Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια εγω βρισκομαι σε αυτο το σημειο ...στα ελτα λεει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ...σε sg post ειμαι ..τι γινεται ; τι να περιμενω ; πριν η μετα τα χριστουγενα ;

2016-12-06 09:24,

Arrival at Destination (Exchange Office),

 

Μάλλον στον ίδιο σάκο είμαστε. Απλά εμένα λεει 9:25 :p

 

Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδη εμενα που λεει 15-12-2016 10:50 The item has arrived in the country of destination και στα ΕΛΤΑ το εχουν ακομη Ολλανδια θα παραλαβουμε κατα τις Αποκριες; :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Τυχαίο είναι. Η infoquest δεν περιμένει να σωθεί από τα xiaomi και τα cubot όταν διακινεί σχεδόν όλες τις μεγάλες μάρκες ηλεκτρονικών που υπάρχουν. Σιγά μην αποφάσισαν να κινητοποιηθούν έτσι στο τελωνείο επειδή έφερε η infoquest 2 συσκευές xiaomi.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ειναι ενα πραγμα να πουλας προιοντα αλλου και να πηγαινεις για εμπορικο κερδος 2-3% μετα τα εξοδα διαθεσης και ενα δευτερο πραγμα να πουλας ενα προιον που το εισαγεις και το κοστολογεις εσυ.

Ειναι πολυ μεγαλη υποθεση για την infoquest η αντιπροσωπευση της Xiaomi ,χρονια ειχε να κανει τοσο καλη συμφωνια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα πραγμα να πουλας προιοντα αλλου και να πηγαινεις για εμπορικο κερδος 2-3% μετα τα εξοδα διαθεσης και ενα δευτερο πραγμα να πουλας ενα προιον που το εισαγεις και το κοστολογεις εσυ.

Ειναι πολυ μεγαλη υποθεση για την infoquest η αντιπροσωπευση της Xiaomi ,χρονια ειχε να κανει τοσο καλη συμφωνια.

 

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η infoquest διακινεί μάρκες όπως Apple, Samsung, Microsoft, HP, Lenovo, lg, Intel και πάει λέγοντας. Δεν ξέρω κατά πόσο το brand και τα αναμενόμενα έσοδα από την διακίνηση 2 τηλεφώνων Xiaomi συγκρίνονται με τα έσοδα από αυτές για να κάνει τόσο χαμό γι αυτό το λόγο συγκεκριμένα. Να πιέζει γενικά μαζί με άλλες εταιρίες και αλυσίδες καταστημάτων για περισσότερους ελέγχους Ναι, να το δεχτώ, αλλά όχι επειδή άρχισε να εισάγει Xiaomi.

 

Sent from my huawei honor 3c using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-11-2016 14:21 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-11-2016 06:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 18-11-2016 11:58 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 19-11-2016 31: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-11-2016 09:59 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-11-2016 22:46 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 01-12-2016 11:46 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 02-12-2016 13:02 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-12-2016 18:18 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-12-2016 02:31 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 06-12-2016 06:15 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ 06-12-2016 07:24 ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ 06-12-2016 07:26 ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-12-2016 23:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 09-12-2016 14:36 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 09-12-2016 19:08 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 09-12-2016 20:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 11-12-2016 21:51 Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 11-12-2016 23:51 Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-12-2016 27: Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΡΓΑΣ 12-12-2016 13:16 ΠΑΡΓΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 13-12-2016 07:39 ΠΑΡΓΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 13-12-2016 13:19 ΠΑΡΓΑΣ

 

Πάντως εμένα πέρασε από δύο τελωνεία, έκανε βόλτα Θεσσαλονίκη Αθήνα χωρίς λόγο αλλά τελικά έφτασε.Η προηγούμενη παραγγελία από το ίδιο κατάστημα(vickmall) έκανε 9 ημέρες να έρθει Πάργα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-11-2016 14:21 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-11-2016 06:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 18-11-2016 11:58 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 19-11-2016 31: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-11-2016 09:59 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-11-2016 22:46 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 01-12-2016 11:46 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 02-12-2016 13:02 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-12-2016 18:18 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-12-2016 02:31 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 06-12-2016 06:15 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ 06-12-2016 07:24 ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ 06-12-2016 07:26 ΥΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΕΛΤΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-12-2016 23:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 09-12-2016 14:36 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 09-12-2016 19:08 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 09-12-2016 20:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 11-12-2016 21:51 Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 11-12-2016 23:51 Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 12-12-2016 27: Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΡΓΑΣ 12-12-2016 13:16 ΠΑΡΓΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 13-12-2016 07:39 ΠΑΡΓΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 13-12-2016 13:19 ΠΑΡΓΑΣ

