Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εγω το πηρα σημερα απο το τοπικο ελτα.Σε μια εργασιμη παει απο τη μ.δ μοναδα στο τοπικο καταστημα. Ξεκινησε 6/9 με sing post απο dealsprime :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαλλον επεσε το αεροπλανο εχω απο της 16-12-2013Despatched to overseas (Country code: GR) ειναι και κανεις αλλος που ειναι στην ιδια ημερομηνια και εχει καποια νεα ? Να ανυσηχω?τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον επεσε το αεροπλανο εχω απο της 16-12-2013Despatched to overseas (Country code: GR) ειναι και κανεις αλλος που ειναι στην ιδια ημερομηνια και εχει καποια νεα ? Να ανυσηχω?τι να κανω?

 

:blink::blink::blink::blink:Να σου την αληθεια το ιδιο λεει και εμενα και ιδια ημερομηνια.16-12-2013.ισως λογο εορτων αλλα πιστευω απο δευτερα κατι θα δουμε αλλιως του χρονου θα το παρουμε.εγω απο minideal περιμενω εσυ?

Εγώ από ebay μια κάρτα micro sd από hong kong αλλά είδα χθές ότι ήρθε :

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-12-2013

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 30-12-2013 01:13

Όπου να 'ναι θα σου έρθει,αν δεν έχει ήδη έρθει :D

Να γινότανε επιτέλους πράξη,Ένα τραγούδι τον κόσμο να αλλάξει..

Να απλωνότανε να τους τρομάξει παντού...Σαν την φωτιά..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον επεσε το αεροπλανο εχω απο της 16-12-2013Despatched to overseas (Country code: GR) ειναι και κανεις αλλος που ειναι στην ιδια ημερομηνια και εχει καποια νεα ? Να ανυσηχω?τι να κανω?

Έλεος... Υπομονή να κάνεις, είσαι σε απόλυτα φυσιολογικό χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον επεσε το αεροπλανο εχω απο της 16-12-2013Despatched to overseas (Country code: GR) ειναι και κανεις αλλος που ειναι στην ιδια ημερομηνια και εχει καποια νεα ? Να ανυσηχω?τι να κανω?

 

αν ανησυχείς εσύ σε 14 μέρες τι να πούνε τα άλλα παιδιά που έκαναν 35 μέρες++ να παραλάβουν....αμέσως να πέσει το αεροπλάνο,λές και πετάνε χάρτινα....:wacko:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Kαι ενω το κινητο εχει αποσταλλει απο τις 18-12 και εμφανιζοταν στο track κανονικα, σημερα βγαζει αυτο στο track:

The following Item(s) is/are not found:

 

Tι εννοουν οι κινεζοι ρε παιδια?:mad:

Link to comment
Share on other sites

Kαι ενω το κινητο εχει αποσταλλει απο τις 18-12 και εμφανιζοταν στο track κανονικα, σημερα βγαζει αυτο στο track:

The following Item(s) is/are not found:

 

Tι εννοουν οι κινεζοι ρε παιδια?:mad:

πες το τρακινγκ σου

Link to comment
Share on other sites

αν ανησυχείς εσύ σε 14 μέρες τι να πούνε τα άλλα παιδιά που έκαναν 35 μέρες++ να παραλάβουν....αμέσως να πέσει το αεροπλάνο,λές και πετάνε χάρτινα....:wacko:

 

Καλα ρε φιλαρακο μην βαρας χαβαλε κανουμε για το αεροπλανο:lol::lol::lol::lol:ρωταο γιατι οσες αγορες εχω κανει κανουνε 20 μερες το πολυ και ρωταο οποιος εχει αγορασει απο το minideal ποσες μερες εκανε περιπου ;);)

Link to comment
Share on other sites

RF193069862SG
18/12 αναχώρισε για ελλαδα. ο σερβερ του tracking του ταχυδρομείου σιγκαπουρης ειν πεσμένος, βάζε το στα ελτα από δω κ πέρα
Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρήγγειλα από ebay ένα κινητό (Zopo zp700) στις 15/12 μου έδωσε στις 17/12 tracking num από sweeden post και δεν μου έβγαζε πληροφορίες.

Επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε ότι αργεί η πληροφορία λόγω Χριστουγέννων.

