Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, αγόρασα ένα zuk z2 pro με 330 ευρω από την Κίνα. Στην Ευρώπη το κοστολογούν 550 με 600 €. Αν πληρώσω τελωνείο τελικά πόσο περίπου είναι η λυπητερή ;
απο οτι εχουν γραψει εδω οσοι πληρωσανε τελωνειο,στα 150 ευρω ζητανε 58 ευρω,,,οποτε στα 330 λογικα θα ειναι κανα 120 ευρω....εκει υπολογιζω εγω σαν γνωμη δικη μου,,το θεμα ειναι να την γλυτωσεις και να περασει ετσι....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας, αγόρασα ένα zuk z2 pro με 330 ευρω από την Κίνα. Στην Ευρώπη το κοστολογούν 550 με 600 €. Αν πληρώσω τελωνείο τελικά πόσο περίπου είναι η λυπητερή ;

 

αν παει με αξια 330 θα πληρωσεις φπα 24% και 12 ευρω εξοδα τελωνειου και ισως και δασμους(χωρις δασμους 91 ευρω).αν παει με 550 ευρω αστα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχτές μου άλλαξε το στάτους και τώρα γράφει: το στοιχείο έχει υποστεί επεξεργασία στη χώρα προορισμού. Τι σημαίνει αυτό; τελωνείο;
Link to comment
Share on other sites

έχει παραγγείλει κανένας από NLpost και πέρασε από τελωνείο? Μου έχουν πει πως από nl επειδή έχει σφαγίδα ευρωπαικής χώρας δεν περνάει σίγουρα
Link to comment
Share on other sites

έχει παραγγείλει κανένας από NLpost και πέρασε από τελωνείο? Μου έχουν πει πως από nl επειδή έχει σφαγίδα ευρωπαικής χώρας δεν περνάει σίγουρα

 

Αυτά που σου έχουν πει δεν ισχύουν.

Με το Ολλανδικό αλλά και τα άλλα ευρωπαικά ταχυδρομεία το δέμα κάνει απλά μια στάση (transit) στην αντίστοιχη χώρα και συνεχίζει για τη χώρα προορισμού στην οποία θα εκτελωνιστεί.

 

Αντίθετα, πολλά δέματα με το Ολλανδικό, σταμάτησαν το τελευταίο δίμηνο στο τελωνείο και χρεώθηκαν ΦΠΑ και 12€ τέλη ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμιά πρόσφατη παραγγελία με SG που να μην το δείχνουν τα ΕΛΤΑ ενώ έχει ξεκινήσει για Ελλάδα αρκετές ημέρες;

 

 

Αυτά που σου έχουν πει δεν ισχύουν.

Με το Ολλανδικό αλλά και τα άλλα ευρωπαικά ταχυδρομεία το δέμα κάνει απλά μια στάση (transit) στην αντίστοιχη χώρα και συνεχίζει για τη χώρα προορισμού στην οποία θα εκτελωνιστεί.

 

Αντίθετα, πολλά δέματα με το Ολλανδικό, σταμάτησαν το τελευταίο δίμηνο στο τελωνείο και χρεώθηκαν ΦΠΑ και 12€ τέλη ΕΛΤΑ.

 

 

To κακό είναι ότι αυτοί που τα λένε είναι διάφοροι reviewers στο youtube και παίρνουν άτομα στο λαιμό τους μόνο και μόνο για τα affiliate links.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχτές μου άλλαξε το στάτους και τώρα γράφει: το στοιχείο έχει υποστεί επεξεργασία στη χώρα προορισμού. Τι σημαίνει αυτό; τελωνείο;

 

παντως δεν σημαινει τελωνειο,μην ανησυχεις για την ωρα, θα χρειαστουν καποιες μερες μετα θα εμφανιστει κλεισιμο απο κ.δ.

