Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Number (Registered): RI442040338CN

Status: Transit

Destination: Greece

2015-04-30 08:22 EPANOMIS - ELTA, ITEM ARR EPANOMIS - ELTA

2015-04-30 03:44 K D. THESSALONIKIS, ITEM IN CONTA K D. THESSALONIKIS

2015-04-29 13:04 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2015-04-29 07:03 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-04-25 14:48 CHINA, ITEMS IN PACKING

2015-04-25 09:24 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin: China

2015-04-29 10:03 雅典, 到达互换局

2015-04-26 18:37 广州航站, 离开交航

2015-04-26 14:26 广州航站, 到达

2015-04-25 19:43 东莞市邮政局电商包裹局邮件处理中心, 离开,下一站【东莞中心】

2015-04-25 14:51 广州互换局, 已封发

2015-04-25 09:52 广州互换局, 已开拆

2015-04-25 09:32 东莞市邮政局电商包裹局邮件处理中心, 已封发

2015-04-25 09:24 东莞市邮政局电商包裹局邮件处理中心, 已收寄

======================================

 

Σε πέντε μέρες έφτασε στα χέρια μου από κίνα από aliexpress με china post!!!(είναι ένα back cover για iocean)

 

Συγχαρητιρια για το ρεκορ φιλε :) Αντε με το καλο και εμεις οι αναμενοντες!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποστολή με RX............DE Μήπως ξέρουμε από πού έρχεται;

 

Πρώτον γιατί δεν μας δίνεις το tracking number? Θα σου πάρουμε το πακέτο ή θα μάθουμε που μένεις? :X

 

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις.

 

Α. Ο κωδικός μοιάζει να είναι συμβατός με το πρότυπο S10 που χρησιμοποιούν τα κρατικά ταχυδρομείο παγκοσμίως. Άμα αυτό είναι σωστό τότε το πακέτο σου διακινείται από το Deutsche Post. Τα 2 τελευταία γράμματα του κωδικού αντιστοιχούν στην χώρα προέλευσης του ταχυδρομείου αποστολής σε ISO 3166-1, περισσότερα εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_3166-1_alpha-2#DE και εδώ http://pls.upu.int/document/2011/an/cep_c_4_gn_ep_4-1/src/d008_ad00_an01_p00_r00.pdf

 

Β. Ο κωδικός είναι ιδιωτικής εταιρείας, γκουχ γκουχ YANWEN, η οποία χρησιμοποιεί (μερικές φορές), οπτικά, το ίδιο πρότυπο με αποτέλεσμα να μπερδεύει τους τελικούς αποδέκτες του δέματος. Οπότε θα σου πρότεινα να ελέγξεις το κωδικό σου στην YANWEN.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητιρια για το ρεκορ φιλε :) Αντε με το καλο και εμεις οι αναμενοντες!!

Γιά ρωτήστε πρώτα και πότε έγινε η παραγγελία ... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

μου εδειξε σημερα οτι μπηκε ελλαδα το δεμα μου απο ολλανδια,στα ελτα δεν δειχνει κατι!λογικα περιμενω τα παλικαρια εκει να ανοιξουν το σακι ε;;; :wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

μου εδειξε σημερα οτι μπηκε ελλαδα το δεμα μου απο ολλανδια,στα ελτα δεν δειχνει κατι!λογικα περιμενω τα παλικαρια εκει να ανοιξουν το σακι ε;;; :wacko::wacko:

Εάν σου έβγαλε " The item has been processed in the country of destination" τότε είναι στην Ελλάδα ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εάν σου έβγαλε " The item has been processed in the country of destination" τότε είναι στην Ελλάδα ...

 

μα πηρα τηλ στα ελτα και μου ειπε μια κοπελα οτι εφτασε σημερα και να κανω υπομονη μεχρι να σκαναριστει :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αγωνιατε μεσα στο ΣΚ

 

Dear Customer,

 

Thank you for your purchase and prompt payment. China will be Public observing holiday from May 1th through May 3th.

As such, all shipping services will be unavailable during this time and may cause a delay in the delivery of your item for several days.

 

Thank you for your understanding and patience.

 

Yours Sincerely.

