Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυο εκδοχες εχουμε για την κατασταση με τα δεματα της NL

A) να ταχε καπου στα "χαμενα" σε καποιιες αποθηκες η NL και τα εστειλε μαζικα στην Ελλαδα ολα τωρα η

Β) να ηταν καπου στα "χαμενα" σε καποιιες αποθηκες στο αεροδρομιο στην Ελλαδα και τα περασαν σκουπα ολα ,τωρα .

τελικα τι συνεβη δεν θα μαθουμε ποτε.

Οσο αφορα αν η. εμφανιση ειναι πραγματικη Ναι ειναι .

Ειναι σιγουρα στο αεροδρομιο

 

Μάλλον το πρώτο γιατί έχει βγάλει στάτους μόνο η nlpost ότι έφθασαν Ελλάδα. Μπορεί να τα βρήκαν και να τα έστειλαν μαζικά και σύμφωνα με την ενημέρωση τους ότι έφθασε Ελλάδα το αεροπλάνο - φορτηγό - καρό ότι τέλος πάντων τα έστειλαν ανανέωσαν τα στάτους. Αν όντος είναι Ελλάδα μέσα στο Σαββατοκύριακο αργότερο δευτέρα θα πρέπει να έχουν ανανεώσει και τα ΕΛΤΑ.

Για τον φιλο που ρώτησε έχω 2 δέματα με αναχώρηση από Ολλανδία 30/10 το ένα και 20/11 το δεύτερο και μου εμφανίστηκαν σχεδόν μαζί Ελλάδα σύμφωνα με nlpost

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οποτε μονο αναμονη Παιδια?? Απλα ειχα θεμα με το πρωτο δεμα....οτι ταχα τ ειχε στειλει διχως τρακινγκ κ μετα απο 32 μερες δν ειχε φανει τπτ....οποτε ζητησα επιστροφη...και μετα καπακι εστειλε αλλο το οποιο το εστειλε 14 το μηνα συμφωνα με το τρακ....για να δουμε τι να πω εχω 2 μηνες που αναμενω για το πρωτο απο τα δυο να ρθει....(με τν πατατα) που ειχε κανει δλδ....αλλα αντε να δουμε τι θα γινει...μεχρι 19 του μηνα εχω προστασια απο ebay απο οτι μου ειπαν καθως ειχε γινει παραγγελια στς 11 Νοεμβριου και δεν φανηκε καν....κατα συνεπεια να γινει οτι προειπα ποιο πανω....:/ για να δουμε....ειναι απογοητευση αυτο το China Post....το μαξιμουμ ειναι 25με παραδοση παντως παιδια σε εμενα τουλαχιστον....

Καο το πρωτο θα σου έρθει.απλα βιάζεσαι.. Κάποιοι καναμε 69 μέρες για να δούμε δεμα να φτανει Ελλάδα και γύρω στις 70 να παραλαβουμε...Έχω δέμα μικρής αξίας το οποίο ζήτησα να σταλεί ξανα στο 3μηνο και σε 10 μέρες έφτασαν και τα δυο μαζί.όποιος δεν έχει υπομονή δεν αγοραζει.

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

​Καλησπέρα κύριοι..!!! Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και εχτές παράγγειλα 2 μικρά wearables από το gearbest και μιας το τελευταίο καιρό το Post NL έκανε κάτι κουλά έβαλα σαν επιλογή EU shipping και μετά στην αγορά στο καπάκι τους έστειλα ticket έγραψα και εδώ μέσα στην σελίδα τους για να μου τα στείλουν με SG Post αλλά με έγραψαν κανονικά και μου έδωσαν track number με την CZ Post δηλαδή τσεχικό ..!! Δεν έχω ξανά ψωνίσει με αυτή είναι καλή η την πάτησα και θα περιμένω..?? :worry:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

​Καλησπέρα κύριοι..!!! Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και εχτές παράγγειλα 2 μικρά wearables από το gearbest και μιας το τελευταίο καιρό το Post NL έκανε κάτι κουλά έβαλα σαν επιλογή EU shipping και μετά στην αγορά στο καπάκι τους έστειλα ticket έγραψα και εδώ μέσα στην σελίδα τους για να μου τα στείλουν με SG Post αλλά με έγραψαν κανονικά και μου έδωσαν track number με την CZ Post δηλαδή τσεχικό ..!! Δεν έχω ξανά ψωνίσει με αυτή είναι καλή η την πάτησα και θα περιμένω..?? :worry:

 

Μια χαρά είναι

http://sky56.cn/english/track/index εδώ το τσεκάρεις μέχρι να πάει Τσεχία.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι

http://sky56.cn/english/track/index εδώ το τσεκάρεις μέχρι να πάει Τσεχία.

