Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μην ξεχνάτε ό,τι είναι κι 9 ώρες μπροστά έτσι;;; μισή περίπου μέρα κάνουν τα κάργκο 12-18 ώρες

 

Λογικά κάτι έπαιξε γιατί μέχρι και το μεσημέρι που τα είδα ( είναι 3 τα δέματα ) είχα ως τελευταία ειδοποίηση ότι έφυγαν στις 6 του μήνα και τώρα βλέπω και στα 3 καινούργια ειδοποίηση στις 6 επίσης ότι έφτασαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά κάτι έπαιξε γιατί μέχρι και το μεσημέρι που τα είδα ( είναι 3 τα δέματα ) είχα ως τελευταία ειδοποίηση ότι έφυγαν στις 6 του μήνα και τώρα βλέπω και στα 3 καινούργια ειδοποίηση στις 6 επίσης ότι έφτασαν.

 

υπάρχει μία καθυστέρηση στο σύστημα αυτό το παρατηρώ κι εγώ, γιατί περιμένω 3 πακέτα αλλά το ένα δε το βρίσκω στο τρακινγκ αλλά δε με απασχολεί κι όλας είναι από ebay, κάποια στιγμή λογικά θα έρθει. το κινητό με καίει που περιμένω αλλά υπολογίζω Παρασκευή να το έχω (θέλω να ελπίζω πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Ε 4 ωρές χλωμό να έκανε από σιγκαπούρη. Με 1 στάση απ'ότι είδα κάνει 15ώρες.

Μηπως κανουνε ενδιαμεση σταση προς ελλαδα, γιατι και εμενα η διαφορα απο dispatch με arrived ηταν 5 ωρες...ετσι μου ειπαν στα ελτα υστερα απο τηλ.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει μία καθυστέρηση στο σύστημα αυτό το παρατηρώ κι εγώ, γιατί περιμένω 3 πακέτα αλλά το ένα δε το βρίσκω στο τρακινγκ αλλά δε με απασχολεί κι όλας είναι από ebay, κάποια στιγμή λογικά θα έρθει. το κινητό με καίει που περιμένω αλλά υπολογίζω Παρασκευή να το έχω (θέλω να ελπίζω πάντα)

Ένα άλλο πάντως ήρθε πραγματικά μέσα σε 7 ημέρες ( στις 1 ξεκίνησε και χθες έφτασε )

Τι να πώ, για να δούμε τι θα δούμε. Όλο κάτι συμβαίνει μία με εμάς μία με τους κινέζους.

 

Μηπως κανουνε ενδιαμεση σταση προς ελλαδα, γιατι και εμενα η διαφορα απο dispatch με arrived ηταν 5 ωρες...ετσι μου ειπαν στα ελτα υστερα απο τηλ.

Τα ελτα μπορούν να σου πουν ότι βλέπουμε κι εμείς με το tracking number, απλά υποθέτουν.

Link to comment
Share on other sites

Η Σιγκαπούρη δεν είναι Κίνα είναι άλλο καθεστώς εκεί... η πτήση δε διαρκεί 5 ώρες με τίποτα. απλά η ώρα dispatch είναι η τοπική ώρα Σιγκαπούρης ή Κίνας είναι 9 ώρες περίπου μπροστά. Η τοπική ώρα που φτάνει είναι η δικιά μας. υπολογίστε τη διαφορά ώρας που υπάρχει + το 5 που ώρες που βλέπετε. δεν είναι Λονδίνο Αθήνα. μαζούτ καίνε τα αεροπλάνα όχι νίτρο...
Link to comment
Share on other sites

Η Σιγκαπούρη δεν είναι Κίνα είναι άλλο καθεστώς εκεί... η πτήση δε διαρκεί 5 ώρες με τίποτα. απλά η ώρα dispatch είναι η τοπική ώρα Σιγκαπούρης ή Κίνας είναι 9 ώρες περίπου μπροστά. Η τοπική ώρα που φτάνει είναι η δικιά μας. υπολογίστε τη διαφορά ώρας που υπάρχει + το 5 που ώρες που βλέπετε. δεν είναι Λονδίνο Αθήνα. μαζούτ καίνε τα αεροπλάνα όχι νίτρο...