 

Πάντως εμένα πέρασε από δύο τελωνεία, έκανε βόλτα Θεσσαλονίκη Αθήνα χωρίς λόγο αλλά τελικά έφτασε.Η προηγούμενη παραγγελία από το ίδιο κατάστημα(vickmall) έκανε 9 ημέρες να έρθει Πάργα.

Δεν μας λες ομως τι ειχε μεσα το δεμα και τη πληρωσες αν πληρωσες ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ "κολλημένος" στην Κ.Δ.Θεσ/νίκης από 20/11. Singapore Post και αγορά από Minideal. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

Προφανώς και κάτι αλλάζει στις αγορές από τρίτες χώρες. Για να δουμε...

 

Να αναφέρω κι εγώ την εξέλιξη της παραγγελίας μου, έστω και με κάποια καθυστέρηση.

Το δέμα από τις 20/11 (ΥΕΔ ΘΕσ/νίκης) "ξεκόλλησε" τελικά 5/12 και φυσικά όταν πήγα να παραλάβω το δέμα κλήθηκα να καταβάλω 59 ευρώ + 12 ευρώ για τα Ελτα.

Η αγορά αφορούσε συσκευή αξίας 260 ευρώ.

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14-12-2016 23:12 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-12-2016 05:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 17-12-2016 07:27 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Καλημέρα , εμενα περασε παραγγελια στα 10 δολλαρια απο banggood

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κι εγώ την εξέλιξη της παραγγελίας μου, έστω και με κάποια καθυστέρηση.

Το δέμα από τις 20/11 (ΥΕΔ ΘΕσ/νίκης) "ξεκόλλησε" τελικά 5/12 και φυσικά όταν πήγα να παραλάβω το δέμα κλήθηκα να καταβάλω 59 ευρώ + 12 ευρώ για τα Ελτα.

Η αγορά αφορούσε συσκευή αξίας 260 ευρώ.

 

Άνοιξαν τη συσκευασία?

Σου ζήτησαν παραστατικά πληρωμής ή το εκτίμησαν μόνοι τους?

Αν επιτρέπεται, τι συσκευή ήταν?

Link to comment
Share on other sites

ολα κολλημένα

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RS701427616NL

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-12-2016 06:10 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RR593300879CZ

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-12-2016 13:55 ΤΣΕΧΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 09-12-2016 10:55 ΤΣΕΧΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RP351391051SG

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-12-2016 13:59 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εμενα που λεει 15-12-2016 10:50 The item has arrived in the country of destination και στα ΕΛΤΑ το εχουν ακομη Ολλανδια θα παραλαβουμε κατα τις Αποκριες; :rolleyes:

 

Καλημέρα! Χαχαχαχα...ακριβώς το ιδιο λέει και σε μενα...στον ιδιο σάκο είμαστε...αγορά από 25-11.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξαν τη συσκευασία?

Σου ζήτησαν παραστατικά πληρωμής ή το εκτίμησαν μόνοι τους?

Αν επιτρέπεται, τι συσκευή ήταν?

 

Η συσκευασία είχε ανοιχτεί και κλειστεί προσεκτικά και η εκτίμηση έγινε από αυτούς, δίχως να μου ζητηθεί κάποιο παραστατικό. Μόλις κατέβαλα το ποσό στον υπάλληλο των Ελτα, μου δόθηκε μία απόδειξη (σαν αυτές απο ταμειακή) στην οποία ανέγραφε τα ποσά για δασμούς κλπ

Στο δέμα ήταν ένα Xiaomi Mi5 με extra θήκη.

 

Eπειδή βλέπω αρκετή καθυστέρηση στα δέματα από ΝL post και επειδή το δικό μου δεν ξεκίνησε ακόμα να ζητήσω να το αλλάξουν σε sg post ή να το αφήσω έτσι.

