Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στα ελτα και στο 4px μου βγάζει τα παρακάτω

 

αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει το "week" που λέει στο 4px?

 

και πόσες μέρες μένει στο αεροδρόμιο μέχρι να ανοίξουν τον σάκο??

 

για το θέμα μου κανείς??

είναι η πρώτη μου παραγγελία και έχω ένα άγχος όσο να'ναι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πρέπει να έχεις κάνει ήδη dispute πριν τις 45 ημέρες και μετά escalate to claim.

 

Επειδή το μαγαζί το έχει στείλει, καλύτερα να μην κάνει άμεσα claim γιατί το Paypal μπορεί να αποφασίσει υπέρ του καταστήματος και να μην μπορεί να διεκδικήσει κάτι άλλο μετά. Ας περιμένει λίγο μήπως και έρθει. Φυσικά αν τo Paypal του ζητήσει είτε να κλείσει το dispute είτε να κάνει claim τότε σίγουρα να κάνει claim. Σε αυτή τη φάση (το κατάστημα το έχει στείλει και έχει αποδείξεις για αυτό και ο πελάτης δεν έχει παραλάβει) δεν συμφέρει σε καμία πλευρά να γίνει claim γιατί καμία πλευρά δεν είναι σίγουρη για την απόφαση του PayPal. Όλοι έχουν να χάσουν αν η απόφαση είναι εις βάρος τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το μαγαζί το έχει στείλει, καλύτερα να μην κάνει άμεσα claim γιατί το Paypal μπορεί να αποφασίσει υπέρ του καταστήματος και να μην μπορεί να διεκδικήσει κάτι άλλο μετά. Ας περιμένει λίγο μήπως και έρθει. Φυσικά αν τo Paypal του ζητήσει είτε να κλείσει το dispute είτε να κάνει claim τότε σίγουρα να κάνει claim. Σε αυτή τη φάση (το κατάστημα το έχει στείλει και έχει αποδείξεις για αυτό και ο πελάτης δεν έχει παραλάβει) δεν συμφέρει σε καμία πλευρά να γίνει claim γιατί καμία πλευρά δεν είναι σίγουρη για την απόφαση του PayPal. Όλοι έχουν να χάσουν αν η απόφαση είναι εις βάρος τους.

 

Οποτε καλυτερα να περιμενω μεχρι τις μερες που κλεινει το dispute να δω υπαρχει καμια αλλαγη. Προσωπικα πιστευω πως καποια στιγμη θα ερθει για το καταστημα φαινεται ΟΚ. απλα απειδη δεν ειναι για μενα το κινητο δεν το μπορω να το διακινδυνευσω.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καλυτερα να περιμενω μεχρι τις μερες που κλεινει το dispute να δω υπαρχει καμια αλλαγη. Προσωπικα πιστευω πως καποια στιγμη θα ερθει για το καταστημα φαινεται ΟΚ. απλα απειδη δεν ειναι για μενα το κινητο δεν το μπορω να το διακινδυνευσω.

 

Αυτή είναι η άποψη μου. Στο τέλος εσύ παίρνεις τις αποφάσεις για σένα. Το κατάστημα είναι εντάξει και γενικός και στην περίπτωση σου. Το έχει στείλει το δέμα. Το πρόβλημα βρίσκετε κάπου ανάμεσα σε μεταφορική 4px και Singapore Post. Και εγώ πιστεύω πως κάποια στιγμή θα έρθει αλλά επειδή δεν ξέρεις πότε θα είναι αυτή η στιγμή καλύτερα να είσαι καλυμμένος. Περίμενε μέχρι να πλησιάζουν οι μέρες που κλείνει το dispute και αν δεν έχει αλλάξει κάτι τότε κάνεις claim. Εύχομαι να σε δικαιώσουν και ας κάτσει το κατάστημα να βγάλει άκρη με την μεταφορική.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα αποφάσισε υπέρ μου το minideal μετα απο 25 μερες, για τα δέματα που είχαν σταλεί και παρελήφθησαν κατεστραμμένα. Το minideal εκανε το κινεζο καθ όλη τη διάρκεια του dispute, ευτυχώς που υπάρχει το paypal...
Link to comment
Share on other sites

για το θέμα μου κανείς??

είναι η πρώτη μου παραγγελία και έχω ένα άγχος όσο να'ναι...

