Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι ν' αγοράσω ένα Elephone S8 από Gearbest ή κάπου αλλού από εξωτερικό, σε μια γρήγορη αναζήτηση, είδα πως ΦΠΑ/δασμοί/εκτελωνισμός και λοιπά έξοδα είναι κοντά στα 100€ με την αξία του κινητού στα 220€ max.

 

Διαβάζω περί priority mail, μ' αυτόν τον τρόπο αποφεύγουμε τα παραπάνω? Επίσης, διαβάζω σ' άλλους οδηγούς/σχόλια επιλογή Ευρωπαϊκής αποθήκης, αλλά παντού βρίσκω ΗΚ2. Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο αποφυγής? Γιατί αν το κινητό μου πάει 350€ δεν αξίζει και δε διαθέτω και τόσα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπερα φιλε μου κατα προτιμηση banggood αυτη την περιοδο. Με επιλογη Priority Direct Mail για να γλιτωσεις τελωνειο κλπ. Επισης ως πρωην κατοχος elephone συσκευης θα προτεινα να το αποφυγεις. αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμα εισαι τυχερος

 

19/12/2017, 00:07:52 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

18/12/2017, 00:20:45 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

18/12/2017, 11:35:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/12/2017, 08:31:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/12/2017, 16:12:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Νορμαλ, δε βλέπω κάτι που να υποδηλώνει τύχη, ούτε ατυχία!

 

καλημέρα, το ίδιο βλέπω κι εγώ στο tracking των ελτα σήμερα.. την πατήσαμε? πώς προχωράμε τώρα?

κινητό από geekbuying, δηλωμένο 20 δολάρια. Η αξία του είναι 59 ευρώ αλλά και πάλι..

:)
Link to comment
Share on other sites

Αμα εισαι τυχερος

 

19/12/2017, 00:07:52 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

18/12/2017, 00:20:45 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

18/12/2017, 11:35:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/12/2017, 08:31:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/12/2017, 16:12:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

φίλε είδα το ίδιο status στην δική μου παραγγελία. τελικά τι έκανες?

:)
Link to comment
Share on other sites

Ποιό τηλέφωνο παίρνουμε στα ΕΛΤΑ για να ρωτήσουμε παίδες ;;; :)
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς αδίκως κατηγορούμε τα ΕΛΤΑ ...

σήμερα εμφανίσθηκε στην Ελλάδα το δέμα το οποίο τα Ολλανδικά ταχυδρομεία έλεγαν "ανεπιτυχής παράδωση στον παραλήπτη",

οπότε τα υπόλοιπα τα οποία δήθεν "ταξιδεύουν" για Ελλάδα εδώ και 20 ημέρες ποιός ξέρει που τα έχουν καταχωνιάσει οι μαστούρες ... :X

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

RS******NL

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

9/12/2017, 06:50:46 ΕΛΛΑΔΑ- ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/12/2017, 18:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/11/2017, 14:57:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Για ποτε με βλεπετε.

Link to comment
Share on other sites

Αμα εισαι τυχερος

 

19/12/2017, 00:07:52 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

18/12/2017, 00:20:45 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

18/12/2017, 11:35:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/12/2017, 08:31:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/12/2017, 16:12:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Νορμαλ, δε βλέπω κάτι που να υποδηλώνει τύχη, ούτε ατυχία!

 

Ήρθε σε 2 βδομάδες και άμα στείλει την απόδειξη, θα το έχει σύντομα.

Άλλα έκαναν μήνες για να φτάσουν σε αυτό το σημείο από τη στιγμή που μπήκαν τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σε 2 βδομάδες και άμα στείλει την απόδειξη, θα το έχει σύντομα.

Άλλα έκαναν μήνες για να φτάσουν σε αυτό το σημείο από τη στιγμή που μπήκαν τελωνείο.

 

σε αντίστοιχη περίπτωση, δηλωμένη αξία πάνω στη συσκευασία (κινητό) 20 δολάρια, πραγματική 59 ευρώ, έχω εικονικό τιμολόγιο από το site που αγόρασα για 20 δολάρια, να στείλω αυτό ή την πραγματική συναλλαγή μέσω paypal?

:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι βλάκες στο τελωνείο και ειδικά πλέον με το ιντερνέτ βρίσκουν τα πάντα εννοείται την απόδειξη από paypal

Γ.Ε.Τ.Α. Τελωνείου Αερολιμένος «Ελ. Βενιζέλος»

Ηλεκτρονική διεύθυνση geta@elta-net.gr

Τηλέφωνο 800 11 82000

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι βλάκες στο τελωνείο και ειδικά πλέον με το ιντερνέτ βρίσκουν τα πάντα εννοείται την απόδειξη από paypal

Γ.Ε.Τ.Α. Τελωνείου Αερολιμένος «Ελ. Βενιζέλος»

Ηλεκτρονική διεύθυνση geta@elta-net.gr

Τηλέφωνο 800 11 82000

 

ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. αυτό έκανα.

γενικά όμως, και να βρουν πόσο κάνει πραγματικά το αντικείμενο τώρα, πώς μπορούν να ξέρουν αν εγώ το πλήρωσα τόσο?