Link to comment
Share on other sites

έχει παραγγείλει κανένας από NLpost και πέρασε από τελωνείο? Μου έχουν πει πως από nl επειδή έχει σφαγίδα ευρωπαικής χώρας δεν περνάει σίγουρα

 

to αστειο της ημερας ?? :) τοσες σελιδες γραφουν για το ολανδικο

Link to comment
Share on other sites

2 παραγγελίες απο geekbuying απο 18/11 με NL post και απο 28/11 η κατάσταση τους αμετάβλητη (The item is on transport to the country of destination). Έστειλα email στο geekbuying και μου έστειλαν αυτό. "Hi, dear .

Thanks for your waiting and patient .

It is pity to hear the bad news that we know your package was sent out and there is not updated-tracking information .don't worry and we are here help you .

1. We have contacted the shipping company to investigate. It will take a little long time to get results.

Please wait patiently. Once we get any information, we will keep you informed.

2. And you can contact your local post office and offer a document with the stamp to prove that you don’t receive your package.

(please get it with the stamp of the post office )

Then please offer it for us , we will handle your problem accordingly. Please don’t worry.

We honestly apologize for the inconvenience. If you have any questions, please feel free to let us know.

Sincerely,

 

Δηλαδή για να καταλάβω καλά θέλουν να πάω στο ταχυδρομείο να πάρω βεβαίωση οτι δεν έχουν ερθει τα δέματα; ισχύει κάτι τέτοιο στα Ελληνικά ταχυδρομεία ή αν τους ζητησω κάτι τέτοιο θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

ΣΤΕΙΛΕ στο email των ελτα τι θέλεις και αμέσως θα σου απαντήσουν με κείμενο στα αγγλικά και θα τους το στείλεις όπως είναι.Αυτο έκανα εγώ με το geekbuying και πήγαν όλα καλά και μου εγινε επιστροφή χρημάτων Τα ελτα σε αυτό το θέμα δούλεψαν άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια σας εδω μεσα, το banggood ειναι ασφαλες για αγορες αυτο το καιρο; Θελω να κανω 2,3 μικρες παραγγελιες. Ποια μεταφορικη να επιλεξω;

 

Απορω παντως γιατι ολοι ασχολειστε με το gearbest, μετα τα τοσα σκανδαλα που εχουν γινει.. Εχει τοσο δελεαστικες τιμες, ειναι η Ευρωπαϊκη αποθηκη ή η συνεχης διαφημιση απο pcsteps και ΣΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχει αγοράσει κανείς τίποτα από το to2c.com ; Ποιες είναι οι εμπειρίες του ; Επίσης λέει ότι παραδίδει στην Ευρώπη με EU express χωρίς φόρους. Τι είναι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια σας εδω μεσα, το banggood ειναι ασφαλες για αγορες αυτο το καιρο; Θελω να κανω 2,3 μικρες παραγγελιες. Ποια μεταφορικη να επιλεξω;

 

Απορω παντως γιατι ολοι ασχολειστε με το gearbest, μετα τα τοσα σκανδαλα που εχουν γινει.. Εχει τοσο δελεαστικες τιμες, ειναι η Ευρωπαϊκη αποθηκη ή η συνεχης διαφημιση απο pcsteps και ΣΙΑ;

 

Η γνώμη μου είναι ότι είναι το καλύτερο από άποψη εξυπηρέτησης και χρόνου παράδοσης.

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

καλήμερα άρχισαν να ανοίγονται οι σάκοι από τα Ολανδικα ταχυδρομεία κοιτάξτε στο σαιτ των ΕΛΤΑ λογικά μέχρι την παρασκευή παραλαμβάνουμε
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι είναι το καλύτερο από άποψη εξυπηρέτησης και χρόνου παράδοσης.

 

Οντως παρα τα οσα γινονται κατα καιρους,εχουν παρα πολυ καλη και γρηγορη εξυπηρετηση που ειναι βασικο για τις αγορες απο το εξωτερικο.Επισης προσωπικα χρησιμοποιω τους ποντους που δινουν οποτε πολλες φορες μου βγαινουν αρκετα φτηνα αυτα που θελω να παρω.