 

είσαι στη φάση "κλείσιμο από IPS"

λογικά περιμένεις να πατήσει Ελλάδα, να ανοιχτεί ο σάκος και να σκαναριστεί

το λέει και ο οδηγός στην 1η σελίδα :p

 

τα ξεπετάνε αρκετά γρήγορα θα έλεγα (από αρκετά δικά μου συστημένα που έχω δει), απλά κάνε υπομονή

Link to comment
Share on other sites

είσαι στη φάση "κλείσιμο από IPS"

λογικά περιμένεις να πατήσει Ελλάδα, να ανοιχτεί ο σάκος και να σκαναριστεί

το λέει και ο οδηγός στην 1η σελίδα :p

 

τα ξεπετάνε αρκετά γρήγορα θα έλεγα (από αρκετά δικά μου συστημένα που έχω δει), απλά κάνε υπομονή

 

εγώ να κάνω υπομονή αλλά έχει 8 μέρες που είναι στην ίδια κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει ενα κινητο το οποιο ξεκινησε να λεει ''despatched to ATC'' stis 12-1-2014 10:00 το πρωι ωρα Σιγκαπουρης(λογικα).Πιστευετε εχει φτασει στο Ελ.Βενιζέλος? αξιζει να παρω να ρωτησω στο αεροδρομιο ή δεν θα βγαλω ακρη?
Link to comment
Share on other sites

εγώ να κάνω υπομονή αλλά έχει 8 μέρες που είναι στην ίδια κατάσταση...

 

Να κάνεις υπομονή. Οι 8 μέρες δεν είναι τίποτα. Κανονικά κάνει και παραπάνω. Χθες εμφανίστηκε δικό μου μετά από 18 μέρες και ένα άλλο που ξεκίνησε την ίδια μέρα δεν έχει εμφανιστεί ακόμα.

 

Εχω παραγγειλει ενα κινητο το οποιο ξεκινησε να λεει ''despatched to ATC'' stis 12-1-2014 10:00 το πρωι ωρα Σιγκαπουρης(λογικα).Πιστευετε εχει φτασει στο Ελ.Βενιζέλος? αξιζει να παρω να ρωτησω στο αεροδρομιο ή δεν θα βγαλω ακρη?

 

Όχι να μην πάρεις τηλέφωνο. Φυσικά και δεν θα βγάλεις άκρη. Δεν θα σου απαντήσουν καν. Κάθε μέρα ξεφορτώνουν χιλιάδες δέματα. Αν απαντήσουν στον κάθε ένα που ρωτάει που είναι το δέμα του δεν θα κάνουν δουλειά. Δεν είναι και δουλειά τους να σου απαντάνε. Θα κάνεις υπομονή και θα το παρακολουθήσεις με το tracking number. Αν αργήσει πάρα πολύ θα πάρεις τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ να σου πουν που είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ασε που αμα παιρνεις τηλεφωνο μπορει και να καρφωνεσαι. Οσο πιο απαρατηρητο τοσο καλυτερα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό παιδιά να έχω λάβει tracking numbers εδώ και 10 ημέρες κ το item να είναι not found στο Κινέζικο ταχυδρομείο; Παίζει ο ΚΙνέζος να έχει ταχυδρομήσει αργότερα και αυτός να είναι ο λόγος; Eν τω μεταξύ δεν απαντάει ο μπαγάσας και στα μηνύματα που του στέλνω , αλλά απότι είδα δεν απαντάει και σε κανένα,αν και είναι πάνω απο το μέσο όρο στο feedback και μείον στην επικοινωνία. Ωστόσο το καλό νέο είναι πως παρέλαβα σε 9 ημέρες!!! απο Κίνα μια βάση για το laptop μάλλον συγκυρία ε; :)
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα κινητό από κίνα με singapore post και μου βγάζει το παρακάτω στο tracking των ΕΛΤΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 17-01-2014 13:03 Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ 17-01-2014 13:38 Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 17-01-2014 08:27 Μ.Δ. ΖΩΓΡΑΦΟΥ

Γιατί γράφει παραδόθηκε;

Δεν έχω παραλάβει τίποτα, ούτε μου έχει έρθει ειδοποιητήριο

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα κινητό από κίνα με singapore post και μου βγάζει το παρακάτω στο tracking των ΕΛΤΑ

 

Γιατί γράφει παραδόθηκε;

Δεν έχω παραλάβει τίποτα, ούτε μου έχει έρθει ειδοποιητήριο

 

Προς παράδοση. Θα σου έρθει το ειδοποιητήριο να παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum,

μήπως γνωρίζετε πόσες μέρες περίπου κάνει να φτάσει μια παραγγελία από Κίνα στην Γερμανία με DHL;

Ρωτάω γιατί παρήγγειλα ένα tablet από Banggood στις 07/01/2014 και στις 09/01/2014 μου γράψανε ότι έχει γίνει Shipped.

