Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν έκανα μια αγορά από Κίνα...και επειδή άργησαν να το στείλουν, θεώρησαν σκόπιμο να αλλάξουν (για να με εξυπηρετήσουν) τον τρόπο από Singapore Post (που είχα διαλέξει) σε DHL ΧΩΡΙΣ να με ρωτήσουν ή να πάρουν την άδεια μου...η αγορά είναι αξίας 28$ περίπου με μεταφορικά...

 

Τους έστειλα μήνυμα να ακυρώσουν την DHL και να το στείλουν με Singapore Post, αλλά δεν τους πρόλαβα και το πακέτο έφυγε...

 

Γνωρίζω για τις υπέρογκες χρεώσεις της DHL στον εκτελωνισμό κλπ...να τον κάνω μόνος δεν γίνεται γιατί βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και ούτε έχω διάθεση να πληρώσω 2-3 φορές την αξία της αγοράς...

 

Τι κάνω από δώ και πέρα???Περιμένω να με ενημερώσει η DHL για τα #$%#$! και να αρνηθώ παραλαβή???

Το δέμα αυτοί το στέλνουν πίσω???Πρέπει να το ζητήσει ο πωλητής???Μπορώ μετά να κάνω dispute στο paypal (αφού το "λάθος" είναι δικό τους με την DHL), και αν ναι πότε???Όταν αρνηθώ την παραλαβή???

 

Yπάρχει περίπτωση να γλυτώσουμε τον εκτελωνισμό λόγω αξίας???Αν και από ότι έψαξα δύσκολα...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

 

Αν και είμαστε off topic, κάθε δέμα που εισάγεται στη χώρα με εταιρεία courier κάνει στάση στο τελωνείο, με ότι αυτό συνεπάγεται. Στην περίπτωσή σου, όμως, η αξία είναι $28, όπως λες, που πλησιάζει πολύ στην ατέλεια των 22€. Επομένως, ακόμη και αν σου τηλεφωνήσουν από την DHL για εκτελωνισμό στην Αθήνα έχεις τη δυνατότητα είτε να ζητήσεις να το εκτελωνίσουν ατελώς είτε να το στείλουν στη Θεσ/νίκη για εκτελωνισμό και να το παλέψεις εκεί.

 

Δεν αξίζει να αρνηθείς την παραλαβή αφού είσαι πολύ κοντά στην ατέλεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι παίζει να λόγω αξίας να μην πληρώσεις τελωνείο. Στο περίπου γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς τις αξίες.. αν η αξία είναι κάτω από 17 ευρώ δεν πληρώνεις.. αν είναι δώρο αξίας μικρότερης από 45 ευρώ δεν πληρώνεις. Αυτό με το δώρο όμως πώς δείχνεις ότι είναι δώρο αξίας λιγότερης από 45 ευρώ χωρίς να δείξεις τιμολόγιο δεν το έχω καταλάβει.. Εγω στην θέση σου θα άνοιγα dispute για τα έξοδα εκτελωνισμού που θα με χρεώσει η DHL..

 

Η ατέλεια είναι 22€ και δεν υπάρχει αυτό που λες για δώρο όταν η αξία είναι μικρότερη των 45€.

Ίσως το μπερδεύεις με τα αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα αλλά για αυτά πρέπει να συντρέχουν πολλές προϋποθέσεις.

 

Περισσότερα στον οδηγό της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν κατάλαβα που βρήκες το αστείο...Το γράφω ξεκάθαρα στο post μου:

 

 

Αλλά μάλλον θα ήταν καλύτερα να αναφέρω ότι οι 10 μέρες ήταν "αναμονή" στο αεροδρόμιο μέχρι να ανοίξουν τον σάκο.....Εδώ γελάμε.....:lol:

 

Ναι, my bad. Δεν είχα πιεί καφέ ακόμα.:p

Αναφέρεις ακριβώς αυτό που φαντάστηκα.

Δεν μετράμε απο την μέρα παραγγελίας ούτε απο όταν μας δώσουν tracking, αλλά απο την μέρα που θα παραδοθεί στην ταχυδρομική και θα εμφανίσει πληροφορίες.

Άρα 15 μέρες είσαι μια χαρά.:)

 

Παιδια ποιο site χρησιμοποιειτε για το tracking?

Αφου φτασει στην Ελλαδα χρησημοποιω το site των ελτα?

 

aftership

17track

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το 17track αρκεί. Αντλεί τις πληροφορίες που εμφανίζει (και) απο τα ΕΛΤΑ.

