Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RX945053285DE

 

Έχω πάρει tracking εδώ και 6-7 μέρες αλλά ακόμα μου το βγάζει Not Found.

 

Ενώ πχ ένα άλλο δέμα που έχω και στάλθηκε(κατά το κατάστημα πάντα) 1 μέρα αργότερα μου λέει item in conta IPS.

 

Μηπως ξέρει κανένας τι παίζει.

 

17/01/2014 είναι Φρανκφούρτη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

17/01/2014 είναι Φρανκφούρτη

 

Μπορείς να μου στείλεις λίγο από που το είδες??

Ευχαριστώ.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό http://www.trackitonline.ru/?service=track

QUOTE=liakosele;5155875]Μπορείς να μου στείλεις λίγο από που το είδες??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν το παρέλαβε άλλος. Είτε ο ταχυδρόμος ξέχασε να σου αφήσει χαρτί είτε το δέμα έφτασε αφού είχε ξεκινήσει για διανομές. Τη Δευτέρα το πρωί το tracking θα λέει πως έφτασε ΕΛΤΑ Ζωγράφου και είναι προς παράδοση και λογικά θα σου έρθει και το χαρτί. Αν μέχρι το μεσημέρι δεν γίνουν αυτά, πάρε τηλ. στα ΕΛΤΑ Ζωγράφου για να σου πουν.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 17-01-2014 13:03 Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ 17-01-2014 13:38 Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ

αυτο λεει αλλα φιλε μου .

SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum,

μήπως γνωρίζετε πόσες μέρες περίπου κάνει να φτάσει μια παραγγελία από Κίνα στην Γερμανία με DHL;

Ρωτάω γιατί παρήγγειλα ένα tablet από Banggood στις 07/01/2014 και στις 09/01/2014 μου γράψανε ότι έχει γίνει Shipped.

Το tracking όμως στο 17track μου λέει Not Found.

Το έχουν παραδώσει στην flytexpress (αν κατάλαβα καλά για να πάει Γερμανία) η οποία με το tracking που μου έστειλαν γράφει :

Departued at 2014/1/9 17:01:33 from Flytexpress Sorting Center location

Electronic data received at 2014/1/8 6:03:07, Flytexpress Sorting Center.

Αν όπως δείχνουν τα πράγματα δεν έχει φτάσει ακόμα Γερμανία μετά από μια εβδομάδα, πως είναι δυνατόν να φτάσει Ελλάδα (από τη στιγμή που έφυγε από Κίνα) σε 20 μέρες;

Λέω 20 μέρες γιατί στο φόρουμ πολλοί έχουν γράψει ότι συνήθως παραλαμβάνουν στην Ελλάδα παραγγελίες από Banggood σε περίπου 20 μέρες.

Δεν έχω παραγγείλει και ξανά από Banggood και δεν ξέρω.

Προκαταβολικά, Ευχαριστώ.

 

Έχει κανείς άποψη για το θέμα το δικό μου ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άποψη για το θέμα το δικό μου ;

Ευχαριστώ

 

Δώσε tracking number και με ποια εταιρία σου το έστειλαν και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Δώσε tracking number και με ποια εταιρία σου το έστειλαν και θα σου πω

Tracking : RX584428024DE

Αγορά από Banggood, πρέπει να το έχουν στείλει με Flytexpress

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει απο Αμερικη ενα φορτιστή και εχει σταλει στις 12/12/2013.Μεχρι τωρα δε εχω παραλαβει.Σε email που εστειλα στο πωλητηαυτη τη εβδομαδα μου εστειλε την εξης απαντηση:

Thank you so much for purchasing from us.

Your item was shipped in time by international mail .

Confirmation Number: NK0001096615

You can check the shipping status of the item on the below link:

http://www.upzone.com/tracking.html?tracking=usps&trackid=NK0001096615

The ETA is 3-5 weeks and should depend on the freight of different countries.

So we are not sure of the freight.

We promise the package was shipped in time, and appreciate you can wait some more time.

Could you please go to your local POST OFFICE to check your package?And also ask your families or your neighbors who may receive the item instead of you?

By the way,we have shipped your item to your ebay confirm address:

Με βαση το tracking number δε μπορω να βρω καποια πληροφορια.Μπορει καποιος να βοηθησει; Τι πρέπει να κανω; Ευχαριστω και συγνωμη εαν ειμαι οφ τοπικ

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Tracking : RX584428024DE

Αγορά από Banggood, πρέπει να το έχουν στείλει με Flytexpress

 

15/01/2014 Singapore έρχεται με deutschepost

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα κινητό από κίνα με singapore post και μου βγάζει το παρακάτω στο tracking των ΕΛΤΑ

 

Γιατί γράφει παραδόθηκε;

Δεν έχω παραλάβει τίποτα, ούτε μου έχει έρθει ειδοποιητήριο

Η απάντηση βρίσκεται στον καταραμμένο τον οδηγό μου

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ/Item delivered...Είτε το ταχυδρόμος το άφησε στο ταχυδρομείο, είτε μας το έφερε σπίτι. Αν το άφησε το ταχυδρομείο, όταν το παραλάβουμε θα εμφανιστεί δεύτερη καταχώρηση που αναφέρει τελική παράδοση.
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 17-01-2014 13:03 Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ 17-01-2014 13:38 Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ

αυτο λεει αλλα φιλε μου .