Το tracking όμως στο 17track μου λέει Not Found.

Το έχουν παραδώσει στην flytexpress (αν κατάλαβα καλά για να πάει Γερμανία) η οποία με το tracking που μου έστειλαν γράφει :

Departued at 2014/1/9 17:01:33 from Flytexpress Sorting Center location

Electronic data received at 2014/1/8 6:03:07, Flytexpress Sorting Center.

Αν όπως δείχνουν τα πράγματα δεν έχει φτάσει ακόμα Γερμανία μετά από μια εβδομάδα, πως είναι δυνατόν να φτάσει Ελλάδα (από τη στιγμή που έφυγε από Κίνα) σε 20 μέρες;

Λέω 20 μέρες γιατί στο φόρουμ πολλοί έχουν γράψει ότι συνήθως παραλαμβάνουν στην Ελλάδα παραγγελίες από Banggood σε περίπου 20 μέρες.

Δεν έχω παραγγείλει και ξανά από Banggood και δεν ξέρω.

Προκαταβολικά, Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα κινητό από κίνα με singapore post και μου βγάζει το παρακάτω στο tracking των ΕΛΤΑ

 

Γιατί γράφει παραδόθηκε;

Δεν έχω παραλάβει τίποτα, ούτε μου έχει έρθει ειδοποιητήριο

 

μαλλον το παρελαβε καποιοσ αλλοσ και το εχασεσ.αμεσα επικοινωνησε με ελτα

 

Φυσικά και δεν το παρέλαβε άλλος. Είτε ο ταχυδρόμος ξέχασε να σου αφήσει χαρτί είτε το δέμα έφτασε αφού είχε ξεκινήσει για διανομές. Τη Δευτέρα το πρωί το tracking θα λέει πως έφτασε ΕΛΤΑ Ζωγράφου και είναι προς παράδοση και λογικά θα σου έρθει και το χαρτί. Αν μέχρι το μεσημέρι δεν γίνουν αυτά, πάρε τηλ. στα ΕΛΤΑ Ζωγράφου για να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και απο μένα,

Πριν 3 μέρες έκανα παραγγελία στο minideal ένα κινητό με singapure post. Μου έδωσαν tracking number άμεσα σχεδόν, και μετά από λίγο είχε στο status την πρώτη κατάσταση που αναφέρεται εδώ στην αρχή του θέματος (information received κλπ). Από χθες είδα ότι άλλαξε η κατάσταση σε "package received from customer", χωρίς εγώ να έχω λάβει τίποτα. Είναι αδύνατον κιόλας. Τους έστειλα mail, να μου πουν τι συμβαίνει, αλλά ακόμη τίποτα

 

Τι λέτε να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και απο μένα,

Πριν 3 μέρες έκανα παραγγελία στο minideal ένα κινητό με singapure post. Μου έδωσαν tracking number άμεσα σχεδόν, και μετά από λίγο είχε στο status την πρώτη κατάσταση που αναφέρεται εδώ στην αρχή του θέματος (information received κλπ). Από χθες είδα ότι άλλαξε η κατάσταση σε "package received from customer", χωρίς εγώ να έχω λάβει τίποτα. Είναι αδύνατον κιόλας. Τους έστειλα mail, να μου πουν τι συμβαίνει, αλλά ακόμη τίποτα

 

Τι λέτε να συμβαίνει;

άντε πάλι τα ίδια και τα ίδια...

αυτό το γράφει γιατί το παρέλαβε η μεταφορική που θα το πάει στην singapore post,η οποία με την σειρά της θα το στείλει σε εσένα!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι για αποστολές με DHL UPS TNT θα πρέπει να ξέρουν ότι είναι απατεώνες οι άνθρωποι ειδικά για την DHL που σταματάνε τα πακέτα για δήθεν τελωνείο (βλέπεις η ΜΕΡΚΕΛ ενδιαφέρεται για την Ελληνική οικονομία να εισπράττει φόρους και ΚΑΛΑ) αλλά ο σκοπός δεν είναι αυτός είναι για να τα περνούν οι Γερμαναραδες γιατί ως γνωστόν η DHL είναι Γερμανική. Λοιπόν για να μην σας πολύ ζαλίζω αν σας σταματήσουν ππακέτο για τελωνείο και καλά να ετοιμάζεστε να πληρώσετε ΓΙΑ ΤΗΝ DHL 52€ νταβατζηλιδικα πρακτορεία δικαίωματα και άλλα 13€ για να σου φέρουν το πακέτο από την αποθήκη Το ΕΛΛΗΝΙΚΌ κράτος πήρε εκτελωνιστηκα 20,90€ για να ξέρετε τι γίνεται Η ΜΕΡΚΕΛ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ!!!!!!!

