Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κρίμα ****το, ίσως έπρεπε να πάρω από ευρωπαϊκή αποθήκη honorbuy κι ας έδινα 20€ παραπάνω. απλά είδα που έλεγε ότι έρχεται από Αγγλία το δέμα και είχα λίγη αισιοδοξία.

Μην απογοητεύεσαι εσύ μπορεί να είσαι από τους τυχερούς που παραλαμβάνουν νωρίς

Εγώ πάντως δεν παραγγέλνω ξανά από Κίνα, ειδικά τηλέφωνο, αφού πλέον βρίσκεις σχεδόν τις ίδιες τιμές ή κοντά σε αυτές από το Σκρουτζ

Για του λόγου το αληθές παραγγειλα το xiaomi redmi note 6 στο τέλος του προηγούμενου μήνα στα 189€ με κουπόνι τιμή που αυτή τη στιγμή τη βρίσκει κανείς και στα ελληνικά μαγαζιά. Τη στιγμή βέβαια που παραγγειλα η ελληνική τιμή ήταν στα 210€

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

LX581449250NL, στο parcelsapp πάντως μου λέει origin gb. δεν έπρεπε να λέει Κίνα κανονικά? αυτό είδα και λέω δεν μπορεί να κάνει μήνα να έρθει από Αγγλία.
Link to comment
Share on other sites

LX581449250NL, στο parcelsapp πάντως μου λέει origin gb. δεν έπρεπε να λέει Κίνα κανονικά? αυτό είδα και λέω δεν μπορεί να κάνει μήνα να έρθει από Αγγλία.

 

Η διαδρομή που κάνει είναι Κίνα- Αγγλία- Ελλάδα.

Αυτή τη στιγμή είναι ακόμα Κίνα

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια φορά τα παράδοξα του ταχυδρομείου...

Μου ήρθαν μαζεμένα αντικείμενα από το AliExpress με απλό ταχυδρομείο China post και sg post μέσα σε 17 μέρες ενώ το κινητό που περιμένω από banggood με pdm ακόμα δεν έχει ενημέρωση και είμαι ήδη στην τρίτη εβδομάδα αναμονής.

Δεν είμαι ανυπόμονος επειδή κάνω χρόνια αγορές απο Κίνα και ξέρω ότι θα σκάσει μύτη σε κάποια φάση. Αλλά ρε γμτ θα πάω ταξίδι και ήθελα το κινητό για τις φωτογραφίες την επόμενη εβδομάδα. Μάλλον θα δανειστώ πάλι του αδερφού μου.

 

Εντωμεταξυ στα σημερινά αντικείμενα που μου ήρθαν άνοιξα ένα δέμα που μέσα είχε κάτι άσχετο που δεν είχα παραγγείλει. Διαβάζω μετά το δέμα, τελικά ήταν συνωνυμία και μάλλον δεν πρόσεξαν την διεύθυνση και το έστειλαν σε εμένα. Πήρα τηλ τον παραλήπτη που είχε το ονομα απέξω και δεν το σήκωνε. Τελικά μιας και ήταν στο δρόμο μου το άφησα στα ΕΛΤΑ και τους είπα ότι έκαναν λάθος.

Λογικά την γκάφα την έκανε ο αντικαταστάτης του ταχυδρόμου μου επειδή αυτός που έρχεται σε εμάς γνωρίζει την περιοχή. Ελπίζω σε παρόμοια λάθη να έχουν όλοι την ίδια αντίδραση. Κρίμα να φάμε αντικείμενα που είναι unregistered και τρέχα γύρευε αν τα τσιμπήσει άλλος.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα 4 διαφορετικά πακέτα με είδη μικρής αξίας, τρία με non-registered Belgium Post και ένα με China Post.

Σύμφωνα με το μερικό tracking (σταματάει όταν φτάσει Ελλάδα) που δίνουν, όλα τους αυτές τις μέρες έκλειναν μήνα από την άφιξή τους στην Ελλάδα και είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι.

Και ξαφνικά σήμερα ήρθαν... όλα μαζί (και τα 4!)

