Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα αποστολή από μπανγκοοντ στης 8/2 με ολλανδικό. σε αντίθεση με της Σιγκαπούρης είναι πολύ πιο αργό, καθώς είχα αποστολή με Σιγκαπούρης στης 7/2 και το εχω είδη σπίτι μου (19/2 παράδοση) .τώρα πότε θα το εχω από ολλανδικό στα χεριά μου? είναι κάνεις που μπορεί να μου πει,είδα το διάγραμμα στην πρώτη σελίδα άλλα είμαι κάπως μπερδεμένος Netherlands

(

PostNL International Mail

)

 

Greece

(

ELTA

)

 

Latest Event -- 2016-02-20 16:35 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

 

Destination Country - Cache Time: 2016-02-21 18:09

2016-02-20 16:35

 

NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

 

Origin Country - Cache Time: 2016-02-21 18:09

2016-02-20 16:35

 

The item is at the PostNL sorting center

2016-02-17 10:53

 

The item is ready for shipment

2016-02-17 04:34

 

The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βρε παιδια απο την στιγμη που δεν υπογραφουμε παραλαβη δεν μπορουν να αποδειξουν τιποτα αν καποιος θελει να ο κανει σιγουρα μπορει

 

απο την αλλη αφου δεν ειναι συστημένο μπορει να χαθει ευκολα

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια απο την στιγμη που δεν υπογραφουμε παραλαβη δεν μπορουν να αποδειξουν τιποτα αν καποιος θελει να ο κανει σιγουρα μπορει

 

απο την αλλη αφου δεν ειναι συστημένο μπορει να χαθει ευκολα

Υπογράφεις παραλαβή κανονικά και στα απλά, προσωπικά τουλάχιστον δεν έχει τύχει να μου δώσουν κανένα πακέτο χωρίς υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Υπογράφεις παραλαβή κανονικά και στα απλά, προσωπικά τουλάχιστον δεν έχει τύχει να μου δώσουν κανένα πακέτο χωρίς υπογραφή.

 

εγω σε απλο πακετο δεν εχω υπογραψει ποτε μου φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

εγω σε απλο πακετο δεν εχω υπογραψει ποτε μου φιλε μου

 

Στο ταχυδρομείο τα χεις πάρει ή στα φέρνει ο ταχυδρόμος; γιατί εμένα ο ταχυδρόμος δεν φέρνει τίποτα και στο ταχυδρομείο δεν μου έχουν δώσει ποτέ ούτε τα απλά χωρίς υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Στο ταχυδρομείο τα χεις πάρει ή στα φέρνει ο ταχυδρόμος; γιατί εμένα ο ταχυδρόμος δεν φέρνει τίποτα και στο ταχυδρομείο δεν μου έχουν δώσει ποτέ ούτε τα απλά χωρίς υπογραφή.

εγω δεν εχω παει ποτε ταχυδρομειο φιλε τα παντα σπιτι ερχονται

 

για τα συστημένα με βαζουν να υπογραψω για τα απλα απλα τα πεταει στην πορτα

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω παει ποτε ταχυδρομειο φιλε τα παντα σπιτι ερχονται

 

για τα συστημένα με βαζουν να υπογραψω για τα απλα απλα τα πεταει στην πορτα

 

Μπορεί γι'αυτό τι να σου πω, εγώ και που τον έχω πετύχει μιας και συνήθως εγώ του ανοίγω την πόρτα να μπει στην πολυκατοικία, δεν μου δίνει τίποτα ο άτιμος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιά το ζήτημα που δημιουργήθηκε σχετικώς με το Βελγικό ταχυδρομείο, αγόρασα δύο τηλέφωνα από το Everbuyig, επικοινώνησα μαζί τους και τους εξήγησα ότι ο αριθμός δεν είναι ανιχνεύσιμος εντός Ελλάδος. Η απάντησή τους ήταν ότι με ευχαριστούν γιά την πληροφορία και ότι θα μου τα στείλουν με την SP, οπότε θα δούμε ....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RC072782939MY

Κατάσταση: ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 10-02-2016 15:31

Περιοχή: ΜΑΛΑΙΣΙΑ

Κατάσταση: ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

Ημερομηνία/Time: 11-02-2016 09:07

Περιοχή: ΜΑΛΑΙΣΙΑ

Κατάσταση: ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

Ημερομηνία/Time: 17-02-2016 05:40

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

Ημερομηνία/Time: 17-02-2016 06:12

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Γιατί έτσι κόλλησε στο αεροδρόμιο ???

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RC072782939MY

Κατάσταση: ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 10-02-2016 15:31

Περιοχή: ΜΑΛΑΙΣΙΑ

Κατάσταση: ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

Ημερομηνία/Time: 11-02-2016 09:07

Περιοχή: ΜΑΛΑΙΣΙΑ

Κατάσταση: ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

Ημερομηνία/Time: 17-02-2016 05:40

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

Ημερομηνία/Time: 17-02-2016 06:12

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Γιατί έτσι κόλλησε στο αεροδρόμιο ???