 

Μετά από 2 βδομάδες χωρίς tracking ξαναέστειλα στον πωλητή(99,1%) mail και μου είπε ότι του επεστράφη πίσω "for the address is worn up" :!: και το ξαναέστειλε με swiss στις 23/12 και μου έδωσε νέο tracking number που εδώ και τρεις μέρες δεν μου βγάζει track σαν να είναι λάθος σε όποιο site και αν δοκίμασα.

 

Ο πωλητής με καθυσηχάζει και ζητάει συγγνώμη σε σπαστά αγγλο-κινέζικα ότι αν δεν παραλάβω μέχρι τις 20/1 θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

Αλλά μου πέταξε ένα :"for before we use china post ,but may be lost on the road." και με έχει ανησυχήσει αρκετά.

 

Πόσο πιστεύετε ότι πρέπει να περιμένω πριν ανοίξω θέμα;

Μήπως έπρεπε να προτιμήσω site τύπου minideal;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρήγγειλα από ebay ένα κινητό (Zopo zp700) στις 15/12 μου έδωσε στις 17/12 tracking num από sweeden post και δεν μου έβγαζε πληροφορίες.

Επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε ότι αργεί η πληροφορία λόγω Χριστουγέννων.

 

Μετά από 2 βδομάδες χωρίς tracking ξαναέστειλα στον πωλητή(99,1%) mail και μου είπε ότι του επεστράφη πίσω "for the address is worn up" :!: και το ξαναέστειλε με swiss στις 23/12 και μου έδωσε νέο tracking number που εδώ και τρεις μέρες δεν μου βγάζει track σαν να είναι λάθος σε όποιο site και αν δοκίμασα.

 

Ο πωλητής με καθυσηχάζει και ζητάει συγγνώμη σε σπαστά αγγλο-κινέζικα ότι αν δεν παραλάβω μέχρι τις 20/1 θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

Αλλά μου πέταξε ένα :"for before we use china post ,but may be lost on the road." και με έχει ανησυχήσει αρκετά.

 

Πόσο πιστεύετε ότι πρέπει να περιμένω πριν ανοίξω θέμα;

Μήπως έπρεπε να προτιμήσω site τύπου minideal;

Καταρχάς κακώς χρησιμοποίησες το ebay για αγορά κινέζικου κινητού. Να προτιμάς γνωστά μαγαζιά ή μεγάλους εμπόρους από το aliexpress ή με δική τους ιστοσελίδα όπως το minideal.

Κάνε ένα dispute σ αυτόν να μην χάνεις το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισε το thread που ειχε ο tinydeal στο φορουμ μας... λογικο με τετοιο κραξιμο που εφαγε!

ρατσιστές ρώσοι. μόνο τους ρώσους εξυπηρετούσαν σωστά αυτοί, στους υπόλοιπους ούτε μεμβράνες δεν εστελναν σωστά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε φιλαρακο μην βαρας χαβαλε κανουμε για το αεροπλανο:lol::lol::lol::lol:ρωταο γιατι οσες αγορες εχω κανει κανουνε 20 μερες το πολυ και ρωταο οποιος εχει αγορασει απο το minideal ποσες μερες εκανε περιπου ;);)

Το δικό μου έκανε 22 μέρες από minideal

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς κακώς χρησιμοποίησες το ebay (....)

Κάνε ένα dispute σ αυτόν να μην χάνεις το χρόνο σου

 

Σ'ευχαριστώ Στάυρο!

Την αγορά την έχω κάνει με χρεωστική κάρτα και όχι με paypal.Μετέπειτα έφτιαξα λογ/σμό paypal.Πως να κινηθώ;

O πωλητής στο τελευταίο του mail πριν λίγο μου είπε ότι θα μιλήσει με το boss και την post να δει που βρίσκεται η παραγγελία.

Ήταν η πρώτη μου παραγγελία από ebay γκαντέμης full! :wacko:

Δουλεύω σε πασίγνωστο ελληνικό e-shop και θεώρησα ότι όσο αξιόπιστοι είμαστε και εμείς είναι και όλοι μάλλον και δη του ebay.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Στάυρο!

Την αγορά την έχω κάνει με χρεωστική κάρτα και όχι με paypal.Μετέπειτα έφτιαξα λογ/σμό paypal.Πως να κινηθώ;

O πωλητής στο τελευταίο του mail πριν λίγο μου είπε ότι θα μιλήσει με το boss και την post να δει που βρίσκεται η παραγγελία.

