Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά, ως συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, όλα τυχαία πρέπει να 'ναι - όποιο... πιάσουν πρώτο στα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο.

Δύο δέματα με Pos Malaysia, ένα (ενός φίλου) "send item abroad 2017-03-16" και ένα (δικό μου) "send item abroad 2017-03-22".

 

Το μεταγενέστερο, που απεστάλη στις 22/3, έβγαλε: "2017-04-08 19:03 Greece, Item processed at Greece" (ή, αν προτιμάτε, ΕΛΤΑ: "8/4/2017, 16:03:56 ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ"), ενώ το προγενέστερο είναι ακόμα... in transit (δε λέω στο φίλο μου ότι το δικό μου έφτασε - περιμένει το δικό του πώς και πώς και θα μου... πετάξει κανένα βαρύ αντικείμενο!)

 

Με όλες τις μεταφορικές το ίδιο είναι (οκ, με κάποιες εξαιρέσεις, όπως τη μεγάλη καθυστέρηση -και απώλεια τελικά και κάποιων πακέτων- από την PostNL το περασμένο φθινόπωρο, ή το ανάλογο θέμα με την SG Post πριν από κανένα χρόνο - αν θυμάμαι καλά). Το "πρόβλημα" βρίσκεται συνήθως στη δική μας πλευρά, στο αεροδρόμιο (και τώρα έχουμε και καινούριο - αν κανείς είναι "τυχερός" και το δέμα του μπει στο τελωνείο, μπορεί να περιμένει και ακόμα κανένα... δίμηνο!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@antonispats78

θενκς, εμφανίστηκε και το δικό μου.

@w2o4ts

συμφωνώ με όσα έγραψες, ο παράγοντας "τύχη" παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από GearBest χθες με Malaysia Post έγινε shipped σήμερα το πρωί, πόσες μέρες θέλει το tracking number για να ενεργοποιηθεί?

Από χρόνους παράδωσης πως είναι, καθώς είναι η πρώτη μου φορά με malaysia post?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ασχημα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα. Για βοηθηστε λιγο βρε παιδια . 'Ελαβα την παραακατω ειδοποιηση για το δεμα μου: ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) σημερα στις 06:07 το πρωί. Το ΚΑΤ απ'ότι ξερω σημαινει ότι το τσιμπησαν δειγματολειπτικα και μπηκε τελωνειο (αν δεν είναι ετσι, παρακαλω διορθωστε με). Τα εβαψα μαυρα και αρχισα να περιμενω το ραβασακι για τα 24% + 12 ευρω κλπ. (δεν ξερω πως γινεται κιολας). Στις 09:35 ερχεται νεα ειδοποιηση στο κινητο: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ !! Αυτό σημαινει ότι τη σκαπούλαρα;; Ή ότι ο κίνδυνος να παρω το ραβασακι υπαρχει ακομα;; Ευχαριστω πολύ !!
O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα. Για βοηθηστε λιγο βρε παιδια . 'Ελαβα την παραακατω ειδοποιηση για το δεμα μου: ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) σημερα στις 06:07 το πρωί. Το ΚΑΤ απ'ότι ξερω σημαινει ότι το τσιμπησαν δειγματολειπτικα και μπηκε τελωνειο (αν δεν είναι ετσι, παρακαλω διορθωστε με). Τα εβαψα μαυρα και αρχισα να περιμενω το ραβασακι για τα 24% + 12 ευρω κλπ. (δεν ξερω πως γινεται κιολας). Στις 09:35 ερχεται νεα ειδοποιηση στο κινητο: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ !! Αυτό σημαινει ότι τη σκαπούλαρα;; Ή ότι ο κίνδυνος να παρω το ραβασακι υπαρχει ακομα;; Ευχαριστω πολύ !!

 

Το ΚΑΤ δεν σημαίνει τελωνείο αλλα Κεντρο Αυτοματου Ταχυδρομειου η κατι παρόμοιο δεν θυμάμαι ακριβώς.Αμα δεις στο οτι μπαινει στο ΥΕΔ τοτε μπηκε τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα. Για βοηθηστε λιγο βρε παιδια . 'Ελαβα την παραακατω ειδοποιηση για το δεμα μου: ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) σημερα στις 06:07 το πρωί. Το ΚΑΤ απ'ότι ξερω σημαινει ότι το τσιμπησαν δειγματολειπτικα και μπηκε τελωνειο (αν δεν είναι ετσι, παρακαλω διορθωστε με). Τα εβαψα μαυρα και αρχισα να περιμενω το ραβασακι για τα 24% + 12 ευρω κλπ. (δεν ξερω πως γινεται κιολας). Στις 09:35 ερχεται νεα ειδοποιηση στο κινητο: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ !! Αυτό σημαινει ότι τη σκαπούλαρα;; Ή ότι ο κίνδυνος να παρω το ραβασακι υπαρχει ακομα;; Ευχαριστω πολύ !!

