Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και αργεί τόσο πολύ ώστε να πάρει τον δρόμο για την Ελλάδα, από το Σάββατο είναι στο αεροδρόμιο του Λονδίνου, στο heathrow; έχει κάνει κάποιος άλλος παραγγελία από το eudirect;

 

Τις εργασιμες μερες μετρα. αν ερθει ελλαδα, μετα απο 2 μερες με dhl λογικα θα το εχεις.

 

 

Παιδια,ξερει κανεις τι παιζει με την κινεζικη πρωτοχρονια?κατι ειδα οτι φετος ειναι 16/2.Για να ξερουμε περιπου τη φρικη που θα φαμε με τις καθυστερησεις.Αν παραγγειλουμε κατι σημερα η αυριο απο Banggood π.χ με priority line που λεει 6-14 μερες,θα πεσουμε μεσα στις γιορτες τους και θα γινει μηνας?

 

Φιλε αν παραγγειλεις τωρα, και το στειλουν μεχρι το σαββατο, δε σε νοιαζει, καθως το αντικειμενο σου λογικα πρεπει να φυγει απο κινα μεχρι την αλλη τριτη/τεταρτη και δε θα το πιασει η πρωτοχρονια τους.

Εξαρτατε παντα και ποια εταιρεια θα επιλεξεις για μεταφορα. Φανταζομαι ομως οτι με καμια δε θα εχεις θεμα, αν φυγει σου ξαναλεω μεσα στην επομενη εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που έγραψε ένα παιδί ότι με το DPM του GB τον τσίμπησαν τα τελωνεία ισχύει;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Σπάσε πλάκα να σταματήσει ένα πολύμπριζο που παρήγγειλα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχει κανεις εμπειρια απο preorder αντικειμενα απο banggood.Για ενα smart watch ενδιαφερομαι και αναφερει Expected on March 31, 2018. Δεν ειναι ακριβο(τιμη preorder 20$) και ουτε το βιαζομαι αλλα γενικα ειναι αξιοπιστο το καταστημα μ αυτες τις παραγγελιες ή θα μας παρει κανενα εξαμηνο η ολη διαδικασια.

Ευχαριστω.

 

Αφού θα έρθει στο κατάστημα 31 Μαρτιου, με priority να το περιμένεις κατά τις 15 Απριλιου και μετα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανείς τηλέφωνο για τελωνείο;

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Τις εργασιμες μερες μετρα. αν ερθει ελλαδα, μετα απο 2 μερες με dhl λογικα θα το εχεις.

 

 

 

 

Φιλε αν παραγγειλεις τωρα, και το στειλουν μεχρι το σαββατο, δε σε νοιαζει, καθως το αντικειμενο σου λογικα πρεπει να φυγει απο κινα μεχρι την αλλη τριτη/τεταρτη και δε θα το πιασει η πρωτοχρονια τους.

Εξαρτατε παντα και ποια εταιρεια θα επιλεξεις για μεταφορα. Φανταζομαι ομως οτι με καμια δε θα εχεις θεμα, αν φυγει σου ξαναλεω μεσα στην επομενη εβδομαδα.

Ευχαριστω πολυ φιλε,απο Banggood λεω,παντα με priority
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ για την επιβεβαίωση του εκτελωνισμού μου και μου είπε να ξανακοιτάξω μετά από καμιά 20αρια μέρες. Είναι σοβαροί; Λέει 20+ μέρες στο τελωνείο συν καμιά 10ρια μέρες στο κέντρο διαλογής.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ για την επιβεβαίωση του εκτελωνισμού μου και μου είπε να ξανακοιτάξω μετά από καμιά 20αρια μέρες. Είναι σοβαροί; Λέει 20+ μέρες στο τελωνείο συν καμιά 10ρια μέρες στο κέντρο διαλογής.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εστειλες την αποδειξη του Paypal και σου ειπαν περιμενε;

Link to comment
Share on other sites

Εστειλες την αποδειξη του Paypal και σου ειπαν περιμενε;
Μου επιβεβαίωσαν κι όλας

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ερθει unregister απο geekbuying μικροδεματα απο κινα σε κανενα σε χρονο 2-4 βδομαδων απο την αποστολη τους?

Κι αν ξερουμε με ποια εταιρεια τα στελνει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σοβαροί; Λέει 20+ μέρες στο τελωνείο συν καμιά 10ρια μέρες στο κέντρο διαλογής.

 

:confused: - απο τις 24 εμενα ειναι στο αεροδρομιο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

καθαρά για στατιστικούς λόγους:

χτες, Τετάρτη, παρέλαβα από FT δύο δέματα unregistered με HK post, παραγγελία στις 22/11,

και από BG ένα δέμα unregistered με CN post, παραγγελία στις 3/12.

