Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχυει οτι οταν στελνεις προσωπικα αντικειμενα δε υποκεινται σε φορο παρα επιβαρυνεσαι μονο εξοδα εκτελωνισμου?
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εννοειται, αλλα ποσο να περιμενω καμμια βδομαδα? Αν παλι ειναι πολλα τα εκτελωνιστικα αξιζει το κοπο να μη το παραλαβω? Υπαρχει περιπτωση να μου κανει refund ο πωλητης?

 

Τι πήρες βασικά και πόσο για να δούμε πόσο θα είναι οι δασμοί; Συνήθως πληρώνεις 23% ΦΠΑ (επί του ποσού αντικειμένου+μεταφορικών) και κάποια άλλα ψιλά (12€ αν δεν κάνω λάθος σαν αμοιβή των τελωνειακών υπηρεσιών). Αν είναι πάνω από 150€ η συνολική αξία (αντικείμενο και μεταφορικά) πληρώνεις και 2,5% τελωνειακούς δασμούς. Αν κάνω κάπου λάθος επιδέχομαι διόρθωση. Αν αξίζει τον κόπο να το στείλεις πίσω θα το κρίνεις εσύ. Αν γίνει έτσι συνεννοείσαι με τον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δεν επρεπε να κανεις την αγορα.

Με courier 99% περνας τελωνειο.

 

το 99% δεν ισχύει με EMS,είναι πολύ μικρότερες οι πιθανότητες

Link to comment
Share on other sites

Του ζητησα μα δε το στελνε με απλο registered. Οποτε επελεξα το αμεσως πιο ανωδυνο EMS αλλα απο οτι φαινεται μας ηρθε λαχειο.

 

Έχεις επιλέξει την αποστολή με EMS, επομένως, ο πωλητής δεν έχει ευθύνη για τα έξοδα εκτελωνισμού.

Πως θα του ζητήσεις να το επιστρέψεις;

Αν δεν το παραλάβεις, πιθανά να γυρίσει πίσω αλλά δεν βλέπω να σου επιστρέφει χρήματα.

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να συζητήσεις μαζί του.

 

Λες να τηλεφωνήσεις για να μάθεις το ποσό. Σε ποιον θα τηλεφωνήσεις;

Ο τελωνειακός κάνει τη δουλειά του και προωθεί το δέμα.

 

Όπως είπε άλλος παραπάνω, έπαιξες και έχασες.

Δική σου είναι η απόφαση αν θα πληρώσεις τα επιπλέον έξοδα για να το παραλάβεις.

 

@leo06

Μπορεί να είναι λίγες οι φορές που δέματα με EMS (=courier) σταματάνε στο τελωνείο αλλά κάποια σταματάνε και σ' αυτά δημιουργείται το θέμα, όπως το συγκεκριμένο.

Η παροιμία λέει ότι πολλές φορές πάει η στάμνα στο νερό αλλά μια φορά σπάει.

Link to comment
Share on other sites

2016-01-10 23:59 SINGAPORE / Arrive at Airport

2016-01-10 18:00 HONGKONG / Depart from Airport

2016-01-10 16:00 HONGKONG / Depart from facility

2016-01-10 14:00 HONGKONG / Arrive at facility

2016-01-08 04:03 Mingle,Shenzhen,China / Shipment arrived at facility

2016-01-08 04:03 Mingle,Shenzhen,China / Shipment operation completed

2016-01-06 14:28 Shipment information received

 

Τα δικά μου στοιχεία στο 4px. Στο 17track και στα ΕΛΤΑ φαίνεται.

Η αγορά έγινε από Vickmall.

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας απλά ίσως καθυστερήσει μια-δυο μέρες.

Λογικά άρχισαν να ξεκολλάνε!

 

 

 

Με τις γιορτές καθυστέρησαν πολλά δέματα και τώρα πρέπει να επανέλθουν στα φυσιολογικά.

Μέσα στην βδομάδα θα φύγει και το δικό σου λογικά!

 

ΝΑ ΣΑΣ Τρελάνω όλους;

Σε επικοινωνία μαζί τους με είπαν ότι τα πακέτα μου γιατί είναι 2 θα τα έχω σύντομα καθώς το SG post είναι πολύ γρήγορο για Ελλάδα,με βάση και αυτά που διάβασα επέλεξα το SG POST,

Τοποθέτηση παραγγελίας 5 - Ιανουαρίου 2016.

Τράβηξαν τα λεφτά 6 Ιανουαρίου και 7 Ιανουαρίου έγινε Shipped με Tracking Number.

