Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι κανείς που περιμένει κλείσιμο από ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ με NL post, που να έχει προορισμό Β. Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι, εγώ πριν 1 βδομάδα. 3 μέρες κάθισε Αθήνα και μετά ήρθε. πραγματικό κόστος 26€, στο δεματάκι έγραψαν 20$ και δεν το άνοιξαν στο ταχυδρομείο.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς που περιμένει κλείσιμο από ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ με NL post, που να έχει προορισμό Β. Ελλάδα;

Το δικό μου είναι για Αθήνα πάντως

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα με NLpost

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 09-04-2015 07:26 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-04-2015 07:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 27-04-2015 02:13 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

σε ποιόν Νομό περιμένεις παράδοση; Έχω τις ίδιες ημερομηνίες άφιξης με τις δικές σου και το δικό μου παραμένει στάσιμο, 7 μέρες τώρα.

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 09-04-2015 20:37 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-04-2015 06:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

σε ποιόν Νομό περιμένεις παράδοση; Έχω τις ίδιες ημερομηνίες άφιξης με τις δικές σου και το δικό μου παραμένει στάσιμο, 7 μέρες τώρα.

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 09-04-2015 20:37 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-04-2015 06:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Αττικη αλλα πιστευω δεν εχει να κανει με τον νομο αλλα με το ποτε θα ανοιχτει ο σακος ....

Link to comment
Share on other sites

Αττικη αλλα πιστευω δεν εχει να κανει με τον νομο αλλα με το ποτε θα ανοιχτει ο σακος ....

 

έχω μια υποψία πως διαχωρίζουν αυτά που είναι να πάνε για Κ.Δ ΑΘΗΝΑΣ και αυτά που είναι να φύγουν για Κ.Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. Μπορεί να κάνω και λάθος!

Link to comment
Share on other sites

έχω μια υποψία πως διαχωρίζουν αυτά που είναι να πάνε για Κ.Δ ΑΘΗΝΑΣ και αυτά που είναι να φύγουν για Κ.Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. Μπορεί να κάνω και λάθος!

 

Και ετσι να ηταν παλι θα τα ειχαν σκαναρει και θα φαινοντουσαν στο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα με NLpost

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 09-04-2015 07:26 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-04-2015 07:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 27-04-2015 02:13 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Αδερφε ...ειμαι καλυτερος...χεχε

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 08-04-2015 07:41 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-04-2015 08:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 27-04-2015 24: Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Και το πιο κουφο... 2 παραγγελιες επιπλεον μπηκαν 20/4 Ελ. Βενιζελος και την αλλη μερα πρωι εγινε η παραδοση...

Απο οτι εμαθα δεν πληρωθηκαν κατι υπερωριες στην διαλογη των ΕΛΤΑ στο αεροδρομιο την περιοδο του Πασχα...για αυτο και το μινι μπαχαλο...

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

4 πραγματάκια... από άρχες μήνα...με 2 με singpost... 1 chinapost και 1 NLpost.... και ακόμα τίποτα...το NL που το πήρα τώρα το βλέπω να έρχεται ποιο γρήγορα από τα υπόλοιπα... πάντω κάτι παίζει γενικά με καθυστερήσεις γιατί μου το επιβεβαίωσαν και από τα ΕΛΤΑ. :(

 

Ενώ αρχές Ιανουαρίου είχα παραλάβει μέσα σε 19 μέρες με singpost!! :X

 

Number: RB00ΧΧ81705SG

Status: Transit

Destination: Greece

2015-03-30 14:42 SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Origin: Singapore

2015-04-01 14:42 Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-03-30 14:42 Received from Customer

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Number: RI3XXX63920CN

Status: Transit

Destination: Greece

2015-03-30 13:32 CHINA, ITEMS IN PACKING

2015-03-30 09:26 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin: China

2015-03-30 19:49 东莞市邮政局电商包裹局邮件处理中心, 离开,下一站【东莞中心】

2015-03-30 13:33 广州互换局, 已封发

2015-03-30 10:07 广州互换局, 已开拆

2015-03-30 09:35 东莞市邮政局电商包裹局邮件处理中心, 已封发

2015-03-30 09:26 东莞市邮政局电商包裹局邮件处理中心, 已收寄

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

 

Number: RF32ΧΧ03987SG

Status: Transit

Destination: Greece

2015-04-08 14:38 SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Origin: Singapore

2015-04-10 14:38 Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-04-08 14:38 Received from Customer

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

 