το κάθε δέμα είχε πραγματική αξία περίπου 5-6 δολάρια, όμως είχαν γράψει χαμηλότερη τιμή οι Κινέζοι στο κάθε δέμα (ναι, και από τα δύο καταστήματα) .

τέλος, αναμένω ένα unregistered από GB αξίας λιγότερο από $1, παραγγελία 31/10. με το πιο πρόσφατο στάτους να είναι το: 15/11/17 06:53 - GREECE, the transfer of customs.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

Απο ΕU warehouse δεν υπαρχει θεμα τελωνειου,γιατι στελνωνται απο χωρα Ε.Ε.

 

OK Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή σήμερα 9/2/2018 μιας μνήμης ram 2gb αξίας 5€ από eBay με ημερομηνία παραγγελίας 23/12/2017.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από δευτέρα περιμένω κινητό που πέρασε τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε ενα περιεργο tracking number...(Στην NL post εγραψε αφιξη στην Ελλαδα την ιδια ημερομηνια με την εκφόρτωση απο το μεταφορικό μέσο 2 ωρες διαφορα ακριβως ακομα και τα λεπτα) 14c4fbfefc5d835825373bb09da6b289.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by testatos
Link to comment
Share on other sites

Aυτο συμβαινει παντα οταν μπαινει και βγαινει χωρις να κατσει, εμφανιζει 2 ωρες διαφορα ακριβως

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο συμβαινει παντα οταν μπαινει και βγαινει χωρις να κατσει, εμφανιζει 2 ωρες διαφορα ακριβως
Δεν μιλαω για το τελωνειο...e2e08225b0ec551800266b88cbd82bbb.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για το τελωνειο...e2e08225b0ec551800266b88cbd82bbb.jpg

Ακριβώς το ίδιο παρατήρησα σήμερα με ένα δέμα που μου έρχεται με Belgium Post.

Το δικό τους tracking γράφει άφιξη στην Ελλάδα σήμερα, 07:52 και το tracking των ΕΛΤΑ γράφει άφιξη 05:52.

Βλέποντάς το αρχικά (και... αφηρημένα!) θεώρησα ότι πρόκειται για τη διαφορά ώρας (και 2 ώρες διαφορά θα παρέπεμπε μάλλον σε ώρα GMT, γιατί το Βέλγιο -όπως και η Ολλανδία- έχουν ώρα CET, 1 ώρα πίσω από μας).

Και μετά σκέφτηκα ότι αυτοί έχουν 1 ή 2 ώρες πίσω από μας, άρα το βέλγικο ή το ολλανδικό tracking θα έπρεπε να δείχνει (π.χ.) 05:52 και το "δικό" μας 07:52 και όχι το αντίστροφο!

Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς είναι αυτό που βλέπουμε...

(οκ, όχι ότι παίζει κανένα ρόλο, από εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον όλα αυτά)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum,

έκανα μια παραγγελία από Geegbying, ένα ρολόι αξίας 43 € με ασφάλεια τελωνείου στις αρχές του έτους.

Τελικά 19/1/2018 έφτασε Ελλάδα. Με το tracking μέχρι χθες φαίνονταν ακίνητο αλλά σήμερα είδα τα εξης :

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

3/2/2018, 11:13:59 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

3/2/2018, 09:01:02 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

3/2/2018, 07:01:02 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/2/2018, 06:24:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/1/2018, 08:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Λοιπόν για στατιστικούς λόγους και μόνο,

Παρέλαβα σήμερα. Τελικά όπως είπαν και εδώ στο forum, πέρασε τελωνείο αλλά δεν είχε χρέωση.

ixWnrGLYhOBeJMku2

Zd3Hw34rjV9etPUO2

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε ενα περιεργο tracking number...(Στην NL post εγραψε αφιξη στην Ελλαδα την ιδια ημερομηνια με την εκφόρτωση απο το μεταφορικό μέσο 2 ωρες διαφορα ακριβως ακομα και τα λεπτα) 14c4fbfefc5d835825373bb09da6b289.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πότε βλέπεις να παραλαμβάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους να πω ότι τον ήπιαμε. 4 στις 4 παραγγελίες με πριοριτι με ολλανδικό ταχυδρομείο από gearbest μπήκαν πριν λίγο τελωνείο και μου ράβουν κουστούμι γαμπριάτικο.
Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους να πω ότι τον ήπιαμε. 4 στις 4 παραγγελίες με πριοριτι με ολλανδικό ταχυδρομείο από gearbest μπήκαν πριν λίγο τελωνείο και μου ράβουν κουστούμι γαμπριάτικο. Τα ίδια και με μια παραγγελία που ήρθε με σουηδικό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...