Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια παραγγελία από bangood ένα redmi note 3 και μου δείνει τρεις επιλογές για shipping air parcel registered(δωρεαν),priority air mail(δωρεαν)και ems(20.17$).

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τα δύο πρώτα αλλά δεν ξέρω τι είναι το priority air mail και φοβάμαι μην είναι καμία courier!

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει γιατί είμαι έτοιμος.

Το bangood με πιά εταιρία τα στέλνει με το air parcel registered ?

Και γιατί μου χωρίζει σε δύο αποστολές για μια θήκη σιλικόνης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να κάνω μια παραγγελία από bangood ένα redmi note 3 και μου δείνει τρεις επιλογές για shipping air parcel registered(δωρεαν),priority air mail(δωρεαν)και ems(20.17$).

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τα δύο πρώτα αλλά δεν ξέρω τι είναι το priority air mail και φοβάμαι μην είναι καμία courier!

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει γιατί είμαι έτοιμος.

Το bangood με πιά εταιρία τα στέλνει με το air parcel registered ?

Και γιατί μου χωρίζει σε δύο αποστολές για μια θήκη σιλικόνης?

 

Εμένα με priority μου ήρθε με NL post αλλά για καλό και για κακό βάλε το air parcel.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με priority μου ήρθε με NL post αλλά για καλό και για κακό βάλε το air parcel.

Ok ευχαριστώ,να φανταστώ το air parcel είναι sg ή θα φάμε καμία china post?

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ,να φανταστώ το air parcel είναι sg ή θα φάμε καμία china post?

Στο συγκεκριμένο site είναι λίγο random. Αλλά δεν χάνεις κάτι να τους το ζητήσεις απ'το chat αν γίνεται με SG. ( εγώ τους το ζήτησα για 2 συσκευές και το έκαναν )

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι εγω αδελφε 9-11. Υπομονη. Δεν μπορουμε να κανουμε κατι!

 

Έχεις κάποιο νεότερο; δεν ξεκόλλησε ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Σε εμένα άρχισε κάτι να γίνετε ελπίζω σε καμιά 10 ημέρες να παραλάβω

2015-12-12 17:15 The item has arrived in the country of destination

2015-11-21 00:21 The item is on transport to the country of destination

2015-11-20 05:52 The item is at the PostNL sorting center

2015-11-18 13:39 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2015-11-17 09:40 The item has arrived in the transit airport

2015-11-17 02:33 The item is ready for shipment

2015-11-17 01:42 The item has left the originating country

2015-11-16 03:52 The Item is at the shippers warehouse

2015-11-16 03:35 The item is pre-advised

2015-11-14 20:19 The item is received by the shipper in the originating country

Από δω και πέρα ακολουθούμε ΕΛΤΑ?

Edited by kiriakos1963
Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου παραγγελια σημερα κοιταξα το μεσημερι και ελεγε " ΑΦΙΞΗ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ" απο ΕΛΤΑ οποτε τωρα παρακολουθω Ελτα
Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου παραγγελια σημερα κοιταξα το μεσημερι και ελεγε " ΑΦΙΞΗ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ" απο ΕΛΤΑ οποτε τωρα παρακολουθω Ελτα

 

Νομίζω οτι πλέον το πιο σημαντικό είναι να αναγράφουμε

α. Πότε έφτασε Ελλάδα

β. Πότε εμφανίζεται Ελλάδα από ΕΛΤΑ ( έπειτα συνήθως σε 1-2 μέρες παραλαμβάνουμε)

και έτσι θα υπάρχει μια εικόνα στο πότε περίπου να περιμένουν και οι υπόλοιποι το δικό τους...

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο από όλα είναι να διαβάσετε το πρώτο ποστ με αυτόν τον τρόπο θα αποφύγετε τα άσκοπα......
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πλέον το πιο σημαντικό είναι να αναγράφουμε

α. Πότε έφτασε Ελλάδα

β. Πότε εμφανίζεται Ελλάδα από ΕΛΤΑ ( έπειτα συνήθως σε 1-2 μέρες παραλαμβάνουμε)

και έτσι θα υπάρχει μια εικόνα στο πότε περίπου να περιμένουν και οι υπόλοιποι το δικό τους...

