Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραγγελια απο GearBest..

03.04.2016 02:26 -- Arrived at sorting center (Shenzhen)

 

04.04.2016 02:34 -- Left postal office (Shenzhen)

 

04.04.2016 21:55 -- Arrived at sorting center (Hong Kong)

 

05.04.2016 09:35 -- Left postal office (Hong Kong)

 

06.04.2016 18:03 -- Arrived at postal office (Brussels - Belgium Bru Airport,custom Clearance Processing)

 

07.04.2016 09:53 -- Into customs (Brussels - Belgium)

 

07.04.2016 12:47 -- Submitted to partner for transportation (Brussels - Belgium) Post office

 

07.04.2016 12:47 -- it will take 2-8 days to complete delivery (Brussels - Belgium)

 

 

Απο τις 7/4 κανενα σημειο ζωης! :D Ποτε λετε να ερθει??

 

Δικό μου με ένδειξη ''it will take 2-8 days to complete delivery (Brussels - Belgium)'' έκανε 20 μέρες να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν τα δέματα σου κλείνουν αεροδρόμιο και κάνεις ένα μήνα να παραλάβεις, μάλλον είσαι εξαίρεση φίλε μου και οχι ο κανόνας. Αν έχεις παρατηρήσει, τους τελευταίους 2 μήνες ολοι σχεδόν εκθειάζουν, είτε από επαρχία, είτε από Αθήνα και είναι ευχαριστημένοι με τους χρόνους παραλαβής. Τέτοιες ταχύτητες παραλαβής που παρατηρούνται τον τελευταίο καιρό υπήρχαν μόνο Ιούλιο, Αύγουστο συνήθως στο παρελθόν. Το νήμα δεν είναι μόνο για να γράφουμε παράπονα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Οκ είμαι η εξαιρεση εγω κι αλλοι 4 φιλοι μου που εχω κοντα μου και παραλαμβανουν στον ιδιο χρονο με μενα, εχεις δικιο φιλε μου όπως τα λες είναι, υπαρχει όμως και μια λεξη που λεγεται λογικη, κι αυτή δειχνει αλλα
Link to comment
Share on other sites

Βασικα τωρα ειδα στο trackitonline.ru οτι επανω λεει "17 days starting from 03.04.2016".. Οποτε αν λες κι εσυ οτι κανει 20 μερες, πιστευω πως τελος του μηνα να ερθει! Σου ηρθε ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δικό μου με ένδειξη ''it will take 2-8 days to complete delivery (Brussels - Belgium)'' έκανε 20 μέρες να έρθει.

 

Βασικα τωρα ειδα στο trackitonline.ru οτι επανω λεει "17 days starting from 03.04.2016".. Οποτε αν λες κι εσυ οτι κανει 20 μερες, πιστευω πως τελος του μηνα να ερθει! Σου ηρθε ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Που κολλάει αυτό όμως? Εγώ είμαι από χωριό και τα δέματα μου πάνε Αθήνα Θεσσαλονίκη μουδανια και έπειτα τα πέρνει ο ταχυδρομος μας και πάω και τα περνω εγώ από αυτόν. Κρίνω με αυτά που έχω εγώ και ξέρω ότι σε 1 μέρα το δεμα μου πήγε από αθηνα στα χέρια μου.

 

Στάλθηκε από NOTE 3 CM13

Είναι απλο φιλε μου που κολλαει, στο ΚΜΔ της περιοχης, και που δινουν προτεραιοτητα. Edit: Και πολύ πιθανον επισεις ο ταχυδρόμος που εχει αναλαβει τους συγκεκριμένους δρομους, η λογικη αυτό δειχνει. Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Βασικα τωρα ειδα στο trackitonline.ru οτι επανω λεει "17 days starting from 03.04.2016".. Οποτε αν λες κι εσυ οτι κανει 20 μερες, πιστευω πως τελος του μηνα να ερθει! Σου ηρθε ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ?

 

To έφερε ο ταχυδρόμος στο σπίτι ... :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ είμαι η εξαιρεση εγω κι αλλοι 4 φιλοι μου που εχω κοντα μου και παραλαμβανουν στον ιδιο χρονο με μενα, εχεις δικιο φιλε μου όπως τα λες είναι, υπαρχει όμως και μια λεξη που λεγεται λογικη, κι αυτή δειχνει αλλα

 

Είναι απλο φιλε μου που κολλαει, στο ΚΜΔ της περιοχης, και που δινουν προτεραιοτητα. Edit: Και πολύ πιθανον επισεις ο ταχυδρόμος που εχει αναλαβει τους συγκεκριμένους δρομους, η λογικη αυτό δειχνει.

