Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

​Παιδια καλημερα. Προχτες εκανα μια μικρη παραγγελεια απο τον (yeso 521) συγκεκριμενα 4 tempered glass για διαφορα κινητα και σημερα το πρωι μου απαντησε οτι τα εχει ολα σε στοκ και οτι θα μου τα στηλει σημερα με CN Post και μολις το στειλει θα μου δωσει και το tracking number... ... Μου ειπε οτι και καλα το ταχυδρομειο αυτο παει ποιο γρηγορα απο οτι της SG Post η της NL Post που του ειχα πει... Ισχυει κατι τετειο η θα της πατησω με το CN post καθως παρολλο που εχω παρει αρκετες φορες πραγματα απο εκει δεν μου εχουν ξανα στηλει ετσι με αυτην την εταιρεια... Να του πω να ταλλαξει αv τον προλαβω σε SG Post-NL Post η να το αφησω ετσι ??? Μαλιστα στο τελος μου γραφει : Hope you everything goes well...:wacko: Ποια ειναι η εμπειρια σας με τo CN post?? Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το παρακάτω να έχω καμιά ελπίδα; Αποζημιώθηκα μεν, αλλά το δέμα φαίνεται ακόμα να ταξιδεύει...

RK141998875CN

 

http://www.17track.net/en/track?nums=RK141998875CN

 

από ότι φαίνεται επιστράφηκε ή το σταμάτησαν ... κάνε μετάφραση τα κινέζικα κάτω δεξιά

Link to comment
Share on other sites

​Παιδια καλημερα. Προχτες εκανα μια μικρη παραγγελεια απο τον (yeso 521) συγκεκριμενα 4 tempered glass για διαφορα κινητα και σημερα το πρωι μου απαντησε οτι τα εχει ολα σε στοκ και οτι θα μου τα στηλει σημερα με CN Post και μολις το στειλει θα μου δωσει και το tracking number... ... Μου ειπε οτι και καλα το ταχυδρομειο αυτο παει ποιο γρηγορα απο οτι της SG Post η της NL Post που του ειχα πει... Ισχυει κατι τετειο η θα της πατησω με το CN post καθως παρολλο που εχω παρει αρκετες φορες πραγματα απο εκει δεν μου εχουν ξανα στηλει ετσι με αυτην την εταιρεια... Να του πω να ταλλαξει αv τον προλαβω σε SG Post-NL Post η να το αφησω ετσι ??? Μαλιστα στο τελος μου γραφει : Hope you everything goes well...:wacko: Ποια ειναι η εμπειρια σας με τo CN post??

CN=China post Εχει καλους χρονους.Θα περασει μια βολτα απο την μιση κινα αλλα θα ερθει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

CN=China post Εχει καλους χρονους.Θα περασει μια βολτα απο την μιση κινα αλλα θα ερθει γρηγορα.

 

Το οτι θα κανει εκει βολτες δεν ειναι και το καλυτερο... Σε ευχαριστω παντως για την αμεση ανταποκριση σου... Απλα δεν ειχα ξανα παρει ποτε καποιο προιον μεσο του ταχυδρομειου της κινας και ελεγα μηπως ειναι καλυτερα τα αλλα γιαυτο !!! οκ ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Άπό 30/9 αποστολή από banggood με NL

2016-09-30 09:30 The item is pre-advised

 

Είναι φυσιολογικό;

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Αν σταλεί κάτι με τα ΕΛΤΑ σαν δέμα εσωτερικού αυτό με το 1.5€ που δινει tracking και χαθει τι γίνετε?

Το τελευταίο σημείο που φαίνεται είναι πριν 5 μέρες και λέει

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 05-10-2016 08:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αγορα κινητου απο Banggood μου εχει σταλει με tracking number RC.........SC που μου βγαζει ταχυδρομειο Σευχελες χωρις ακομα να το εχω εντοπισει ,εχει παραλαβει κανενας με τετοιο tracking number ? εχω κανει πολλες αγορες απο banggood αλλα πρωτη φορα μου στελνουν μεσω Σευχελλων
Link to comment
Share on other sites

Αν σταλεί κάτι με τα ΕΛΤΑ σαν δέμα εσωτερικού αυτό με το 1.5€ που δινει tracking και χαθει τι γίνετε?

