Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να βλεπεις την διαδρομή με TN πρέπει να εχει την μορφή MGxxxxxxxxxFZ 13 στοιχεία: 2 λατινικά γράμματα ακολουθούμενα από 9 νούμερα και 2 λατινικά γράμματα

Στο ένα από τα 3 που έχω Tracking Number ,έχω απλά 13 νούμερα

Και μου έδωσε τάχα μου αυτό το site για να το τσεκάρω

http://track.yw56.com.cn/en-US/

Άρα αυτά δεν φαίνονται ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλα τα ΤΝ φαίνονται αλλιώς δεν είναι ΤΝ. Δεν είναι απαραίτητο να είναι της μορφής που λέει ο testatos απλώς αυτή είναι η πιο συνηθισμένη. Μου έχει τύχει και εμένα να έχει μόνο αριθμούς η να έχει πχ. 5 γράμματα, μετά αριθμούς, μετά πάλι γράμματα και μετά παλι αριθμούς. Και υπήρχε, ήταν ένα κινέζικο ταχυδρομείο που δεν το ήξερα καν και μετά από ένα σημείο στο κινέζικο tracking μου έδωσε νέο number που ήταν της μορφής που είναι όλα της NL και συνέχισα να παρακολουθώ τη διαδρομή με το νέο number.
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ΤΝ φαίνονται αλλιώς δεν είναι ΤΝ. Δεν είναι απαραίτητο να είναι της μορφής που λέει ο testatos απλώς αυτή είναι η πιο συνηθισμένη. Μου έχει τύχει και εμένα να έχει μόνο αριθμούς η να έχει πχ. 5 γράμματα, μετά αριθμούς, μετά πάλι γράμματα και μετά παλι αριθμούς. Και υπήρχε, ήταν ένα κινέζικο ταχυδρομείο που δεν το ήξερα καν και μετά από ένα σημείο στο κινέζικο tracking μου έδωσε νέο number που ήταν της μορφής που είναι όλα της NL και συνέχισα να παρακολουθώ τη διαδρομή με το νέο number.

 

Να σαι καλά φίλε

Αυτό ήθελα να μάθω,αν αυτά που είναι μόνο με νούμερα ισχύουν.

Λογικά δεν μου το βγάζει γιατί είναι φρέσκο ακόμα.

Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου με αυτα που ειχα διαβασει ειχα αποηοητευτει τελειως.... και κοιταζα να αγορασω και απο εδω τα πραγματα που περιεχει το δεμα γτ τελος Μαιου θα τα χρειαζομουν... να δουλευουν κιολας θα ειμαι αρχοντας

 

Μου έδωσες μια αισιοδοξία γιατί χθες μου έστειλαν απο vickmall με singapore και μετάνιωσα που δεν επελεξα ολλανδικες. Ελπίζω να ομαλοποιήθηκε η κατάσταση στα νέα δέματα πλεον

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 10-04-2015 13:38 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

δηλαδη εγω ποτε να περιμενω να παραλαβω ? σε ενα μηνα απο τωρα ?

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα έχω παραγγείλει πολλά πράγματα με διάφορους τρόπους από Κίνα.

 

Περιέργως αυτά που έχουν καθυστερήσει περισσότερο είναι μια οθόνη για ένα ZTE Geek και ένα Arduino Mega, και τα 2 με China Post(από τέλη Μάρτη οι παραγγελίες που δεν έχουν φανεί καν Ελλάδα). Για να μην λέτε πως μόνο η SG έχει θέμα(αν και περιμένω και ένα κινητό αλλά αυτό είναι λίγο κάτω από μήνα οπότε είναι ακόμα λογικό). Στο μεταξύ μου έχουν έρθει πόσα άλλα πράγματα είτε χωρίς καν tracking number είτε με άκυρες κινέζικες logistics εταιρείες όπως world shipping post ή yanwen. Αποκορύφωμα ένα μικρό usb adaptorάκι που έγινε dispatch 28/4 και σήμερα με περίμενε στην είσοδο του σπιτιού μου.

 

Δεν σκάω πλέον, φαντάζομαι πως είναι απλά λοταρία τι σάκος θα ανοιχτεί στο αεροδρόμιο και απλά τα περιμένω κάποια στιγμή να εμφανιστούν. Να χαθούν δεν χάνονται(τα αξίας) οπότε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Στο ένα από τα 3 που έχω Tracking Number ,έχω απλά 13 νούμερα

Και μου έδωσε τάχα μου αυτό το site για να το τσεκάρω

http://track.yw56.com.cn/en-US/

Άρα αυτά δεν φαίνονται ε?