 

Από της 10 Ιανουαρίου όπως έχω γράψει στις προηγούμενες σελίδες,και πιο συγκεκριμένα από της 7 είναι στο Αεροδρόμιο της Συγκαπούρης.

Σήμερα με επικοινωνία του SG POST + Vickmall με είπαν ότι τα πακέτα μου "έφυγαν" προχθές 16 Ιανουαρίου 2016.

Σήμερα όντως το 1,περάστηκε στο ΕΛΤΑ με προορισμό Ελλάδα,δηλαδή έστω το δείχνει εκεί.

 

ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΟΜΩΣ. Το δεύτερο πακέτο μου πάει ΛΟΝΔΙΝΟ!!!!!!!

Ναι,ναι καλά το είδατε ΛΟΝΔΙΝΟ!!!!

Με είπαν ότι δεν φταίνε εκείνοι και ότι έχει ξανά συμβεί πολλές φορές, με το SG Post,και ότι θα αργήσει αναγκαστικά το πακέτο μου το δεύτερο για να το βρούν και να το ξανά στείλουν από Λονδίνο εδώ.Λέω κανένα πρόβλημα αλλά σας είχα πεί ότι έως 10 του μηνός Φεβρουαρίου , θα ήθελα να είναι στην πόρτα μου.

Με είχαν διαβεβαιώσει ότι ποτέ δεν κάνει πάνω από 1 μήνα, λέω ότι εσείς μου λέγατε άλλα πριν ,και με απάντησαν ότι έπεσε φόρτο εργασίας κτλ. λεώ άν έρθει πιο μετά το πακέτο δε θα το παραλάβει κανείς θα το αφήσει ο ταχυδρόμος μου εδώ, ή δεν θα με βρέι και λέω 5 Φεβρουαρίου θα σας ανοίξω dispute,γιατί θα έχει περάσει ήδη καιρός και όλο αυτό έγινε ώστε να το παραλάβω γρήγορα!

 

Αλλίως θα έπαιρνα από το eu warehouse ,όπως με είχαν πεί ότι έχουν αλλά γιατί να δώσω τόσα λεφτά; Οπότε... ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα που θα φάω!

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις επιλέξει την αποστολή με EMS, επομένως, ο πωλητής δεν έχει ευθύνη για τα έξοδα εκτελωνισμού.

Πως θα του ζητήσεις να το επιστρέψεις;

Αν δεν το παραλάβεις, πιθανά να γυρίσει πίσω αλλά δεν βλέπω να σου επιστρέφει χρήματα.

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να συζητήσεις μαζί του.

 

Λες να τηλεφωνήσεις για να μάθεις το ποσό. Σε ποιον θα τηλεφωνήσεις;

Ο τελωνειακός κάνει τη δουλειά του και προωθεί το δέμα.

 

Όπως είπε άλλος παραπάνω, έπαιξες και έχασες.

Δική σου είναι η απόφαση αν θα πληρώσεις τα επιπλέον έξοδα για να το παραλάβεις.

 

@leo06

Μπορεί να είναι λίγες οι φορές που δέματα με EMS (=courier) σταματάνε στο τελωνείο αλλά κάποια σταματάνε και σ' αυτά δημιουργείται το θέμα, όπως το συγκεκριμένο.

Η παροιμία λέει ότι πολλές φορές πάει η στάμνα στο νερό αλλά μια φορά σπάει.

 

όντως συμβαίνει αλλά όχι στο 99%

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι οταν στελνεις προσωπικα αντικειμενα δε υποκεινται σε φορο παρα επιβαρυνεσαι μονο εξοδα εκτελωνισμου?

 

Η νομοθεσία διακρίνει τις αποστολές σε εμπορικού και μη εμπορικού χαρακτήρα.

Για τις δεύτερες πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά, δηλαδή όλες μαζί, οι προυποθέσεις που αναφέρονται στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

όντως συμβαίνει αλλά όχι στο 99%

 

Εχω ξαναπαρει με EMS και δε προεκυψε θεμα ή μπηκε βγηκε τελωνειο για καμμια ωρα. Προφανως εχει να κανει και με το μεγεθος/βαρος του δεματος. Τι αξια εχει δηλωσει ο κινεζος δεν ξερω αλλα εγω το πληρωσα 350$. Φανταζομαι αν το χουν ανοιξει θα χουν βρει και την αποδειξη αγορας μεσα.

Θα περιμενω λιγες μερες ακομα και μετα θα το αναζητησω να δω τι με περιμενει.