Παραγγελία από vickmall

 

Αυτό φοβόμουνα κι εγώ σε πρόσφατη παραγγελία με NL Post αλλά ευτυχώς προχωρά ικανοποιητικά. Παραγγελία 23/11, άφιξη Ελλάδα 15/12 και φαίνεται να την παραλαμβάνω ως τις 20/12. Θα ενημερώσω σχετικά.

Με SG Post είχα παραγγελία 29/10 και παραλαβή 6/12 καθότι μεσολάβησε και εκτελωνισμός.

Συμπέρασμα: ακολουθείς τον οδηγό των αγορών ώστε να αποφύγεις τις "κακοτοπιές", όμως από εκεί και πέρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δυστυχώς σε όλες τις παραγγελίες παίζει ρόλο και ο παράγοντας τύχη.

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα ,εγω ενα redmi4 prime με nl post γραφει ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-12-2016 02:15 ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ποτε βλετε να το εχω???!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο από 4/12 ενώ ένα άλλο 10/12 έφτασε Ελλάδα και προχωράει κανονικά ήταν αξίας μόνο 5€ και πέρασε χωρίς τελωνείο λόγο της ατέλειας κάτω τον 22€
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες ομως τι ειχε μεσα το δεμα και τη πληρωσες αν πληρωσες ?

Το δέμα είχε μέσα δύο κινητά αξίας 340$ είχε ανοιχτεί αλλά για καλή μου τύχη δεν πλήρωσα κάτι

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα είχε μέσα δύο κινητά αξίας 340$ είχε ανοιχτεί αλλά για καλή μου τύχη δεν πλήρωσα κάτι

 

:confused::confused: πλακα κανεις...... πες μας το βυσμα σου... θα σωσεις κοσμο..!! χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χαχαχαχα...ακριβώς το ιδιο λέει και σε μενα...στον ιδιο σάκο είμαστε...αγορά από 25-11.

 

Μολις ανοιχτει ο σακος θα γινει ενημερωση στο ελληνικο site των ελτα

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανοιχτει ο σακος θα γινει ενημερωση στο ελληνικο site των ελτα

 

Ακριβως μολις μου ηρθε ενημερωση απο ΕΛΤΑ....για να δουμε αν περασει τελωνειο....

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα είχε μέσα δύο κινητά αξίας 340$ είχε ανοιχτεί αλλά για καλή μου τύχη δεν πλήρωσα κάτι

 

Επειδη αποτι φαινεται, ειτε 300 ειτε 50 κανει το κινητο σου, τα ιδια θα πληρωσεις, συμφερει οικονομικα να φερεις ακριβο κινητο. Ειμαστε για γελεια τελικα....

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα θελα τη συμβουλή σας.

έκανα τριπλη αγορά από aliexpress την ίδια μέρα, διαφορετικοί πωλητές όμως, πριν από 1 μήνα περίπου.

από τα 3 πράγματα, έχω παραλάβει το ένα.

Τα άλλα δύο τα έχω ψάξει και με το tracking system του aliexpress αλλά και με άλλες διαθέσιμες εφαρμογές.

Το ένα έχει να κινηθεί από 20 Νοέμβρη, ενώ το δεύτερο από 2 Δεκέμβρη. Και τα δύο αναφέρουν τις πτήσεις - υποθέτω - στις οποίες φορτώθηκαν ως τελευταία tracking κίνηση...

 

Τη Δευτέρα 26/12 είναι η διορία και καλά που μου δίνουν οι πωλητές για παράδοση. Εγώ τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; επικοινωνώ πριν κλείσει η διορία ή αφού κλείσει για να κάνω dispute, εφ' όσον δεν μου έχουν έρθει μέχρι και την Παρασκευή 23/12 (μετά πέφτουμε σε αργίες, ζήτω που καήκαμε). Δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί το θέμα, μιας και είμαι virgin με aliexpress.

 

Αναμένω τα φώτα σας.

Ευχαριστώ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα θελα τη συμβουλή σας.

έκανα τριπλη αγορά από aliexpress την ίδια μέρα, διαφορετικοί πωλητές όμως, πριν από 1 μήνα περίπου.

από τα 3 πράγματα, έχω παραλάβει το ένα.

Τα άλλα δύο τα έχω ψάξει και με το tracking system του aliexpress αλλά και με άλλες διαθέσιμες εφαρμογές.