 

Α και κάτι που ξέχασα να σας πω... για τα εκτελωνιστηκα Η DHL θέλουν αλλά 50€ για την πόρτα που θα ανοίξουν στο βάθος του διαδρόμου!!!!

Edited by manolisg10
Link to comment
Share on other sites

άντε πάλι τα ίδια και τα ίδια...

αυτό το γράφει γιατί το παρέλαβε η μεταφορική που θα το πάει στην singapore post,η οποία με την σειρά της θα το στείλει σε εσένα!

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι για αποστολές με DHL UPS TNT θα πρέπει να ξέρουν ότι είναι απατεώνες οι άνθρωποι ειδικά για την DHL που σταματάνε τα πακέτα για δήθεν τελωνείο (βλέπεις η ΜΕΡΚΕΛ ενδιαφέρεται για την Ελληνική οικονομία να εισπράττει φόρους και ΚΑΛΑ) αλλά ο σκοπός δεν είναι αυτός είναι για να τα περνούν οι Γερμαναραδες γιατί ως γνωστόν η DHL είναι Γερμανική. Λοιπόν για να μην σας πολύ ζαλίζω αν σας σταματήσουν ππακέτο για τελωνείο και καλά να ετοιμάζεστε να πληρώσετε ΓΙΑ ΤΗΝ DHL 52€ νταβατζηλιδικα πρακτορεία δικαίωματα και άλλα 13€ για να σου φέρουν το πακέτο από την αποθήκη Το ΕΛΛΗΝΙΚΌ κράτος πήρε εκτελωνιστηκα 20,90€ για να ξέρετε τι γίνεται Η ΜΕΡΚΕΛ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ!!!!!!!

 

Αν και κάτι που ξέχασα να σας το εκτελωνιστηκα Η DHL θέλουν αλλά 50€ για την πόρτα που θα ανοίξουν στο βάθος του διαδρόμου!!!!

 

Τον εκτελωνισμό μπορεί να τον κάνει κάποιος και μόνος του αν έχει χρόνο.Δεν είναι κάτι δύσκολο. Έτσι γλυτώνει και τα κερατιάτικά της Μέρκελ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τον εκτελωνισμό μπορεί να τον κάνει κάποιος και μόνος του αν έχει χρόνο.Δεν είναι κάτι δύσκολο. Έτσι γλυτώνει και τα κερατιάτικά της Μέρκελ... :lol:

 

άντε καλέ που λέει και ο Μπενίτο

πανεύκολο και υπέροχο είναι

απλά χάνεις όλη σου τη μέρα και περνάς τη γραφειοκρατεία και το κοροϊδιλίκι του κερατά, πηγαίνοντας από το ένα κτίριο στο άλλο για ώρες

Link to comment
Share on other sites

άντε καλέ που λέει και ο Μπενίτο

πανεύκολο και υπέροχο είναι

απλά χάνεις όλη σου τη μέρα και περνάς τη γραφειοκρατεία και το κοροϊδιλίκι του κερατά, πηγαίνοντας από το ένα κτίριο στο άλλο για ώρες

 

Φυσικά έτσι είναι και αν πας στις 1:40 σε έχουν να περιμένεις να περάσει 14:00 που κλείνει το γραφείο που είναι μέσα για να τρέχεις από το ένα κτίριο στο άλλο και από το ένα γραφείο στο άλλο

Link to comment
Share on other sites

http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RX945053285DE

 

Έχω πάρει tracking εδώ και 6-7 μέρες αλλά ακόμα μου το βγάζει Not Found.

 

Ενώ πχ ένα άλλο δέμα που έχω και στάλθηκε(κατά το κατάστημα πάντα) 1 μέρα αργότερα μου λέει item in conta IPS.

 

Μηπως ξέρει κανένας τι παίζει.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...