Το τελευταίο σημείο που φαίνεται είναι πριν 5 μέρες και λέει

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 05-10-2016 08:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.

 

Παρε πρωτα τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ μιπως σε ενημερώσουν. Αν χάθηκε παίρνεις την αποζημίωση 36 ευρώ οταν δεν εχει δηλωθεί ποσό ασφάλισης

Link to comment
Share on other sites

Αγορα κινητου απο Banggood μου εχει σταλει με tracking number RC.........SC που μου βγαζει ταχυδρομειο Σευχελες χωρις ακομα να το εχω εντοπισει ,εχει παραλαβει κανενας με τετοιο tracking number ? εχω κανει πολλες αγορες απο banggood αλλα πρωτη φορα μου στελνουν μεσω Σευχελλων

Kαι γω πηρα πρωτη φορά 2 TN με Σευχέλλες χτες κ ρωτησα αλλα δε φαινεται να υπαρχει εμπειρια.Για να το δουμε,ίσως εμεις θα το δοκιμάσουμε.Παντως μεχρι να φανει σε tracking το κοιτας εδω http://www.flytexpress.com/Index_En.aspx με αυτη στελνει εσωτερικα το Banggood

Link to comment
Share on other sites

Παρε πρωτα τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ μιπως σε ενημερώσουν. Αν χάθηκε παίρνεις την αποζημίωση 36 ευρώ οταν δεν εχει δηλωθεί ποσό ασφάλισης

Σίγουρα παίζει τέτοια αποζημίωση?

Ηταν δέμα εσωτερικού 1kg που είχε tracking αλλά το τελικο ποσό που πλήρωσα ήταν 1.5€ και δεν περιλαμβάνει νομίζω ασφάλιση.

Είχα διαβάσει νομίζω για μια περίπτωση που έστειλε κινητό και το ασφαλισε και παρόλα αυτά του έδωσαν 20€

 

Στα ελτα εχω στείλει email στο service... που ζητάω να το ελέγξουν και να το προωθήσουν στον παραλήπτη.

Να φανταστώ θα είναι μεγάλη διαδικασία?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθειστε γιατι υπαρχει προβλημα.Ειχα κανει μια παραγγελια η οποια τελικα εσπασε σε δυο μερη.

Ηρθαν λοιπον τα tvbox και αντι για 3 υπηρχαν μονο 2 μεσα στο δεμα.Για το αλλο εστειλα email.

Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε "hi ,sory . we snet thei tem with 2 packages , and another tracking number , is RS175244667CN"

Βλεποντας το τρακινγκ φαινεται να πηγαινοερχεται στο αεροδρομιο. Τελευταια μερα παραλαβης θεωρειται η 11η Οκτ.

Τι κανουμε τωρα?Περιμενω μεχρι τις 11 και μετα ζηταω refund?Ξαναεπικοινωνω?

Ευχαριστω παιδια

 

Υ.Σ. ο πωλητης ειναι αυτος http://www.ebay.com/itm/291835916602

Λοιπον να ενημερωσω.

Σημερα ειναι η τελευταια ημερα παραδοσης και δεν εχει ερθει τιποτα.

Οποτε ανοιγω case στο ebay? Πως επισυναπτω τα email που ανταλλαξαμε με τον πωλητη που μου ελεγε "να κανω υπομονη και θα ερθει"?

Γενικα θελω λιγο τα βηματα αφου δεν εχω ξαναανοιξει case ουτε εχω ζητησει refund.

Σας θυμιζω οτι ειχα παραγγειλει 3 tvbox οπου τα εσπασε σε 2 πακετα. Ηρθε το ενα πακετο που περιειχε 2 tvbox και το αλλο πακετο ρχει κολλησει στο αεροδρομιο Κινας

Link to comment
Share on other sites

Άπό 30/9 αποστολή από banggood με NL

2016-09-30 09:30 The item is pre-advised

 

Είναι φυσιολογικό;

 

Φυσιολογικο δεν το λες θα επρεπε να ειχε δειξει οτι εχει φυγει τουλαχιστον...Και σε εμενα τελευταια φορα που ειχα αγορασει κατι μεσο ολλανδιας μου ειχε αργυσει αρκετα ... Θελει υπομονη τι αλλο να κανεις!!!