θα μπορούσε να έχει αγοραστεί σε snap up deal ή με μεγάλη έκπτωση 70% σε black friday πχ.

:)
Link to comment
Share on other sites

Ένας λόγος που ζητάνε απόδειξη πλεον είναι και αυτός ο λόγος που αναφέρεις , μπορεί κάποιος να το έχει πάρει σε έκπτωση ,όταν λέω ότι δεν είναι βλάκες ,αν κάποιος στείλει την απόδειξη από το κατάστημα , ξέρουν ότι είναι ψεύτικη .
Link to comment
Share on other sites

gearbest dpd uk euexpress περασε 1 μηνα τιποτα ακομα southall κολλημενο.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

gearbest dpd uk euexpress περασε 1 μηνα τιποτα ακομα southall κολλημενο.
33 μέρες southall κολλημένο... έχουμε πορεία ακόμα....

 

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

33 μέρες southall κολλημένο... έχουμε πορεία ακόμα....

 

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι εχουμε απο τον καινουργιο χρονο βλεπω να παραλαμβανουμε αδερφε.

 

ειναι που κανουν απο 25 εως 35 εργασιμες χχαχαχαχα γραψτε 2 μηνες και ειστε ενταξει κινεζοι αυτο το λεω και οταν δεν εχουμε γιορτες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια ερωτηση αν κανω μια παραγγελια 27 ευρω θα πληρωσω τελωνειο?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

ειναι που κανουν απο 25 εως 35 εργασιμες χχαχαχαχα γραψτε 2 μηνες και ειστε ενταξει κινεζοι αυτο το λεω και οταν δεν εχουμε γιορτες.
Πριν αρχίσει ο χαμός με τις καθυστερήσεις οι αποστολές με DPD έκαναν ακριβώς 10-11 μέρες ως το southall και μετά άλλες 3-4 μέχρι Ελλάδα. Σε 2 εβδομάδες παραλάμβανες πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσει ο χαμός με τις καθυστερήσεις οι αποστολές με DPD έκαναν ακριβώς 10-11 μέρες ως το southall και μετά άλλες 3-4 μέχρι Ελλάδα. Σε 2 εβδομάδες παραλάμβανες πάντα.

ξερω αδερφε πανε οι καλες εποχες

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

σε αντίστοιχη περίπτωση, δηλωμένη αξία πάνω στη συσκευασία (κινητό) 20 δολάρια, πραγματική 59 ευρώ, έχω εικονικό τιμολόγιο από το site που αγόρασα για 20 δολάρια, να στείλω αυτό ή την πραγματική συναλλαγή μέσω paypal?

 

 

Συντεκνε, ηντα λες; Λες τα κοπελια στην μπρωτευουσα να ειναι χαχες και κουζουλοι; Paypal αποδειξη σε ζητησαν, paypal αποδειξη θα στειλεις, αλλιως παιζει να καθυστερηση πολυ το πακετο σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνεται τίποτα άμεσο σχετικά με το PayPal για καινούριο Xiaomi mi6 που δεν αναγνωρίζει sim μόλις ήρθε από Banggood?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα μου με tracking του τύπου RUxxxxxxxxxNL , σήμερα το απόγευμα μου έγραψε "Is on transport to the country of destination, GREECE".

 

Αν δεν κάνω λάθος, τα δέματα της Post NL έρχονται στο Ελλαδιστάν Τετάρτη βράδυ-Πέμπτη πρωί, γιατί σχεδόν πάντα Πέμπτη μεσημέρι-απόγευμα, έχουν σκαναριστεί στο Ελευθέριος Βενιζέλος.

 

Επειδή όμως είχα πάνω από 1 χρόνο να παραγγείλω από Κίνα. Με βάση τις τελευταίες σας εμπειρίες, πιστεύετε ότι το δέμα μου την Πέμπτη θα είναι εδώ; Έλεγα να φύγω αύριο για επαρχία, αλλά αφού το δέμα μου έρχεται νωρίτερα από το αναμενόμενο, λέω να μείνω 2-3 μέρες ακόμα.

 

Υ.Γ. Είναι Priority Mail από Banggood.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Το δέμα μου με tracking του τύπου RUxxxxxxxxxNL , σήμερα το απόγευμα μου έγραψε "Is on transport to the country of destination, GREECE".

 

Αν δεν κάνω λάθος, τα δέματα της Post NL έρχονται στο Ελλαδιστάν Τετάρτη βράδυ-Πέμπτη πρωί, γιατί σχεδόν πάντα Πέμπτη μεσημέρι-απόγευμα, έχουν σκαναριστεί στο Ελευθέριος Βενιζέλος.

 

Επειδή όμως είχα πάνω από 1 χρόνο να παραγγείλω από Κίνα. Με βάση τις τελευταίες σας εμπειρίες, πιστεύετε ότι το δέμα μου την Πέμπτη θα είναι εδώ; Έλεγα να φύγω αύριο για επαρχία, αλλά αφού το δέμα μου έρχεται νωρίτερα από το αναμενόμενο, λέω να μείνω 2-3 μέρες ακόμα.

