Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο που παρέλαβες και καλορίζικο εχει σχέση με τις γνώστες ημερομηνίες τις δίκες μας και της παραλαβής???

Για να μην γίνει καποια λάθος εντύπωση και καταλάβουμε λάθος και ακόμη ελπίζουμε δηλαδή????:X:X

 

Όχι ουδεμία σχέση έχει γιατί έπιασε Ελλάδα 14/4. Ήταν αγορά από ebay και είχα λάβει το tracking no. που βλέπεις. Ενώ το έδειχνε να προχωράει και η 4px και η sg, τα ΕΛΤΑ δεν το έβλεπαν καθόλου, στο τέλος μου ήρθε σαν απλό ταχυδρομείο και όχι συστημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς κανένα και πάμε για ομαδικο dispute ,εγώ θα περιμένω μεχρι την μεγάλη παρασκευή ,μετά τέλος:O:O

Όλοι παραλαμβάνουν κανονικά μόνο εμείς τιποτα,καποιο τηλεφωνο στο αεροδρόμιο στο τμήμα που υποδέχονται τα εμπορεύματα με τους σάκους να βρίσω κανέναν δεν εχει.:O:OΙσως δεν φταίνε και αυτοί,κάποιος φταίει πάντως.

Εγώ δεν βλέπω γενικά φως και περιμένω τις ήμερες για dispute και αγορά από άλλο,μαγαζί μάλλον για εκεί στρέφομαι η ευρωπαϊκή αποθήκη καλύτερα και κυρίως ποιο σύντομα να έρθει.:D:D:D

Το πήρα πλέων απόφαση δεν έρχεται κινητό και τέλος.:O:O:ninja::ninja:

 

Ναι και εγώ πιστεύω πλέον ότι δεν θα παραλάβουμε τίποτα. Αλλά αλήθεια τόσα πακέτα που σκατά πήγαν και κανένας μα κανένας δεν παρέλαβε 1 από τις επίμαχες ημ/νιες? και όλα vickmall!

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα και εγώ μήνυμα στη Selina μέσω skype. Μου απάντησε άμεσα λέγοντας μου ότι υπάρχει μία μεγάλη καθυστέρηση στα πακέτα που (φαίνεται οτι) έπιασαν Ελλάδα από 27/3 έως και 2/4. Το ψάχνουν ακόμα για να δουν πού οφείλεται αυτή η καθυστέρηση. Μου ζητάει να κάνω υπομονή ακόμα μερικές μέρες γιατί περιμένουν απάντηση. Παρακολουθώ δύο πακέτα που "έφθασαν" Ελλάδα 27/3 και 2/4 αντίστοιχα.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα και εγώ μήνυμα στη Selina μέσω skype. Μου απάντησε άμεσα λέγοντας μου ότι υπάρχει μία μεγάλη καθυστέρηση στα πακέτα που (φαίνεται οτι) έπιασαν Ελλάδα από 27/3 έως και 2/4. Το ψάχνουν ακόμα για να δουν πού οφείλεται αυτή η καθυστέρηση. Μου ζητάει να κάνω υπομονή ακόμα μερικές μέρες γιατί περιμένουν απάντηση. Παρακολουθώ δύο πακέτα που "έφθασαν" Ελλάδα 27/3 και 2/4 αντίστοιχα.

 

Και σε μας τα ίδια λέει εδώ και 10 μέρες...

Δε λέω ότι φταίει το κατάστημα...

Απλά όταν το πρόβλημα δεν είναι σε 1-2 πακετάκια που κάπου μπορεί να παράπεσαν αλλά σε πολλά, και μάλιστα από συγκεκριμένες ημερομηνίες, τότε θεωρώ ότι θα έπρεπε να το ψάξουν καλύτερα...

Πόσο μάλλον όταν τέτοιου είδους καθυστερήσεις ή πιθανές απώλειες έχουν άμεσο αντίκτυπο στην αξιοπιστία του καταστήματος...

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ακριβως με το δεμα μου???

RF387889285SG

η singapore βγαζει arrival και στα ΕΛΤΑ ουτε που υπαρχει το tracking!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ πιστεύω πλέον ότι δεν θα παραλάβουμε τίποτα. Αλλά αλήθεια τόσα πακέτα που σκατά πήγαν και κανένας μα κανένας δεν παρέλαβε 1 από τις επίμαχες ημ/νιες? και όλα vickmall!

Δεν είναι όλα από Vickmall. Το ένα πακέτο που παρακολουθώ (27/3) είναι από Geekbuying.Έχει σταλεί και εκεί email (στην Dora).

Το geekbuing με ποιο ταχυδρομείο στέλνει ξέρει κανένας?

 

Και με Singapore Post.

τι γινεται ακριβως με το δεμα μου???

RF387889285SG

η singapore βγαζει arrival και στα ΕΛΤΑ ουτε που υπαρχει το tracking!!

