Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι το είδα. Στείλαμε email και περιμένουμε απάντηση.

 

Διάβασα shipping information στο IbuyGou και λέει τα εξής: Οι παραγγελίες που περιέχουν αποσπόμενες μπαταρίες μπορούν να φύγουν μόνο με Dhl. H Dhl δεν είναι διαθέσιμη για Ελλάδα και κάποιες άλλες χώρες. Αναφέρει μετάτις χώρες που έρχονται από Ευρωπαϊκή αποθήκη ανάμεσα στις οποίες είναι και η Ελλάδα. Μετά γράφει ότι η μοναδική μέθοδος shipping για Ελλάδα και Ισραήλ είναι η Netherland Post. Οι μόνες επιλογές που έχει για αποστολή είναι Dhl, Fed Ex και La Poste de Francaise. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Έχει πάρει κανείς κινητό από αυτό το site; Μήπως πάει πρώτα στην Ευρωπαϊκη της αποθήκη και μετά έρχεται Ελλάδα όπως κάνει η OnePlus; Σ' αυτήν την περίπτωση νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα αν έχεις επιλέξει Dhl ή κάτι άλλο.

 

Πρόσεξε να διευκρινήσεις εάν η αποστολή θα γίνει από Ερωπαϊκή αποθήκη γιατί εάν δεν είναι θα έχεις πρόβλημα. Καλύτερα να προσέξεις αυτές τις περίεργες "επιλογές" αποστολών του συγκεκριμένου καταστήματος ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόσεξε να διευκρινήσεις εάν η αποστολή θα γίνει από Ερωπαϊκή αποθήκη γιατί εάν δεν είναι θα έχεις πρόβλημα. Καλύτερα να προσέξεις αυτές τις περίεργες "επιλογές" αποστολών του συγκεκριμένου καταστήματος ....

 

To κατάστημα είναι από τα πιο αξιόπιστα, δεν υπάρχει περίεργη επιλογή.

Στο λέει απλά DHL from china, τι το περίεργο και κρυφό έχει αυτό; ότι έρχεται από την ευρωπαική τους αποθήκη είναι στο EU Direct

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε να διευκρινήσεις εάν η αποστολή θα γίνει από Ερωπαϊκή αποθήκη γιατί εάν δεν είναι θα έχεις πρόβλημα. Καλύτερα να προσέξεις αυτές τις περίεργες "επιλογές" αποστολών του συγκεκριμένου καταστήματος ....

 

To κατάστημα είναι από τα πιο αξιόπιστα, δεν υπάρχει περίεργη επιλογή.

Στο λέει απλά DHL from china, τι το περίεργο και κρυφό έχει αυτό; ότι έρχεται από την ευρωπαική τους αποθήκη είναι στο EU Direct

 

Θα στείλω αύριο το πρωί email να το ξεκαθαρίσω και οπότε απαντήσουν θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

To κατάστημα είναι από τα πιο αξιόπιστα, δεν υπάρχει περίεργη επιλογή.

Στο λέει απλά DHL from china, τι το περίεργο και κρυφό έχει αυτό; ότι έρχεται από την ευρωπαική τους αποθήκη είναι στο EU Direct

Είδες άλλο κατάστημα να λέει ότι οι συσκευές με αποσπώμενη μπαταρία διακινούνται μόνο με DHL ;;;:)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Είδες άλλο κατάστημα να λέει ότι οι συσκευές με αποσπώμενη μπαταρία διακινούνται μόνο με DHL ;;;:)

 

Αν ψωνίζεις μόνο από 2-3 μπορεί να μην το χεις δει, αν τσεκάρεις κι άλλα κινεζομάγαζα με διάφορα είδη θα δεις ότι πολλά το κάνουν κι ας είναι πολύ αξιόπιστα. ( μιας και ζήτησες παράδειγμα, τσέκαρε το fasttech.com ... πρόσεχε όχι το fastcardtech αλλά το fasttech, οτιδήποτε έχει να κάνει με αποσπώμενη μπαταρία το στέλνουν μόνο με express post )

Αλλά να βγάζεις το ibuygou μη αξιόπιστο είναι μέγα λάθος μιας και ειδικά στα xiaomi είναι το καλύτερο site που μπορείς να αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος ο οδηγός του Ρωμανός. Παρήγγειλα ταμπλετάκι κι έχω μπει στην αναμονή τώρα. Από banggοod με NL Post.