Εσύ φίλε μου απαξιώνεις τους πάντες και τα πάντα. Με αυτά που λες εννοείς ότι η γειτονιά σου και οι φίλοι σου δεν αρέσουν και δεν σας δίνουν προτεραιότητα, λες και έχουν προτιμήσεις οι υπάλληλοι των ΚΔ. Μάλλον αυτό δεν δείχνει λογική ...

Την πιθανότητα να μην έχουν έλθει όπως φαίνεται από πολλές παραγγελίες δεν την λαμβάνεις υπ'όψιν καθόλου.

Φιλικά.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Χτες ξαναμιλησα με Ελτα κ αλλη μια φορα πηρα την ιδια απαντηση οτι δεν εχει φτασει ακομη το δεμα μου.

Οταν τους ειπα οτι η SG post δηλωνει Arrival 27/3 μου απαντησαν οτι κατι τετοιο απο οσο βλεπουν δεν ισχυει κ οτι η τελευταια

ενημερωση που ειχαν απο την SG ειναι για 22/3 Αποστολη αντικειμενου, 24/3 αναχωρηση κ μετα τιποτα αλλο!!Σε ερωτηση μου

αν ειναι φυσιολογικο να μην εχει φτασει,αν οχι 27/3, αλλα μεχρι σημερα ειναι οτι εχει καθυστερησει αλλα τυχαινει σε αγορες απο Κινα

Μου ειπαν οτι το μονο που μπορω να κανω ειναι να μιλησω με τον πωλητη(Vickmall), να μιλησει με την εκει εταιρια(SG)κ αν χρειαστει να κανει ο πωλητης κ αιτηση αναζητησης!! Ετσι χτες εστειλα μυνημα στο vickmall για τις ''τυχερες'' μερες 27/3 - 2/4 κ η απαντηση ειναι:

Hello dear friendm

very sorry for the that,

as you know, most parcels which showed as arrive at Greece at 3.27th,3.29th,3.31th,4.2th..,appear a big delay.

only a few one has been delivered. logistics company has already help us deal with the situation

 

 

We knew that the delay time is too long.everyone shoud be worried,

so we can understand your position,

we are keep tracking them everyday and ask the logistical postal company everyday

and hope we can hear good news from post soon

 

 

thank you and very sorry for the inconvenience

 

Τωρα ποιος λεει αληθεια κ ποιος μας δουλευει;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε μου απαξιώνεις τους πάντες και τα πάντα. Με αυτά που λες εννοείς ότι η γειτονιά σου και οι φίλοι σου δεν αρέσουν και δεν σας δίνουν προτεραιότητα, λες και έχουν προτιμήσεις οι υπάλληλοι των ΚΔ. Μάλλον αυτό δεν δείχνει λογική ...

Την πιθανότητα να μην έχουν έλθει όπως φαίνεται από πολλές παραγγελίες δεν την λαμβάνεις υπ'όψιν καθόλου.

Φιλικά.

Μα παντα παραλαμβανουμε στις 45-50 μερες, πως δεν ερχονται καθολου λες? Ερχονται ειπα απλα ποτε σε μας δεν εχουμε παραλαβει κατι πριν τις 45 μερες συνολο. Εγω δεν εχω λογικη που το λεω η καποιος άλλος ? Φιλικα παντα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Χτες ξαναμιλησα με Ελτα κ αλλη μια φορα πηρα την ιδια απαντηση οτι δεν εχει φτασει ακομη το δεμα μου.

Οταν τους ειπα οτι η SG post δηλωνει Arrival 27/3 μου απαντησαν οτι κατι τετοιο απο οσο βλεπουν δεν ισχυει κ οτι η τελευταια

ενημερωση που ειχαν απο την SG ειναι για 22/3 Αποστολη αντικειμενου, 24/3 αναχωρηση κ μετα τιποτα αλλο!!Σε ερωτηση μου

αν ειναι φυσιολογικο να μην εχει φτασει,αν οχι 27/3, αλλα μεχρι σημερα ειναι οτι εχει καθυστερησει αλλα τυχαινει σε αγορες απο Κινα

Μου ειπαν οτι το μονο που μπορω να κανω ειναι να μιλησω με τον πωλητη(Vickmall), να μιλησει με την εκει εταιρια(SG)κ αν χρειαστει να κανει ο πωλητης κ αιτηση αναζητησης!! Ετσι χτες εστειλα μυνημα στο vickmall για τις ''τυχερες'' μερες 27/3 - 2/4 κ η απαντηση ειναι:

Hello dear friendm

very sorry for the that,

as you know, most parcels which showed as arrive at Greece at 3.27th,3.29th,3.31th,4.2th..,appear a big delay.

only a few one has been delivered. logistics company has already help us deal with the situation

 

 

We knew that the delay time is too long.everyone shoud be worried,

so we can understand your position,

we are keep tracking them everyday and ask the logistical postal company everyday

and hope we can hear good news from post soon

 