Περιμένεις μερικές μέρες να φανεί και στα ΕΛΤΑ.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ακριβως με το δεμα μου???

RF387889285SG

η singapore βγαζει arrival και στα ΕΛΤΑ ουτε που υπαρχει το tracking!!

 

Στο 4px βγάζει αυτά:

 

2016-04-16 18:26 GRATH / parcel dispatched from original office

2016-04-14 23:59 SINGAPORE / Arrive at Airport

2016-04-14 18:26 Wait Transport

2016-04-14 18:00 HONGKONG / Depart from Airport

2016-04-14 16:00 HONGKONG / Depart from facility

2016-04-14 14:00 HONGKONG / Arrive at facility

2016-04-13 17:58 Shipment information received

2016-04-13 17:29 Xili,Shenzhen,China / Shipment arrived at facility

2016-04-13 17:29 Xili,Shenzhen,China / Shipment operation completed

2016-04-13 10:45 Shipment information received

 

Δείχνει ότι 16/4 έφυγε αλλά δεν δείχνει ακόμα άφιξη στην Ελλάδα.

Ή δεν έχει ενημερωθεί το 4px ή η Singapore Post δε μας τα λέει καλά...

Νομίζω θα έπρεπε στα ΕΛΤΑ να φαίνεται η ημερομηνία αποστολής από το εξωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

Και σε μας τα ίδια λέει εδώ και 10 μέρες...

Δε λέω ότι φταίει το κατάστημα...

Απλά όταν το πρόβλημα δεν είναι σε 1-2 πακετάκια που κάπου μπορεί να παράπεσαν αλλά σε πολλά, και μάλιστα από συγκεκριμένες ημερομηνίες, τότε θεωρώ ότι θα έπρεπε να το ψάξουν καλύτερα...

Πόσο μάλλον όταν τέτοιου είδους καθυστερήσεις ή πιθανές απώλειες έχουν άμεσο αντίκτυπο στην αξιοπιστία του καταστήματος...

Πρέπει να τους πιέσουμε παιδιά και αυτοί με τη σειρά τους να πιέσουν την SG Post. Δε γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τους πιέσουμε παιδιά και αυτοί με τη σειρά τους να πιέσουν την SG Post. Δε γίνεται αλλιώς.

 

Το πρόβλημα βρίσκεται είτε στην SG Post που μπορεί να μην έχει στείλει καν τα πακέτα και να πετάει ένα "Arrival at destination post" είτε στο κέντρο διαλογής του Αεροδρομίου που μπορεί να τα έχει παραλάβει και να τα έχει ξεχάσει σε κάποιο καρότσι και απλώς συνεχίζει κανονικά τη δουλειά του μέχρι κάποιος υπάλληλος να πει "ρε σεις αυτά εδώ τα ξεχάσαμε, από τον Μάρτιο έχουν έρθει" :lol::lol::lol:

 

Γνώμη μου είναι ότι το κατάστημα που θέλει να έχει πελατεία στην Ευρώπη και να στέλνει προϊόντα εδώ, θα έπρεπε να έχει δυνατότητα επαφής με όλους τους μεσάζοντες και να μπορεί να επικοινωνήσει μαζί τους σε περιπτώσεις όπως αυτή. Δηλαδή τι πιο εύκολο από το να πάρουν ένα τηλέφωνο, ως επιχείρηση βέβαια κι όχι σαν ένα τυχαίο, μεμονωμένο πρόσωπο και να πουν "Ρε παιδιά, εδώ έχω 200 πακέτα με αυτά τα tracking number και δείχνουν κολλημένα στο κέντρο διαλογής σας. Τι παίζει;"

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση..τα πακέτα μετά από 2/4 την sing post πάνε κανονικά την διαδικασία η έχουμε και πάλι καθυστερήσεις ?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση..τα πακέτα μετά από 2/4 την sing post πάνε κανονικά την διαδικασία η έχουμε και πάλι καθυστερήσεις ?

 

Κατά πως φαίνεται, κινούνται κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε..εκτός του πακέτου που έχει έρθει στις 2 /4 έχω και άλλο που ήρθε στις 18/4...για να δούμε για να δουμε θα έχουμε τα ίδια !!!!!
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε..εκτός του πακέτου που έχει έρθει στις 2 /4 έχω και άλλο που ήρθε στις 18/4...για να δούμε για να δουμε θα έχουμε τα ίδια !!!!!

 

Αυτό της 18/4 είναι με SG Post?

Μόλις πριν λίγο πέρασε ο ταχυδρόμος και αφησε ειδοποιητήριο για τα Piston 3 που έφτασαν Ελλάδα προχθες (19/4) με NL Post... Παραγγελία 2/4...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Το δικό μου λέει arrive at destination post απο 11/4. Παραγγελία από vickmall. Μαλλον εχω μέλλον ακόμα

 

10 μέρες στο αεροδρόμιο; Ούτε κι αυτό είναι νορμάλ, συνήθως σε 2-3 μέρες, άντε 5 ξεκολλάνε...

