Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω την πατησα παραγγελια απ το geekbuying επελεξα αποστολη με απλο ταχυδρομειο και το εστειλαν με nlpost.

30 ευρω πακετο ειναι αλλα φοβαμαι μην σκαλωσει στον ελεγχο του τελωνειο και τα παραλαβω του αγιου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθώς έκανα μία «βόλτα» μέσα στο facebook, έπεσα επάνω σε αυτό. Αποφάσισα έτσι να ρίξω μια ματιά και σε κάποια γνωστά κινέζικα μαγαζιά, για να συγκρίνω τις τιμές και να δω εάν αξίζει π.χ. για μία συσκευή που μπορείς να τη βρεις και Ελλάδα, να το πάρεις από Κίνα. Δεν κάνω κάποια διαφήμιση, άλλωστε δεν έχω κάποια σχέση με το ελληνικό μαγαζί, μιας και εγώ είμαι Πάτρα και αυτό, αν δεν κάνω λάθος, Θεσσαλονίκη.
Link to comment
Share on other sites

Καθώς έκανα μία «βόλτα» μέσα στο facebook, έπεσα επάνω σε αυτό. Αποφάσισα έτσι να ρίξω μια ματιά και σε κάποια γνωστά κινέζικα μαγαζιά, για να συγκρίνω τις τιμές και να δω εάν αξίζει π.χ. για μία συσκευή που μπορείς να τη βρεις και Ελλάδα, να το πάρεις από Κίνα. Δεν κάνω κάποια διαφήμιση, άλλωστε δεν έχω κάποια σχέση με το ελληνικό μαγαζί, μιας και εγώ είμαι Πάτρα και αυτό, αν δεν κάνω λάθος, Θεσσαλονίκη.

κλεομενους 2 Λευκωσια Κυπρος

 

http://bizshop.gr/eshop/contact-us/

Link to comment
Share on other sites

Καθώς έκανα μία «βόλτα» μέσα στο facebook, έπεσα επάνω σε αυτό. Αποφάσισα έτσι να ρίξω μια ματιά και σε κάποια γνωστά κινέζικα μαγαζιά, για να συγκρίνω τις τιμές και να δω εάν αξίζει π.χ. για μία συσκευή που μπορείς να τη βρεις και Ελλάδα, να το πάρεις από Κίνα. Δεν κάνω κάποια διαφήμιση, άλλωστε δεν έχω κάποια σχέση με το ελληνικό μαγαζί, μιας και εγώ είμαι Πάτρα και αυτό, αν δεν κάνω λάθος, Θεσσαλονίκη.

 

Νομίζω πως κάποια μαγαζιά εδώ Ελλάδα έχουν αρχίσει να ζητάνε πιο λογικές τιμές! Παράδειγμα το Xiaomi Redmi Note κάνει γύρω στα 175E από Κίνα και εδώ Ελλάδα αν μπει κανείς στο Skroutz θα το βρει 215E! Που αυτά τα 40Ε μπορεί να τα δώσει τελωνείο αν αρχίσουν να τα ελέγχουν(τώρα θα μου πείτε αν αρχίσουν να τα ελέγχουν καλύτερα θα μείνουν οι τιμές έτσι; Ας ελπίσουμε ότι δεν θα χρειαστεί να το μάθουμε γιατί πολύ απλά δεν θα τα ελέγχουν :P)

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, ευχαριστώ...ανησύχησα λίγο, αλλά με τον πωλητή να έχει 99.9% στις αξιολογήσεις, θα ήταν πολύ "in your face" κόλπο εκτός κι αν επρόκειτο για λάθος κωδικό.

Όπως τα έγραψε ο nikkal και μάλλον θα σου φέρει το πακέτο η elta courier.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλε με NLPOST και το tracking number ειναι singapure ??? !!!!

Πρέπει να μας πουν τι (κινέζικο) καπνίζουν...! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα στο ξαναπω άλλη μία φορά μπας και το εμπεδώσεις...

 

Το αεροδρόμιο δουλεύει 24/7/365

Δουλευει οντως 24/7. Μολις μου ηρθε ενημερωση tracking. Σημερα Κυριακη 12:46 κλεισιμο απο Κ.Δ Αεροδρομιου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απο vickmall παρήγγειλα και με sg έρχεται αλλά αυτά που έχεις γράψει που στα δείχνει?

Γτ με το tracking number στο 17track μου εμφανίζει απλά dispatched to onerseas απο 30/03 και 28/03 received from customer.

Aν έχεις την καλοσύνη ενημέρωσε με.

Είμαι κ απο Θεσσαλονίκη κ τους βλέπω κ τους δασμούς να μου έρχονται!

 

H ερώτηση πήγαινε στον StevenGEr8 που ενημερώθηκε απο ΕΛΤΑ αλλά κόλλησε το pc.....

Edited by madda
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα έναν Phenom 965 από Κίνα.

Για να δούμε πώς θα έρθει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απο vickmall παρήγγειλα και με sg έρχεται αλλά αυτά που έχεις γράψει που στα δείχνει?

