 

Edit: PostNL

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παθών και εγώ. Από 18/9 έχει κολλήσει στην αποστολή αντικειμένου. Σε επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι από 27/9 είναι στην Αθήνα στο αεροδρόμιο και περιμένει να πάρει σειρά για να ανοιχτεί ο σάκος. Τώρα τι σειρά παίρνει όταν άλλα δέματα από παραγγελίες αρχές Οκτώβρη και μετά έχουν περάσει αέρα, ένας θεός ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Παθών και εγώ. Από 18/9 έχει κολλήσει στην αποστολή αντικειμένου. Σε επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι από 27/9 είναι στην Αθήνα στο αεροδρόμιο και περιμένει να πάρει σειρά για να ανοιχτεί ο σάκος. Τώρα τι σειρά παίρνει όταν άλλα δέματα από παραγγελίες αρχές Οκτώβρη και μετά έχουν περάσει αέρα, ένας θεός ξέρει!

 

Ξεκόλλησε!!!!!!:hypno::shock::w00t:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, και καλή εβδομάδα.

Προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται να κάνουν αγορές από Κίνα, ώστε να γνωρίζουν τους χρόνους αναμονής: 7/9/2017, 15:35:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ. (Ταχυδρομείο Σιγκαπούρης).

 

Προ 20 ημερών περίπου, είχα τηλεφωνήσει για το εν λόγω δέμα, και μου είχαν αναφέρει ότι δεν είχε ανοιχθεί ο σάκος.

Σήμερα, τηλεφώνησα εκ νέου, και μου είπαν το ίδιο. Δεν έχει ανοιχθεί ο σάκος. Μάλιστα επέμεινα εάν έχει μπεί τελωνείο, και η απάντηση ήταν όχι. 35 ημέρες εργάσιμες.

Από εκεί και πέρα, υπολογίζεται και η αναμονή για το τελωνείο. Από 1 μέρα μέχρι ως και 40 ημέρες.

 

Την άλλη εβδομάδα κλείνει 60 ημέρες από την παραγγελία (30/8) , οπότε υπάρχει και η πιθανότητα να πάει περίπου τρίμηνο συνολικά.

 

Ελπίζω να βοήθησα στο να υπάρχει εικόνα για μελλοντικές αγορές.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πηρα απο gearbest ενα tablet chuwi 10pro .με eu express μου ηρθε περιπου σε 20 μερες μεσω αγγλιας δεν περασε ευτυχως τελωνειο.

το θεμα ειναι οτι δεν δειχνει η οθονη. το συνδεσα με hdmi σε tv και δειχνει εκει εικονα και το touch δουλευει. μετα απο δυσκολη συννενοηση (μου εκαναν τους κινεζους) μου ειπαν να το επιστρεψω και θα δουν αν ειναι doa κλπ να μου επιστρεψουν λεφτα η να το φτιαξουν.

αξιζει να γινει η επιστροφη η θα χασω το χρονο μου μεχρι να συννενοηθω με το gearbest? η αγορα εγινε με χρεωστικη οχι μεσω paypal,δυσκολο να παρω τα λεφτα μου πισω??

ελεγα μηπως το παω σε καποιον τεχνικο εδω ελλαδα να δει αν δεν εχουν συνδεσει την οθονη και να γλιτωσω την ταλαιπωρια επιστροφης κλπ.

Ο αδελφος μου εστειλε πισω στην Κινα κινητο για επισκευή και όταν του το επέστρεψαν του χρεωσαν τελωνειο!

2 χρονων τηλ. και του εβαλαν τελωνειο παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Αγορά "ηλεκτρονικού τσιγάρου" από το ebay ...

Ημερομηνία παραγγελίας 4/10 παρέλαβα σήμερα 19 μέρες θεωρώ είναι καλά για απλό ταχυδρομείο.

Επίσης παρέλαβα σήμερα μια μπαταρία κινητού που είχα κάνει παραγγελία στις 12 του μήνα (7 μέρες) ... περίεργο ;)

 

να πω κάτι ? ίσως είναι κουλό .... :p

μήπως για τις καθυστερήσεις φταίει η αποστολή σε μεγάλες πόλεις ? .... (Αθήνα - Θεσσαλονίκη πχ)

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Ο αδελφος μου εστειλε πισω στην Κινα κινητο για επισκευή και όταν του το επέστρεψαν του χρεωσαν τελωνειο!

2 χρονων τηλ. και του εβαλαν τελωνειο παρακαλω!

 

Ο αδερφός σου κάτι δεν έκανε σωστά φίλε μου. Εκτός κι αν πέφτω έξω, στην περίπτωση που δεν επιβεβαιωθεί το ερώτημα μου, το οποίο είναι το εξής: μήπως ο αδερφός σου, δεν είχε ζητήσει από το κατάστημα,, να βάλει μέσα στη συσκευασία παραστατικό ότι πρόκειται για service? Έτσι, όταν το τελωνείο ανοίξει τη συσκευασία, το βλέπει (εάν και εφόσον κάνει σωστά τη δουλειά του), και δεν χρεώνει έξτρα.

Επίσης, κατά την αποστολή, ο αδερφός σου έπρεπε να έβαζε μέσα στο δέμα την απόδειξη παραλαβής από τα ΕΛΤΑ, και να ζητούσε από τον Κινέζο να το αφήσει ως έχει κατά την αποστολή προς Ελλάδα , ώστε να καταλάβει ο τελωνειακός ότι αυτό ήδη έχει περάσει μια φορά την είσοδο της χώρας.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναγράψει περιμένω δεματάκι που το tracking το δείχνει να έχει φτάσει Ελλάδα από τις 7/9ου και έκτοτε σιωπή... Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ στο 210 3353100 και η υπάλληλος μου ανέφερε ότι το βλέπει που έχει φτάσει από τότε και "απλά" περιμένει την σειρά του για τελωνειακό έλεγχο... Αυτά απλά για ενημέρωση για όσους συμπάσχοντες :rolleyes: Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

7366570Αγορά "ηλεκτρονικού τσιγάρου" από το ebay ...

Ημερομηνία παραγγελίας 4/10 παρέλαβα σήμερα 19 μέρες θεωρώ είναι καλά για απλό ταχυδρομείο.

 

Καλησπέρα φίλε, επειδή περιμένω κι εγώ ένα ηλ τσιγάρο μπορείς να δώσεις καμία πληροφορία παραπάνω; Πόσο έκανε; τι έγραψαν απέξω και όταν λες απλό ταχυδρομείο εννοείς unregistered?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Edited by lypamai
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δέμα που έχει φτάσει από 29/08 Ελλάδα και εμφανίζεται κολλημένο στο "αποστολή αντικειμένου". Καλά το πάνε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δέμα που έχει φτάσει από 29/08 Ελλάδα και εμφανίζεται κολλημένο στο "αποστολή αντικειμένου". Καλά το πάνε.

Που το ξέρεις ότι έφτασε? Τσιμπάς άμεσα refund και μετά... βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...