 

Το ίδιο λέει και αυτό αλλά πρέπει να έχεις ασχοληθεί καιρό με τα ΕΛΤΑ για μπορείς να το αποκωδικοποιήσεις. Μην αγχώνεις το παλικάρι που περιμένει το τηλέφωνο του. Τελευταία εγγραφή είναι "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ 17-01-2014 13:38 Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ". Τη Δευτέρα θα είναι στα ΕΛΤΑ για να το παραλάβει. Βάζω στοίχημα για αυτό. Τη Δευτέρα ας μας πει το παλικάρι αν το παρέλαβε.

 

 

Εχω παραγγειλει απο Αμερικη ενα φορτιστή και εχει σταλει στις 12/12/2013.Μεχρι τωρα δε εχω παραλαβει.Σε email που εστειλα στο πωλητηαυτη τη εβδομαδα μου εστειλε την εξης απαντηση:

Thank you so much for purchasing from us.

Your item was shipped in time by international mail .

Confirmation Number: NK0001096615

You can check the shipping status of the item on the below link:

http://www.upzone.com/tracking.html?tracking=usps&trackid=NK0001096615

The ETA is 3-5 weeks and should depend on the freight of different countries.

So we are not sure of the freight.

We promise the package was shipped in time, and appreciate you can wait some more time.

Could you please go to your local POST OFFICE to check your package?And also ask your families or your neighbors who may receive the item instead of you?

By the way,we have shipped your item to your ebay confirm address:

Με βαση το tracking number δε μπορω να βρω καποια πληροφορια. Μπορει καποιος να βοηθησει; Τι πρέπει να κανω; Ευχαριστω και συγνωμη εαν ειμαι οφ τοπικ

 

Αν είσαι εδώ off topic τότε δεν θα είσαι πουθενά σε σωστό topic :lol:

O πωλητής το έχει στείλει και έρχεται προς Άρτα μεριά. Τα ΕΛΤΑ δεν υποστηρίζουν αυτό το tracking για αυτό μην περιμένεις να εμφανιστεί στο site των ΕΛΤΑ. Πάρε τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου να ρωτήσεις αν έχει έρθει. Γενικά από Αμερική έρχονται πιο γρήγορα από τι έρχονται από Κίνα. Ρώτα στα ΕΛΤΑ και περίμενε αλλά μην περάσουν οι 45 μέρες από την αγορά γιατί δεν θα μπορέσεις να κάνεις dispute στο PayPal μετά.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέει και αυτό αλλά πρέπει να έχεις ασχοληθεί καιρό με τα ΕΛΤΑ για μπορείς να το αποκωδικοποιήσεις. Μην αγχώνεις το παλικάρι που περιμένει το τηλέφωνο του. Τελευταία εγγραφή είναι "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ 17-01-2014 13:38 Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ". Τη Δευτέρα θα είναι στα ΕΛΤΑ για να το παραλάβει. Βάζω στοίχημα για αυτό. Τη Δευτέρα ας μας πει το παλικάρι αν το παρέλαβε.

 

 

 

 

Αν είσαι εδώ off topic τότε δεν θα είσαι πουθενά σε σωστό topic :lol:

O πωλητής το έχει στείλει και έρχεται προς Άρτα μεριά. Τα ΕΛΤΑ δεν υποστηρίζουν αυτό το tracking για αυτό μην περιμένεις να εμφανιστεί στο site των ΕΛΤΑ. Πάρε τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου να ρωτήσεις αν έχει έρθει. Γενικά από Αμερική έρχονται πιο γρήγορα από τι έρχονται από Κίνα. Ρώτα στα ΕΛΤΑ και περίμενε αλλά μην περάσουν οι 45 μέρες από την αγορά γιατί δεν θα μπορέσεις να κάνεις dispute στο PayPal μετά.

 

Να σαι καλα ευχαριστω για την απαντηση.

Το οφ τοπικ ειναι γιατι νομιζα μηπως υπαρχει καποιος οδηγος για αγορες απο Αμερικη και δε το βρηκα....

