Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι και η αλήθεια είναι ότι δεν ζήτησα κάτι τέτοιο.Απλά η πρώτη αποστολή του γύρισε πίσω και η δεύτερη αποστολή δεν ηταν ανιχνεύσιμη για μια βδομάδα.

Πίστεψέ με θα προτιμούσα να το χα τώρα στα χέρια μου, παρά τα 10$.....

πρέπει να ανησυχήσω; είναι 10+ μέρες π εχει φύγει από Σινγκαπούρη και ακόμα να σκαναριστεί στην Ελβετία.

Thu 02.01.2014 17:36 Departure from border point of origin country Swiss Post SINGAPORE

Με swiss post υπολογισε 20-30 μέρες πάνω κάτω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα.Εχω παραγγειλει ενα φορτιστη απο Αμερικη.Εχει σταλει απο τις 9/12.Συμφωνα με το tracking number δε μπορω να παρακολουθησω που βρισκεται.Ημερομηνια παραλαβης ηταν στις 13/1, δλδ χθες.Τι μου προτεινεται να κανω; Συνηθως απο αμερικη οσα εχω παραλαβει δε εκαναν πανω απο 20 μερες.Ευχαριστω εκ των προτερων
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα το dispute το καταστημα(to2c) αναφερει

 

From Seller - 蔡 清云

 

1/10/2014 10:37 GMT+02:00

 

dear ,This package has been in transit,Please be patient.Some of the packages did not update the information on the Internet.We will check this parcel, please contact the local post office.Hope you can understand.Thank you!

και

 

From Seller - 蔡 清云

 

1/10/2014 10:37 GMT+02:00

 

dear ,This package has been in transit,Please be patient.Some of the packages did not update the information on the Internet.We will check this parcel, please contact the local post office.Hope you can understand.Thank you!

 

Αυτος επιμενει οτι το πακετο εχει ξεκινησει.Σημερα εχουμε φτασειτις 35 μερες απο την πληρωμη πως πιστευετε πρεπει να συνεχισω?Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι??Αυτό το tracking number(RX945053285DE) είναι από Singapore post?Γτ όταν το βάζω στο 17τρακ στο origin βγάζει Germany.Βέβαια είναι ακόμα πρώτες μέρες.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Παρήγγειλα από Banggood ένα tablet και μου έδωσαν σαν Tracking number το ακόλουθο : RX584428024DE.

Στο 17track μου δείχνει στο αποτέλεσμα ότι δεν υπάρχει {Results: Not Found(1)}, ενώ η κατάληξη του tracking δείχνει ότι είναι από Γερμανία. Τι μπορεί να συμβαίνει ?

Η πληρωμή έγινε 07/01/2014 και η αποστολή κατά τα λεγόμενα τους 09/01/2014.

Παίζει να είναι λάθος το Tracking nymber ή δεν μπορεί να το εμφανίσει ακόμα παρόλο που έχει περάσει μια βδομάδα σχεδόν?

Γίνεται η αποστολή να είναι από Γερμανία ?

Από προσωπική σας εμπειρία, οι αποστολές από Banggood για Ελλάδα πόσο κάνουν περίπου ?

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Παρήγγειλα από Banggood ένα tablet και μου έδωσαν σαν Tracking number το ακόλουθο : RX584428024DE.

Στο 17track μου δείχνει στο αποτέλεσμα ότι δεν υπάρχει {Results: Not Found(1)}, ενώ η κατάληξη του tracking δείχνει ότι είναι από Γερμανία. Τι μπορεί να συμβαίνει ?

Η πληρωμή έγινε 07/01/2014 και η αποστολή κατά τα λεγόμενα τους 09/01/2014.

Παίζει να είναι λάθος το Tracking nymber ή δεν μπορεί να το εμφανίσει ακόμα παρόλο που έχει περάσει μια βδομάδα σχεδόν?

Γίνεται η αποστολή να είναι από Γερμανία ?

Από προσωπική σας εμπειρία, οι αποστολές από Banggood για Ελλάδα πόσο κάνουν περίπου ?

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ

Παιδιά να ρωτήσω κάτι??Αυτό το tracking number(RX945053285DE) είναι από Singapore post?Γτ όταν το βάζω στο 17τρακ στο origin βγάζει Germany.Βέβαια είναι ακόμα πρώτες μέρες.

Έχει αναφερθεί πολλές φορές, και στο φορουμ μας. Πάει από Κίνα στη Γερμανία με dhl expedited κι από κει με το ταχυδρομείο γερμανίας στην ελλάδα

https://www.deutschepost.de/sendungsstatus/bzl/sendung/simpleQuery.html?locale=en&init=true

Link to comment
Share on other sites

Εγινες και moderator :p:p:p:p

Ποτε δεν μπορεσα να κανω σωστα τρακινγκ στο γερμανικο ταχυδρομειο αλλα παντα ερχεται γρηγορα και μαλιστα πολλες φορες ειναι πιο γρηγορο και απο σινγκαπορ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μια βοηθεια,

γιατι μ εβγαλε ''in error (use cache)'' στην Singapore στη σελιδα 17track.net?