 

 

Εεεε κηροζίνη...

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικαρια το σχολιο το εκανα για την ημερα,την ωρα δε τη προσεξα καν.

 

οκ, σορρυ αλλά και πάλι το ίδιο ισχύει...την ίδια μέρα φτάνουν... συγγνώμη δεν πρόσεξα ότι εννοούσες μέρα. είδα την ώρα εγώ... λάθος εκ παραδρομής...

Link to comment
Share on other sites

Η Σιγκαπούρη δεν είναι Κίνα είναι άλλο καθεστώς εκεί... η πτήση δε διαρκεί 5 ώρες με τίποτα. απλά η ώρα dispatch είναι η τοπική ώρα Σιγκαπούρης ή Κίνας είναι 9 ώρες περίπου μπροστά. Η τοπική ώρα που φτάνει είναι η δικιά μας. υπολογίστε τη διαφορά ώρας που υπάρχει + το 5 που ώρες που βλέπετε. δεν είναι Λονδίνο Αθήνα. μαζούτ καίνε τα αεροπλάνα όχι νίτρο...

 

Το trackitonline που έδωσε τις ώρες παραπάνω σου δείχνει την αναχώρηση με την ώρα μας. ( όταν έχεις κάνει εγγραφή στο site τουλάχιστον και έχεις επιλέξει την ώρα ελλάδας )

Το θέμα είναι πως γίνεται 2 ημέρες να έχω μόνο την ενημέρωση ότι αναχώρησε στις 6 ενώ τώρα έδωσε ενημέρωση ότι έφτασαν και τα 3 επίσης στις 6.

Link to comment
Share on other sites

Εεεε κηροζίνη...

 

παράγωγα του πετρελαίου είναι και τα δύο εκεί θα κολλήσουμε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το trackitonline που έδωσε τις ώρες παραπάνω σου δείχνει την αναχώρηση με την ώρα μας. ( όταν έχεις κάνει εγγραφή στο site τουλάχιστον και έχεις επιλέξει την ώρα ελλάδας )

Το θέμα είναι πως γίνεται 2 ημέρες να έχω μόνο την ενημέρωση ότι αναχώρησε στις 6 ενώ τώρα έδωσε ενημέρωση ότι έφτασαν και τα 3 επίσης στις 6.

 

κάτι παίζει με το σύστημα ενημέρωσης for sure...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολλάτε με τα πακέτα σας λες και έχετε υπογράψει κάνα SLA με τα ΕΛΤΑ. Τα πακέτα σας θα έρθουν όταν είναι η ώρα τους να έρθουν. Έρχονται με Β, με Β, ναι με Β προτεραιότητας αποστολή από την άλλη άκρη του κόσμου. Άμα τς βιάζεστε skroutz, best price, ems ή DHL, διαλέξτε. Edited by impreza_sti

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκολλάτε με τα πακέτα σας λες και έχετε υπογράψει κάνα SLA με τα ΕΛΤΑ. Τα πακέτα σας θα έρθουν όταν είναι η ώρα τους να έρθουν. Έρχονται με Β, με Β, ναι με Β προτεραιότητας αποστολή από την άλλη άκρη του κόσμου. Άμα τς βιάζεστε skroutz, best price, ems ή DHL, διαλέξτε.

 

 

Σωστοτατος...

Edited by impreza_sti
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

εγω εδω

 

px

 

2016-02-01 23:59

SINGAPORE / Arrive at Airport

2016-02-01 18:00 HONGKONG / Depart from Airport

2016-02-01 16:00 HONGKONG / Depart from facility

2016-02-01 14:00 HONGKONG / Arrive at facility

2016-02-01 02:25 Mingle,Shenzhen,China / Shipment arrived at facility

2016-02-01 02:25 Mingle,Shenzhen,China / Shipment operation completed

2016-01-29 20:49

Shipment information received

 

17 track

 

RF376384771SG

Καθ 'οδόν

Σιγκαπούρη(Singapore Post)

Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2016-02-06 16:42 Despatched to overseas (Country code: GR)

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2016-02-08 21:54

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-02-08 21:54

2016-02-06 16:42 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-02-04 16:42 Received from Customer

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση..