 

Ok σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου φιλε..!!!Ακομη δεν το βλεπω ουτε εκει , ειναι ακομη νωρις λογικα σε 2-3 μερες θα φανει..!!Για να δουμε τι θα δουμε. ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω θέλω να αγοράσω ένα κινητό με 130euro υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο?oukitel 10000

ήδη έχω ένα που είναι τελωνείο αδιάβροχο στα 60-70 euro να τους πάρω τηλέφωνο στα ελτα να ρωτήσω για αυτό που ειναι τελωνείο?αν δει ο τελώνας τιμη 100+ και με χρεώσει ο κούκος αηδόνι τι να το κάνω.γιατί στο internet υπάρχει και σε αυτη την τιμη.100euro απο 27/12 ειναι τελωνείο.έχω πολύ αγωνία.

ξέρετε από Ευρώπη μαγαζί για oukitel 10000? σε λογική τιμή?

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ψαρώνετε ρε? Δεν παίζει να έκαναν ξαφνικά τόση δουλειά και να τσέκαραν δέματα τόσων ημερών σε 2 μέρες. Απλά άλλαξαν το στάτους επειδή κάναμε παράπονα, και δεν άλλαξε τίποτα άλλο ουσιαστικά, απλά τώρα θα περιμένουμε με status "the item has arrived in country of destination" αντί για το "on transport". Πάλι θα παίξει αναμονή τρελή
Link to comment
Share on other sites

RS622855643NL

In Transit

Netherlands(PostNL International Mail)

Greece(ELTA)

Latest Event -- 2016-11-04 13:31 The item is on transport to the country of destination

Destination Country - Tracking Consuming: 507 ms

2016-11-03 01:41 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Origin Country - Tracking Consuming: 624 ms

2016-11-04 13:31 The item is on transport to the country of destination

2016-11-03 01:41 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-27 06:37 The item is pre-advised

Αν και έχω πάρει τα λεφτά μου πίσω ρίχνω καμία ματιά να δω τι απέγινε το κινητακι μου.Εβγαλε ρίζα στη χελωnpost και το ταιζει γάλα και μπαφο μία μικρή ολανδεζα.Για αυτό δεν ξεκολαει από εκεί.!!!

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Delivered ( 43 Days )

Netherlands(PostNL International Mail)

Greece(ELTA)

Latest Event -- 2017-01-04 12:13 The item has been delivered successfully

με αρκετη καθυστερηση αλλα τελικα παρεληφθη.

απο gearbest

Poco F2 PRO
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω θέλω να αγοράσω ένα κιν με 130euro υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο?oukitel 10000

ήδη έχω ένα που είναι τελωνείο αδιάβροχο στα 60-70 euro να τους πάρω τηλ στα ελτα να ρωτήσω για αυτό που ειναι τελωνείο?αν δει ο τελώνας τιμη 100+ και με χρεώσει ο κούκος αηδόνι τι να το κάνω.γιατί στο internet υπάρχει και σε αυτη την τιμη.100euro απο 27/12 ειναι τελωνείο.έχω πολύ αγωνία.

ξέρετε από Ευρώπη μαγαζί για oukitel 10000? σε λογική τιμή?

 

to tinydeal εχει το oukitel 10000 156.48€ απο γερμανικη αποθηκη λεει.το skroutz απο 180

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο σας βοηθάει εσάς στους NL.. Αλλά με YANWEN Tracking (χωρίς courier / tracking στην Ελλάδα)

 

28/12/16 12:00 - Greece Arrive at Greece airport.

 

ακόμα δεν το έχω δει στα χέρια μου Αθήνα. Δέμα αξίας 8€.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο σας βοηθάει εσάς στους NL.. Αλλά με YANWEN Tracking (χωρίς courier / tracking στην Ελλάδα)

 

28/12/16 12:00 - Greece Arrive at Greece airport.

 

ακόμα δεν το έχω δει στα χέρια μου Αθήνα. Δέμα αξίας 8€.

 

Τα απλα δεματα κανουν 10-25 μερες απο την μερα που φτασουν Ελλαδα.Μην θελουμε και σε 5 μερες να φτασει...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί κρούσματα για τελωνείο μέχρι στιγμής; Όχι να περάσει απλά τελωνείο, αλλά να πληρώσει και δασμους. Γενικότερα, το banggood έχει μικρά ποσοστά για να περάσει τελωνείο; Ακούω ότι τα ψάχνουν σχεδόν όλα τα δέματα πλέον, εκτός και εάν αφορούσε το μήνα που ήρθε ο Ομπαμα.

 

Παίζει κάποια μαγαζιά να τα σταματάνε πιο δύσκολα τελωνείο, ανάλογα με τα "κονε" που έχει το καθένα από αυτά; Πχ στο iherb (άσχετο με κινητά βεβαια), πάνω από 50 παραγγελίες τα τελευταία χρόνια και κανένα πρόβλημα.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Μην θελουμε και σε 5 μερες να φτασει...