Νομιζω οτι γυρισε πισω.Παρε ενα τηλεφωνο στα Ελτα να ρωτισεις....Αν και τωρα δεν νομιζω να μπορεις να το σωσεις....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι γυρισε πισω.Παρε ενα τηλεφωνο στα Ελτα να ρωτισεις....Αν και τωρα δεν νομιζω να μπορεις να το σωσεις....

 

Ε καλά ήρθε μέχρι εδώ κ γύρισε για πιο λόγο?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω κι εγω να τ ο στειλανε πισω , μαλον εχει δουλεια το αεροδρομιο λογω της γιορτης που ειχαν οι κινεζοι τις προηγουμενες μερες και μαζευτηκαν τωρα πολα πακετα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε καποια καθυστερηση σε σχεση με ποιο παλια να εμφανιστει το στατους στο τρακινκ?singapoure,postnl,china post κλπ,εχουν περασει ηδη 4 μερες και τιποτα...
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά ήρθε μέχρι εδώ κ γύρισε για πιο λόγο?

 

Αφου λεει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ στο αεροδρομιο της Αθηνας τοτε μπηκε σε εναν σακο για πισω!Παρε τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ(8001182000) και ρωτα τι γινετε με το δεμα.

Link to comment
Share on other sites

το Δεκέμβριο είχα παραγγείλει μια θήκη για κινητό από ebay η οποία δεν ήρθε ποτέ δυστυχώς. μίλησα με τον πωλητή και μου λέει ότι δεν έχει πρόβλημα να ξαναστειλει χωρίς έξοδα δικά μου ή refund. επειδή την θήκη την θέλω, αν του πω να ξαναστειλει, τι εγγύηση θα έχω ότι όντως έστειλε? θα μου έρθει ξανα email επίσημο από ebay ότι έγινε shipped και ότι θα έρθει τάδε ημερομηνίες?
Link to comment
Share on other sites

το Δεκέμβριο είχα παραγγείλει μια θήκη για κινητό από ebay η οποία δεν ήρθε ποτέ δυστυχώς. μίλησα με τον πωλητή και μου λέει ότι δεν έχει πρόβλημα να ξαναστειλει χωρίς έξοδα δικά μου ή refund. επειδή την θήκη την θέλω, αν του πω να ξαναστειλει, τι εγγύηση θα έχω ότι όντως έστειλε? θα μου έρθει ξανα email επίσημο από ebay ότι έγινε shipped και ότι θα έρθει τάδε ημερομηνίες?

 

Απλα στηριζεσαι στο λογο του.απο μια φορα που μου ειχαν ξαναστειλει κατι,δεν ειχε αναμιξη ebay κτλ.

Απο κει και περα κρινεις και αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδή περιμένω το δέμα ενός φίλου (το οποίο παρεπιμπτόντως ταχυδρομήθηκε στο Χονγκ-Κονγκ στις 15/02, μπήκε σε αεροπλάνο για Ελλάδα στις 18/02 και σήμερα το δρομολόγησαν στα Σπάτα), ο οποίος με έχει φάει για το ενδεχόμενο τελωνείου, θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε το ότι η ένδειξη "Κλείσιμο από Κ.Δ. Αττικής" σημαίνει ότι έχει φύγει από τα Σπάτα και άρα δεν θα εκτελωνιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδή περιμένω το δέμα ενός φίλου (το οποίο παρεπιμπτόντως ταχυδρομήθηκε στο Χονγκ-Κονγκ στις 15/02, μπήκε σε αεροπλάνο για Ελλάδα στις 18/02 και σήμερα το δρομολόγησαν στα Σπάτα), ο οποίος με έχει φάει για το ενδεχόμενο τελωνείου, θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε το ότι η ένδειξη "Κλείσιμο από Κ.Δ. Αττικής" σημαίνει ότι έχει φύγει από τα Σπάτα και άρα δεν θα εκτελωνιστεί...

Αφου εφυγε απο αεροδρομιο τοτε δεν εχεις να ανησυχείς για τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....να πω και εγω ενα προβλημα που αντιμετωπιζω...

Παρηγγειλα 2 τηλεφωνα απο gearbest αξιας περιπου 59 ευρω το καθε ενα...

Στο shipping μου ειχε 2 επιλογες.....

Μια να το στειλουν με απλο ταχυδρομειο οπου θα εκανε περιπου 25-30 μερες...

Και μια να το στειλουν πιο γρηγορα με εξτρα χρεωση 0,90 ευρω οπου θα εκανε περιπου 15 μερες.....

χωρις να αναφερει τον τροπο αποστολης...

