Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ καλό σας μεσημέρι και καλή εβδομάδα.

Από Ebay, αλλά ευρωπαϊκό κατάστημα ( πωλητή ), παράγγειλα κάτι και μου έδωσαν tracking το: 538161920005 με link

https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/en/set_identcodes.do?lang=de&idc=538161920005

Κοιτώντας στο πιο πάνω link που βγαίνει απ'ευθείας από τη σελίδα του προϊόντος στο Ebay, η πορεία ενημέρωσης χάνεται... Αν δε, πάω στο Ελληνικό DHL link που προτείνουν { http://www.dhl.gr/en/express/tracking.html?AWB=538161920005&brand=DHL }, δεν βρίσκει το tracking καθόλου.

Κάποιος από εσάς που ξέρετε, μπορείτε να μου εξηγήσετε τι συμβαίνει?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Με εκτίμηση,

Μιχάλης Κρανίδης

 

Καλώς τον Μιχάλη, και καλή σου εβδομάδα. Κατέβασε την εφαρμογή 17truck, και πέρασε το εν λόγω tracking number εκεί. Το πιθανότερο είναι πως θα στο βγάλει απευθείας. Εάν όχι, επέλεξε την μεταφορική DHL Paket. Και θα στο βγάλει σίγουρα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να πάρεις ένα τηλέφωνο στo ελληνικό παράρτημα της DHL και είμαι βέβαιος ότι θα βρεις την άκρη.

 

Ν ο μ ί ζ ω μάλιστα (αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρος, γιατί πάει πολύς καιρός) ότι με την DHL ήταν που περίμενα κι εγώ δέμα από ευρωπαϊκή χώρα, τους είχα πάρει τηλέφωνο και μου έδωσαν άλλο, δικό τους tracking number για την παρακολούθηση του δέματος εντός Ελλάδος, το οποίο πράγματι εμφανιζόταν κανονικά στο ελληνικό tracking page (λίγο ασυνήθιστο όλο μαζί, νομίζω...)

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, πιστεύω ότι με ένα τηλεφώνημα θα βρεθεί η λύση.

 

Καλώς τον Μιχάλη, και καλή σου εβδομάδα. Κατέβασε την εφαρμογή 17truck, και πέρασε το εν λόγω tracking number εκεί. Το πιθανότερο είναι πως θα στο βγάλει απευθείας. Εάν όχι, επέλεξε την μεταφορική DHL Paket. Και θα στο βγάλει σίγουρα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Θα πράξω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Dear Panagiotis,

Thank you for placing an order with us.

 

We sincerely apologize for any inconvenience caused, however due to restrictions with your previous shipping method, your order has been sent out with registered mail. This may cause a slight delay to the delivery.

 

As a gesture of goodwill for this time only, if you incur any import tax due to this, kindly offer us the tax receipt, and we will offer you compensation for the tax fee.

 

We once again apologize for any inconvenience.

 

Thank you for your understanding and cooperation.

 

Best regards,

Pamela

Gearbest Customer Service

http://www.gearbest.com/

 

Μετά από άκυρες απαντήσεις κλπ κλπ και αφού τους έστειλα screenshots από τον τρόπο παραγγελίας που έλεγε dpduk, αυτό έλαβα απάντηση σήμερα μετά από αγορά κινητού με μέθοδο EUexpress. Μου το άλλαξαν σε registered και απάντησαν αυτό..Συμπεράσματα δικά σας...

Θα το σκεφτώ αρκετά να ξανά ψωνίσω από το εν λόγω μαγαζί..

Oneplus 7 Red 8/256 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από άκυρες απαντήσεις κλπ κλπ και αφού τους έστειλα screenshots από τον τρόπο παραγγελίας που έλεγε dpduk, αυτό έλαβα απάντηση σήμερα μετά από αγορά κινητού με μέθοδο EUexpress. Μου το άλλαξαν σε registered και απάντησαν αυτό..Συμπεράσματα δικά σας...