 

Λοιπον να ενημερωσω.

Σημερα ειναι η τελευταια ημερα παραδοσης και δεν εχει ερθει τιποτα.

Οποτε ανοιγω case στο ebay? Πως επισυναπτω τα email που ανταλλαξαμε με τον πωλητη που μου ελεγε "να κανω υπομονη και θα ερθει"?

Γενικα θελω λιγο τα βηματα αφου δεν εχω ξαναανοιξει case ουτε εχω ζητησει refund.

Σας θυμιζω οτι ειχα παραγγειλει 3 tvbox οπου τα εσπασε σε 2 πακετα. Ηρθε το ενα πακετο που περιειχε 2 tvbox και το αλλο πακετο ρχει κολλησει στο αεροδρομιο Κινας

 

Φιλε επρεπε και νωριτερα να το ειχες κανει αυτο..!!! Εφοσον η αγορα σου ειναι μεσο pay pal μπαινεις στο paypal και αφου βρεις την συναλλαγη σου στο προφιλ σου εκει που λεει completed την ανοιγεις και εκει που λεει seller info κατω κατω γραφει αν προλαβεις σου γραφει κατω αριστερα την ημερομηνια και μετα πατας εκει δεξια εκει που λεει Report an issue και μετα σε οδηγει μονο του να κανεις dispute... Αυτο γενικα ετσι γινεται.. !!!

 

Εμενα το δικο μου απο geekbuying απο 29/9 και σημερα μου εδειξε με SG POST το tracking 2016-10-05 21:37 HONG KONG / Depart from facility...

Αρα εχει φυγει απο κινα σωστα...??? Λετε σε καμια εβδομαδα να ειναι εδω...??? Η πολλα ζηταω... :p :p

 

Ευχαριστα νεα για μενα μολις ειδα οτι το δεμα μου ειναι ειδη αθηνα... 2016-10-11 08:39 Shipmnet arrived at destination country

οποτε με το καλο σε λιγες μερες θα το εχω στα χερια μου !!! ;):p;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Κινεζια απο το GeekBuying...Εχω κανει παραγκελια εδω και 12 μερες ενα tv box το οποιο το ειχε θεωρητικα .

Περασαν τοσες μερες χωρις να δωσω σημασια γιατι δεν το βιαζομαι και παντα οτι εχω παρει το αργουν.Προχτες τους στελνω mail για να "ξυπνησουν" και μου απανταει εχτες οτι sorry...εχει πολυ κινηση και δεν ειναι διαθεσιμο και δεν ξερει ποτε θα το εχει και να διαλεξω αλλο και ..και ...και... Του απανταω εχτες αφου δεν ξερεις ποτε θα το εχεις και εγω θελω ΜΟΝΟ αυτο κανε μου επιστροφη ολα τα χρηματα τωρα..αρκετα με καθυστερησες...Σημερα περνω mail με t.n. απο NL οτι το δεμα εφυγε......βγαλτε ακρη τωρα.... :wacko:

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !Εκανα μια αγορά απο εβαυ εδώ και 10 μέρες απο Κίνα και μου στείλανε ένα αριθμό Τρακ ναμπερ RF419661029SG αλλά δε βλέπω αν έχει φύγει για Ελλάδα .μπορει κάποιος να με βοηθήσει τι πρέπει να κάνω . Ενημερωτικά είμαι άσχετος .ευχαρηστω
Link to comment
Share on other sites

Electronic information,receive--03-Sep-2016 01:51 AM

 

Small package Center, receive--03-Sep-2016 03:51 AM

 

Parcel centre,sealing--03-Sep-2016 06:51 AM

 

Small package Center, left--03-Sep-2016 08:24 AM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--04-Sep-2016 04:24 PM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--05-Sep-2016 10:28 AM