Ήταν η πρώτη μου παραγγελία από ebay γκαντέμης full! :wacko:

Δουλεύω σε πασίγνωστο ελληνικό e-shop και θεώρησα ότι όσο αξιόπιστοι είμαστε και εμείς είναι και όλοι μάλλον και δη του ebay.

 

Μην τα βάψεις μαύρα φίλε. Για εσάς που δεν αγοράζετε με PayPal (κακώς) σας σκέφτηκε το eBay και τελευταία μπορείς να ανοίξεις "case" στο eBay Resolution Center (eBay Buyer Protection for Buyers). Στα δεξιά της αγοράς σου πατάς More actions -> Resolve a problem και ανοίγεις μια διαφορά με τον πωλητή

Προσωπική μου άποψη είναι να μιλήσεις ξανά με τον πωλητή. Στη Swiss Post και εμένα μου έχει τύχει να αργήσει μερικές μέρες να φανεί το tracking. Του υπενθυμίζεις βέβαια πως αν δεν φανεί σε λίγες μέρες θα ζητήσεις επιστροφή και αν δεν σου τη δώσει ο ίδιος θα ανοίξεις διαφορά στο eBay. Αν είναι σωστός θα σου τα επιστρέψει χωρίς παρέμβαση από eBay. Σε καμία περίπτωση μην αφήσεις να περάσουν πολλές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Wed 12/18/2013 4:20 pm 北京国际 10010200 Departure from outward office of exchange

Sat 12/14/2013 8:50 am 苏州国际 21504300 Dispatching

Fri 12/13/2013 10:55 pm 苏州国际 21504300 Opening

Thu 12/12/2013 12:57 pm 苏州常熟市邮政局函件业务局 21556400 Collection

 

Εχω κανει μια παραγγελια απο κινα ενα μπουφαν με china post air mail

Ειναι φυσιολογικο να μην εχει φτασει ακομα στο αεροδρομιο της κινας???

πηρα τηλ στα ελτα και μου λενε οτι δεν εχει φυγει απο κινα ακομα!

οτι παραγγελια εχω κανει μετα το departure μου γραφει null συνηθως!

 

τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Το σταυρο σου...:lol:

 

Εχω παραγγειλει κι εγω ενα μπουφαν και βλεπω να μου ρχεται καλοκαιρι τελικα...:blink:

Θα αρχισω ψαξιμο για μαγιο-σαγιοναρα,να πεσω μεσα αυτη την φορα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! Παρήγγειλα ένα κινητό απο το minideal στις 31-12-2013 με singapore post. χτες έβαλα το trucking number που μου έδωσε στο http://www.singpost.com/ και μου εμφάνιζε: INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article).. Σήμερα που το ξαναέβαλα που δείχνει: Received from Customer.. Λέτε να έγινε κάποιο λάθος?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! Παρήγγειλα ένα κινητό απο το minideal στις 31-12-2013 με singapore post. χτες έβαλα το trucking number που μου έδωσε στο http://www.singpost.com/ και μου εμφάνιζε: INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article).. Σήμερα που το ξαναέβαλα που δείχνει: Received from Customer.. Λέτε να έγινε κάποιο λάθος?

Κοίταξε εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

(Το πρώτο σημαίνει ότι η SP ειδοποιήθηκε ότι θα παραλάβει το δέμα και το δεύτερο ότι το παρέλαβε.)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

(Το πρώτο σημαίνει ότι η SP ειδοποιήθηκε ότι θα παραλάβει το δέμα και το δεύτερο ότι το παρέλαβε.)

 

Δηλαδή οτι το παρέλαβε η SP? ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! Παρήγγειλα ένα κινητό απο το minideal στις 31-12-2013 με singapore post. χτες έβαλα το trucking number που μου έδωσε στο http://www.singpost.com/ και μου εμφάνιζε: INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article).. Σήμερα που το ξαναέβαλα που δείχνει: Received from Customer.. Λέτε να έγινε κάποιο λάθος?

Το μόνο λάθος ήταν ό,τι μπηκες στον οδηγό και πόσταρες χωρίς να τον έχεις διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...