Θα το σκεφτώ αρκετά να ξανά ψωνίσω από το εν λόγω μαγαζί..

Παντως απ ότι ειδες σου λεει ότι αν πληρωσεις τελωνειο, θα τους στειλεις την αποδειξη και θα σου επιστρεψουν το ποσο που πληρωσες στο τελωνειο, τουλάχιστον δε θα χασεις χρηματα. Βεβαια πληρωσες από ευρωπαικη αποθηκη να το παρεις οποτε παλι χανεις. Τουλάχιστον να μην επιβαρυνθείς το τελωνειο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τη συμβουλή σας για μια παραγγελία μου. Πρόκειται για ένα φτηνό Android TV box που πήρα από το geek buying. Στη φόρμα παραγγελίας επέλεξα την επιλογή του registered airmail που είχε μηδενική χρέωση.

Σαν tracking number μου έστειλαν μια ακολουθία αριθμών που όπως με ενημέρωσαν και μέλη του φόρουμ δεν είναι πραγματικό tracking number όπως έχουμε συνηθίσει αλλά σαν αριθμός φορτωτικης της sf express.

Το θέμα είναι ότι τα ΕΛΤΑ δεν το αναγνωρίζουν σαν συστημένο (δεν το βλέπουν καν σαν αριθμό στο σύστημα τους) με αποτέλεσμα εντός Ελλάδος να κυκλοφορεί σαν απλό πακέτο χωρίς να χρειάζεται υπογραφή για να το παραλάβω. Από τα search engines μόνο το track checker mobile το αναγνωρίζει και τελευταία ενημέρωση είναι ότι βρίσκεται στην Ελλάδα.

Έχω φτάσει τις 41 μέρες από την ενεργοποίηση του tr. Number και 50 από τη μέρα αγοράς.

Τι πρέπει να κάνω? Να περιμένω ακόμα και για πόσο? Να απευθυνθώ στο geek η κατευθείαν paypal? Προσωπικά θεωρώ ότι με "κοροιδεψαν" με την επιλογή αποστολής, εννοείται ότι θα προτιμούσα να πληρώσω αν ήξερα ότι το tracking που δίνουν δωρεάν είναι ημιτελές. Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ πήγα εδώ, και μου έβγαλε το αντίστοιχο ΝL tracking.

http://intl.sf-express.com/query/toOrderQuery.do

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ καλό σας μεσημέρι και καλή εβδομάδα.

Από Ebay, αλλά ευρωπαϊκό κατάστημα ( πωλητή ), παράγγειλα κάτι και μου έδωσαν tracking το: 538161920005 με link

https://nolp.dhl.de/nextt-online-public/en/set_identcodes.do?lang=de&idc=538161920005

Κοιτώντας στο πιο πάνω link που βγαίνει απ'ευθείας από τη σελίδα του προϊόντος στο Ebay, η πορεία ενημέρωσης χάνεται... Αν δε, πάω στο Ελληνικό DHL link που προτείνουν { http://www.dhl.gr/en/express/tracking.html?AWB=538161920005&brand=DHL }, δεν βρίσκει το tracking καθόλου.

Κάποιος από εσάς που ξέρετε, μπορείτε να μου εξηγήσετε τι συμβαίνει?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Με εκτίμηση,

Μιχάλης Κρανίδης

 

Όταν φτάσει Ελλάδα πρέπει να πάρεις την DHL τηλέφωνο για να σου δώσει έναν δεκαψήφιο αριθμό που θα το βλέπεις στο ελληνικό site της dhl.

Link to comment
Share on other sites

Όταν φτάσει Ελλάδα πρέπει να πάρεις την DHL τηλέφωνο για να σου δώσει έναν δεκαψήφιο αριθμό που θα το βλέπεις στο ελληνικό site της dhl.