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39909&stc=1&d=1389759155

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μια βοηθεια,

γιατι μ εβγαλε ''in error (use cache)'' στην Singapore στη σελιδα 17track.net?

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39909&stc=1&d=1389759155

γιατι ειναι απασχολημενοσ ο σερβερ τησ σινγκαπουρ ποστ.αν το ξαναβαλεισ αλλη στιγμη θα σου δειξει κανονικα.ειναι πολυ συχνο αυτο

SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πολλές φορές, και στο φορουμ μας. Πάει από Κίνα στη Γερμανία με dhl expedited κι από κει με το ταχυδρομείο γερμανίας στην ελλάδα

https://www.deutschepost.de/sendungsstatus/bzl/sendung/simpleQuery.html?locale=en&init=true

 

Ευχαριστούμε Σταύρο.Άρα σε εμάς πληροφορίες στο tracking θα εμφανιστούν αφου φτάσει στην Γερμανία.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εχουν στειλει αυτο το χαρτι ως αποδειξη οτι εχει ξεκινησειτοδεμα και απλα δεν ενημερωνεται το status. Tι πιστευετε?

Εχουν κανει και την βλακεια και δηλωσουν αξια $250. Δενμπορω να καταλαβω τι συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

στα ελτα και στο 4px μου βγάζει τα παρακάτω

 

αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει το "week" που λέει στο 4px?

 

και πόσες μέρες μένει στο αεροδρόμιο μέχρι να ανοίξουν τον σάκο??

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα περασει τελωνειο φιλε.αν η κυπρος εχει ιδιουσ νομουσ με ελλαδα θα βαλεις το χερι στην τσεπη κανα 100 αρικο
SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εστειλα πισω στο geekbyuing ενα tablet λογω προβληματος και το tracking μου εβγαλε οτι δεν εβρισκε τη διευθυνση αλλα σημερα λεει delivered to post , τελικα εφτασε?

Επιστροφή tablet

RE858327958GR

-------------

15/01/2014 16:25 - Delivered to, POST

12/01/2014 15:43 - Addressee cannot be located, IPS

30/12/2013 20:45 - Item in conta ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

30/12/2013 20:40 - Item in conta ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εστειλα πισω στο geekbyuing ενα tablet λογω προβληματος και το tracking μου εβγαλε οτι δεν εβρισκε τη διευθυνση αλλα σημερα λεει delivered to post , τελικα εφτασε?

Επιστροφή tablet

RE858327958GR

 

βγάζει [item delivered] στο trackitonline και [final delivery] στο site της China Post

100% έχει παραδοθεί

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχει αναφερθεί πρωτύτερα στο νήμα και να μην το διάβασα. Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων, ειδικά από το Σταύρο που έκανε την αρχική μελέτη. Έχω διαβάσει 25 σελίδες από το θέμα, αλλά όχι όλες και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1) Αν επιλέξω DHL ( με έξτρα χρέωση είναι - το γνωρίζω) θα πληρώσω τελωνείο σίγουρα;;

2) Αν πληρώσω τελωνείο, πόσο είναι αυτό; 23% επί της αναγραφόμενης τιμής; ή δε μασάνε στο τελωνείο και μόλις δουν ότι πρόκειται για κινητό σε χρεώνουν στάνταρ ένα ποσό;

3) Υπάρχει κάποια άλλη λύση για γρήγορη αποστολή με κάποια μικρή χρέωση έστω ( πχ 20 € ) και χωρίς τον κίνδυνο του τελωνείου;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα περασει τελωνειο φιλε.αν η κυπρος εχει ιδιουσ νομουσ με ελλαδα θα βαλεις το χερι στην τσεπη κανα 100 αρικο

 

Μου εχουν απαντησει πως στο πακετο εχουν δηλωσει μικρη αξια και το $250 ειναι για εσωτερικη χρηση.

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν το χαρτι που μου εχουν στειλει(συνημμενο πιο πανω ) αποδυνκνει οτι το δεμα εχει ξεκινησει?

Link to comment
Share on other sites

Μου εχουν απαντησει πως στο πακετο εχουν δηλωσει μικρη αξια και το $250 ειναι για εσωτερικη χρηση.

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν το χαρτι που μου εχουν στειλει(συνημμενο πιο πανω ) αποδυνκνει οτι το δεμα εχει ξεκινησει?