Είναι και πιο όμορφο, μετά την ανανέωση :)

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά μάλλον θα ήταν καλύτερα να αναφέρω ότι οι 10 μέρες ήταν "αναμονή" στο αεροδρόμιο μέχρι να ανοίξουν τον σάκο.....Εδώ γελάμε.....:lol:

Η κλαιμε...

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι το 17track.net λεει "Arrival at Destination Post (Country: GR)",

ενω το σιτε των ελτα "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 22-10-2015 11:36 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ".

Δεν ενημερωνεται συχνα το site των Ελτα η κατι εχω καταλαβει λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αρκετές μέρες τώρα αυτή η ασυμφωνία στις πληροφορίες των δύο ταχ. εταιριών. Η ενημέρωση γίνεται αυτόματα όταν ανοιχτεί ο σάκος.
Link to comment
Share on other sites

Το 17track αρκεί. Αντλεί τις πληροφορίες που εμφανίζει (και) απο τα ΕΛΤΑ.

Είναι και πιο όμορφο, μετά την ανανέωση :)

 

Ποια ανανέωση έχει γίνει;

Εμένα μου φαίνεται πιο καλαίσθητο το aftership.:p

 

Η κλαιμε...

 

Κλάψτε παιδιά. Τέτοια αργοπορία δεν έχει ξαναγίνει.

Άκου εκεί να "κολλήσει" 10 μέρες.

Μείον αυτές τις χαμένες μέρες μέσα σε 5 μέρες έπρεπε να παραλάβετε...

 

Ρωταω γιατι το 17track.net λεει "Arrival at Destination Post (Country: GR)",

ενω το σιτε των ελτα "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 22-10-2015 11:36 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ".

Δεν ενημερωνεται συχνα το site των Ελτα η κατι εχω καταλαβει λαθος?

 

Αργεί να ενημερωθεί το ελτά.

Μόλις μια βδομάδα έχει περάσει, περίμενε λίγο ακόμα.

Λογικά την επόμενη βδομάδα θα παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ανανέωση έχει γίνει;

Εμένα μου φαίνεται πιο καλαίσθητο το aftership.:p

Απο χθες η κεντρική σελίδα βγάζει ένα καρτούν κιβώτιο που σου λέει να δοκιμάσεις την beta έκδοση του νέου site.

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες η κεντρική σελίδα βγάζει ένα καρτούν κιβώτιο που σου λέει να δοκιμάσεις την beta έκδοση του νέου site.

 

Ναι έχει δίκιο, δεν το είχα προσέξει.

Ωραίο φαίνεται όντως το beta.:happy:

Δεν δουλεύει το tracking ακόμα όμως έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, my bad. Δεν είχα πιεί καφέ ακόμα.:p

Αναφέρεις ακριβώς αυτό που φαντάστηκα.

Δεν μετράμε απο την μέρα παραγγελίας ούτε απο όταν μας δώσουν tracking, αλλά απο την μέρα που θα παραδοθεί στην ταχυδρομική και θα εμφανίσει πληροφορίες.

Άρα 15 μέρες είσαι μια χαρά.:)

Κλάψτε παιδιά. Τέτοια αργοπορία δεν έχει ξαναγίνει.

Άκου εκεί να "κολλήσει" 10 μέρες.

Μείον αυτές τις χαμένες μέρες μέσα σε 5 μέρες έπρεπε να παραλάβετε...

Τις τελευταίες μέρες είσαι συνεχώς επικριτικός με όποιον παραπονιέται για τα ΕΛΤΑ, ίσως να φταίει ο γραπτός σου λόγος, προσωπικά το προσπερνάω.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση το paypal το ανοιξανε δουλευει χωρις να εχω balance μεσα??εχω καρτα προπληρωμενη eurobank visa και θελω να ψωνισω απο gearbeast.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες είσαι συνεχώς επικριτικός με όποιον παραπονιέται για τα ΕΛΤΑ, ίσως να φταίει ο γραπτός σου λόγος, προσωπικά το προσπερνάω.

 

Για τι ακριβώς να παραπονεθεί; Που δεν παρέλαβε σε 5 μέρες;

 

Αν κάνατε τον κόπο να διαβάσετε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα, δεν θα κόντευε το θέμα να φτάσει τις 1κ σελίδες.

Άλλα οκ συνεχίστε, ξανά τα ίδια και τα ίδια.

Σαν να μην έχει γραφτεί είναι.:)

 

παιδια μια ερωτηση το paypal το ανοιξανε δουλευει χωρις να εχω balance μεσα??εχω καρτα προπληρωμενη eurobank visa και θελω να ψωνισω απο gearbeast.

 

Εδώ είσαι.