Λες και τα είχαν ξεχάσει σε κάποια γωνιά στα ΕΛΤΑ, τα ανακάλυψαν και τα έφεραν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση : αν σε ένα δέμα έχω 2 προϊόντα που το άθροισμα είναι πάνω από 22€ περνάνε τελωνείο?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να αλλάξουμε όνομα και να μην αρχίζει από mple για να έχουμε και μεις λίγο τύχη

 

χαχαχαχαχα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ePacket τι ειναι;

 

Δεν είμαι ασφαλής μέθοδος. Ενα δέμα πέρασε κανονικά τελωνείο και βγήκε ως "Τελωνειακός Ελεύθερο" γιατί ήταν κάτω των 22€. Το οποίο δέμα ήταν 1 μήνα (+- 2-3 μέρες) σε κατάσταση "Αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση : αν σε ένα δέμα έχω 2 προϊόντα που το άθροισμα είναι πάνω από 22€ περνάνε τελωνείο?

Ναι. Επίσης στην αξία που θα εξετάσουν στο τελωνείο προμετρώνται και τα μεταφορικά και ό,τι άλλο τυχόν πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

 

Μια βοήθεια γιατι δεν είχα ξανακάνει παραγγελία από banggood....

 

Στο tracking της postnl μου βγαζει αυτο εδω και 5-6 μέρες:

Origin : Netherlands - Cache time: 2018-11-19 09:53:08(GMT+02:00)

2018-11-16 03:06 The item is pre-advised

 

Μπήκα να δοκιμάσω με τον ιδιο αριθμό στο tracking της Flyexress και μου βγάζει:

 

Time Location Description

2018-11-16 03:06 The item is pre-advised

2018-11-15 03:54 Europe Processing center Item in transit

2018-11-14 21:53 Europe Processing center Item dispatched. PKG#:PKG060*****

2018-11-14 10:01 Europe Processing center Item in transit

2018-11-14 09:53 Europe Processing center Item received

 

 

Τι σημαίνει αυτό; Απο κίνα έφτασε Ευρώπη και περιμένουμε να το πάρει η postnl για να έρθει Ελλάδα; Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

 

Μια βοήθεια γιατι δεν είχα ξανακάνει παραγγελία από banggood....

 

Στο tracking της postnl μου βγαζει αυτο εδω και 5-6 μέρες:

Origin : Netherlands - Cache time: 2018-11-19 09:53:08(GMT+02:00)

2018-11-16 03:06 The item is pre-advised

 

Μπήκα να δοκιμάσω με τον ιδιο αριθμό στο tracking της Flyexress και μου βγάζει:

 

Time Location Description

2018-11-16 03:06 The item is pre-advised

2018-11-15 03:54 Europe Processing center Item in transit

2018-11-14 21:53 Europe Processing center Item dispatched. PKG#:PKG060*****

2018-11-14 10:01 Europe Processing center Item in transit

2018-11-14 09:53 Europe Processing center Item received

 

 

Τι σημαίνει αυτό; Απο κίνα έφτασε Ευρώπη και περιμένουμε να το πάρει η postnl για να έρθει Ελλάδα; Ευχαριστώ :)

 

Η Flyexpress διακινεί τα δέματα μέσα στην Κίνα μέχρι τα φτάσουν στο αεροδρόμιο αναχώρησης.

Εκεί το παραλαμβάνει η μεταφορική (NL στη δική σου περίπτωση) που θα το μεταφέρει στην Ολλανδία, σαν σταθμό μεταφόρτωσης, και στη συνέχεια στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια κατάσταση και ένα δικό μου με ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες και ώρες.

Από 1 βδομάδα έως 1 μήνα ακόμα ανάλογα το πόσο τυχεροί θα σταθούμε

 

ειχες καμια εξελιξη? εμενα ακομα στα ιδια.... τι στο καλο, με γαιδουρακι το φερνουν? :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα με flyt express, παραγγελία 12/11 αλλά ακόμα δεν έφυγε για Ολλανδία(pre adviced εδώ και 3 μέρες λέει) . έχουμε μέσο όρο ημερών που κάνει από Ολλανδία για Ελλάδα?(όχι Κίνα-Ολλανδία).
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από ότι φαίνεται μαζί έρχονται με το δικό μου (είδα τα ποστ σου μερικές σελίδες πίσω)

 