Ευχαριστώ. Τηλεφώνησα στην DHL Ελλάδας ( όπως με είχαν συμβουλέψει από εδώ ) και μου είπαν το ίδιο. Πρέπει όμως να φτάσει Ελλάδα πρώτα, που ακόμα δεν έχει φτάσει...

Link to comment
Share on other sites

Παντως απ ότι ειδες σου λεει ότι αν πληρωσεις τελωνειο, θα τους στειλεις την αποδειξη και θα σου επιστρεψουν το ποσο που πληρωσες στο τελωνειο, τουλάχιστον δε θα χασεις χρηματα. Βεβαια πληρωσες από ευρωπαικη αποθηκη να το παρεις οποτε παλι χανεις. Τουλάχιστον να μην επιβαρυνθείς το τελωνειο

Ίσως, αλλά η έκφρασή τους ήταν "we will offer you compensation for the tax fee". Δε λένε "compensation in full" ή "full refund" ή κάτι τέτοιο. Και επειδή αυτή είναι απλά μια απάντηση σε ένα τίκετ και έχει προηγηθεί η ανακοίνωση περί αποζημίωσης 50$ το ανώτερο, καλό θα ήταν να έχει το νου του ο φίλος. Κι αν θέλει, να τους ζητήσει διευκρινήσεις στο τίκετ, για να έχει και μια δήλωσή τους να επικαλεστεί αν χρειαστεί, στο paypal.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Τηλεφώνησα στην DHL Ελλάδας ( όπως με είχαν συμβουλέψει από εδώ ) και μου είπαν το ίδιο. Πρέπει όμως να φτάσει Ελλάδα πρώτα, που ακόμα δεν έχει φτάσει...

 

Μέσο όρο 4 με 7 εργάσιμες κάνει να φτάσει μετά το status που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμενεις μεχρι να παραλαβεις και να θεωρεις τον εαυτο σου τυχερο που εστειλαν χωρις tracking number, γιατι μαλλον δε θα πληρωσεις το φτηνο κινητο αλλο τοσο οσο η αξια του σε φορους. Αν δεν ερθει καθολου στις 60 μερες, τοτε απευθυνσου στο geekbuying, αν δεν κανουν refund αλλα τα μασανε, τοτε κανεις dispute στο paypal.
Για Android TV box αξίας 28 ευρω πρόκειται και όχι για κινητό. Είμουν διατεθειμένος να πληρώσω τελωνείο σε περίπτωση που πέρναγε. Με ενόχλησε ότι εστάλη με τρόπο διαφορετικό από ότι επέλεξα.

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2017-09-15 20:10:00Customer data received Southall

2017-10-07 03:05:00Confirmed at Hub Hub 3 - Bham

2017-10-07 03:06:00Sorted by offshore gateway Hub

2017-10-07 03:06:00Exported by international gateway, to DPD Group Hub 3 - Bham

2017-10-07 08:26:00Confirmed at Hub International Gateway

2017-10-07 08:27:00Sorted by offshore gateway Hub

2017-10-07 08:27:00Exported by international gateway, to DPD Group International Gateway

2017-10-09 04:22:00International Hub - Non-Compatible in Transit Best

2017-10-09 04:22:00International Hub - In Transit Best

2017-10-10 05:56:00International Hub - In Transit Budapest

2017-10-11 18:41:00International Hub - In Transit Hub Sofia

2017-10-13 22:44:00International Hub - In Transit DPD Group

2017-10-13 23:05:00Consolidation Scan Greece

2017-10-14 10:54:00Consolidation Scan Greece

2017-10-14 16:47:00Confirmed at Depot Greece

2017-10-16 14:58:00Out for Delivery Greece

2017-10-16 14:58:00Confirmed at Depot Greece

 

Εμεινει 2 ημερες στο τελωνειο; Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω φορο; Λογικα αυτη την εβδομαδα θα εχω την παραγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Εμεινει 2 ημερες στο τελωνειο; Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω φορο; Λογικα αυτη την εβδομαδα θα εχω την παραγγελια.