Το ποτέ έφτασε Ελλάδα νομίζω δεν έχει νόημα να το κοιτάει κάποιος, όπως θα είδες και πιο πάνω μερικά γράφουν ότι έφτασαν Ελλάδα μετά από 6 ώρες αφού εγιναν dispatched, το οποίο δεν είναι αξιόπιστο τον τελευταίο καιρό. Τόσα χρόνια, όταν έγραφε arrived at overseas, αν όχι την ίδια, μετά από λίγες μερες εμφανίζονταν και στα ΕΛΤΑ. Αν έχει κάτι νόημα νομίζω είναι να βλέπει κάποιος ποτέ έγινε dispatched και μετά από πόσες μέρες φαίνεται στα ΕΛΤΑ. Όπως γράφει και ο οδηγός δηλαδή, ο οποίος πολλοί ξεχνάμε ότι γράφτηκε μετά από εμπειρίες πολλών ετών. Από τότε που το 17track ειδικά άρχισε να δίνει πληροφορίες για το ποτέ έφτασε Ελλάδα, έχουν αρχίσει όλες αυτές οι γκρινιες τον τελευταίο καιρό.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το 6 ωρες αργοτερα ελλαδα κατα πασα πιθανοτητα ειναι λογω διαφορας ωρας.

Τωρα οπως ειπαμε το 17τρακ δε παιρνει απο ελτα.

Τα ελτα θα στο γραψουν ελλαδα μολις σκαναριστει στο αεροδρομιο,δηλαδη ανοιξει σακος.

Το 17 θα στο δειξει οταν φτασει η πτηση.

Μολις ανοιξει σακος και σκαναριστει λογικα σε 2 μερες το εχεις σπιτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ποτέ έφτασε Ελλάδα νομίζω δεν έχει νόημα να το κοιτάει κάποιος, όπως θα είδες και πιο πάνω μερικά γράφουν ότι έφτασαν Ελλάδα μετά από 6 ώρες αφού εγιναν dispatched, το οποίο δεν είναι αξιόπιστο τον τελευταίο καιρό. Τόσα χρόνια, όταν έγραφε arrived at overseas, αν όχι την ίδια, μετά από λίγες μερες εμφανίζονταν και στα ΕΛΤΑ. Αν έχει κάτι νόημα νομίζω είναι να βλέπει κάποιος ποτέ έγινε dispatched και μετά από πόσες μέρες φαίνεται στα ΕΛΤΑ. Όπως γράφει και ο οδηγός δηλαδή, ο οποίος πολλοί ξεχνάμε ότι γράφτηκε μετά από εμπειρίες πολλών ετών. Από τότε που το 17track ειδικά άρχισε να δίνει πληροφορίες για το ποτέ έφτασε Ελλάδα, έχουν αρχίσει όλες αυτές οι γκρινιες τον τελευταίο καιρό.

 

δηλαδή δεν φταίνε τα Ελτα αλλά sg post,nl post,εγω που περιμένω από 30/11 2 δέματα από Αγγλία να φανταστώ ότι φταίνε τα royal mail και ενα δέμα από Γερμανία πάλι δεν φταίνε τα Ελτα αλλά η DHL

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν φταίνε τα Ελτα αλλά sg post,nl post,εγω που περιμένω από 30/11 2 δέματα από Αγγλία να φανταστώ ότι φταίνε τα royal mail και ενα δέμα από Γερμανία πάλι δεν φταίνε τα Ελτα αλλά η DHL

 

Ακριβώς.Δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ.Μόλις σκαναριστούν τα δέματα από Αεροδρόμιο κ φτάσουν στα χέρια των ΕΛΤΑ τότε μόνο ενοχλούμε τα ΕΛΤΑ.Και όταν φτάνουν στα χέρια των ΕΛΤΑ παραλαμβάνουμε αμέσως