 

Είδες πουθενά να γράφω "φτου, και περίμενα να το έχω πριν την πρωτοχρονιά για δώρο" ή κάτι αντίστοιχο; Δεν νομίζω να παραπονέθηκα που δεν έφτασε ήδη. Άλλωστε δεν με νοιάζει καν και να το χαθεί και γιαυτό και δεν υπάρχει και tracking. 2 USB καλώδια είναι που απλά θα με βοηθήσουν σε μια δουλειά όταν με το καλό φτάσουν.

Πάμε παρακάτω.

Το συγκεκριμένο tracking έχει ένα ακόμα step στο processing center of Greece που συνήθως κάνει 2 μέρες να φανεί, το οποίο και δεν έχει πάει ακόμα. (τουλάχιστον με την ίδια εταιρία σε άλλες 3 σχετικά πρόσφατες παραγγελίες υπήρχε).

 

Courier ή απλό, το αναφέρω μόνο και μόνο για την περίπτωση που απλά δεν εχουν ανοιχτεί ακόμα σακοι.

 

Έχουν αναφερθεί κρούσματα για τελωνείο μέχρι στιγμής; Όχι να περάσει απλά τελωνείο, αλλά να πληρώσει και δασμούς. Ακούω ότι τα ψάχνουν σχεδόν όλα τα δέματα πλέον, εκτός και εάν αφορούσε το μήνα που ήρθε ο Ομπαμα.

 

Παίζει κάποια μαγαζιά να τα σταματάνε πιο δύσκολα τελωνείο, ανάλογα με τα "κονε" που έχει το καθένα από αυτά;

 

Για τελωνείο μπορεί να περάσει το οτιδήποτε από οπουδήποτε. Ακόμα και άδειος να είναι ο φάκελος μέσα, μπορεί να περάσει. τώρα για δασμούς.. βαράνε ανάλογα με ότι βρούνε στο Internet. Αλλά δεν έχει ακουστεί δέμα αξίας σε τελωνείο και να την γλιτώσει. Και δασμούς να μην βάλουν, έστω το 3ευρο θα το πληρώσεις για την παρουσία και μόνο.

Τελευταία - ακούγεται - ότι σταμάτησαν πάλι οι μεγάλοι έλεγχοι και άρχισαν να ξαναπερνανε αρκετά ποιο εύκολα. Κονε σε μαγαζιά δεν υπάρχουν αποσο ξέρω, αλλιώς σίγουρα θα το είχαμε διαβάσει εδώ μέσα με την κρίση τελωνείου που έπεσε..

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω θέλω να αγοράσω ένα κινητό με 130euro υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο?oukitel 10000

ήδη έχω ένα που είναι τελωνείο αδιάβροχο στα 60-70 euro να τους πάρω τηλέφωνο στα ελτα να ρωτήσω για αυτό που ειναι τελωνείο?αν δει ο τελώνας τιμη 100+ και με χρεώσει ο κούκος αηδόνι τι να το κάνω.γιατί στο internet υπάρχει και σε αυτη την τιμη.100euro απο 27/12 ειναι τελωνείο.έχω πολύ αγωνία.

ξέρετε από Ευρώπη μαγαζί για oukitel 10000? σε λογική τιμή?

 

Μα, είναι δυνατόν να ρωτάμε αν θα περάσει από το τελωνείο, δηλαδή αν θα πληρώσεις ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ, το συγκεκριμένο κινητό ;

Από τις αρχές ΝΟΕ έχουν γεμίσει όλα τα fora με καταγραφές περιστατικών που χρεώθηκαν τα έξοδα εκτελωνισμού και ρωτάς αν το δικό σου, ειδικά, θα χρεωθεί ή όχι;

Έχει κάτι διαφορετικό το δικό σου δέμα από όλα τα υπόλοιπα;

 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αφού ήδη χρεώθηκες για άλλο κινητό, αλλά πρέπει όλοι όσοι αγοράζουν από τρίτες χώρες και, ειδικά, από Κίνα, κινητά, tablets και άλλα προιόντα αξίας ότι η νομοθεσία προβλέπει την πληρωμή εξόδων εκτελωνισμού. Το ότι δεν εφαρμοζόταν η νομοθεσία πριν από το ΝΟΕ δεν σημαίνει ότι θα εξακολουθεί να λειτουργεί έτσι το σύστημα.

 

Άλλωστε, την 1/12/2016 η ΕΕ αποφάσισε την κατάργηση των ατελειών που ισχύουν στις εισαγωγές από τρίτες χώρες, με βασικό λόγο τη φοροδιαφυγή που έχει παρατηρηθεί στις χώρες της ΕΕ από αυτή την αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανεις αλλος τοσες μερες αναμονη απο china post??πηρα τρακινγκ στις 12/11/2016 δηλαδη 55 μερες μεχρι να ερθει στο κεντρο διαλογης αττικης.