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευη 15/1/16 παραλαβη μικρου untracked αποστολης 20/12/15

Και εμεις ακομη περιμενουμε untracked αγορας 28/11, που εφτασε στην Ελλαδα, συμφωνα με το http://www.sky56.cn ,στις 10/12.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ακομη περιμενουμε untracked αγορας 28/11, που εφτασε στην Ελλαδα, συμφωνα με το http://www.sky56.cn ,στις 10/12.

 

Πεμπτη παρελαβα δεματακι που ειχε φτασει ελλαδα απο 27 νοεμβρη.

Εχεις καιρο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια ! Περιμένω και γω 2 δεματα απο μεσα νοεμβρη και αλλά 2 απο αρχές δεκεμβριου. Ελπίζω σ ενα θαύμα !! :lol:

Και μένα σύμφωνα με το sky56 ,τα δυο πρωτα δεματα είναι Ελλαδα απο 29/12.

Edited by kokolokor5a
Link to comment
Share on other sites

παρχει κανεις που εκανε preoerder απο EU warehouse του Minideal το Xiaomi redmi note 3 gold?!

Υποτιθετε παρασκευη θα στοκαραν αλλα τπτ ακομα και σμρα!

Εστειλα βεβαια mail και περιμενω απαντηση..

Δεν θα επρεπε να στειλουν καποιο email και tracking number?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς όσους έκαναν παραγγελία αρχές-αρχές Γενάρη και αναμένουν με Netherlands Post:

Είχατε καμιά εξέλιξη; Εμένα κολλημένο στο "pre-advised" πολλές μέρες τώρα.

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Με sg post,καμια εξελιξη.εκει ακομα.

Ισως να υπαρχει και θεμα με το tracking γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα το vickmall τι συμβαινει, η απαντηση ηταν οτι γινεται μια αναβαθμιση στο συστημα του singpost και εχουν καθυστερησει ολα και οτι το δεμα μου ειναι απο τις 9/1 στην σιγκαπουρη. Ελπιζει οτι μεσα στην βδομαδα θα υπαρξει αλλαγη στα tracking numbers
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς όσους έκαναν παραγγελία αρχές-αρχές Γενάρη και αναμένουν με Netherlands Post:

Είχατε καμιά εξέλιξη; Εμένα κολλημένο στο "pre-advised" πολλές μέρες τώρα.

 

30 δεκεμβρίου η παραγγελία μου, το έστειλαν στις 2/1 αλλά ακόμα στην ολλανδία δείχνει από τις 12/1 το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΑΣ Τρελάνω όλους;

Σε επικοινωνία μαζί τους με είπαν ότι τα πακέτα μου γιατί είναι 2 θα τα έχω σύντομα καθώς το SG post είναι πολύ γρήγορο για Ελλάδα,με βάση και αυτά που διάβασα επέλεξα το SG POST,

Τοποθέτηση παραγγελίας 5 - Ιανουαρίου 2016.

Τράβηξαν τα λεφτά 6 Ιανουαρίου και 7 Ιανουαρίου έγινε Shipped με Tracking Number.

 

Από της 10 Ιανουαρίου όπως έχω γράψει στις προηγούμενες σελίδες,και πιο συγκεκριμένα από της 7 είναι στο Αεροδρόμιο της Συγκαπούρης.

Σήμερα με επικοινωνία του SG POST + Vickmall με είπαν ότι τα πακέτα μου "έφυγαν" προχθές 16 Ιανουαρίου 2016.

Σήμερα όντως το 1,περάστηκε στο ΕΛΤΑ με προορισμό Ελλάδα,δηλαδή έστω το δείχνει εκεί.

 

ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΟΜΩΣ. Το δεύτερο πακέτο μου πάει ΛΟΝΔΙΝΟ!!!!!!!

Ναι,ναι καλά το είδατε ΛΟΝΔΙΝΟ!!!!

Με είπαν ότι δεν φταίνε εκείνοι και ότι έχει ξανά συμβεί πολλές φορές, με το SG Post,και ότι θα αργήσει αναγκαστικά το πακέτο μου το δεύτερο για να το βρούν και να το ξανά στείλουν από Λονδίνο εδώ.Λέω κανένα πρόβλημα αλλά σας είχα πεί ότι έως 10 του μηνός Φεβρουαρίου , θα ήθελα να είναι στην πόρτα μου.

Με είχαν διαβεβαιώσει ότι ποτέ δεν κάνει πάνω από 1 μήνα, λέω ότι εσείς μου λέγατε άλλα πριν ,και με απάντησαν ότι έπεσε φόρτο εργασίας κτλ. λεώ άν έρθει πιο μετά το πακέτο δε θα το παραλάβει κανείς θα το αφήσει ο ταχυδρόμος μου εδώ, ή δεν θα με βρέι και λέω 5 Φεβρουαρίου θα σας ανοίξω dispute,γιατί θα έχει περάσει ήδη καιρός και όλο αυτό έγινε ώστε να το παραλάβω γρήγορα!