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.Δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ.Μόλις σκαναριστούν τα δέματα από Αεροδρόμιο κ φτάσουν στα χέρια των ΕΛΤΑ τότε μόνο ενοχλούμε τα ΕΛΤΑ.Και όταν φτάνουν στα χέρια των ΕΛΤΑ παραλαμβάνουμε αμέσως

 

Δηλαδή το σκανάρισμα των δεμάτων στο αεροδρόμιο δεν το κάνουν τα ΕΛΤΑ; Ποιοί το κάνουν;

Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ λέει η ένδειξη...και είναι των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το σκανάρισμα των δεμάτων στο αεροδρόμιο δεν το κάνουν τα ΕΛΤΑ; Ποιοί το κάνουν;

Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ λέει η ένδειξη...και είναι των ΕΛΤΑ.

Το θέμα είναι ποιος χειρίζεται την αποθήκη, ποιος παιρνάει τα δέματα στο κέντρο διαλογής.Ελτα ή ιδιώτης δηλ. πριν το κέντρο διαλογής

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν φταίνε τα Ελτα αλλά sg post,nl post,εγω που περιμένω από 30/11 2 δέματα από Αγγλία να φανταστώ ότι φταίνε τα royal mail και ενα δέμα από Γερμανία πάλι δεν φταίνε τα Ελτα αλλά η DHL

 

Τα δέματα της royal mail στη Ελλάδα τςα διαχειρίζεται η acs εκτός άμα άλλαξε κάτι από τον Φεβρουάριο. Η διαδρομή είναι royal mail --> gls --> acs, οπότε άμα περιμένεις τόσο καιρό, ίσως να έχουν γυρίσει και πίσω.

 

Μπες στο site της gls και θα σου κάνεις convert το tracking της royal σε acs.

 

Για τα γερμανικά δεν ξέρω κάτι.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποιος χειρίζεται την αποθήκη, ποιος παιρνάει τα δέματα στο κέντρο διαλογής.Ελτα ή ιδιώτης δηλ. πριν το κέντρο διαλογής

 

Αν δηλαδή τα ΕΛΤΑ έχουν αναθέσει αυτό το κομμάτι σε κάποια ιδιωτική εταιρία, εμάς γιατί να μας απασχολεί;

Πρέπει να ψάξουμε εμείς να βρούμε ποιά εταιρία κρύβεται πίσω απ' τα ΕΛΤΑ;

Από τη στιγμή που δεν αναφέρεται πουθενά, ούτε γραπτώς αλλά ούτε και τηλεφωνικώς σε επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ ότι έχει αναλάβει αυτό τον τομέα άλλη εταιρία, εμείς από τα ΕΛΤΑ περιμένουμε την προώθηση των δεμάτων μας και αυτήν γνωρίζουμε ως υπεύθυνη από τη στιγμή που φτάσουν Ελλάδα.

Αν χαθεί ένα δέμα κι' ενώ έχει ήδη φτάσει στην Ελλάδα, στα ΕΛΤΑ δεν θα απευθυνθούμε;

- Αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ενοχλούμε κάνοντας άσκοπα τηλεφωνήματα στα ΕΛΤΑ, που ίσως δημιουργούμε και περισσότερα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποιος χειρίζεται την αποθήκη, ποιος παιρνάει τα δέματα στο κέντρο διαλογής.Ελτα ή ιδιώτης δηλ. πριν το κέντρο διαλογής

 

Νομίζω(χωρίς να είμαι σίγουρος) οτι την αποθήκη του Αεροδρομίου δεν την χειρίζονται τα ΕΛΤΑ.Νομίζω οτι αυτοί που την χειρίζονται την μοιράζουν στα ΕΛΤΑ και όταν παραλάβουν τα ΕΛΤΑ βλέπουμε ένδειξη για Κ.Δ Αττικής κτλ

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δηλαδή τα ΕΛΤΑ έχουν αναθέσει αυτό το κομμάτι σε κάποια ιδιωτική εταιρία, εμάς γιατί να μας απασχολεί;