 

RK519249836CN

Link to comment
Share on other sites

Μα, είναι δυνατόν να ρωτάμε αν θα περάσει από το τελωνείο, δηλαδή αν θα πληρώσεις ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ, το συγκεκριμένο κινητό ;

Από τις αρχές ΝΟΕ έχουν γεμίσει όλα τα fora με καταγραφές περιστατικών που χρεώθηκαν τα έξοδα εκτελωνισμού και ρωτάς αν το δικό σου, ειδικά, θα χρεωθεί ή όχι;

Έχει κάτι διαφορετικό το δικό σου δέμα από όλα τα υπόλοιπα;

 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αφού ήδη χρεώθηκες για άλλο κινητό, αλλά πρέπει όλοι όσοι αγοράζουν από τρίτες χώρες και, ειδικά, από Κίνα, κινητά, tablets και άλλα προιόντα αξίας ότι η νομοθεσία προβλέπει την πληρωμή εξόδων εκτελωνισμού. Το ότι δεν εφαρμοζόταν η νομοθεσία πριν από το ΝΟΕ δεν σημαίνει ότι θα εξακολουθεί να λειτουργεί έτσι το σύστημα.

 

Άλλωστε, την 1/12/2016 η ΕΕ αποφάσισε την κατάργηση των ατελειών που ισχύουν στις εισαγωγές από τρίτες χώρες, με βασικό λόγο τη φοροδιαφυγή που έχει παρατηρηθεί στις χώρες της ΕΕ από αυτή την αιτία.

 

 

βλέπω ότι μερικα δέματα με κινητά δεν περνάνε τελωνειο αλλά και πάλι ρίσκο είναι.οκ σε ευχαριστω για την ενημέρωση

θέλω να με χρεώσει με τιμη που το αγόρασα.το δέμα θα το αναγράφει την τιμή?η θα δει μια τιμή απο το internet Και θα με χρεώσει οσο νομίζει εκείνος.γιατί το κινητό το είχε εκεινη την μερα προσφορά 70euro.αυτός μπορει να δει κάνει 100 και να με χρεώσει παραπάνω, δεν θέλω να πληρώσω πιο πολλά.

Edited by impreza_sti
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι μερικα δέματα με κινητά δεν περνάνε τελωνειο αλλά και πάλι ρίσκο είναι.οκ σε ευχαριστω για την ενημέρωση

θέλω να με χρεώσει με τιμη που το αγόρασα.το δέμα θα το αναγράφει τν τιμή?η θα δει μια τιμή απο το internet Και θα με χρεώσει οσο νομίζει εκείνος.γιατί το κιν το είχε εκεινη την μερα προσφορά 70euro.αυτός μπορει να δει κάνει 100 και να με χρεώσει παραπάνω, δεν θέλω να πληρώσω πιο πολλά.

 

Όπως έγραψα, προ ολίγου, εδώ, ΟΛΑ τα δέματα, που εισάγονται από τρίτες χώρες, ακολουθούν τη διαδικασία εκτελωνισμού.

 

Με την έκφραση "περνάει τελωνείο", μάλλον έχουμε μπερδέψει την πραγματική της έννοια με εκείνη του "πληρώνω φόρο, τέλη κλπ".

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά και μόνο,χρονο παραδοσης και αν ειχε καποιος προβλημα,γιατί πρώτη φορά κινέζος μου στέλνει με αυτή την εταιρία
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...τι περιεργο ειναι παλι αυτο??? Τσεκαρετε το στατους.... Ελεος ειλικρινα ειναι.....RS352975200CN

Φίλε και εγώ το ίδιο από 11/12 χθες ήρθε και τώρα είναι ΚΔ αττικης

 

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με εμπειρία από flyt express?

 

Ενημερωτικά και μόνο,χρονο παραδοσης και αν ειχε καποιος προβλημα,γιατί πρώτη φορά κινέζος μου στέλνει με αυτή την εταιρία

 

Μεσολαβητής courier είναι που παίρνει τα δέματα και τα μεταφέρει στην εταιρεία που θα τα προωθήσει στην εταιρεία μεταφορών εξωτερικού, π.χ. Swiss post κλπ

 

https://www.aftership.com/courier/flytexpress

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ το ίδιο από 11/12 χθες ήρθε και τώρα είναι ΚΔ αττικης

 

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημερα φιλε!! Ααα ετσι εεε αυτα ειναι!!! Μαλιστα! Ειχες το ιδιο στατους και μετα εφτασε Αθηνα δλδ? Τι να πω αν δεν δω αλλαγη τι κανω παιδια???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...