 

thank you and very sorry for the inconvenience

 

Τωρα ποιος λεει αληθεια κ ποιος μας δουλευει;

 

Αυτά που σου απάντησαν δεν ευσταθούν,ποιος παρέλαβε τις τυχερές μέρες που ειναι 27/3 ,29/3 ,31/3 και 2/4,εγω είμαι στους 2/4 άφιξη και δεν ξέρω να εχει παραλάβει κανένας αυτες τις ημερες και αυτοι δεν ξέρουν τι να πουν στο Vickmall τελικά με ολη την κατάσταση .Αν εχει παραλάβει κάποιος με (SG)post ας ενημερώσει να γνωρίζουμε?? Αυτές τις τυχερές ημέρες,εγω θα τις παίξω σε τζοκερ πάντως.:lol::lol::lol::lol::rolleyes:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ποιος λεει αληθεια κ ποιος μας δουλευει;

Τελικώς όλες σχεδόν οι "καθυστερήσεις" είναι από το Vicmall .... μάλλον δεν είχε απόθεμα, άργησε να τα στείλει και ποιεί τον ..Κινέζο !!

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς όλες σχεδόν οι "καθυστερήσεις" είναι από το Vicmall .... μάλλον δεν είχε απόθεμα, άργησε να τα στείλει και ποιεί τον ..Κινέζο !!

Ναι αυτο που αναφέρεις φίλε , έχει καποια σωστή βάση και λογική.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

To έφερε ο ταχυδρόμος στο σπίτι ... :)

 

Σοβαρα?! Ελπιζω να μην ερθει και αφησει το δεμα κατω στην πολυκατοικια..γιατι το εχω χασει σιγουρα!Θα μου το φανε σιγουρα... :lol: Δεν ηξερα οτι φερνουν ακομα στο σπιτι.. Λογικα σε εβαλε να υπογραψεις ε?!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου απάντησαν δεν ευσταθούν,ποιος παρέλαβε τις τυχερές μέρες που ειναι 27/3 ,29/3 ,31/3 και 2/4,εγω είμαι στους 2/4 άφιξη και δεν ξέρω να εχει παραλάβει κανένας αυτες τις ημερες και αυτοι δεν ξέρουν τι να πουν στο Vickmall τελικά με ολη την κατάσταση .Αν εχει παραλάβει κάποιος με (SG)post ας ενημερώσει να γνωρίζουμε?? Αυτές τις τυχερές ημέρες,εγω θα τις παίξω σε τζοκερ πάντως.:lol::lol::lol::lol::rolleyes:

 

εγω αγορά στις 29/3 note 3 pro το πηρα στις 12/4 και αγορα xiaomi miband 1s στις 4/4 το πηρα 22/4 και τα 2 αγορα απο Vickmall

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας!!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω αγορά στις 29/3 note 3 pro το πηρα στις 12/4 και αγορα xiaomi miband 1s στις 4/4 το πηρα 22/4 και τα 2 αγορα απο Vickmall

Με SG post τα παράλαβες, Ε τότε τι γίνεται που είναι τα δικά μας,που βρίσκονται..:O:O:O

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και πως δίνει tracking number ?!?!?

Ναι αυτό σκέφτηκα μετά δεν κολλάει :rolleyes:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Με SG post τα παράλαβες, Ε τότε τι γίνεται που είναι τα δικά μας,που βρίσκονται..:O:O:O

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι αυτό σκέφτηκα μετά δεν κολλάει :rolleyes:

 

Ναι με SG post.....

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας!!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω αγορά στις 29/3 note 3 pro το πηρα στις 12/4 και αγορα xiaomi miband 1s στις 4/4 το πηρα 22/4 και τα 2 αγορα απο Vickmall

 

εμείς λέμε να έχει "φθάσει" Ελλάδα 27/3,29/3,31/3 και 2/4 αν ξέχασα κάποια ημερομηνία σορρι αυτές θυμάμαι..ολοι οι υπόλοιποι παραλαμβάνουν μια χαρά!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ιστορία καθυστέρησης κι από μένα για ένα Xiaomi Mi4c.

 

Κατάστημα: Vickmall (τς τς τς!)

Αποστολή μέσω Singapore Post

 

Δίνοντας το tracking number στο SG μου βγάζει τα ακόλουθα:

 

27/03/2016 Received from Customer

29/03/2016 Despatched to overseas (Country code: GR)

02/04/2016 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Από κει και πέρα σιγή ιχθύος. Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν το νούμερο και απλά περιμένω να κλείσει ο μήνας για να δω τι θα κάνω. Απ' ότι διάβασα εδώ στο φόρουμ, δεν είμαι η μόνη που βρίσκεται στο "περίμενε". Όσο νάναι με ανησυχεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ιστορία καθυστέρησης κι από μένα για ένα Xiaomi Mi4c.