Με eu express δεν πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή γιατί στο ebay πολλοί λένε οτι είναι ευρωπαίοι πωλητές αλλά είναι καρακινεζοι

Μου έστειλαν κι εμένα με dhl από κινα κι όχι από uk όπως πίστευα ότι αγόρασα

Σε ερώτηση μου μάλιστα μου απάντησαν ότι έγινε λάθος κι εστάλη από Κινα ( μούσι ξεδιάντροπο)

Ένας τρόπος να δεις αν είναι από Κινα είναι να στείλεις μήνυμα κατά τις 2-3 το απογευμα αν σου απαντησουν μάλλον είναι ευρωπαίοι λόγω διαφοράς ώρας έχουν χρόνο

Οι κινέζοι απαντούν πάντα την επόμενη μέρα (πολλές φορές πρωί πρωι) γιατί γι αυτούς είναι βραδυ και κλείνουν το μαγαζι

Edited by elgol
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό tracking:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-10-2017 15:58 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-10-2017 16:53 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-10-2017 07:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 12-10-2017 12:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 16-10-2017 17:14 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αγγλικό tracking:

RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER 02-10-2017 15:58 CHINA

SEND ITEM ABROAD 04-10-2017 16:53 CHINA

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE 12-10-2017 07:13

ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY 12-10-2017 12:51 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

RETAINED BY CUSTOMS FOR UNSPECIFIED REASON 16-10-2017 17:14 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

 

"RETAINED" σημαίνει ότι παρακρατήθηκε στο τελωνείο (αν με βοηθάνε τα αγγλικά μου)

 

Σαν τη Γάτα του Σρέντινγκερ είναι το δέμα;

Πραρακρατήθηκε στο τελωνείο αλλά βγήκε κιολας;;;

Μπορεί κανείς να διαφωτίσει;-

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό tracking:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-10-2017 15:58 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 04-10-2017 16:53 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-10-2017 07:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 12-10-2017 12:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 16-10-2017 17:14 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αγγλικό tracking:

RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER 02-10-2017 15:58 CHINA

SEND ITEM ABROAD 04-10-2017 16:53 CHINA

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE 12-10-2017 07:13

ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY 12-10-2017 12:51 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

RETAINED BY CUSTOMS FOR UNSPECIFIED REASON 16-10-2017 17:14 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

 

"RETAINED" σημαίνει ότι παρακρατήθηκε στο τελωνείο (αν με βοηθάνε τα αγγλικά μου)

 

Σαν τη Γάτα του Σρέντινγκερ είναι το δέμα;

Πραρακρατήθηκε στο τελωνείο αλλά βγήκε κιολας;;;

Μπορεί κανείς να διαφωτίσει;-

μπηκε στο τελωνειο, το εκτιμησαν και μετα βγηκε απο το τελωνειο. Σε μερικες μερες θα μαθεις ποσο το εκτιμησαν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.

Εκανα μια παραγγελία απο Κινα 11 / 9 /17 και αποστολη δυο μερες μετα 13 / 9 /17. Οσες φορες μεχρι σημερα χρησιμοποιησα το TN για να δω που βρισκεται το μονο που εβγαζε ειναι η αποστολη του αντικεινου στις 13 σεπτεμβρη.

Επειδη εχουν περασει οι 35 μερες που εδινε ο πωλητης αποφασισα να του στειλω mail για να δω αν θα χρειαστει να περιμενω κι αλλο.

Για να μην πολυλογω, εν τελει επικοινωνισα με ΕΛΤΑ και μου ειπαν οτι το αντικειμενο μου (μια συλλεκτικη τραπουλα 20ε με τα μεταφορικα)

ειναι Ελλαδα απο 15 (!) Σεπτεμβριου και απλα δεν εχει ανοιχτει ο σακος λεει ακομα. Υπαρχει αυτο? να κανει ενα αντικειμενο 2 μερες να ερθει Αθηνα απο Κινα, και 32 να μενει αεροδρομιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.