 

Το ότι έχει ξεκινήσει από Κίνα και έχει φτάσει Σιγκαπούρη είναι σίγουρο. Σου το είχα γράψει όταν το είχα βάλει το tracking στο 4px.com Το αν έχει ξεκινήσει από Σιγκαπούρη για Ευρώπη δεν ξέρω. Όπως και να έχει δεν κλείνεις το dispute μέχρι να το παραλάβεις σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

βγάζει [item delivered] στο trackitonline και [final delivery] στο site της China Post

100% έχει παραδοθεί

 

Ευχαριστω ! περιμενω απαντηση απο το geekbyuing.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει ξεκινήσει από Κίνα και έχει φτάσει Σιγκαπούρη είναι σίγουρο. Σου το είχα γράψει όταν το είχα βάλει το tracking στο 4px.com Το αν έχει ξεκινήσει από Σιγκαπούρη για Ευρώπη δεν ξέρω. Όπως και να έχει δεν κλείνεις το dispute μέχρι να το παραλάβεις σε καμία περίπτωση.

 

Αν περασουν οι 45 μερες χωρις να ερθει οτιδηποτε τοτε θα επιστραφουν τα λεφτα μεσω paypal?ή κανω καποια αλλη διαδικασια για refund?Eυχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αν περασουν οι 45 μερες χωρις να ερθει οτιδηποτε τοτε θα επιστραφουν τα λεφτα μεσω paypal?ή κανω καποια αλλη διαδικασια για refund?Eυχαριστω!

 

πρέπει να έχεις κάνει ήδη dispute πριν τις 45 ημέρες και μετά escalate to claim.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχει αναφερθεί πρωτύτερα στο νήμα και να μην το διάβασα. Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων, ειδικά από το Σταύρο που έκανε την αρχική μελέτη. Έχω διαβάσει 25 σελίδες από το θέμα, αλλά όχι όλες και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1) Αν επιλέξω DHL ( με έξτρα χρέωση είναι - το γνωρίζω) θα πληρώσω τελωνείο σίγουρα;;

2) Αν πληρώσω τελωνείο, πόσο είναι αυτό; 23% επί της αναγραφόμενης τιμής; ή δε μασάνε στο τελωνείο και μόλις δουν ότι πρόκειται για κινητό σε χρεώνουν στάνταρ ένα ποσό;

3) Υπάρχει κάποια άλλη λύση για γρήγορη αποστολή με κάποια μικρή χρέωση έστω ( πχ 20 € ) και χωρίς τον κίνδυνο του τελωνείου;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια :)

 

Ξεχασε την επιλογη οποιουδηποτε courier (DHL ,FEDEX ,UPS ,TNT) και πηγαινε για sigapore post ,sweden ,swiss αν σε τρωει ο ____ σου τοτε διαλεξε EMS που ειναι κουριερ αλλα με λιγοτερες πιθανοτητες να πληρωσεις τελωνειο απο οτι τα υπολοιπα κουριερ.

Οι χρεωσεις που μπορει να εχεις αν σταματησει στο τελωνειο ειναι μια μεγαλη ιστορια και εξαρταται απο πολλους παραγοντες ,μπορει να ειναι απλα το ΦΠΑ ,μπορει και να σου ερθει και περισσοτερο απο οτι αξιζει το συγκεκριμενο προιον που αγορασες.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχει αναφερθεί πρωτύτερα στο νήμα και να μην το διάβασα. Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων, ειδικά από το Σταύρο που έκανε την αρχική μελέτη. Έχω διαβάσει 25 σελίδες από το θέμα, αλλά όχι όλες και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1) Αν επιλέξω DHL ( με έξτρα χρέωση είναι - το γνωρίζω) θα πληρώσω τελωνείο σίγουρα;;

2) Αν πληρώσω τελωνείο, πόσο είναι αυτό; 23% επί της αναγραφόμενης τιμής; ή δε μασάνε στο τελωνείο και μόλις δουν ότι πρόκειται για κινητό σε χρεώνουν στάνταρ ένα ποσό;

3) Υπάρχει κάποια άλλη λύση για γρήγορη αποστολή με κάποια μικρή χρέωση έστω ( πχ 20 € ) και χωρίς τον κίνδυνο του τελωνείου;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια :)

1+2) Mε DHL πληρώνεις ~100€ αν στο εκτελωνίσει η DHL κ στο φέρει σπίτι, + ΦΠΑ (θα πρεπει να υπάρχει απόδειξη αγοράς ή τιμολόγιο αλλιώς κοστολογούν το κινητό όσο γουστάρουν). Αν το εκτελωνίσεις μονος σου στο αεροδρόμιο πληρώνεις 33€ διατακτική, και καποιο ποσό για αποθήκη και ΔΕΤΕ (γυρω στα 15€ συνήθως)

3) EMS, οι οποίες είναι κρατικές (στην ελλάδα, ΕΛΤΑ). αν το εκτελωνισουν (συνήθως βαριούνται, αλλά τελευταία εχουν γίνει πιο αυστηρά τα πράγματα), θα πληρωσεις ΦΠΑ και καμιά 10αριά ευρώ τον εκτελωνισμό, αλλά δεν είναι κι ιδιαίτερα γρήγορη, μπορεί να φτάσει και τις...20 μέρες

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...