Edited by grinder
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες είσαι συνεχώς επικριτικός με όποιον παραπονιέται για τα ΕΛΤΑ, ίσως να φταίει ο γραπτός σου λόγος, προσωπικά το προσπερνάω.

Μήπως φταίει το γεγονός ότι έχει καταντήσει κουραστικό συνεχώς να μιλάμε για καθυστερήσεις από τα ελτα, για δέματα κολλημένα στο αεροδρόμιο κλπ χωρίς να γνωρίζει κανείς αποδεδειγμένα για το τι ακριβώς συμβαίνει και όλα αυτά να είναι εικασίες? Και όλα αυτα, ενώ είναι γενικά αποδεκτό από ολους μας ότι οι χρόνοι παραλαβής έχουν μειωθεί σημαντικά για διάφορους λογους. Προσωπικά εμένα με έχει κουράσει πάντως να διαβάζω συνεχώς ότι "το δέμα έχει φτάσει εδώ και μια εβδομάδα Ελλάδα και είναι κολλημένο στο αεροδρομιο". Λες και αν παραλάβουμε ένα δέμα 2 ή 3 μέρες νωρίτερα θα είμαστε πιο ευτυχισμένοι.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση το paypal το ανοιξανε δουλευει χωρις να εχω balance μεσα??εχω καρτα προπληρωμενη eurobank visa και θελω να ψωνισω απο gearbeast.

 

Οχι , εκτος αμα στο κανονισει ο Μαρινακης που εχει τα κονε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει δίκιο, δεν το είχα προσέξει.

Ωραίο φαίνεται όντως το beta.:happy:

Δεν δουλεύει το tracking ακόμα όμως έτσι;

 

Δοκίμασα 2-3 αριθμούς, δουλεύει σωστά.

 

http://s28.postimg.org/3qnox4byx/screenshot_93.jpg

Link to comment
Share on other sites

@adversus

 

Κάνε copy paste την απάντηση απο το email του sg. Μπορείς να ανεβάσεις τις εικόνες σε κάποιο image hosting και να βάλεις τα λινκ.

Δεν θυμάμαι τώρα στο claim, για κοίτα μήπως έχει πουθενά κάνα κουμπί "upload supporting documents" ή παρόμοιο.

Απλώς ανέφερε οτι έχεις έγγραφα και ότι μπορείς να τα παραθέσεις αν σου ζητηθούν.

 

Η βλακεία είναι ότι ενω χθες ήταν στο Awaiting other party's response ,σήμερα πήγε στο Being reviewed by PayPal χωρίς καν να με ρωτήσουν για οτιδήποτε.

Και μου βγάλε ημερομηνία ( λήξης του claim λογικά ) της 15 Νοεμβρίου.

Αυτό βλέπω μόνο

http://i63.tinypic.com/j6qw02.png

 

Και εγώ είμαι off-topic αλλά στο topic του paypal δεν απαντάει κανείς οπότε ζητώ συγγνώμη εκ τον προτέρων.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί, ναι αποτελεί γενική παραδοχή ότι οι χρόνοι έχουν μειωθεί, όχι όμως λόγο βελτίωσης των υπηρεσιών των ταχυδρομείων αλλά λόγο μείωσης του όγκου αποστολών ελέω CC.

Γεγονός όμως είναι επίσης ότι όταν ένα δέμα κάνει 15 μέρες να φτάσει στα χέρια του παραλήπτη και από αυτές οι 10 "καταναλώνονται" εντός Ελ. Βενιζέλος εε ναι, είναι πιστεύω αιτία για αναφορά...Δεν πρέπει να είναι ταμπού η παραδοχή μιας κατάστασης (μιλώ για τα ΕΛΤΑ), μόνο όταν δεχόμαστε τα λάθη και τις αδυναμίες μας μπορούμε και να βελτιωθούμε.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

2015-10-28 22:59

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-10-23 16:08

Despatched to overseas (Country code: GR)

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 23-10-2015 16:08 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 29-10-2015 14:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Εμενα παντως χτες εγραψε arrival at desti.....

και σημερα κλεισιμο απο κ.δ. αττικης.

Ισως επειδη ειμαι επαρχια....Μπορει στην Αθηνα να εχουν πολλα δεματα και να μην προλαβαινουν...για αυτο μαλλον να αργει να αλλαξει το στατους

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί, ναι αποτελεί γενική παραδοχή ότι οι χρόνοι έχουν μειωθεί, όχι όμως λόγο βελτίωσης των υπηρεσιών των ταχυδρομείων αλλά λόγο μείωσης του όγκου αποστολών ελέω CC.