Γτ με το tracking number στο 17track μου εμφανίζει απλά dispatched to onerseas απο 30/03 και 28/03 received from customer.

Aν έχεις την καλοσύνη ενημέρωσε με.

Είμαι κ απο Θεσσαλονίκη κ τους βλέπω κ τους δασμούς να μου έρχονται!

 

H ερώτηση πήγαινε στον StevenGEr8 που ενημερώθηκε απο ΕΛΤΑ αλλά κόλλησε το pc.....

 

Όταν απευθύνεσε σε κάποιον, κάνε το παράθεση για να ξέρουμε που ακριβώς και τι λέχθηκε για να βγάζουμε μία άκρη. Ψάξε το tracking number σου, στο tracking των ΕΛΤΑ, άμα έχει έρθει το Δέμα σου θα σου εμφανίσει ανάλογα μηνύματα, όπως αυτά αναφέρονται στην πρώτη σελίδα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

RS243440597NL

 

ο πωλητης μου το εχει στειλει απο τις 15 απριλιου αλλα το δεμα μου δεν εχει δωσει καποιο σκαναρισμα ακομα.

πρωτη φορα μου στελνουν με ΝL post απο κινα.

το πρωτο σκαν θα το δω οταν το πακετο μου παει amsterdam?

Link to comment
Share on other sites

Όταν απευθύνεσε σε κάποιον, κάνε το παράθεση για να ξέρουμε που ακριβώς και τι λέχθηκε για να βγάζουμε μία άκρη. Ψάξε το tracking number σου, στο tracking των ΕΛΤΑ, άμα έχει έρθει το Δέμα σου θα σου εμφανίσει ανάλογα μηνύματα, όπως αυτά αναφέρονται στην πρώτη σελίδα.

 

Δίκιο έχεις συγνώμη και ευχαριστώ για την απάντηση!Το έκανα αλλά μου εμφανίζει μόνο την ένδειξη αντικείμενα σε συσκευασία!Να ανησυχήσω;

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις συγνώμη και ευχαριστώ για την απάντηση!Το έκανα αλλά μου εμφανίζει μόνο την ένδειξη αντικείμενα σε συσκευασία!Να ανησυχήσω;

 

Όχι απαραίτητα. Να διαβάσεις τα κόκκινα γράμματα στην πρώτη σελίδα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

RS243440597NL

 

ο πωλητης μου το εχει στειλει απο τις 15 απριλιου αλλα το δεμα μου δεν εχει δωσει καποιο σκαναρισμα ακομα.

πρωτη φορα μου στελνουν με ΝL post απο κινα.

το πρωτο σκαν θα το δω οταν το πακετο μου παει amsterdam?

 

Η πρώτη ένδειξη θα εμφανισθεί μόλις το παραδώσει ο πωλητής, μέσω διαφόρων μεταφορικών εταιριών, στο ταχυδρομείο στην Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω απο τις 05/04 στατους αφιξη στην χωρα προορισμου. Κανε υπομονη και την αλλη βδομαδα. Πηρα σημερα τα ΕΛ.ΤΑ. και τους ζητησα τον λογο. Μου δωσαν ενα mail.

Moυ στειλαν αυτη την απαντηση στο mail μου "Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος σας ενημερώνουμε ότι λόγω του μεγάλου όγκου των αφικνούμενων ταχυδρομικών αντικειμένων διαχειρίζονται με σειρά προτεραιότητας και σύντομα θα υπάρξουν καταχωρήσεις αναφορικά με την διαχείρισή τους."

Οποτε κανε υπομονη και την αλλη βδομαδα αν και αυτο που λενε για σειρα προτεραιοτητας ειναι μπουρδες αφου φιλοι εδω περα που μπηκαν τα δεματα τους 7-8 του μηνα στην χωρα εχει ανανεωθει το στατους τους και τα χουν παρει στα χερια τους. Εμενα μου που ναι 5 του μηνα και σενα που ναι 9 του μηνα δεν υπαρχει ανανεωση του στατους. Παντως αν πλησιαζει ο καιρος να ληξει η προστασια σου απο το PayPal κινησε διαδικασιες. Εχω την εντυπωση ομως πως την αλλη βδομαδα θα ξεμπουκωσει το συστημα και θα παραλαβουμε. Εως τοτε περιμενουμε.

 

Ψηλέ μου σήμερα έγινε κλείσιμο από αεροδρόμιο...αύριο τα έχουμε!

"Φίαρ καν χόλντ γιου πρίζονερ...Χόουπ καν σέτ γιου φρί...."
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απο vickmall παρήγγειλα και με sg έρχεται αλλά αυτά που έχεις γράψει που στα δείχνει?

Γτ με το tracking number στο 17track μου εμφανίζει απλά dispatched to onerseas απο 30/03 και 28/03 received from customer.

Aν έχεις την καλοσύνη ενημέρωσε με.