 

Transit Center,left hand navigation--05-Sep-2016 04:01 PM

 

GREECE, Arrived --17-Sep-2016 04:01 PM

 

GREECE, the transfer of customs-- 17-Sep-2016 07:41 PM

 

να περιμενω ακομα η μπα? tracking number NL........ και αριθμους μετα το NL

απο gearbest

Link to comment
Share on other sites

Electronic information,receive--03-Sep-2016 01:51 AM

 

Small package Center, receive--03-Sep-2016 03:51 AM

 

Parcel centre,sealing--03-Sep-2016 06:51 AM

 

Small package Center, left--03-Sep-2016 08:24 AM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--04-Sep-2016 04:24 PM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--05-Sep-2016 10:28 AM

 

Transit Center,left hand navigation--05-Sep-2016 04:01 PM

 

GREECE, Arrived --17-Sep-2016 04:01 PM

 

GREECE, the transfer of customs-- 17-Sep-2016 07:41 PM

 

να περιμενω ακομα η μπα? tracking number NL........ και αριθμους μετα το NL

απο gearbest

 

Ειναι σαν απλο στην ελλαδα....Περίμενε μεχρι την αλλη εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !Εκανα μια αγορά απο εβαυ εδώ και 10 μέρες απο Κίνα και μου στείλανε ένα αριθμό Τρακ ναμπερ RF419661029SG αλλά δε βλέπω αν έχει φύγει για Ελλάδα .μπορει κάποιος να με βοηθήσει τι πρέπει να κάνω . Ενημερωτικά είμαι άσχετος .ευχαρηστω

 

Ενημέρωσε τον πωλητή και πεστου να στο στείλει .

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι εννοείς ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

NL14745446637465 Shipment Details

 

Electronic information,receive--22-Sep-2016 07:44 PM

 

Small package Center, receive--22-Sep-2016 09:44 PM

 

Parcel centre,sealing--23-Sep-2016 12:44 AM

 

Small package Center, left--23-Sep-2016 02:17 AM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--24-Sep-2016 10:17 AM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--25-Sep-2016 04:21 AM

 

Transit Center,left hand navigation--25-Sep-2016 09:54 AM

 

GREECE, Arrived --07-Oct-2016 09:54 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 07-Oct-2016 01:34 PM

 

η παραγγελια ειναι απο Gearbest, εχει ερθει λετε?

Link to comment
Share on other sites

NL14745446637465 Shipment Details

 

Electronic information,receive--22-Sep-2016 07:44 PM

 

Small package Center, receive--22-Sep-2016 09:44 PM

 

Parcel centre,sealing--23-Sep-2016 12:44 AM

 

Small package Center, left--23-Sep-2016 02:17 AM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--24-Sep-2016 10:17 AM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--25-Sep-2016 04:21 AM

 

Transit Center,left hand navigation--25-Sep-2016 09:54 AM

 

GREECE, Arrived --07-Oct-2016 09:54 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 07-Oct-2016 01:34 PM

 

η παραγγελια ειναι απο Gearbest, εχει ερθει λετε?

 