Εκανα μια παραγγελία απο Κινα 11 / 9 /17 και αποστολη δυο μερες μετα 13 / 9 /17. Οσες φορες μεχρι σημερα χρησιμοποιησα το TN για να δω που βρισκεται το μονο που εβγαζε ειναι η αποστολη του αντικεινου στις 13 σεπτεμβρη.

Επειδη εχουν περασει οι 35 μερες που εδινε ο πωλητης αποφασισα να του στειλω mail για να δω αν θα χρειαστει να περιμενω κι αλλο.

Για να μην πολυλογω, εν τελει επικοινωνισα με ΕΛΤΑ και μου ειπαν οτι το αντικειμενο μου (μια συλλεκτικη τραπουλα 20ε με τα μεταφορικα)

ειναι Ελλαδα απο 15 (!) Σεπτεμβριου και απλα δεν εχει ανοιχτει ο σακος λεει ακομα. Υπαρχει αυτο? να κανει ενα αντικειμενο 2 μερες να ερθει Αθηνα απο Κινα, και 32 να μενει αεροδρομιο?

 

Είναι η ακριβής κατάσταση, στην οποία βρισκόμαστε όλοι, εδώ και μήνες. Περιμένω πακέτο από 7/9 στην ίδια ακριβώς κατάσταση. Η μόνη σου λύση: υπομονή, και να εύχεσαι να πιάσουν τον σάκο σου :p με μια περιοδεία λίγες σελίδες πίσω, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σ'ευχαριστω για την απαντηση.

Ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα? Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που συμβαινει αυτο?

Οσες φορες εχω παραγειλει κατι απο Ασια στο παρελθον

δεν εχω ξανα αντιμετωπισει κατι παρομοιο...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σ'ευχαριστω για την απαντηση.

Ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα? Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που συμβαινει αυτο?

Οσες φορες εχω παραγειλει κατι απο Ασια στο παρελθον

δεν εχω ξανα αντιμετωπισει κατι παρομοιο...

 

Από τον ΙΟΥΝ άλλαξε η κατάσταση στα ΕΛΤΑ, μπήκαν ιδιώτες για τον εκτελωνισμό, ορίστηκαν νέα και ακριβότερα τέλη και φαίνεται ότι τα περισσότερα δέματα μπαίνουν στο τελωνείο με ανάλογη χρέωση ΦΠΑ και τελών ΕΛΤΑ.

 

Ιδιαίτερος λόγος δεν υπάρχει, απλά, φαίνεται ότι αποφάσισαν να εφαρμόζουν τη νομοθεσία για τις εισαγωγές από τρίτες χώρες χρεώνοντας ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού σε κάθε δέμα.

Το τι κάναμε όλοι με τις αγορές αυτές στο παρελθόν, δεν έχει καμία σχέση με το σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Από τον ΙΟΥΝ άλλαξε η κατάσταση στα ΕΛΤΑ, μπήκαν ιδιώτες για τον εκτελωνισμό, ορίστηκαν νέα και ακριβότερα τέλη και φαίνεται ότι τα περισσότερα δέματα μπαίνουν στο τελωνείο με ανάλογη χρέωση ΦΠΑ και τελών ΕΛΤΑ.

 

Ιδιαίτερος λόγος δεν υπάρχει, απλά, φαίνεται ότι αποφάσισαν να εφαρμόζουν τη νομοθεσία για τις εισαγωγές από τρίτες χώρες χρεώνοντας ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού σε κάθε δέμα.

Το τι κάναμε όλοι με τις αγορές αυτές στο παρελθόν, δεν έχει καμία σχέση με το σήμερα.

 

Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω για αγορα κατω τον 20 ευρω κατι απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να πληρωσω για αγορα κατω τον 20 ευρω κατι απο αυτα?