Υπομονή τώρα μέχρι να ξεκολλήσουν... Δυστυχώς και εγώ πόνταρα στις 10-15 μέρες μέσο όρο, αν φτάσει μήνα+ καλύτερα να το έπαιρνα από εδώ με 25-30ε διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε φίλε μου γτ έχει από 13/11 που λέει item is on transport to country of destination.. Χίλιες φορές από σκρουτζ με 20€ διαφορά.. Ελπίζω μέχρι τέλη της βδομάδας να έχει ξεκολλήσει
Link to comment
Share on other sites

Απο εδω και περα και μεχρι τα τελη Ιανουαριου τουλαχιστον, θα πρεπει να περιμενετε σημαντικες καθυστερησεις στις μεταφορες και τις παραδοσεις λογω Χριστουγεννων. Ειναι φυσιολογικο. Καθε χρονο το ιδιο συμβαινει. Για εναν λογο παραπανω, τα κρατικα ΕΛΤΑ και οι δημοσιοι υπαλληλοι των τελωνειων, δεν εχουν καμμια διαθεση να αντιδρασουν προς την εξυπηρέτηση των πελατων - καταναλωτων.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειχες καμια εξελιξη? εμενα ακομα στα ιδια.... τι στο καλο, με γαιδουρακι το φερνουν? :lol::lol:

 

Μπα τίποτα κολλημένο στο ίδιο σημείο εδώ και 6 μέρες

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Απο τις 26 -10 εχουν φτασει δυο πακετακια στην Αθηνα και ... μαλλον πεθαναν απο την βαρεμαρα.

Ολα βεβαιως μεγαλης αξιας, τοσο που δεν το λεω γιατι το ελικοπτερο τις εφοριας μπορει να μου κατασχεσει οτι εχω και δεν εχω. Αλλα θα παρω το ρισκο μου

το ενα 5 και το αλλο 4 ευρω, οριστε το ειπα.

Τι στο καλο κανουν οι ελληνες συναδελφοι μου εκει κατω προσπαθω να το μαντεψω. Κατι μου λεει θα οργανωσω την δικια μου τριγωνικη, εφοσον μενω εξωτερικο και αποδεδειγμενα φτανουν νωριτερα στην Ελλαδα μεσω ευρωπης.

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγώ μετάνιωσα είναι η αλήθεια που δεν πήρα από ευρωπαϊκή αποθήκη ή skroutz. τζαμακια θήκες έχουν έρθει και περιμένω σαν τον μακακα τώρα. btw από τις 10 παραγγελίες που είχα κάνει στο aliexpress 27-28/10 οι 8 έχουν έρθει άρα είναι σχετικά γρήγορα έως πολύ γρήγορα. και μιλάω για φθηνά πακέτα χωρίς tracking που συνήθως μου έκαναν 35-40 μέρες να έρθουν. ελπίζω όλη αυτή η τύχη να μην βγει σε ατυχία με το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Αριθμός:

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Προορισμός: Άγνωστος

Προέλευση: Βέλγιο

2018-11-14 14:20 Item is announced / bpost received the information

======================================

Powered by http://www.17track.net

Να αρχίσω να ανησυχώ ή είναι φυσιολογικό τόσες μέρες να είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αριθμός:

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Προορισμός: Άγνωστος

Προέλευση: Βέλγιο

2018-11-14 14:20 Item is announced / bpost received the information

======================================

Powered by http://www.17track.net

Να αρχίσω να ανησυχώ ή είναι φυσιολογικό τόσες μέρες να είναι έτσι;

 

ΝΑΙ, νομίζω πως πρέπει να αρχίσεις....

Έχω τρία πακέτα από 2/11 και 5/11 Item is announced / bpost received the information....

Είχαν απεργία από 12/11-17/11 στην Belgium Post...

Οπότε οπλίσου με .....υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Αριθμός:

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Προορισμός: Άγνωστος

Προέλευση: Βέλγιο

2018-11-14 14:20 Item is announced / bpost received the information

======================================

Powered by http://www.17track.net

Να αρχίσω να ανησυχώ ή είναι φυσιολογικό τόσες μέρες να είναι έτσι;

Φυσιολογικό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταμπερδευτεί παιδιά! Τελικά από Gearbest, παραγγελίες άνω των 22 ευρώ, με Priority Line - Priority Direct Mail, έχουν χρέωση από τελωνείο;; δεν είναι όπως παλιά;; ή δεν είναι σίγουρο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...