Εγω φυσικα επελεξα τον πιο γρηγορο τροπο αποστολης μην γνωριζοντας τον τροπο που με 90 λεπτα θα εστελναν τα κινητα πιο γρηγορα........

Τελος παντων σημερα με πηραν τηλεφωνο απο την dhl απο Αθηνα νε μου ζητησουν καποια στοιχεια (ΑΦΜ αριθμο παραγγελιας κτλ....)... για να στειλουν τα τηλεφωνα στο τελωνειο ....

Με ενημερωσαν ηδη οτι τα εξοδα τα διαχειριστικα τα δικα τους ειναι ηδη 37,5 ευρω για καθε τηλεφωνο....δηλαδη 75 ευρω ηδη ΠΡΙΝ σταλουν τα προιοντα στο τελωνειο.....

Τι κανω ρε παιδια σε αυτην την περιπτωση?????

Πουθενα δεν ελεγε στο Gearbest οτι με 90 λεπτα θα χρεωνομουνα dhl για αποστολη των τηλεφωνων.....

Εγω δεν προτιθεμαι να πληρωσω τα διπλασια σε ολα αυτα τα εξοδα απο οτι εκαναν τα τηλεφωνα .....

Παρακαλω πολυ αν ξερει καποιος ας βοηθησει......

Ευχαριστω πολυ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να πω επισης οτι τα τηλεφωνα εσταλθησαν απο Hong Kong.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....να πω και εγω ενα προβλημα που αντιμετωπιζω...

Παρηγγειλα 2 τηλεφωνα απο gearbest αξιας περιπου 59 ευρω το καθε ενα...

Στο shipping μου ειχε 2 επιλογες.....

Μια να το στειλουν με απλο ταχυδρομειο οπου θα εκανε περιπου 25-30 μερες...

Και μια να το στειλουν πιο γρηγορα με εξτρα χρεωση 0,90 ευρω οπου θα εκανε περιπου 15 μερες.....

χωρις να αναφερει τον τροπο αποστολης...

Εγω φυσικα επελεξα τον πιο γρηγορο τροπο αποστολης μην γνωριζοντας τον τροπο που με 90 λεπτα θα εστελναν τα κινητα πιο γρηγορα........

Τελος παντων σημερα με πηραν τηλεφωνο απο την dhl απο Αθηνα νε μου ζητησουν καποια στοιχεια (ΑΦΜ αριθμο παραγγελιας κτλ....)... για να στειλουν τα τηλεφωνα στο τελωνειο ....

Με ενημερωσαν ηδη οτι τα εξοδα τα διαχειριστικα τα δικα τους ειναι ηδη 37,5 ευρω για καθε τηλεφωνο....δηλαδη 75 ευρω ηδη ΠΡΙΝ σταλουν τα προιοντα στο τελωνειο.....

Τι κανω ρε παιδια σε αυτην την περιπτωση?????

Πουθενα δεν ελεγε στο Gearbest οτι με 90 λεπτα θα χρεωνομουνα dhl για αποστολη των τηλεφωνων.....

Εγω δεν προτιθεμαι να πληρωσω τα διπλασια σε ολα αυτα τα εξοδα απο οτι εκαναν τα τηλεφωνα .....

Παρακαλω πολυ αν ξερει καποιος ας βοηθησει......

Ευχαριστω πολυ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να πω επισης οτι τα τηλεφωνα εσταλθησαν απο Hong Kong.....

 

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ, ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΦΕΡΟΥΝ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ.............

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ, ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΦΕΡΟΥΝ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ.............

 

Courier με 90λεπτά; κάτι θα παίχτηκε δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Στειλτο πίσω και πάρε Refund. Δεν φταίει σε καμία περίπτωση το gearbest που η DHL και τα τελωνεία είναι *********. Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

εχουν γινει φωτια οι μεταφορικες !!! περσι εστειλα με 5 ευρω ενα κινητο στη Δραμα και φετος ζητησανε 13 ευρω για τρια στικακια θεσαλονικη - αθηνα ,,,,,και οταν τους ειπα για το 5 ευρο περσι μου ειπανε "αποκλειεται με μας " χαχαχαχαχα :)
Link to comment
Share on other sites

Αφου εφυγε απο αεροδρομιο τοτε δεν εχεις να ανησυχείς για τελωνειο.

 

Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στειλτο πίσω και πάρε Refund. Δεν φταίει σε καμία περίπτωση το gearbest που η DHL και τα τελωνεία είναι *******.

 

 

Ο φίλος την πάτησε και δεν του φταίει κανείς. Και η μόνη του λύση είναι να παρακαλέσει το κατάστημα για να δεχθεί την επιστροφή τους και εκ νέου αποστολή τους με απλό ταχυδρομείο. Κι αφού τους πληρώσει τα μεταφορικά για να πάνε και να ξαναέρθουν.

Άλλωστε, όπως λένε και όλα τα καταστήματα "the costumer is responsible for the import taxes"...

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...