Number: RS2ΧΧ208435NL

Status: Transit

Destination: Greece

2015-04-21 17:11 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

Origin: Netherlands

2015-04-23 11:58 The item has arrived in the country of destination

2015-04-22 11:55 The item is on transport to the country of destination

2015-04-21 17:12 The item is at the PostNL sorting center

2015-04-17 04:51 The item is ready for shipment

2015-04-15 12:10 The item is pre-advised

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περιμενω κ εγω ενα πακετο με SG Post αξιας 75$......εχει φυγει απο Σινγκαπουρη απο 12/4.......Δεν εχει εμφανιστει ακομα κατι εδω αλλα στο τρακινγκ ειδα αυτο:"Despatched to Overseas Postal Admin (From SG/SIN to GR/ATH)"....τι γινεται ξερει κανενας;επισης,περιμενει κανενας αλλος πακετο;

 

EDIT:Ρωτησα στο Pandawill Και μου ειπαν οτι το μυνημα αυτο σημαινει οτι εφυγε απο την ολλανδια για ελλαδα.......τωρα κατα ποσο αυτο ειναι εγκυρο,θα μααθουμε

Edited by Tonyz21
Link to comment
Share on other sites

επισης,περιμενει κανενας αλλος πακετο;

 

Μάλλον μας κάνεις πλάκα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περιμενω κ εγω ενα πακετο με SG Post αξιας 75$......εχει φυγει απο Σινγκαπουρη απο 12/4.......Δεν εχει εμφανιστει ακομα κατι εδω αλλα στο τρακινγκ ειδα αυτο:"Despatched to Overseas Postal Admin (From SG/SIN to GR/ATH)"....τι γινεται ξερει κανενας;επισης,περιμενει κανενας αλλος πακετο;

 

EDIT:Ρωτησα στο Pandawill Και μου ειπαν οτι το μυνημα αυτο σημαινει οτι εφυγε απο την ολλανδια για ελλαδα.......τωρα κατα ποσο αυτο ειναι εγκυρο,θα μααθουμε

 

Ολοι εδω περιμενουν...

Πολυ νωρις περιμενεις να ερθει.. οι περισοτεροι εδω εχουν Despatched to Overseas με SG απο Μαρτιο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θα μπορουσε καποιος που παρακολουθεί την κατάσταση και περιμένει ήδη /εχει δέματα να μου πει την κατάσταση?

 

Μου ηρθε με NL post και με Διασάφιση ενα smart phone, coolpad f1, 45 € το κουστούμι, οπότε και υπέγραψά να παει Refuse για επιστροφή. (και ο θεος βοηθός απο εκει και επειτα! αλλα ειμαι τελειος ταπί) Ενω περιμένω απο SG dispatched απο 4/1 και απο οτι μου ειπαν στο κατάστημα ΕΛΤΑ εχουν αρχίσει ελεγχους ρουτίνας οπότε φοβάμαι μην εχουν πέσει τα SG στην παγίδα και αργουν για τον ιδιο λόγο και ερθουν κουστουμαρισμένα με κανα πεντάρικο εξτρα:mad:

Link to comment
Share on other sites

RP310932659SG

Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι

 

Άλλη μια μέρα και ακόμα τίποτα,

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ψάξει τι έχει γίνει με 19/03 dispatched to overseas.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα για καποιο λογο δεν μου ανοιγει το επισημο θεμα του to2c οποτε θα την γραψω εδω και αν μπορειτε και ξερετε να μου απαντησετε.ξερετε μηπως αν το to2c δεχεται πληρωμη απο gift card της mastercard.ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν περναει τελωνειο και το EMS γιατι αν ειναι να πληρωσω 50 στο τελωνειο, καλυτερα να δωσω 19 στο ΕΜΣ. Γενικα ποιο ειναι καλυτερο για να γλυτωσω τελωνειο?

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=60129&stc=1&d=1430151425

Edited by Killsforyou
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου.Επειδή δεν είμαι και τοσο έμπειρος με αγορες απο Κίνα, θέλω για λίγο τα φώτα σας.Εκανα μια αγορά απο το gearbest στις 11-3 2015,ενα tv box αξίας 60 ευρώ και στάλθηκε στις 16- 3.Έκτοτε η κατάσταση έχει ως εξής:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-03-2015 15:17 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-04-2015 10:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Δηλαδή εδώ και 20 ημερες είναι κολλημένο στο Αερολιμένας Αθηνών.Έστειλα ενα email

Στα ΕΛΤΑ και η απάντηση ηταν η εξης:

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS: International Postal System) για το αντικείμενο. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

Σε κάθε περίπτωση σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε σε περίπτωση που το ταχυδρομικό αντικείμενο έχει προωθηθεί ασκανάριστο να το αναζητήσετε από το Ταχυδρομικό γραφείο που λαμβάνετε τη συστημένη αλληλογραφία σας.