 

Order Placed Date: 2016-02-18 03:28:53

Ship From: CN

19-02-2016 πήρα το tracking number

Shipped Date:2016-02-22 06:56:50

25.02.2016 05:17: Electronic notification of shipment

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν ψωνίζεις μόνο από 2-3 μπορεί να μην το χεις δει, αν τσεκάρεις κι άλλα κινεζομάγαζα με διάφορα είδη θα δεις ότι πολλά το κάνουν κι ας είναι πολύ αξιόπιστα. ( μιας και ζήτησες παράδειγμα, τσέκαρε το fasttech.com ... πρόσεχε όχι το fastcardtech αλλά το fasttech, οτιδήποτε έχει να κάνει με αποσπώμενη μπαταρία το στέλνουν μόνο με express post )

Αλλά να βγάζεις το ibuygou μη αξιόπιστο είναι μέγα λάθος μιας και ειδικά στα xiaomi είναι το καλύτερο site που μπορείς να αγοράσεις.

Πρώτον δεν το έβγαλα αναξιόπιστο, και δεύτερον είμαι VIP σε 7 καταστήματα ...

Απλώς επεσήμανα το γεγονός να προσέξει τον τόπο αποστολής γιά να μην βρεθεί προ απροόπτου.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον δεν το έβγαλα αναξιόπιστο, και δεύτερον είμαι VIP σε 7 καταστήματα ...

Απλώς επεσήμανα το γεγονός να προσέξει τον τόπο αποστολής γιά να μην βρεθεί προ απροόπτου.

Σαφώς και να το προσέξει.

Και επειδή το είχα ρωτήσει κι εγώ παλιότερα στο FB, αυτή ήταν η απάντηση τους.

We also have EU direct if your country is supported

but if you only see DHL then yes from China.

All from China except for EU Direct.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες να ρωτησω κατι αν και εχω κανει αρκετες παραγγελιες απο απω ανατολη και εγω οταν μας στελνουν κατι με NLpost πρωτα παει ολλανδια και μετα ελλαδα σωστα?αφου ερχετε απο ολλανδια γιατι να κατσει τελωνειο?δεν φαινεται οτι ειναι απο κινα,ασχετως τι γραφει το δεμα αυτοι ενα χτυπημα τον barcode κανουν,δεν πιστευω να δινουν σημασια αυτοι στα δεματα επειδη ερχετε απο ευρωπαικη χωρα,εχω δικιο η οχι?τι λετε?
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες να ρωτησω κατι αν και εχω κανει αρκετες παραγγελιες απο απω ανατολη και εγω οταν μας στελνουν κατι με NLpost πρωτα παει ολλανδια και μετα ελλαδα σωστα?αφου ερχετε απο ολλανδια γιατι να κατσει τελωνειο?δεν φαινεται οτι ειναι απο κινα,ασχετως τι γραφει το δεμα αυτοι ενα χτυπημα τον barcode κανουν,δεν πιστευω να δινουν σημασια αυτοι στα δεματα επειδη ερχετε απο ευρωπαικη χωρα,εχω δικιο η οχι?τι λετε?