 

Κάνεις λάθος ,αν δεν είσαι από βόρεια Ελλάδα το έχεις γλιτώσει το τελωνείο .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τη διευκρινηση φιλε μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστω πολύ φιλε μου.

O tempora o mores...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Μιας και φτάσαμε Ελλάδα ή ενημέρωση πάει σφαίρα.. Τελευταίο μνμ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ αυτό σημαίνει σίγουρα τελωνείο ή ακόμα παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ακόμα έτσι είναι. Η παραγγελία έγινε στις 19/3.

Πήρα το Motospeed Inflictor CK104 Gaming Mechanical Keyboard

 

http://prntscr.com/eubsx3

Link to comment
Share on other sites

Μιας και φτάσαμε Ελλάδα ή ενημέρωση πάει σφαίρα.. Τελευταίο μνμ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ αυτό σημαίνει σίγουρα τελωνείο ή ακόμα παίζει?

Μπήκε στο Τελωνείο ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

banggood με τα πολλα μου κανανε την χαρη ακ ιτο στείλανε οπως το ηθελα. Μου στειλανε και Tracking #. Με ΝL απο οτι βλεπω. Βεβαια δε νεχει εμφανιστεί ακομα στο σύστημα και ανησυχώ...
Link to comment
Share on other sites

δευτερη συνεχομενη παραγγελια απο banggood με priority nl post με φοβερους χρονους!παραγγελια 28/03 σταλθηκε 30/03 και ηδη εχει δειξει κλεισιμο απο αεροδρομιο και παει για κ.δ. αττικης.τριτη τεταρτη θα χω σιγουρα παραλαβει..10 εργασιμες ειναι πολυ καλα!

 

φιλε pitspan το priority που εχει το bang ειναι αυτο που σου ερχεται με nl post χωρις να φαινεται απανω οτι ερχεται απο κινα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε pitspan το priority που εχει το bang ειναι αυτο που σου ερχεται με nl post χωρις να φαινεται απανω οτι ερχεται απο κινα?

Νομιζω οτι το tv box που παρελαβα πριν λιγες μερες δεν φαινοταν οτι ερχεται απο κινα.και μου εκανε εντυπωση που θα παει το δεμα αν πρεπει για καποιο λογο να γυρισει πισω.θα σου πω σιγουρα αυτες τις μερες που θα παραλαβω παλι

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια ειμαστε ακομα τιποτα

 

 

2017-04-04 23:59 The item has arrived in the country of destination

2017-04-01 08:34 The item is on transport to the country of destination

2017-03-30 15:17 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-03-30 15:17 The item is at the PostNL sorting center

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα ιδια ειμαστε ακομα τιποτα

 

 

2017-04-04 23:59 The item has arrived in the country of destination

2017-04-01 08:34 The item is on transport to the country of destination

2017-03-30 15:17 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-03-30 15:17 The item is at the PostNL sorting center

 

Έχουμε τις ίδιες ημερομηνίες με άλλες ώρες!Μάλλον είναι στον ίδιο σάκο. Και ήλπιζα να έρθει πριν το Πάσχα!:lol:

 

2017-04-04 23:58 The item has arrived in the country of destination

2017-04-01 20:10 The item is on transport to the country of destination

2017-03-31 21:33 The item is at the PostNL sorting center

2017-03-24 02:34 The item is pre-advised

 

 

 

Στα ιδια ειμαστε ακομα τιποτα

 

 

2017-04-04 23:59 The item has arrived in the country of destination

2017-04-01 08:34 The item is on transport to the country of destination

2017-03-30 15:17 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-03-30 15:17 The item is at the PostNL sorting center

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και το δικό μου μπήκε τελωνείο ΥΔΕ Θεσσαλονίκης μέσω Malaisian post. Android tv box με αξία 33 ευρώ.

Τώρα να το ψάξει έχει 40 ευρώ (ήταν σε flash sale). Δεδομένου ότι για τα μη εμπορικού χαρακτήρα το όριο είναι τα 45 ευρώ υπάρχει περίπτωση να μη χρεωθούμε κάτι;

Δεδομένου ότι είναι το 2ο που παίρνω και το 1ο με NLPOST δεν είχε θέμα, το να πληρώσω 24%+12 ευρώ τουλάχιστον κάνει πολύ ελκυστικό το να το αφήσω να γυρίσει έτσι για το ****το. Ελπίζω το gearbest να κάνει refund αν δεν το παραλάβω και επιστρέψει.

Ασφαλώς και λειτουργούν σωστά και δε διαμαρτύρομαι, απλά το δικό μου συμφέρον (μιας και δεν είναι κάτι που βιάζει) δεν είναι να πληρώσω ακόμα 25 ευρώ.

9/4/2017, 13:23:35 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

9/4/2017, 05:09:47 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

15/3/2017, 11:46:00 ΜΑΛΑΙΣΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

14/3/2017, 18:59:00 ΜΑΛΑΙΣΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Λογικά αναμένω το ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ, μιας και εμείς οι Σαλονικοί είμαστε νομοταγείς (μη χ...)