Καθε 5 ποστ τα ιδια θα λεμε.....Είναι σαν απλό δέμα στην ελλαδα και θα πάρει 1-3 εβδομάδες για να παραλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια να κανω μια ασχετη ερωτηση?Κερδισα σε εναν διαγωνισμο ενα κινητο Cobot Note S απο το Gear Best Greece στο f.b πριν λιγες μερες μου εστειλαν μια φορμα να συμπληρωσω στα αγγλικα τα στοιχεια μου και μου ειπαν θα με ειδοποιησουν για την αποστολη και ακομα περιμενω.Γνωριζετε αν θα μου σταλει απο Ελλαδα η απο το εξωτερικο? Γιατι η σελιδα ειναι μεν ελληνικη αλλα το τηλεφωνο που εχουν ειναι απο Κινα.Και ποσο θα περιμενω μεχρι να μου σταλει?Ρωταω γιατι τους εστειλα μηνυμα αλλα δεν εσταλει διοτι μου εγραφε οτι δεν μπορει να δεχτει μηνυματα η σελιδα για την ωρα...Ειναι η πρωτη φορα που κερδισω απο κινεζικο site και ειμαι λογο ασχετη γιατι δεν εχω κανει ουτε αγορες!! Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια να κανω μια ασχετη ερωτηση?Κερδισα σε εναν διαγωνισμο ενα κινητο Cobot Note S απο το Gear Best Greece στο f.b πριν λιγες μερες μου εστειλαν μια φορμα να συμπληρωσω στα αγγλικα τα στοιχεια μου και μου ειπαν θα με ειδοποιησουν για την αποστολη και ακομα περιμενω.Γνωριζετε αν θα μου σταλει απο Ελλαδα η απο το εξωτερικο? Γιατι η σελιδα ειναι μεν ελληνικη αλλα το τηλεφωνο που εχουν ειναι απο Ν.Υορκη..Και ποσο θα περιμενω μεχρι να μου σταλει?Ρωταω γιατι τους εστειλα μηνυμα αλλα δεν εσταλει διοτι μου εγραφε οτι δεν μπορει να δεχτει μηνυματα η σελιδα για την ωρα...Ειναι η πρωτη φορα που κερδισω απο κινεζικο site και ειμαι λογο ασχετη γιατι δεν εχω κανει ουτε αγορες!!

Το πιο πιθανό είναι να σου το στείλουν από Κίνα.

Καλά θα ήταν βεβαίως να τους ρωτήσεις, αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω, η σελίδα τους στο FB είναι που δε δέχεται μηνύματα...

Μπορείς να δοκιμάσεις στη σελίδα του 'μητρικού' μαγαζιού, http://www.facebook.com/gearbest, ή και από τη σελίδα επικοινωνίας του κινέζικου site: http://www.gearbest.com/about/contact-us.html

 

 

Εκτός από τη σελίδα στο FB, αυτό το GearBest Greece έχει και "κανονική" ιστοσελίδα...; (δεν έχω πρόσβαση σε FB από εδώ που βρίσκομαι αυτήν τη στιγμή, για να δω ο ίδιος...)

 

Επιχείρησα να ανοίξω το "www.gearbest.gr" και με έβγαλε στο... eu.banggood.com, την ευρωπαϊκή αποθήκη του Banggood! :lol:

Τι κάνουν οι Κινέζοι...;

Link to comment
Share on other sites

Mε ειχαν ρωτησει αν ειχα κανει εγγραφη εδω http://www.gearbest.com/ και με ειχαν στειλει ενα email το οποιο με ευχαριστουσαν για την εγγραφη μου ειχαν στειλει και ενα password..οταν ομως παω πιο κατω για να μπω στο fb δεν με βγαζει στην σελιδα του διαγωνισμου (GearBest Greece)αλλα την κανονικη (GearBest)...Αν γραψεις GearaBest Greece στο google θα σε βγαλει και στην σελιδα... Το κακο ειναι οτι δεν απαντουν οσον αφορα την αποστολη,εκτος αν δεν εχουν δει ακομα το σχολιο μου τι να πω...Θα δοκιμασω ομως και στην μητρικη σελιδα γιατι οταν ρωτησα αν μπορω να διαλεξω χρωμα μου ειχαν πει οτι θα το μεταφερουν λογικα εννοουσε σε αυτους ετσι δεν ειναι? αυτη ειναι η σελιδα του fb https://www.facebook.com/gearbestgr/

-Μου εστειλαν μηνυμα τελικα και μου ειπαν οτι εχουν αργια εδω και μια εβδομαδα στην Κινα και γινεται χαμος.Μολις επιβεβαιωσουν την αποστολη θα μου ξαναστειλουν μηνυμα και με ρωτησαν (λογικα με traching Number ok? )....Τους ειπα ναι και ρωτησα αν σταλει με απλο ταχυδρομειο αλλα ακομα δεν μου απαντησαν..Να ρωτησω αν σταλει απο ΚΙνα η απο Ευρωπη?Δεν εχω ιδεα απο κινεζικα site

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...