Τι κάνω? Περιμενω?Αν χάθηκε γίνεται κάτι με το καταστημα ή το paypal?

Link to comment
Share on other sites

Ολοι εδω περιμενουν...

Πολυ νωρις περιμενεις να ερθει.. οι περισοτεροι εδω εχουν Despatched to Overseas με SG απο Μαρτιο..

 

Παντως,αν οντως ισχυει το οτι εφυγε απο ολλανδια,θα ερθει ελλαδα σε καμια βδομαδα,το πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου.Επειδή δεν είμαι και τοσο έμπειρος με αγορες απο Κίνα, θέλω για λίγο τα φώτα σας.Εκανα μια αγορά απο το gearbest στις 11-3 2015,ενα tv box αξίας 60 ευρώ και στάλθηκε στις 16- 3.Έκτοτε η κατάσταση έχει ως εξής:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-03-2015 15:17 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-04-2015 10:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Δηλαδή εδώ και 20 ημερες είναι κολλημένο στο Αερολιμένας Αθηνών.Έστειλα ενα email

Στα ΕΛΤΑ και η απάντηση ηταν η εξης:

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS: International Postal System) για το αντικείμενο. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

Σε κάθε περίπτωση σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε σε περίπτωση που το ταχυδρομικό αντικείμενο έχει προωθηθεί ασκανάριστο να το αναζητήσετε από το Ταχυδρομικό γραφείο που λαμβάνετε τη συστημένη αλληλογραφία σας.

Τι κάνω? Περιμενω?Αν χάθηκε γίνεται κάτι με το καταστημα ή το paypal?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι εν αναμονη αλλα μαλλον εχω ακομη αρκετο μέλλον :sorry: ...

 

2015-04-19 11:13

Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Ωστοσο δεν γραφω για να παραπονεθω αλλα επειδη διαβασα σε αλλο φορουμ (ασχετο με τεχνολογια) πως τα ελτα ειπαν πως απο σημερα μεχρι Παρασκευή θα εχουν εμφανιστει αποστολες της singpost καθως ερχονται αργοπορημενες παραλαβες. Αυτο το ειπαν για ημερομηνιες οπως 19/03 και υπολοιπες αργοπορημενες.

 

Ας ελπισουμε οτι οντως ισχυει!

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν περναει τελωνειο και το EMS γιατι αν ειναι να πληρωσω 50 στο τελωνειο, καλυτερα να δωσω 19 στο ΕΜΣ. Γενικα ποιο ειναι καλυτερο για να γλυτωσω τελωνειο?

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=60129&stc=1&d=1430151425

Απαγορεύονται οι συζητήσεις γιά αποφυγή Τελωνείου.

Όλα μπορεί να δασμολογηθούν με περισσσότερες πιθανότητες όσα είναι με Courier και EMS.

 

Γεια σας φιλοι μου.Επειδή δεν είμαι και τοσο έμπειρος με αγορες απο Κίνα, θέλω για λίγο τα φώτα σας.Εκανα μια αγορά απο το gearbest στις 11-3 2015,ενα tv box αξίας 60 ευρώ και στάλθηκε στις 16- 3.Έκτοτε η κατάσταση έχει ως εξής:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-03-2015 15:17 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-04-2015 10:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Δηλαδή εδώ και 20 ημερες είναι κολλημένο στο Αερολιμένας Αθηνών.Έστειλα ενα email

Στα ΕΛΤΑ και η απάντηση ηταν η εξης:

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS: International Postal System) για το αντικείμενο. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

Σε κάθε περίπτωση σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε σε περίπτωση που το ταχυδρομικό αντικείμενο έχει προωθηθεί ασκανάριστο να το αναζητήσετε από το Ταχυδρομικό γραφείο που λαμβάνετε τη συστημένη αλληλογραφία σας.

Τι κάνω? Περιμενω?Αν χάθηκε γίνεται κάτι με το καταστημα ή το paypal?

Πρώτον μην γράφεις το ίδιο μήνυμα συνεχώς.

Δεύτερον, εφ'όσον πλήρωσες με paypal έχεις 180 ημέρες γιά να κάνεις dispute, οπότε δεν πρόκειται να χάσεις τα χρήματά σου. Υπάρχουν πολλοί των οποίων τα δέματα είναι "κολλημμένα" περισσότερες ημέρες από το δικό σου. Διάβασε και τον οδηγό στην πρώτη σελίδα ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...