Ξέρουν από που προέρχεται, ασχέτως εάν το στέλνει Ευρωπαϊκό διακομιστικό κέντρο ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες να ρωτησω κατι αν και εχω κανει αρκετες παραγγελιες απο απω ανατολη και εγω οταν μας στελνουν κατι με NLpost πρωτα παει ολλανδια και μετα ελλαδα σωστα?αφου ερχετε απο ολλανδια γιατι να κατσει τελωνειο?δεν φαινεται οτι ειναι απο κινα,ασχετως τι γραφει το δεμα αυτοι ενα χτυπημα τον barcode κανουν,δεν πιστευω να δινουν σημασια αυτοι στα δεματα επειδη ερχετε απο ευρωπαικη χωρα,εχω δικιο η οχι?τι λετε?

 

Όχι δεν έχεις δίκιο. Μια χαρά φαίνεται από που έρχεται ένα δέμα.

Ίσα ίσα, στα δέματα με NL Post τα "σαΐνια" κοτσάρουν και ένα κίτρινο αυτοκολλητάκι (κάτι για προέλευση απο τρίτες χώρες και συνεπώς δεν ισχύουν τα άρθρα περί ελεύθερης διακίνησης των εμπορευμάτων) που κάνει καραμπάμ οτι δεν είναι από EU.:)

Άσε που οι εδώ "τελώνες" λόγο φόρτου εργασίας δεν ασχολούνται με μικρά δέματα...

 

Μην ξεχνάτε και τα κρούσματα που είχαμε παλιότερα για ένα διάστημα, πάνω Θεσσαλονίκη, όλα τα δέματα με NL Post να σταματάνε τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση σορρυ για το οφτοπικ ομως,απλα επειδη βλεπω οτι οσο αφορα τις παραγγελιες απο απω ανατολη ολοι μας αγχωνομαστε αν θα ερθει αν θα σταματησει τελωνειο αν θα λειπει κατι αν θα δουλευει κτλπ,δεν υπαρχουν καποια μαγαζια στην ευρωπη να περνουμε σε καλες τιμες?σιγουρα οχι οπως κινας,ειχα βρει ενα αντιστοιχο skroutz στην ολλανδια αλλα δεν θυμαμαι πως το λενε , καλυτερες τιμες απο ελλαδας ειχε παντως Edited by GiorgosLA
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση σορρυ για το οφτοπικ ομως,απλα επειδη βλεπω οτι οσο αφορα τις παραγγελιες απο απω ανατολη ολοι μας αγχωνομαστε αν θα ερθει αν θα σταματησει τελωνειο αν θα λειπει κατι αν θα δουλευει κτλπ,δεν υπαρχουν καποια μαγαζια στην ευρωπη να περνουμε σε καλες τιμες?σιγουρα οχι οπως κινας,ειχα βρει ενα αντιστοιχο skroutz στην ολλανδια αλλα δεν θυμαμαι πως το λενε , καλυτερες τιμες απο ελλαδας ειχε παντως

 

Ποιος σου είπε οτι ολοι μας αγχωνομαστε αν θα ερθει αν θα σταματησει τελωνειο αν θα λειπει κατι αν θα δουλευει;

Απλά όπως βλέπεις, ο καθένας εδω μέσα θέλει άμεσα απάντηση πάνω στο δικό του "πρόβλημα" και μετά άντε γεια.

Ούτε καν μπαίνει στον "κόπο" να διαβάσει την πρώτη σελίδα του οδηγού...:)

Γι αυτό έχει φτάσει το θέμα 1K+ σελίδες με άκυρες ερωτήσεις. Ξανά τα ίδια και τα ίδια.

 