Edited by schmeichel3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ενας φίλος μου αγορασε από γκεαρμπεστ ακουστικά και είναι Αθήνα. Το πακέτο έρθει Μουδανιά.... Και ζητήσουν ταυτότητα, αλλά επειδή ο φίλος μου θα φύγει σε 2 μέρες Αθήνα, θα δεχτούν φωτοτυπία για έλεγχο ;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι για τα μη εμπορικού χαρακτήρα το όριο είναι τα 45 ευρώ υπάρχει περίπτωση να μη χρεωθούμε κάτι;

Mε ποια λογική, αφού το πακέτο σου δεν είναι μη εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη) αλλά εμπορικού (από μαγαζί σε ιδιώτη).

Περίπτωση υπάρχει όχι βάσει αυτού που λες, αλλά παίζει να μην το ανοίξουν, να μην το τσεκάρουν και να βγεί απλά με το 3υρω.

Link to comment
Share on other sites

Mε ποια λογική, αφού το πακέτο σου δεν είναι μη εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη) αλλά εμπορικού (από μαγαζί σε ιδιώτη)..

edit. Μη εμπορικού είναι μόνο από ιδιώτη πχ στο ebay?

edit2: Μετά το ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ) λέει Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, μας λυπήθηκαν ή αυτή είναι η νορμάλ πορεία;

Edited by schmeichel3
Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια ειμαστε ακομα τιποτα

 

 

2017-04-04 23:59 The item has arrived in the country of destination

2017-04-01 08:34 The item is on transport to the country of destination

2017-03-30 15:17 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-03-30 15:17 The item is at the PostNL sorting center

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

Στα ιδια ειμαστε ακομα τιποτα

 

 

2017-04-04 23:59 The item has arrived in the country of destination

2017-04-01 08:34 The item is on transport to the country of destination

2017-03-30 15:17 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-03-30 15:17 The item is at the PostNL sorting center

 

Και το δικό μου το ίδιο ακριβώς

 

2017-04-05 00:06 The item has arrived in the country of destination

2017-04-01 08:34 The item is on transport to the country of destination

2017-03-31 14:58 The item is at the PostNL sorting center

2017-03-24 02:46 The item is pre-advised

======================================

Στάλθηκε από το μυαλό μου χρησιμοποιώντας την σκέψη μου :lol:
Link to comment
Share on other sites

edit. Μη εμπορικού είναι μόνο από ιδιώτη πχ στο ebay?

edit2: Μετά το ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ) λέει Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, μας λυπήθηκαν ή αυτή είναι η νορμάλ πορεία;

 

Παρεουλα θα ανεβουμε :D το τι τελικά θα γίνει πληρώνω, δεν πληρώνω, πόσο κτλ θα το μάθουμε σε καποιες(ελπιζω) μέρες.. Από το κομμάτι τύχη από ότι καταλαβαίνω θα εξαρτηθουν πολλά.. Υπομονηη...

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο xiaomi redmi note 4x σε 20 μερες πέρασε και αυτό αέρας από τελωνείο..

Κατάσταση: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 29-03-2017 22:36

Περιοχή: ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Κατάσταση: ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Ημερομηνία/Time: 09-04-2017 22:19

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Ημερομηνία/Time: 10-04-2017 04:40

Περιοχή: Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Κατάσταση: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 10-04-2017 11:40

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Παρεουλα θα ανεβουμε :D το τι τελικά θα γίνει πληρώνω, δεν πληρώνω, πόσο κτλ θα το μάθουμε σε καποιες(ελπιζω) μέρες.. Από το κομμάτι τύχη από ότι καταλαβαίνω θα εξαρτηθουν πολλά.. Υπομονηη...

Είναι το ψιλοτζόκερ της υπόθεσης μωρέ. Βλέπεις δίπλα τα μεγαθήρια να περνάνε (και μακάρι και να τα χαρούν τα παιδιά) και εμάς κολλάνε τα tvbox (νομίζω έχουμε το ίδιο κι όλας) των 33...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια action camerουλα περιμένω αγορασμένη στα 55ευρω.. Τώρα ότι είναι να γίνει ας γίνει.. Αρκεί να μην γερασουμε περιμένοντας. .. Ήδη την περιμένω 25 μερες
Link to comment
Share on other sites

τι ποσο ειχαν γραψει πανω στο κουτι?

 

Δεύτερο xiaomi redmi note 4x σε 20 μερες πέρασε και αυτό αέρας από τελωνείο..

Κατάσταση: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 29-03-2017 22:36

Περιοχή: ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Κατάσταση: ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Ημερομηνία/Time: 09-04-2017 22:19

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Ημερομηνία/Time: 10-04-2017 04:40

Περιοχή: Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Κατάσταση: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 10-04-2017 11:40

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...