 

Κατάστημα: Vickmall (τς τς τς!)

Αποστολή μέσω Singapore Post

 

Δίνοντας το tracking number στο SG μου βγάζει τα ακόλουθα:

 

27/03/2016 Received from Customer

29/03/2016 Despatched to overseas (Country code: GR)

02/04/2016 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Από κει και πέρα σιγή ιχθύος. Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν το νούμερο και απλά περιμένω να κλείσει ο μήνας για να δω τι θα κάνω. Απ' ότι διάβασα εδώ στο φόρουμ, δεν είμαι η μόνη που βρίσκεται στο "περίμενε". Όσο νάναι με ανησυχεί αυτό.

 

ίδιο τηλέφωνο αλλα 2 μέρες διαφορα...εισαι και εσύ στις τυχερές μέρες!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ιστορία καθυστέρησης κι από μένα για ένα Xiaomi Mi4c.

 

Κατάστημα: Vickmall (τς τς τς!)

Αποστολή μέσω Singapore Post

 

Δίνοντας το tracking number στο SG μου βγάζει τα ακόλουθα:

 

27/03/2016 Received from Customer

29/03/2016 Despatched to overseas (Country code: GR)

02/04/2016 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

Από κει και πέρα σιγή ιχθύος. Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν το νούμερο και απλά περιμένω να κλείσει ο μήνας για να δω τι θα κάνω. Απ' ότι διάβασα εδώ στο φόρουμ, δεν είμαι η μόνη που βρίσκεται στο "περίμενε". Όσο νάναι με ανησυχεί αυτό.

καλημέρα,καλός ήρθες στην παρέα των τυχερών και εγώ τα ίδια εχω στο τελευταίο γρουπ 2/4,να σε συμπεριλάβουμε στο ομαδικό που θα παίξουμε τζοκερ,στα γνωστά νούμερα ,:lol::lol::lol:εκεί ίσως κερδίσουμε ,ποτέ δεν ξέρεις,όσο ζεις ελπίζεις. :D:D

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα?! Ελπιζω να μην ερθει και αφησει το δεμα κατω στην πολυκατοικια..γιατι το εχω χασει σιγουρα!Θα μου το φανε σιγουρα... :lol: Δεν ηξερα οτι φερνουν ακομα στο σπιτι.. Λογικα σε εβαλε να υπογραψεις ε?!

 

Με το Βελγικο ταχυδρομειο δεν το βλεπει στα ΕΛΤΑ σαν συστημενο. Υπογραφη δεν θελει. Αν είναι μεγάλο πακέτο μπορεί να σου αφήσει ειδοποίηση. Αν είναι μικρό στο φέρνει. Βρες τον ταχυδρόμο και πες του να μην το αφήσει αν δεν το παραλάβει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Με το Βελγικο ταχυδρομειο δεν το βλεπει στα ΕΛΤΑ σαν συστημενο. Υπογραφη δεν θελει. Αν είναι μεγάλο πακέτο μπορεί να σου αφήσει ειδοποίηση. Αν είναι μικρό στο φέρνει. Βρες τον ταχυδρόμο και πες του να μην το αφήσει αν δεν το παραλάβει κάποιος.

Τελικα σημερα το πρωι που εφευγα, ειδα στην εισοδο της πολυκατοικιας το ειδοποιητηριο, αλλα χωρις track number και να μην παω στο ταχυδρομειο πριν τις 25/4!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα το πρωι που εφευγα, ειδα στην εισοδο της πολυκατοικιας το ειδοποιητηριο, αλλα χωρις track number και να μην παω στο ταχυδρομειο πριν τις 25/4!

 

Σε μένα φέρνουν το ειδοποιητήριο το πρωί και λέει επάνω από την επόμενη μέρα στις 10:00.

Αν πάω όμως το απόγευμα (είναι ανοιχτό το κατάστημα μέχρι τις 20:30) το παίρνω κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα φέρνουν το ειδοποιητήριο το πρωί και λέει επάνω από την επόμενη μέρα στις 10:00.

Αν πάω όμως το απόγευμα (είναι ανοιχτό το κατάστημα μέχρι τις 20:30) το παίρνω κανονικά...

Εγω μια φορα που ειχα παει νωριτερα, θυμαμαι πως δεν μου το ειχαν δωσει! Αν εχει ερθει..κανω υπομονη μεχρι την Δευτερα!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ημουν απο τους τυχερους...

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 12-04-2016 20:28 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-04-2016 07:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 20-04-2016 10:08 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-04-2016 10:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 20-04-2016 10:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-04-2016 14:31 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-04-2016 16:31 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-04-2016 05:12 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ 22-04-2016 06:35 Μ.Δ. ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 22-04-2016 08:05 Μ.Δ. ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...