Και πάνω στο offtopic, όχι δεν υπάρχει κάτι. Αν έχεις ανακαλύψει το skroutz, ήδη οι τιμές παίζουν σε πολύ καλά επίπεδα συγκριτικά με ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικιο εχεις,απλα οσο να νε εχεις μια εννοια να το πω μεχρι να το παρεις μην λεμε ψεματα και ενω ειμαστε εμπειροι στις αγορες απο κινα παρολα αυτα το παραμικρο μας φαινεται προβλημα,εγω παραδειγμα περιμενω δεμα με nl post το οποιο εχει σκαλωσει,δεν αγχωνομαι να με πιασει πανικος αλλα δεν ειμαι και cool γιατι το εχω πληρωσει αν καταλαβαινεις.
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Ναι δικιο εχεις,απλα οσο να νε εχεις μια εννοια να το πω μεχρι να το παρεις μην λεμε ψεματα και ενω ειμαστε εμπειροι στις αγορες απο κινα παρολα αυτα το παραμικρο μας φαινεται προβλημα,εγω παραδειγμα περιμενω δεμα με nl post το οποιο εχει σκαλωσει,δεν αγχωνομαι να με πιασει πανικος αλλα δεν ειμαι και cool γιατι το εχω πληρωσει αν καταλαβαινεις.

 

Όχι δεν ισχύουν αυτά που λές.

Καμία έννοια δεν υπάρχει και δεν έχω λόγο να πώ ψέμματα.

Τοτε καλύτερα να αγόραζες απο ελλάδα αν είναι να αγχώνεσαι για τέτοια θέματα.

 

Και είμαι σίγουρος οτι αυτό που εσύ θεωρείς "σκάλωμα" είναι απόλυτα νορμάλ.

Ξαναδιάβασε τον οδηγό αν είναι.

 

PS: Δεν είναι για όλους οι αγορές απο εξωτερικό και γενικά οι ηλεκτρονικές συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν καταλαβαινω αν κανεις επιθεση σε μενα η το παιζεις ψαγμενος με το τελευταιο που εγραψες δεν θελω να παρεξηγηθουμε ομως σοβαρα,αν εσυ θεωρεις αγορες απο ιντερνετ ομως ποσα μεχρι 10 ευρω ισχυουν αυτα που λες,αν ομως αγοραζεις συχνα με αξια πανω απο 100-150 ευρω παντα σιγουρα εχεις εννοια δεν θα περιμενεις 1,5 μηνα να σου ερθει κ αν ειναι χαλασμενο αλλο τοσο να παει πισω και αλλο τοσο να ερθει κοντα 2,5 μηνες ενω στα εχουν παρει τα 150€ τοτε εσυ δεν εχεις αναγκη τα λεφτα,αγοραζε απο ελλαδα.Σορυ για το οφτοπικ,και δεν θελω να υπονοησω τιποτα για κανεναν συζητηση κανουμε!
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο οταν λεει οτι οταν αγοραζεις απο ιντερνετ,δε καθεσαι να ψαχνεις τι και πως.

Μετα τον 1-1,5 μηνα αρχιζεις να ψαχνεις.

Οση αξια και να εχει η αγορα.

Οσοι στη 1 βδομαδα αγχωνονται τοτε δεν αγοραζουν.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα στην 1η εβδομαδα δεν ψαχνεσε δικιο εχεις,αλλα απο προσωπικη εμπειρια υπομονη θελει και κυλουν ομαλα οι αγορες
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Μια λογική πιστεύω ερώτηση. Μπορεί να φανταστείς κανένας για ποιον λόγο κάνουνε βόλτα το δεματάκι μέσα στην Πάτρα????

 

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 18-02-2016 12:36 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 18-02-2016 12:36 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 25-02-2016 07:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 25-02-2016 10:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 25-02-2016 12:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 25-02-2016 22:00 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 25-02-2016 23:46 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 26-02-2016 8: ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ 26-02-2016 06:31 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ 26-02-2016 09:37 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 28-02-2016 22:00 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 29-02-2016 01:01 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα κινεζομαγαζια εχουν ανοιξει κανονικα ή εχουν ακομα αργια?