Με αριθμό της μορφής αυτής και με την συγκεκριμένη εταιρεία, το δέμα παρακολουθείται μέχρι την χώρα προορισμού. Από εκεί και πέρα διακινείται ως απλή επιστολή και δεν θα το δείς μέχρι να σου το φέρει ο ταχυδρόμος.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι μια παραγγελία με 2 xiaomi yi action camera και τα πιστον με το βανδ της xiaomi έχει πολυ μεγάλη πιθανότητα να φαει καμπάνα απο το τελωνιο;;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι μια παραγγελία με 2 xiaomi yi action camera και τα πιστον με το βανδ της xiaomi έχει πολυ μεγάλη πιθανότητα να φαει καμπάνα απο το τελωνιο;;

 

 

Σίγουρα ένα τέτοιο πακέτο θα τραβήξει την προσοχή. Καλύτερα να επιλέξεις διαφορετικό τροπο αποστολής για το καθένα για να μειώσεις τις πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα 20$ πρέπει να είναι ένα ασφαλές ποσό για να μην υπάρχει θέμα με τελωνείο.

 

Έτσι μου ήρθε μια AMD cpu από Κίνα με NL.

Είχε πάνω κανονικά χαρτάκι που ανέφερε τα σχετικά με customs declaration.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι το όριο της ατέλειας για εισαγωγή αντικειμένων εμπορικού χαρακτήρα από τρίτες χώρες είναι τα 22 ευρώ, συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών, που στα περισσότερα κινεζομάγαζα είναι δωρεάν.

 

Επομένως, ένα λογικό ποσό δηλωμένης αξίας στο αυτοκόλλητο μπορεί να είναι τα $28, λαμβανομένης υπόψη και της ισοτιμίας που κυμάνθηκε μέχρι τα 1,05 και ξαναγύρισε τώρα στα 1,12€. Σημειωτέον ότι αυτή την αξία συνηθίζει να αναγράφει το Gearbest στα δέματα με κινητά που στέλνει στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Προκαλεί αυτο το ποστ.. :mad:

Ειναι αλλοι εδω μεσα που παρηγγειλαν μεσα μαρτιου και ακομα να δουν φως...μιλαμε για 1μιση μηνα πριν απο σενα...μετα ειμαι κι εγω απο αρχες απριλη που παλι δεν εχω δει φως...Συμπερασμα, μην το πεις ουτε του παπα..

 

αρχισα και πιστευω μηπως το αεροπλανο με τα δεματα τελος μαρτιου SG post εχει πεσει :)

Link to comment
Share on other sites

Στο ένα από τα 3 που έχω Tracking Number ,έχω απλά 13 νούμερα

Και μου έδωσε τάχα μου αυτό το site για να το τσεκάρω

http://track.yw56.com.cn/en-US/

Άρα αυτά δεν φαίνονται ε?

Εκτός από το σάιτ που σου έδωσε να τσεκάρεις και από το trackitonline.ru

Δεν ξέρω πως αλλά με αυτά τα περίεργα TN μου βγάζει καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με το 17track.net

Εννοείται ότι από τι στιγμή που παίρνεις το ΤΝ περιμένεις μερικές μέρες μέχρι να εμφανιστούν τα πρώτα αποτελέσματα οπουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να εξαγριωσω τα πληθη... παραγγελια 26/4 >>>αποστολη 27/4 με SG >>> παρελαβα σημερα 7/5

 

11 μερες μονο!!! χρονος υπερεκορ!

 

http://i.imgur.com/qpsUdjd.png

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RF322497262SG

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ......18-03-2015

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ....06-05-2015

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ.............07-05-2015

 

Υπομονή παιδιά! :)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από 27 να το ξαναπώ. Το θέμα πια είναι πόσο να περιμένω για να κάνω dispute στο paypal? Ξέρω ότι είναι 180 μέρες, αλλά τι πάει να πει αυτό? Θα πρέπει να περιμένω τόσο διάστημα για να πάρω τα λεφτά μου πίσω? Και αν χάθηκε, ποιανού το μέρος παίρνει το paypal?

Σορρυ για το off topic αλλά αφορά πολλές παραγγελίες

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 24-04-2015 15:07 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-05-2015 05:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 06-05-2015 15:11 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 07-05-2015 03:30 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 07-05-2015 07:03 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 07-05-2015 07:58 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 07-05-2015 10:52 Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Απ'ότι φαίνεται παιδιά,πρέπει να χαλάρωσε και η ιστορία με το τελωνείο.Σήμερα μου ήρθε το χαρτάκι και αύριο πάω να πάρω κινητό αξίας 135€+θήκη 5€.Αρκετά γρήγορα ήρθε με παραγγελία 17/4

Link to comment
Share on other sites

καλα λεω επεσε το αεροπλανο ..