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Γιά ρωτήστε πρώτα και πότε έγινε η παραγγελία ... :lol:

 

Nτάξει όποτε και να έγινε, δεν αναιρείται το ρεκόρ ταχύτητας στην παραλαβή από την αποστολή... Χώρια που στο Ali στο αναφέρει πριν παραγγείλεις, τι process time έχει το κάθε προϊόν και το τηρούνε γιατί αλλιώς μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία... Το χω γράψει και αλλού για το Ali, οκ έχει αυτό το σπαστικό με το process time που μπορεί να είναι μεγάλο μερικές φορές, αλλά από εκεί και πέρα, ότι έχω παραγγείλει μου ήρθε τάχιστα και με tracking number στο Free shipping (και δε μιλάω για αγορές μεγάλης αξίας, αλλά για μικροπραγματάκια)... ;)

Link to comment
Share on other sites

Number (Registered): RI442040338CN

Status: Transit

Destination: Greece

2015-04-30 08:22 EPANOMIS - ELTA, ITEM ARR EPANOMIS - ELTA

2015-04-30 03:44 K D. THESSALONIKIS, ITEM IN CONTA K D. THESSALONIKIS

2015-04-29 13:04 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2015-04-29 07:03 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-04-25 14:48 CHINA, ITEMS IN PACKING

2015-04-25 09:24 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin: China

2015-04-29 10:03 雅典, 到达互换局

2015-04-26 18:37 广州航站, 离开交航

2015-04-26 14:26 广州航站, 到达

2015-04-25 19:43 东莞市邮政局电商包裹局邮件处理中心, 离开,下一站【东莞中心】

2015-04-25 14:51 广州互换局, 已封发

2015-04-25 09:52 广州互换局, 已开拆

2015-04-25 09:32 东莞市邮政局电商包裹局邮件处理中心, 已封发

2015-04-25 09:24 东莞市邮政局电商包裹局邮件处理中心, 已收寄

======================================

 

Σε πέντε μέρες έφτασε στα χέρια μου από κίνα από aliexpress με china post!!!(είναι ένα back cover για iocean)

 

Γιά ρωτήστε πρώτα και πότε έγινε η παραγγελία ... :lol:

 

Γκούχ γκούχ !! Μάτι πρέπει να έχω!:lol::lol::lol::lol:

Στις 23 Απριλίου παραγγελία, σε δύο μέρες αποστολή ,σήμερα παραλαβή!

Ακόμα δεν το έχω πιστέψει ότι έχει φτάσει τόσο γρήγορα. Εχω και αλλά πακέτα τα οποία έχουν κολλήσει στην είσοδο στο αεροδρόμιο Αθηνών πάνω από εβδομάδα.

Edited by simosthe
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.Περιμένω ένα δέμα από NL.Σύμφωνα με το tracknumber 27 Απριλίου έφτασε Ελλάδα. Από ότι είδα στον οδηγό στην πρώτη σελίδα μετά την άφιξη Ελλάδα ελέγχω την πορεία του δέματος από τα ΕΛΤΑ.Στο truck όμως τον ΈΛΤΑ λέει ότι είναι ακόμα Ολλανδία.

 

Το truck : RS254059512NL

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.Περιμένω ένα δέμα από NL.Σύμφωνα με το tracknumber 27 Απριλίου έφτασε Ελλάδα. Από ότι είδα στον οδηγό στην πρώτη σελίδα μετά την άφιξη Ελλάδα ελέγχω την πορεία του δέματος από τα ΕΛΤΑ.Στο truck όμως τον ΈΛΤΑ λέει ότι είναι ακόμα Ολλανδία.

 

Το truck : RS254059512NL

Στην Ολλανδία είναι το πακέτο σου.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Στην Ολλανδία είναι το πακέτο σου.

[ATTACH]60284[/ATTACH]

Εδώ δεν λέει ότι 27/04 έφτασε Ελλάδα?Σορυ για τις χαζές ερωτήσεις απλά ότι διάβασα και εγώ στον οδηγό λέω αφού είναι η δεύτερη φορά που παραγγέλνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, λέμε για τη Κίνα, αλλά εγώ από Γερμανία αγόρασα στις 14 Απρ, την επόμενη μέρα έφυγε το πακέτο και δεν έχει ακόμη φτάσει Ελλάδα...

 

Και στο τέλος της επόμενης βδομάδας να έρθει (αισιόδοξη εκδοχή), 3+ βδομάδες από την αποστολή είναι ένας καλός μέσος χρόνος για παραλαβή δέματος από Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]60284[/ATTACH]

Εδώ δεν λέει ότι 27/04 έφτασε Ελλάδα?Σορυ για τις χαζές ερωτήσεις απλά ότι διάβασα και εγώ στον οδηγό λέω αφού είναι η δεύτερη φορά που παραγγέλνω.