Edited by kapapa
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση βρίσκεται στον καταραμμένο τον οδηγό μου

Sorry δεν το πρόσεξα γιατί είχα διαβάσει τον οδηγό σου από αυτό το topic http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375436 όπου δεν υπάρχει η συγκεκριμένη πληροφορία. Δεν μπήκα στον κόπο να ξαναδιαβάσω τον οδηγό από εδώ γιατί νόμιζα πως είναι ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

15/01/2014 Singapore έρχεται με deutschepost

Σε ευχαριστώ φίλε manolisg10 για την ενημέρωση.

Αν δεν σου κάνει κόπο πες μου σε ποια σελίδα το βρήκες γιατί στο 17track δείχνει ότι δεν μπορεί να το εντοπίσει.

Ευχαριστώ ξανά για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 17-01-2014 13:03 Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ 17-01-2014 13:38 Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ

αυτο λεει αλλα φιλε μου .

 

Επειδή απο τα τέλη Δεκεμβρίου βρίσκομαι σε μια διαμάχη με τα ΕΛΤΑ ή μάλλον με τον ταχυδρόμο της περιοχής μου, ας αναφέρω εδώ ένα περιστατικό....

 

Είχα παραγγείλει μια θήκη για ταμπλέτα (της οποίας την αγορά τελικά ακύρωσα) και περίμενα να έρθει πριν φύγω για τα Χριστούγεννα στο πατρικό μου...

...τελικά φαίνεται πως το έφερε ο ταχυδρόμος μια μέρα μετά την αναχώρησή μου...

Στο tracking έγραφε "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ"

 

Επειδή όμως για οικογενειακούς λόγους αναγκάστηκα να μείνω στο πατρικό μου μέχρι τέλη Γενάρη, πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ για να ζητήσω είτε να παραταθεί το διάστημα φύλαξης του δέματος είτε να ζητήσω με κάποιο τρόπο να μου σταλεί στη νέα διεύθυνση (με νέα χρέωση αν προβλέπεται)...

Πήρα αρχικά στο τοπικό υποκατάστημα απ' όπου με παρέπεμψαν σε μια Μονάδα Διαλογής (Μ.Δ. υποθέτω)...από εκεί μου έδωσαν νέο τηλέφωνο για το γραφείο του προϊσταμένου

Στο γραφείο του προϊσταμένου μου είπαν ότι το δέμα έχει παραδοθεί και μάλιστα είχα υπογράψει για τη παραλαβή

...αρνήθηκα κατηγορηματικά το γεγονός και ζήτησα περαιτέρω διερεύνηση...με ρώτησαν τη διεύθυνση παράδοσης και μου είπαν να πάρω ξανά τηλέφωνο σε λίγο....

 

...όταν ξαναπήρα, ο προϊστάμενος συνέχισε να επιμένει ότι το πακέτο είχε παραληφθεί από μένα...ενώ δίπλα του ακουγόταν να μιλάει ένα τρίτο πρόσωπο που στο τέλος τον άκουσα να λέει "εντάξει, εντάξει, εγώ το έχω, δώστον μου να μιλήσω".

...ήταν ο ταχυδρόμος και μου είπε πως από κάποιο λάθος πηγαίνοντας να παραδώσει άλλο πακέτο σε κάποιον άλλον στην οικοδομή μου έβαλε αυτός υπογραφή ( !! ) στο δικό μου δελτίο, κι ότι τις επόμενες 2-3 μέρες είχε περάσει και μου είχε χτυπήσει, αλλά προφανώς δεν με έβρισκε...

Το περίεργο ήταν ότι ήξερε ότι το πακέτο περιείχε μια θήκη μέσα, καθώς επιβεβαίωσε τις πληροφορίες που έδινα εγώ ότι "είχα παραγγείλει μια θήκη, μου στάλθηκε με αυτόν τον κωδικό παρακολούθησης κτλ" και μου λέει "ναι τη θήκη εγώ την έχω"...

 

Μπορεί άδικα, αλλά μου μπήκαν κάτι ψύλλοι στα αυτιά, γιατί κανά 10ήμερο περίπου νωρίτερα είχε φτάσει μάλλον στα ΕΛΤΑ το επίσημο αίτημα αναζήτησης πακέτου που είχα υποβάλει στη DHL GlobalMail & Deutsche Post, για μια παραγγελία που είχα κάνει από Banggood και δεν έφτασε ποτέ...ο ταχυδρόμος μου είχε ζητήσει να δηλώσω και να υπογράψω αντίστοιχα αν είχα λάβει ή όχι το πακέτο (που δεν το είχα λάβει) και του είπα πως εγώ είχα ζητήσει την αναζήτηση του πακετου που είχε μια ταμπλέτα μέσα που είχα παραγγείλει από εξωτερικό

 

Τέλος πάντων, λέω, αφού την έχετε, μπορείτε να μου τη στείλετε; Πολύ πρόθυμος ο ταχυδρόμος λέει βεβαίως, μου ζήτησε και τη νέα μου διέυθυνση και είπε πως θα επιληφθεί...