 

Αλλίως θα έπαιρνα από το eu warehouse ,όπως με είχαν πεί ότι έχουν αλλά γιατί να δώσω τόσα λεφτά; Οπότε... ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα που θα φάω!

 

Πωω..ατυχία..εμένα μέχρι στιγμής, ακόμα και εν μέσω χριστουγέννων, στις 100+ παραγγελίες που έχω κανει καμία δεν έκανε μήνα!

Και μία φορά ένα δέμα μου το στείλανε γερμανία πρώτα! Υπομονή φίλε απλά!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα το vickmall τι συμβαινει, η απαντηση ηταν οτι γινεται μια αναβαθμιση στο συστημα του singpost και εχουν καθυστερησει ολα και οτι το δεμα μου ειναι απο τις 9/1 στην σιγκαπουρη. Ελπιζει οτι μεσα στην βδομαδα θα υπαρξει αλλαγη στα tracking numbers

 

Εποχη που βρηκαν και αυτοι να κανουν update.

Windows εχουν? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εποχη που βρηκαν και αυτοι να κανουν update.

Windows εχουν? :lol:

 

Δηλαδη εχουν γεμισει με δεματα μια 7-10 ημερων στην Σιγκαπουρη? Αρα οταν ερθουν στην Ελλαδα δεν θα καθυστερησουν να ανοιξουν τους σακους.. ή ειναι λαθος αυτο που λεω, οπως βλεπω και το NLpost δεν αλλαζει τα status στα tracking.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχουν γεμισει με δεματα μια 7-10 ημερων στην Σιγκαπουρη? Αρα οταν ερθουν στην Ελλαδα δεν θα καθυστερησουν να ανοιξουν τους σακους.. ή ειναι λαθος αυτο που λεω, οπως βλεπω και το NLpost δεν αλλαζει τα status στα tracking.

 

Καλα στην Ελλαδα ετσι και αλλιως πλεον δεν υπηρχε ιδιαιτερη καθυστερηση.

Τωρα εαν τους σκασουν μαζεμενα δεματα,για καθυστερηση το βλεπω.

Οπως και να εχει ,αφου μας πηγαν 2 βδομαδες πισω,βλεπω τελος της αλλης βδομαδας εαν ειμαστε τυχεροι.

Link to comment
Share on other sites

Καλα στην Ελλαδα ετσι και αλλιως πλεον δεν υπηρχε ιδιαιτερη καθυστερηση.

Τωρα εαν τους σκασουν μαζεμενα δεματα,για καθυστερηση το βλεπω.

Οπως και να εχει ,αφου μας πηγαν 2 βδομαδες πισω,βλεπω τελος της αλλης βδομαδας εαν ειμαστε τυχεροι.

Μεσα στην βδομαδα να τα στειλουν Ελλαδα και απο την αλλη βλεπουμε τι θα κανουν στα ΕΛΤΑ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

About the delay for all parcels,@Barlost.theoryofwildman.Lethalian and all customers,

We are very sorry for the delay and made much inconvenience for you,

Package was stuck in Singaore airport now which can be processed in time,

we have asked 4px company for the reason,they told us that their system need to update,

so all packages got more than 1 week delay,

they informed to us that everything will be back normal this week,

so hope each one of you can wait a few days again

 

thanks in advance.

 

PS:here are 4PX company's interpretation: 近期发现新加坡邮政小包渠道上网较为缓慢,经与服务商核实;因新加坡操作系统全面升级导致货物操作延误近一周,受影响的产品包括新加坡小包挂号,欧洲小包特惠,美E通,巴西E通,印尼E通;本周系统恢复正常,会加快操作进程,减少延误;烦请各位业务同事与客户做好解释,并留意后续更新,为此带来不便敬请谅解,多谢!(you can translate them if you are interested in)

 

Η απαντηση του vickmall στο θεμα του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

30 δεκεμβρίου η παραγγελία μου, το έστειλαν στις 2/1 αλλά ακόμα στην ολλανδία δείχνει από τις 12/1 το δικό μου.

 

Αν έφτασε στην Ολλανδία, πάλι καλά...έφυγε από Ασία τουλάχιστον...

 

Εγώ παρήγγειλα στις 3 Γεν, το έστειλαν 1-2 μέρες μετά αλλά δεν έχει φύγει ακόμη από τη χώρα προέλευσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...