 

Mπερδεμένη η φάση με το πακέτο σου... Αν δε λέει πάντως το tracking του ΕΛ.ΤΑ. ότι είναι Ελλάδα, ή δεν είναι ή απλά δεν έχει σημειωθεί η άφιξη στο σύστημα... Το αντίθετο μου έχει τύχει πολλές φορές, το tracking από τη χώρα αποστολής να είναι "πίσω" σε σχέση με το tracking από τη χώρα προορισμού, αυτό που συνέβει σε σένα οχι...

Link to comment
Share on other sites

ρε παδια οταν σου στελνουν απο NL δεν ειναι η ολλανδια

τοτε πως περναει τελωνειο δεν μπορω να καταλαβω εφοσον το δεμα φαινεται να ερχεται απο χωρα της Ε.Ε

 

Το έχουμε πει πολλές φορές αλλά φαίνεται ότι πρέπει να το επαναλαμβάνουμε.

Πωλητής δεν είναι το NL Post.

Το Ολλανδικό ταχυδρομείο είναι ο μεταφορέας του δέματος και όχι ο πωλητής, ο οποίος βάζει αυτοκόλλητο με όλα τα απαραίτητα στοιχεία (περιγραφή αντικειμένου, αξία κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Mπερδεμένη η φάση με το πακέτο σου... Αν δε λέει πάντως το tracking του ΕΛ.ΤΑ. ότι είναι Ελλάδα, ή δεν είναι ή απλά δεν έχει σημειωθεί η άφιξη στο σύστημα... Το αντίθετο μου έχει τύχει πολλές φορές, το tracking από τη χώρα αποστολής να είναι "πίσω" σε σχέση με το tracking από τη χώρα προορισμού, αυτό που συνέβει σε σένα οχι...

Πρωτοπόρησα δηλαδή!!:)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοπόρησα δηλαδή!!:)

Στην ίδια "κατάσταση" είμαι με ένα δέμα. . [ATTACH]60325[/ATTACH]

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το arrived in country of destination σημαίνει ότι είναι Ελλάδα...

Παραπανω λεχθηκε οτι ειναι Ολλανδια και οτι αυτο εννοει country of destination. Τι να πω..............αν ειναι Ελλαδα ποσο πρεπει να μεινει στο αεροδρομιο;

Κανα μηνα;;;;

:mad:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε ΚΑΛΑ το πρώτο ποστ του παρόντος νήματος...

 

Παραθέτω αυτό που σε ενδιαφέρει αλλά καλά θα κάνεις να το διαβάσεις ΌΛΟ το πρώτο ποστ...

 

 

·Tαχυδρομείο Ολλανδίας (Netherlands post)

The item is received by the shipper in the originating country...Το πακέτο παραλήφθηκε από τον αποστολέα στην Κίνα

The item is pre-advised και The item is ready for shipment...Το πακέτο ετοιμάζεται για αποστολή στην Ολλανδία

The item has left the originating country...Το πακέτο έφυγε για Ολλανδία

The item has arrived in the transit airport και The item is at the handover point from freight carrier to PostNL και The item is at the PostNL sorting center...Το πακέτο έφτασε στο κέντρο διαμετακόμισης στην Ολλανδία και προωθήθηκε στο ταχυδρομείο Ολλανδίας για αποστολή στην χώρα προορισμού (πχ Ελλάδα)

The item is on transport to the country of destination...Το πακέτο αποστέλλεται στη χώρα προορισμού (πχ Ελλάδα)

The item has arrived in the country of destination...Το πακέτο έφτασε στη χώρα προορισμού. Στο εξής θα εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ σε λίγες έως αρκετές μέρες.

 

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα , η τελευταια καταχωρηση που λεει κατι για το σκαναρισμα και error ειναι λετε ανησυχητικό ;

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-03-2015 20:09 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-03-2015 14:10 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 30-04-2015 04:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 30-04-2015 09:28 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

- ERROR SCAN - ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΚΑΝΑΡΙΣΤΕΙ 30-04-2015 09:29 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα , η τελευταια καταχωρηση που λεει κατι για το σκαναρισμα και error ειναι λετε ανησυχητικό ;

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-03-2015 20:09 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-03-2015 14:10 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 30-04-2015 04:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 30-04-2015 09:28 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

- ERROR SCAN - ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΚΑΝΑΡΙΣΤΕΙ 30-04-2015 09:29 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Οχι μην ανησυχείς θα σου έρθει σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...