Είμαι κ απο Θεσσαλονίκη κ τους βλέπω κ τους δασμούς να μου έρχονται!

 

H ερώτηση πήγαινε στον StevenGEr8 που ενημερώθηκε απο ΕΛΤΑ αλλά κόλλησε το pc.....

Μη σε αγχώνει καθόλου αυτό. Κοίτα εμένα(και σε κάποια άλλα παιδιά μαζί με εμένα) πόσο καιρό πήρε για να αλλάξει η κατάσταση που βρίσκεσαι κι εσύ τώρα:

 

2015-04-08 10:50

Arrived at overseas (Country code: GR)

2015-03-22 13:21

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-03-20 13:21

Received from Customer

 

Στο ίδιο site που μπαίνεις κι εσύ στα έχει όλα. Αλλά αν θέλεις μπαίνεις κι από των ΕΛΤΑ το site: http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

 

Άμα έβαλες και sg τότε έχεις και μια σιγουριά παραπάνω γιατί όσοι πλήρωσαν τελωνείο(και όχι όλοι) είχαν δυστυχώς NLpost. Εκεί είχε πέσει σύρμα...

 

Ελπίζω να βοήθησα.. Το παν είναι να έχεις ΥΠΟΜΟΝΗ!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 20/3 Despatched to overseas ( RF322385592SG ) τίποτα ακόμα και πλέον αρχίζω να ανησυχώ. Κινητό που επιστρέφει μετά απο επισκευή απο vickmall.

Αν έχει γίνει κάτι και χάθηκε δεν υπάρχει και η προστασία του paypal και κάηκα γιατί δεν είναι δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 20/3 Despatched to overseas ( RF322385592SG ) τίποτα ακόμα και πλέον αρχίζω να ανησυχώ. Κινητό που επιστρέφει μετά απο επισκευή απο vickmall.

Αν έχει γίνει κάτι και χάθηκε δεν υπάρχει και η προστασία του paypal και κάηκα γιατί δεν είναι δικό μου.

 

Και εγώ κάπως έτσι είμαι, και κάποιο άλλοι που μου απάντησαν όταν αναρωτήθηκα και εγώ.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως άλλοι έχουν παραλάβει ηδη(με παρόμοια tracking numbers) και εμείς ακόμα στο περίμενε. Σήμερα συμπληρωθηκε ένας μήνας από την παραγγελία :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Despatched 29/3 και τίποτα! Δεν έχει εμφανιστεί στο αεροδρόμιο! Και αν εσείς δεν έχετε παραλάβει με Despatched από τις 20 κατάλαβα... Την παρασκευή θα έχει μήνα από την ημέρα της αγοράς και σκέφτομαι να κινήσω διαδικασίες από Paypal ή να επικοινωνήσω με αυτούς, αν δεν εμφανιστεί τουλάχιστον Ελλάδα! :worry: Edited by pan0ss
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να κάνεις λίγη υπομονή ακόμα, μιας και το Paypal σε προστατεύει για τις επόμενες 180 ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

RS243440597NL

 

ο πωλητης μου το εχει στειλει απο τις 15 απριλιου αλλα το δεμα μου δεν εχει δωσει καποιο σκαναρισμα ακομα.

πρωτη φορα μου στελνουν με ΝL post απο κινα.

το πρωτο σκαν θα το δω οταν το πακετο μου παει amsterdam?

 

Δοκίμασε στον παρακάτω σύνδεσμο, αφού συμπληρώσεις τον Ταχυδρομικό σου Κώδικα στη θέση των αστερίσκων στο τέλος

https://www.internationalparceltracking.com/Main.aspx#/track/RS243440597NL/GR/****

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι παραγγελιες βρισκονται αεροδρομιο απλα δεν εχουν ανοιχτει οι σακκοι (λογω αργιων του Πασχα).Λογικα απο βδομαδα θα εχετε νεα.Οποτε υπομονη.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στον παρακάτω σύνδεσμο, αφού συμπληρώσεις τον Ταχυδρομικό σου Κώδικα στη θέση των αστερίσκων στο τέλος

https://www.internationalparceltracking.com/Main.aspx#/track/RS243440597NL/GR/****

 

δεν βρεθηκε πακετο μου λεει!

 

αλλοι λενε οταν φτασει ολλανδια ξεκινουν τα σκαν

 

περιεργο

Link to comment
Share on other sites

Με το θεμα του τελωνειου τι εγινε? Παρελαβε κανεις αντικειμενα αξιας χωρις να πληρωσει? Αν ναι με ποια μεθοδο αποστολης? Θελω να παραγγείλω και περιμενω να δω τι γινεται, αλλιως να το παρω απο ευρωπαϊκή αποθηκη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για ακομα μια φορα επενδυσα σε κινεζομαγαζο και παραγγειλα κινητο.Το πακετο εφυγε με συστημενο Singapore Post και στις 12/4 μου εγραψε Dispatched to Overseas(Country Code:GR)......Θελω να ρωτησω:θα το εχω αυτη τη βδομαδα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...