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα άρχισαν να ανοίγονται οι σάκοι από τα Ολανδικα ταχυδρομεία κοιτάξτε στο σαιτ των ΕΛΤΑ λογικά μέχρι την παρασκευή παραλαμβάνουμε

 

καλημερα φιλε μου,σωστος επιτελόυς μετα απο 2 μηνες και κατι εγινε ανανεωση ,ελπιζω οπως λες να τα παρουμε εως την παρασκευη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχει αγοράσει κανείς τίποτα από το to2c.com ; Ποιες είναι οι εμπειρίες του ; Επίσης λέει ότι παραδίδει στην Ευρώπη με EU express χωρίς φόρους. Τι είναι αυτό;

Εγώ πριν 2 χρόνια. Όλα μια χαρά, το κινητό σε 17 μέρες είχες φτάσει, κανένα πρόβλημα, είχε και σκάιπ για επικοινωνία, όλα κομπλέ, αν και πρόσφατα που το κοίταξα μου φαίνεται πιο ακριβό από τα άλλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά το arrived in country of destination , άλλαξε κανενός nlpostίτη το status??

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-12-2016 06:10 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-01-2017 11:48 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-01-2017 12:56 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

τουλαχιστον γλυτώσαμε το τελώνιο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 2 πακέτα ακόμα στάσιμα...

 

RU*********CH Καθ 'οδόν Ελβετία(Swiss Post) Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2016-11-23 18:50 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

 

RS*********NL Καθ 'οδόν Ολλανδία(PostNL International Mail) Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2016-11-28 09:26 The item is on transport to the country of destination

Link to comment
Share on other sites

:worry: - ευτυχως το RR------------6AT που ερχεται απο Αυστρια σημερα διαβασα:

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) και το ειδα για 1η φορα και στα ΕλΤα,δοξα τον Θεο βγηκε μια ακρη

τωρα για το BUBBE----------YQ που ερχεται απο το Βελγιο διαβαζω απο τις 4 του μηνος:

2017-01-04 18:17

Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days

αλλα ακομη τιποτε,δεν το βλεπω και στα ΕλΤα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα των ΕΛΤΑ πρέπει να χει κάποιο θέμα δεν εξηγείται.

3 δέματα όπως είπα και χθες με SG που τα δείχνει σήμερα να έφτασαν Ελλάδα και στα ΕΛΤΑ δεν τα αναγνωρίζει καν.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ δέμα έτσι μην ανησυχείς,δέμα απο Gearbest απο 28/11 με Nlpost έφυγε απο Ολλανδία 4/12 και ενώ σε όλα τα γνωστά tracking sites έγραφε ότι είναι Ελλάδα απο 3/1 στα ΕΛΤΑ δεν έγραφε τίποτα μέχρι σήμερα που το έδειξε ότι έχει κλείσει απο ΚΔ αεροδρομίου.

 

2017-01-08 07:41 The item has been processed in the country of destination

2017-01-03 16:39 The item has arrived in the country of destination

2016-12-05 08:06 The item is on transport to the country of destination

2016-12-04 10:00 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-29 10:03 The item is pre-advised

 

Στα ΕΛΤΑ είχαμε αυτό

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-12-2016 10:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-01-2017 08:48 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Κανένα απο τα γνωστά στάδια δεν γράφτηκε απο ΕΛΤΑ όπως ότι έφτασε στη χώρα κτλ.

Και κάτι καλό παραγγελία απο fasttech με SG

 

Αριθμός: RP3196SG

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2016-12-30 16:37 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Σιγκαπούρη

2017-01-07 12:57 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-01-01 16:37 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-12-30 16:36 Received from Customer

======================================

Εννοείται στα ΕΛΤΑ δεν γράφει τίποτα ακόμα.

Edited by ahill2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...