 

έχω δέμα που έφυγε από Ολλανδία 4/12 και στα ΕΛΤΑ ακόμη γράφει το τρακινκ ότι είναι Ολλανδία. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα είσαι τυχερός αν παραλάβεις μέσα στο 2017

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνεται τίποτα άμεσο σχετικά με το PayPal για καινούριο Xiaomi mi6 που δεν αναγνωρίζει sim μόλις ήρθε από Banggood?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα η ολη διαδικασια να το στειλεις πισω και να σου ξαναρθει θα παρει αυτο το διαστημα κανα τριμηνο,υπολογισε κ συνεννοησεις που πρεπει να κανεις εσυ με τελωνειο ωστε να μην ξαναπληρωσεις τελωνειο οταν στο ξαναστειλουν.

 

Θα εχει βγει το mi7 τοτε.

 

Το χω παθει και ξερω,ζητα refund,εστω και partial και στειλτο πισω one way.

 

Refund θα παρεις απο paypal αφου φτασει κινα,εξεταστει,συν 2 βδομαδες να μπουν τα λεφτα πανω κατω.Σε ενα μηνα περιπου θα χεις τα λεφτα και αυτο ειναι ο συντομοτερος τροπος.Και αν συμφωνισει και με την μια το banggood.

 

Αυτα τα λαμβανουμε υποψη πριν ψωνισουμε κατι αναγκης απο Κινα.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Το δέμα μου με tracking του τύπου RUxxxxxxxxxNL , σήμερα το απόγευμα μου έγραψε "Is on transport to the country of destination, GREECE".

 

Αν δεν κάνω λάθος, τα δέματα της Post NL έρχονται στο Ελλαδιστάν Τετάρτη βράδυ-Πέμπτη πρωί, γιατί σχεδόν πάντα Πέμπτη μεσημέρι-απόγευμα, έχουν σκαναριστεί στο Ελευθέριος Βενιζέλος.

 

Επειδή όμως είχα πάνω από 1 χρόνο να παραγγείλω από Κίνα. Με βάση τις τελευταίες σας εμπειρίες, πιστεύετε ότι το δέμα μου την Πέμπτη θα είναι εδώ; Έλεγα να φύγω αύριο για επαρχία, αλλά αφού το δέμα μου έρχεται νωρίτερα από το αναμενόμενο, λέω να μείνω 2-3 μέρες ακόμα.

 

Υ.Γ. Είναι Priority Mail από Banggood.

Φύγε Μήτσο και Καλά Χριστούγεννα . Ένα δικό μου έχει την ένδειξη "Is on transport to the country of destination, GREECE" εδώ και 22 ημέρες εάν θυμάμαι καλά ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. αυτό έκανα.

γενικά όμως, και να βρουν πόσο κάνει πραγματικά το αντικείμενο τώρα, πώς μπορούν να ξέρουν αν εγώ το πλήρωσα τόσο?

θα μπορούσε να έχει αγοραστεί σε snap up deal ή με μεγάλη έκπτωση 70% σε black friday πχ.

 

Επειδη το κινητο που πηρα το βρηκα στην Ελλαδα 320 Εκρινα οτι τα 60κατι ευρω τελωνειο μου βγαινει παλι φθηνότερο

Εγω το πηρα απο e bay 209

δεν ηξερα τη διαδικασια

Οποτε Εστειλα μια φωτο την συναλλαγη του Pay pal (μπορει να εκανα βλακεια)

χωρις να την πειραξω (Εκτος οτι εσβησα εκει που εγραφα να μου το στειλει ως δωρο και να αφαιρεσει κινεζικα γραματα και συμβολα μηπως την γλυτωσω )

και επεισης το λινκ με το ιδιο προιον απο τον ιδιο προμηθευτη (το κινητο ηταν ποιο φτηνο 30 Ευρω μετα απο 20 μερες)

 

Ελαβα το εξης e mail

 

geta

 

2:44 μ.μ. (Πριν από 8 ώρες)

 

προς Εμένα

 

 

Καλημέρα σας,

 

 

Το δέμα σας εκτελωνίστηκε βάσει των αποδεικτικών που αποστείλατε και δρομολογείται για να απελευθερωθεί από το τελωνείο και να αποσταλεί μέσω των ΕΛΤΑ στο τοπικό σας ταχυδρομικό υποκατάστημα. Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία.

 

ΤΜΗΜΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ

 

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

 

 

δεν ξερω ισως εκανα βλακεια μιας και ειχα ακουσει οτι τα κινητα τα εκτελωνιζουν με αξια 100 ευρω , Αν καποιος ξερει καλυτερα ας βοηθησει.

Αυτη την αγορα την εκανα μετα απο 20 παραγγειλιες απο ebay χωρις τελωνειο μιας και πληρωσα ενα σετ αξεσουαρ web cam 26 ευρω τελωνειο απο το gearbest

 

Για μενα τερμα η αγορες πανω απο 30 ευρω απο εξω.

Edited by xeiristeis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...