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω σε αυτό που έχω πεί ξανά ...

τα καταστήματα και τα ταχυδρομεία από την Κίνα μας δουλεύουν κανονικά. :XΕχθές το βράδυ αγόρασα κάτι από τα βάθη της Ρωσσίας, σήμερα το πρωί μου έδωσε αριθμό και μετά από μία ώρα ο αριθμός έγινε ανιχνεύσιμος ... :blink:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ πιστεύω πλέον ότι δεν θα παραλάβουμε τίποτα. Αλλά αλήθεια τόσα πακέτα που σκατά πήγαν και κανένας μα κανένας δεν παρέλαβε 1 από τις επίμαχες ημ/νιες? και όλα vickmall!

 

εγω το έχω ρίξει το dispute από της 18/4!έκανα μια μια χαζομάρα αλλα ελπίζω να πάνε ολα καλά αι να πάρω τα λεφτά μου πίσω η να προλάβουν τα κινητά να έρθουν που θα ειναι ακομα καλύτερα!!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

μετά την Μεγάλη βδομάδα έχει refound. και παραγγελία από honorbuy. βαρέθηκα να βλέπω παραγγελίες εντός Απρίλη να παραδίδονται και η δικιά μου ούτε φωνή ούτε ακρόαση.... :mad::mad::mad::mad::mad::cry:
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία τι καλά... Ήρθε και το Ulefone Power για τον πεθερό μου που έφυγε από Κίνα στις 5/4 με βέλγικο ταχυδρομείο...

Τι να πω ρε όλα ήρθαν εκτός απο το κινητό μου... :mad::mad::mad:

 

"Ε ρε κάτι disputes που θα πέσουν.... " (σε παράφραση της Αμαλίας από το Παρα 5) :lol::lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω το έχω ρίξει το dispute από της 18/4!έκανα μια μια χαζομάρα αλλα ελπίζω να πάνε ολα καλά αι να πάρω τα λεφτά μου πίσω η να προλάβουν τα κινητά να έρθουν που θα ειναι ακομα καλύτερα!!

 

Για πες λεπτομέρειες; Από πότε έδειχνε εσένα ότι έφτασε Ελλάδα;

Σου είπαν κάτι απο το Paypal (του στυλ "περίμενε λίγο ακόμα");

Το ανέβασες σε claim;

Link to comment
Share on other sites

εγω το έχω ρίξει το dispute από της 18/4!έκανα μια μια χαζομάρα αλλα ελπίζω να πάνε ολα καλά αι να πάρω τα λεφτά μου πίσω η να προλάβουν τα κινητά να έρθουν που θα ειναι ακομα καλύτερα!!

 

και αν σου έρθει τις επόμενες ημέρες και κλείσει το dispute και το κινητό έρθει ελλαττωματικό τι θα κάνεις οεο; δεν έχεις δικαίωμα να ανοίξεις δεύτερο dispute για την ίδια παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

και αν σου έρθει τις επόμενες ημέρες και κλείσει το dispute και το κινητό έρθει ελλαττωματικό τι θα κάνεις οεο; δεν έχεις δικαίωμα να ανοίξεις δεύτερο dispute για την ίδια παραγγελία.

 

Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να ανοίγουμε ποτέ dispute...

Ας περιμένουμε 5 μήνες μήπως και έρθει το κινητό και μήπως είναι ελατωματικό και δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα...

Αν το κατάστημα δε δεχτεί να σε βοηθήσει τότε, απλά τους μαυρίζεις και τους κάνεις βούκινο παντού...

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να ανοίγουμε ποτέ dispute...

Ας περιμένουμε 5 μήνες μήπως και έρθει το κινητό και μήπως είναι ελατωματικό και δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα...

Αν το κατάστημα δε δεχτεί να σε βοηθήσει τότε, απλά τους μαυρίζεις και τους κάνεις βούκινο παντού...

 

μετά από 30 ημέρες από τότε που έφυγε από κίνα έκανε dispute. και σε ρωτάω αν έρθει την άλλη εβδομάδα χαλασμένο τι θα κάνει; το paypal σου δίνει 180 ημέρες, γιατί να κάνεις χρήση του δικαιώματός σου από τις 40 ημέρες;

στις αγορές από κίνα πρέπει να υπολογίζουμε τυχών καθυστερήσεις. δεν είναι κανόνας η καθυστέρηση αλλά συμβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

και αν σου έρθει τις επόμενες ημέρες και κλείσει το dispute και το κινητό έρθει ελλαττωματικό τι θα κάνεις οεο; δεν έχεις δικαίωμα να ανοίξεις δεύτερο dispute για την ίδια παραγγελία.

 

Φαντάζομαι πως το στέλνει πίσω με εγγύηση προς επισκευή απλά...Το θέμα είναι μην είναι τίποτα στραπατσαρισμένο π.χ. εκεί θα υπάρχει θέμα μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...