Το ένα έχει να κινηθεί από 20 Νοέμβρη, ενώ το δεύτερο από 2 Δεκέμβρη. Και τα δύο αναφέρουν τις πτήσεις - υποθέτω - στις οποίες φορτώθηκαν ως τελευταία tracking κίνηση...

 

Τη Δευτέρα 26/12 είναι η διορία και καλά που μου δίνουν οι πωλητές για παράδοση. Εγώ τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; επικοινωνώ πριν κλείσει η διορία ή αφού κλείσει για να κάνω dispute, εφ' όσον δεν μου έχουν έρθει μέχρι και την Παρασκευή 23/12 (μετά πέφτουμε σε αργίες, ζήτω που καήκαμε). Δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί το θέμα, μιας και είμαι virgin με aliexpress.

 

Αναμένω τα φώτα σας.

Ευχαριστώ.

 

Καταρχας βιαζεσε.

Στειλε μνμ στον πωλητη μεσα απο την σελιδα της παραγγελιας σου, οτι δεν το εχεις λαβει ακομα.

Μην αφησεις να περασει η ημερομηνια της αντιστροφης μετρησης. Αν χρειαστει να κανεις Dispute, να το κανεις πριν την ληξη.

Συνηθως κανουν επεκταση της ημερομιας αυτης οποτε εχεις περισσοτερη ανεση χρονου για περαλαβη η dispute.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μια βοηθεια αγορα απο light in the box με track number για ολλανδικο ταχυδρομειο ,,,το track number απο 5 δεκεμβριου δεν φαινεται πουθενα και ηδη εχουν περασει πολλες μερες και επρεπε να ειχε φανει επικοινωνισα με το site και τους ειπα μηπως ειναι λαθος το track number λενε οχι ,,μπηκα και στο paypal να δω ,,,αλλα δεν γραφει κατι γιατι μου στειλανε τον αριθμο track number μετα απο 5 μερες απο την αποστολη.....ξαναμιλαω μαζι τους ειχα πει ψαξτε το και τους λεω παλι τα ιδια οτι δεν φαινεται πουθενα το track number και η απαντηση τους ειναι οτι αν δεν ερθει η παραγγελια μεχρι 1-1-2017 τοτε να τους ξαναενοχλησω... Εσεις τι λετε τελικα???τοσες μερες και δεν φαινεται το track number,,,,,,,σας εχει τυχει τοση καθυστερηση με τα track number να μην φαινονται????εχω ξαναψωνισει απο το light in the box και δεν ειχα θεμα,,, το θεωρω σοβαρο site,,,,πειτε μου αν ξερετε κατι στην περιπτωση αυτη.....

 

πρεπει να τους πιεσουμε ολοι μας με μυνηματα να γεμισουν τις ευρωπαικες αποθηκες τους για να παιρνουμε απο αυτους,,,,,και πρεπει να το κανουν γιατι ηδη εχει ξεκινησει πτωτικη πορεια αγορων απο κινα και θα φανει ειδικα μετα απο 2-3 μηνες το αποτελεσμα σε αυτους..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τους πιεσουμε ολοι μας με μυνηματα να γεμισουν τις ευρωπαικες αποθηκες τους για να παιρνουμε απο αυτους,,,,,και πρεπει να το κανουν γιατι ηδη εχει ξεκινησει πτωτικη πορεια αγορων απο κινα και θα φανει ειδικα μετα απο 2-3 μηνες το αποτελεσμα σε αυτους..

Αυτοί ξέρουν καλύτερα τί πρέπει να κάνουν και (θα) το κάνουν!

Οι καταναλωτές (και ειδικά οι Έλληνες) δεν έχουν κανένα τρόπο (και καμιά βούληση) να ασκήσουν πίεση, απλά κουνιούνται στο ρυθμό που τους προσφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουν αυξηθει τα μαγαζια που πουλανε κινεζικα κινητα και ταμπλετ οποτςε να το παιζεις κορωνα-γραμματα πλεον από την κινα για το τελωνειο και τις καθυστερήσεις που παρατηρούνται τελευταια .μαλον για ευρωπαικες αποθηκες μας βλεπω κι εγω με την επιβαρυνση που εχουν βεβαια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...