 

Έχουν ανοίξει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα!!!πρόσφατα έκανα μια ακριβή παραγγελία κινητού από ibuygou κ επέλεξα DHL.Ήρθα σε επικοινωνία με τους ίδιους για να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα με τελωνείο κ αν θα το στείλουν μέσω ευρωπαϊκής αποθήκης με NL post.Απάντησαν ότι υποφέρουν από πολλά προβλήματα κ πολλές αναφορές για χαμένα αντικείμενα με αυτήν την διαδικασία και μου πρότεινε αν θέλω να επιλέξω fedex που είναι ακόμα πιο ασφαλές. Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος αν είχε την ίδια εμπειρία να απαντήσει κ να βοηθήσει τι να επιλέξω η να ζητήσω καλύτερα τα χρήματα πίσω? Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα!!!πρόσφατα έκανα μια ακριβή παραγγελία κινητού από ibuygou κ επέλεξα DHL.Ήρθα σε επικοινωνία με τους ίδιους για να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα με τελωνείο κ αν θα το στείλουν μέσω ευρωπαϊκής αποθήκης με NL post.Απάντησαν ότι υποφέρουν από πολλά προβλήματα κ πολλές αναφορές για χαμένα αντικείμενα με αυτήν την διαδικασία και μου πρότεινε αν θέλω να επιλέξω fedex που είναι ακόμα πιο ασφαλές. Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος αν είχε την ίδια εμπειρία να απαντήσει κ να βοηθήσει τι να επιλέξω η να ζητήσω καλύτερα τα χρήματα πίσω?

 

H FEDEX είναι 1000% τελωνείο

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

μου ζήτησαν εκτελωνισμό από dhl τι λύση υπάρχει δεν το σηκώνω το τηλ και πάει το δέμα πίσω?για πείτε από gearbest δεν ξαναψωνίζω από κει τόσο ανίδεοι είναι?

ζήτησα γρήγορη απόστολή με 1euro δηλαδή η dhl χρεώνει τις αποστολές 1euro ή προσπαθεί να βγάλει από εκτελωνισμούς?

ή είναι κάτι άλλο που δεν το ξέρω.

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα!!!πρόσφατα έκανα μια ακριβή παραγγελία κινητού από ibuygou κ επέλεξα DHL.Ήρθα σε επικοινωνία με τους ίδιους για να ρωτήσω αν θα έχω πρόβλημα με τελωνείο κ αν θα το στείλουν μέσω ευρωπαϊκής αποθήκης με NL post.Απάντησαν ότι υποφέρουν από πολλά προβλήματα κ πολλές αναφορές για χαμένα αντικείμενα με αυτήν την διαδικασία και μου πρότεινε αν θέλω να επιλέξω fedex που είναι ακόμα πιο ασφαλές. Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος αν είχε την ίδια εμπειρία να απαντήσει κ να βοηθήσει τι να επιλέξω η να ζητήσω καλύτερα τα χρήματα πίσω?

 

Όλα αυτά που σου είπαν είναι ακριβώς εκείνα για τα οποία η εταιρεία courier (όποια και αν είναι) θα σου ζητήσει απόδειξη είτε paypal είτε κάρτας για να προχωρήσεις στον εκτελωνισμό.

Και, φυσικά, εκτός από τα έξοδα εκτελωνισμού, θα πληρώσεις και αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μου ζήτησαν εκτελωνισμό από dhl τι λύση υπάρχει δεν το σηκώνω το τηλ και πάει το δέμα πίσω?για πείτε από gearbest δεν ξαναψωνίζω από κει τόσο ανίδεοι είναι?

ζήτησα γρήγορη απόστολή με 1euro δηλαδή η dhl χρεώνει τις αποστολές 1euro ή προσπαθεί να βγάλει από εκτελωνισμούς?

ή είναι κάτι άλλο που δεν το ξέρω.

 

Αφού επέλεξες την αποστολή με τη DHL, για να παραλάβεις γρήγορα, σίγουρα ο πωλητής δεν έχει καμία ευθύνη και θα αρνηθεί την επιστροφή χρημάτων.

 

Μπορεί να είσαι αναστατωμένος με το θέμα αλλά θέλω να ρωτήσω γιατί 1) σου φταίει το Gearbest αφού εσύ επέλεξες την DHL και 2) θεωρείς ότι είναι "ανίδεοι";

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...