Πρέπει να ψάξουμε εμείς να βρούμε ποιά εταιρία κρύβεται πίσω απ' τα ΕΛΤΑ;

Από τη στιγμή που δεν αναφέρεται πουθενά, ούτε γραπτώς αλλά ούτε και τηλεφωνικώς σε επικοινωνία με τα ΕΛΤΑ ότι έχει αναλάβει αυτό τον τομέα άλλη εταιρία, εμείς από τα ΕΛΤΑ περιμένουμε την προώθηση των δεμάτων μας και αυτήν γνωρίζουμε ως υπεύθυνη από τη στιγμή που φτάσουν Ελλάδα.

Αν χαθεί ένα δέμα κι' ενώ έχει ήδη φτάσει στην Ελλάδα, στα ΕΛΤΑ δεν θα απευθυνθούμε;

- Αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ενοχλούμε κάνοντας άσκοπα τηλεφωνήματα στα ΕΛΤΑ, που ίσως δημιουργούμε και περισσότερα προβλήματα.

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες όμως όταν βλέπουμε το arrival at destination post Greece ξέρουμε σίγουρα οτι έχει φτάσει Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω(χωρίς να είμαι σίγουρος) οτι την αποθήκη του Αεροδρομίου δεν την χειρίζονται τα ΕΛΤΑ.Νομίζω οτι αυτοί που την χειρίζονται την μοιράζουν στα ΕΛΤΑ και όταν παραλάβουν τα ΕΛΤΑ βλέπουμε ένδειξη για Κ.Δ Αττικής κτλ

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες όμως όταν βλέπουμε το arrival at destination post Greece ξέρουμε σίγουρα οτι έχει φτάσει Ελλάδα?

 

Όχι δεν είμαστε σίγουροι...και εκεί είναι όλο το πρόβλημα. Στο κενό που δημιουργείται από την ώρα/μέρα που θα φύγει από την χώρα αποστολής, μέχρι να σκαναριστεί το δέμα εδώ στην Ελλάδα, που όπως είπαμε δεν ξέρουμε ποιός τα διαχειρίζεται, δεν ξέρουμε αν έφτασε, αν ανοίχτηκε ή δεν ανοίχτηκε ακόμα ο σάκος....

Link to comment
Share on other sites

πωπω κουραστηκα να διαβαζω... διαβασα καμια 15ρια σελιδες... χαχα

 

μη διαβασετε παιδια (οι απο κατω) θα σας ανεβει η πιεση!! χαχα

 

παντως και γω απο 4/12 περιμενω να ανοιχτει ο σακος...

 

RF363670447SG

Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 8/256

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ,να φανταστώ το air parcel είναι sg ή θα φάμε καμία china post?

 

ναι ετσι εβαλα εγω και ειναι με SG POST Ηρθε απο 6/12 ειναι κολημενο οπως ολα στο κολοαεροδρομιο!!!!

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία. Γιατι ενώ το track των ελτα ενημερώνεται όταν το δέμα είναι "αντικείμενα σε συσκευασία" και δεν ενημερωνεται όταν η πτήση φτάνει Ελλάδα?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία. Γιατι ενώ το track των ελτα ενημερώνεται όταν το δέμα είναι "αντικείμενα σε συσκευασία" και δεν ενημερωνεται όταν η πτήση φτάνει Ελλάδα?

Δεν τους συμφέρει, για να ρίχνουν το φταίξιμο αλλού, και λογικό είναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους συμφέρει, για να ρίχνουν το φταίξιμο αλλού, και λογικό είναι

Δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχουν ανάγκη να ριξουν το φταίξιμο κάπου. Άλλωστε δεν είναι δεδομένο ότι με το που φανεί Ελλάδα πρέπει να παραλάβουμε σε Χ μέρες. Παλαιότερα όμως με το που έγραφε arrived at overseas συνήθως μετά από λίγες μέρες, αν όχι την ίδια μέρα, φαινόταν και στα ελτά. Γι αυτό που προέκυψε η απορία γιατί τώρα δεν αναφέρεται στο tracking.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...