Γεγονός όμως είναι επίσης ότι όταν ένα δέμα κάνει 15 μέρες να φτάσει στα χέρια του παραλήπτη και από αυτές οι 10 "καταναλώνονται" εντός Ελ. Βενιζέλος εε ναι, είναι πιστεύω αιτία για αναφορά...Δεν πρέπει να είναι ταμπού η παραδοχή μιας κατάστασης (μιλώ για τα ΕΛΤΑ), μόνο όταν δεχόμαστε τα λάθη και τις αδυναμίες μας μπορούμε και να βελτιωθούμε.

Το έχω ξαναγράψει, θα το γράψω μια ακόμα φορά. Εχεις παράπονα ότι δεν δουλεύουν όπως θα έπρεπε, δεκτό και γενικά αποδεκτό από όλους μας. Αν αρχίσουν να δουλεύουν σωστά, θα κλάψουν μανούλες. Τότε αναρωτιέμαι αν θα εχεις παράπονα όπου θα λαμβάνεις τα δέματα σε μια εβδομαδα. Αναρωτήθηκες αν εσυ είσαι σωστός οσον αφορά τα προϊόντα που παραλαμβανεις από Κίνα? Έχεις πληρώσει ποτέ κάποιο φόρο για αυτά? Πως ζητάς να λειτουργεί κάτι σωστά όταν εσύ ο οποίος είσαι μέρος της όλης διαδικασίας δεν είσαι σωστός? Ας αρχίσουμε εμείς οι ίδιοι να είμαστε σωστοί και μετά κάνουμε παραπονα για τα ελτα. Και στην τελική, έχει πάει κάνεις στο αεροδρόμιο να δει τι γίνεται με τα δέματα που υποτίθεται ότι κάθονται μέρες ή γράφει ο καθένας ότι διαβάζει από εδώ και εκεί? Επίσης γιατί ο ίδιος ο κινέζος γράφει για όλες τις χώρες παραλαβή μέσα σε 2-3 εβδομάδες και δεν γράφει 1 εβδομάδα? Γιατί μετα να υπάρχουν τα courier?

Όλα αυτά πάντα φιλικά τα γραφω. Δεν έχω σκοπό αντιπαράθεσης, απλώς όπως είπα έχω κουραστεί να ακούω παράπονα για κάτι στο οποίο και εμείς οι ίδιοι είμαστε μέρος του προβλήματος.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει, θα το γράψω μια ακόμα φορά. Εχεις παράπονα ότι δεν δουλεύουν όπως θα έπρεπε, δεκτό και γενικά αποδεκτό από όλους μας. Αν αρχίσουν να δουλεύουν σωστά, θα κλάψουν μανούλες. Τότε αναρωτιέμαι αν θα εχεις παράπονα όπου θα λαμβάνεις τα δέματα σε μια εβδομαδα. Αναρωτήθηκες αν εσυ είσαι σωστός οσον αφορά τα προϊόντα που παραλαμβανεις από Κίνα? Έχεις πληρώσει ποτέ κάποιο φόρο για αυτά? Πως ζητάς να λειτουργεί κάτι σωστά όταν εσύ ο οποίος είσαι μέρος της όλης διαδικασίας δεν είσαι σωστός? Ας αρχίσουμε εμείς οι ίδιοι να είμαστε σωστοί και μετά κάνουμε παραπονα για τα ελτα. Και στην τελική, έχει πάει κάνεις στο αεροδρόμιο να δει τι γίνεται με τα δέματα που υποτίθεται ότι κάθονται μέρες ή γράφει ο καθένας ότι διαβάζει από εδώ και εκεί?

Όλα αυτά πάντα φιλικά τα γραφω. Δεν έχω σκοπό αντιπαράθεσης, απλώς όπως είπα έχω κουραστεί να ακούω παράπονα για κάτι στο οποίο και εμείς οι ίδιοι είμαστε μέρος του προβλήματος.

 

Προφανώς και η κουβέντα θα πρέπει να γίνεται σε φιλικό επίπεδο, τις απόψεις μας εκθέτουμε χωρίς να περιμένουμε να γίνονται αποδεκτές από όλους, αυτή είναι η δημοκρατία άλλωστε.

Σέβομαι την άποψή σου, φυσικά και έχω ενστάσεις στα λεγόμενά σου και μπορώ να επιχειρηματολογήσω επ΄αυτού με στοιχεία και γεγονότα αλλά, επειδή θα ξεφύγουμε πααααάρα πολύ και θα βγούμε offtopic καλύτερα να μην συνεχίσουμε, τουλάχιστον όχι εδώ.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...