...μια βδομάδα μετά, δεν είχα κανένα νέο...

 

Τη περασμένη Τετάρτη παίρνω ξανά τηλέφωνο και τώρα ο ταχυδρόμος ήταν ιδιαίτερα απρόθυμος να συνεργαστεί και μου έλεγε με ενοχλημένο ύφος "τί να κάνω, να το στείλω τελικά;" ....λέω "αφού είχατε πει πως θα το στέλνατε, κι αφού εν τέλει η όλη ιστορία έγινε από δικό σας λάθος, ασφαλώς να το στείλετε"..

 

Μέχρι τη Παρασκευή δεν παρέλαβα τίποτε, ούτε ειδοποίηση παραλαβής...

 

...θα ξανατηλεφωνήσω τη Τρίτη κι αν μου πως δεν το έχει στείλει, λέω να βάλω δικηγόρο να τους καλέσει απειλώντας να κινήσει διαδικασίες επικύρωσης του γνησιου της υπογραφής που μπήκε στο δελτίο του δέματός μου αν δεν σταλεί πάραυτα συστημένο ή δεν αποζημιωθώ για την αξία του...

 

Αν δεν είχα παρει τηλέφωνο για να ζητήσω αποστολή σε νέα διεύθυνση ή επέκταση της περιόδου φύλαξης κι αν δεν είχα επιμείνει με σειρά τηλεφώνων, δεν θα είχα μάθει τη τύχη του πακέτου, θα ήταν δε σαν να είχα παραλάβει, ενώ η θήκη θα έμενε ήσυχα κι ωραία στα χέρια του ταχυδρόμου, με διακριτική κάλυψη από τον προϊστάμενο, που απ' ότι φαινόταν προτιμούσε από το να φανεί το όλο μπέρδεμα να επιμείνει στην εκδοχή παράδοσης του δέματος...

 

Προσοχή λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

4/1/2014 έριξα παραγγελία για κινητό από το minideal.(singpost συστημένο από Κίνα)

4/1/2014 έριξα παραγγελία για θήκη από το ebay.(πιο απλό ταχυδρομείο δεν υπάρχει,από Κίνα)

Μαντέψτε τι έφτασε πρώτο;;;Ναι σωστά...η θήκη!!!:wacko::wacko:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά που μου έχει καθυστερήσει πάνω από 20 μέρες αποστολή με Singapore Post.

Οκ εμείς είχαμε γιορτές, αλλά τους Κινέζους γιατί να τους επηρεάζει;

Συνήθως σε 8-12 μέρες μου ερχόντουσαν τέτοια πακέτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δεν επηρεάζονται οι Κινέζοι.Οι δικοί μας στο αεροδρόμιο επηρεάζονται.Απλά πακέτα φτάνουν για πλάκα και τα συστημένα τα έχουν σε σάκους να περιμένουν να ανοιχθούν!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

tromping all the time κλασσικοι ελληναρες βισματιες

 

Δεν είναι έτσι ακριβός. Υπάρχουν χιλιάδες αποστολές κάθε μέρα. Καλά είναι μα μην μιλάμε έτσι και να υποβιβάσουμε τη δουλειά και την προσπάθεια του άλλου. Εκτός αν έχεις άμεση σχέση με το ζήτημα και έχεις καλύτερη άποψη για το θέμα. Αν είναι έτσι πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την Παρασκευη ειναι ενα δεμα που περιμενω στην μοναδα διαλογης δυτικης Θεσσαλονικης και δεν εχουν ατομα οι ταχυδρομοι για να το παραδωσουν :dizzy:

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επρεπε να γραψω εδω περα για να το φερουν? :lol:

Πριν λιγο παρελαβα.:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβός. Υπάρχουν χιλιάδες αποστολές κάθε μέρα. Καλά είναι μα μην μιλάμε έτσι και να υποβιβάσουμε τη δουλειά και την προσπάθεια του άλλου. Εκτός αν έχεις άμεση σχέση με το ζήτημα και έχεις καλύτερη άποψη για το θέμα. Αν είναι έτσι πάω πάσο.

όπως τα λες είναι και το επιβεβαιώνω έχοντας εμπειρία στα ταχυδρομεία...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

tromping all the time κλασσικοι ελληναρες βισματιες

 

Κλασικος Ελληναρας εισαι εσυ, αυτοι την δουλεια τους μια χαρα την κανουν.

 

 

----------

 

 

Αυτες τις μερες αναμενουμε καθυστερησεις λογω εορτων δικων του ή οχι ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...