27/3 και ακομα ειναι αντικειμενα σε συσκευασια...

 

Σε μαιλ που εστειλα μου απαντησαν πως για να ερθει Ελλαδα χρειαζεται 10-12 εργασιμες χωρις να υπολογιστει τυχον κακοκαιρια-αργιες κλπ.Το δικο μου ειναι 2015-04-06 14:17

Despatched to overseas (Country code: GR) και μου ειπαν απο το singpost πως ειναι στην Ελλαδα και δεν εχει ανοιχτει ακομη μαλλων.Δεν ειχαν καποιο προβλημα με τις αποστολες.

Link to comment
Share on other sites

Και γω παίδες από 27/03 περιμένω με SG. Έχω παραγγείλει το Mi note και όταν έρθει μάλλον θα το πουλήσω γιατί θα έχει βγει το 2. ;)

Όποις βιάζεται αγοράζει από Ελλάδα φίλε μου .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σόρυ αν γράφω τα ίδια, έχω διαβάσει με προσοχή όλες τις προηγούμενες σελίδες. Έχω κάνει μια παραγγελία του Ulefone Be Pro από αρχές Απριλίου. Έχει κολλήσει εδώ και 2 εβδομάδες σε ένα σημείο:

Origin Country - Cache Time:2015-05-07 11:58 - Go to official website

2015-04-23 12:09

The item has arrived in the country of destination

2015-04-22 13:21

The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2015-04-22 11:55

The item is on transport to the country of destination

2015-04-21 14:37

The item is at the PostNL sorting center

2015-04-20 05:57

The item is ready for shipment

2015-04-18 11:47

The item has arrived in the transit airport

2015-04-18 06:51

The item has left the originating country

2015-04-17 18:07

The item is received by the shipper in the originating country

2015-04-16 04:39

The item is pre-advised

 

 

Είναι φυσιολογικό να έχει μείνει τόσες μέρες εκεί πέρα; Μήπως να αρχίσω να ανησυχώ; Δεν έχω βιασύνη να το παραλάβω, απλά με ανησυχεί αυτή η αργοπορία...!

Link to comment
Share on other sites

Με αριθμό της μορφής αυτής και με την συγκεκριμένη εταιρεία, το δέμα παρακολουθείται μέχρι την χώρα προορισμού. Από εκεί και πέρα διακινείται ως απλή επιστολή και δεν θα το δείς μέχρι να σου το φέρει ο ταχυδρόμος.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Απλά είχα διαβάσει αρκετές σελίδες του θέματος και δεν είχα δει κάτι γιαυτά τα TN και νόμιζα ότι δεν ισχύει το συγκεκριμένο που μου έδωσε.

 

Εκτός από το σάιτ που σου έδωσε να τσεκάρεις και από το trackitonline.ru

Δεν ξέρω πως αλλά με αυτά τα περίεργα TN μου βγάζει καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με το 17track.net

Εννοείται ότι από τι στιγμή που παίρνεις το ΤΝ περιμένεις μερικές μέρες μέχρι να εμφανιστούν τα πρώτα αποτελέσματα οπουδήποτε.

Ναι ότι θέλει 1-2 μέρες το ήξερα,σήμερα εμφανίστηκε κι ολας ( 2 μέρες μετά )

Δεν πολύ ανησυχώ μιας και το δέμα είναι μικρής αξίας. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω παραγγειλει 29/4/2015 απο aliexpress μια οθονη μαζι με τζαμι για το κινητο μου και μου το εστειλαν(ισχυριζονται αυτοι- μου εστειλαν χτες και φωτο πακεταρισμενο το δεμα με tracking number) την Κυριακη 3/5/2015 με HongKong Post Air Mail αλλα ακομα δε μπορω να βρω πληροφοριες για το δεμα πουθενα. Αυτοι μου λενε να περιμενω 3-5 μερες. Εχετε καμια ιδεα ή να προχωρησω σε dispute?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω παραγγειλει 29/4/2015 απο aliexpress μια οθονη μαζι με τζαμι για το κινητο μου και μου το εστειλαν(ισχυριζονται αυτοι- μου εστειλαν χτες και φωτο πακεταρισμενο το δεμα με tracking number) την Κυριακη 3/5/2015 με HongKong Post Air Mail αλλα ακομα δε μπορω να βρω πληροφοριες για το δεμα πουθενα. Αυτοι μου λενε να περιμενω 3-5 μερες. Εχετε καμια ιδεα ή να προχωρησω σε dispute?

 

Μπορεί και μετα από μία βδομάδα να το δεις... υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...