 

Με βάση την τελωνειακή νομοθεσία (ατέλεια 22€ για εισαγωγές από τρίτες χώρες), όχι, αλλά έχουν καταγραφεί πολλές περιπτώσεις δεμάτων αξίας (πραγματικής) κάτω των 22€, που μπαίνουν στο τελωνείο και άλλοτε χρεώνονται με αξία μεγαλύτερη και, επομένως, ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ (15€) και άλλοτε χρεώνονται με το τέλος ΕΛΤΑ (3€) εάν διαπιστωθεί ότι η αξία είναι μέσα στο όριο της ατέλειας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα καθεστως που εφαρμοζει αυθαιρετα ο ελτα εναντια στο πλαισιο της ΕΕ

Να φανταστειες, οτι αν ενα αντικειμενο ειναι πανω απο 22 ευρω, τοτε πληρωνεις μονο το ΦΠΑ. Επειδη στην μπανανια ειμαστε large παρε και ενα 15 εευρω εκτελωνισμο.,

Γελανε και τα γραμματοσημα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα καθεστως που εφαρμοζει αυθαιρετα ο ελτα εναντια στο πλαισιο της ΕΕ

Να φανταστειες, οτι αν ενα αντικειμενο ειναι πανω απο 22 ευρω, τοτε πληρωνεις μονο το ΦΠΑ. Επειδη στην μπανανια ειμαστε large παρε και ενα 15 εευρω εκτελωνισμο.,

Γελανε και τα γραμματοσημα...

 

Χωρίς διάθεση υπεράσπισης του τέλους των 15€, πιστεύω ότι γνωρίζεις την τελωνειακή νομοθεσία και ότι ένα δέμα από τρίτη χώρα, που μπαίνει στο τελωνείο για οποιοδήποτε λόγο, πρέπει να εκτελωνιστεί.

 

Η διαδικασία μπορεί να γίνει είτε από τα ΕΛΤΑ είτε από δικό σου εκτελωνιστή είτε από τον παραλήπτη, εάν βρίσκεται στην περιοχή της Αττικής και έχει τη διάθεση και τι χρόνο.

Εάν σκεφτείς ότι οι ιδιώτες εκτελωνιστές χρεώνουν αμοιβή από 55€ και πάνω, για την ίδια διαδικασία, στις περιπτώσεις αποστολής του δέματος με εταιρείες courier, τότε το τέλος (15€) των ΕΛΤΑ ακούγεται αρκετά φτηνότερο.

 

Θα μου πεις, σαν αντίλογο ότι, το τέλος εκτελωνισμού δεν θα έπρεπε να έχει αυτή την κλιμάκωση αλλά κάποια άλλη, και ίσως θα συμφωνούσα, αλλά η διαδικασία εκτελωνισμού είναι η ίδια για όλη την ΕΕ και ο τελωνειακός Κώδικας ισχύει από το 2001.

Link to comment
Share on other sites

Και συγγνωμη δλδ ολη αυτη η καθυστερηση οφειλεται στην αλλαγη καθεστωτος?

Ειναι κατι μεμονωμενο η θα πρεπει να το περιμενουμε πλεον σε καθε συνδιαλλαγη με Ασια?

Link to comment
Share on other sites

Και συγγνωμη δλδ ολη αυτη η καθυστερηση οφειλεται στην αλλαγη καθεστωτος?

Ειναι κατι μεμονωμενο η θα πρεπει να το περιμενουμε πλεον σε καθε συνδιαλλαγη με Ασια?

 

Όλη αυτή η καθυστέρηση οφείλεται στο γεγονός ότι ξεκίνησαν απροετοίμαστοι την εφαρμογή της νομοθεσίας (και των νέων εξόδων), με αποτέλεσμα να μπαίνει καθημερινά στο τελωνείο μεγάλος αριθμός αριθμός δεμάτων που σημαίνει καθυστέρηση στον εκτελωνισμό και, το χειρότερο, μεγαλύτερη καθυστέρηση στο άνοιγμα των σάκων με τα δέματα.

 

Απλά, συνηθισμένη ελληνική πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...