θελω να παραγγειλω ενα κινητο για εναν φιλο μου απο Κινα, υπαρχει θεμα με τα CC η με το paypal?

οι κινεζοι ποτε εχουν τις γιορτες τους και σταματανε τις αποστολες?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει θεμα λογω cc. Τροποι να τα αποφυγεις υπάρχουν όμως

 

Κλειστα ειναι τωρα

Ανοιγουν μετα τις 15/2

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξεκολάτε λέμε, με τα πακέτα και να κράζετε τα ΕΛΤΑ και τα κάθε ΕΛΤΑ. Στέλνω πακέτα από UK --> MY, και είναι σε 2.5 μέρες εκεί, αλλά είναι και 150 λίρες τα έξοδα αποστολής. Οι courier δεν θα γίνουν κλέφτες. Τα πακέτα έρχονται κάτα μέσο όρο σε λιγότερο από 30 ημέρες, άμα δεν μπορείτε να περιμένετε μην παραγγέλνετε... Τόσο απλό...

 

Γιατί τι νομίζετε οτι στην Αγγλία έρχονται πολύ γρηγορότερα; Συνήθως στις 20 ημέρες, και μιλάμε για αγγλία που έρχονται τόσες πτήσεις που το Λονδίνο έχει 7 αεροδρόμια.

 

Τι να πρωτοπω πλέον, νομίζετε μερικοί ότι αγοράσατε από Κίνα κινητό ή whatever και ο κινέζος και όλοι οι υπολοιποι πρέπει να κάνουν μάγια να σας το φέρουν σε 2 μέρες στο σπίτι λες και παραγγείλατε από Γερμανία.

 

ΥΓ δεν είδα κανένα που να βιάζετε το πακέτο του να παραγγέλνει από Amazon ή από Ευρωπαική αποθήκη, γιατί απο εκεί "τον κλέβουν", αλλά θέλετε το πακέτο να έρθει από την Κίνα γρήγορα. Και το σκύλο ολόκληρο και την πίτα χορτάτη...

Edited by impreza_sti

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξεκολάτε λέμε, με τα πακέτα και να κράζετε τα ΕΛΤΑ και τα κάθε ΕΛΤΑ. Στέλνω πακέτα από UK --> MY, και είναι σε 2.5 μέρες εκεί, αλλά είναι και 150 λίρες τα έξοδα αποστολής. Οι courier δεν θα γίνουν κλέφτες. Τα πακέτα έρχονται κάτα μέσο όρο σε λιγότερο από 30 ημέρες, άμα δεν μπορείτε να περιμένετε μην παραγγέλνετε... Τόσο απλό...

 

Γιατί τι νομίζετε οτι στην Αγγλία έρχονται πολύ γρηγορότερα; Συνήθως στις 20 ημέρες, και μιλάμε για αγγλία που έρχονται τόσες πτήσεις που το Λονδίνο έχει 7 αεροδρόμια.

 

Τι να πρωτοπω πλέον, νομίζετε μερικοί ότι αγοράσατε από Κίνα κινητό ή whatever και ο κινέζος πρέπει να κάνει μάγια να σας το φέρει σε 2 μέρες στο σπίτι λες και παραγγείλατε από Γερμανία.

 

ΥΓ δεν είδα κανένα που να βιάζετε το πακέτο του να παραγγέλνει από Amazon ή από Ευρωπαική αποθήκη, γιατί απο εκεί "τον κλέβουν", αλλά θέλετε το πακέτο να έρθει από την Κίνα γρήγορα. Και το σκύλο ολόκληρο και την πίτα χορτάτη...

 

νομίζω πάμε τη συζήτηση πολύ παραπέρα... μιλάμε για ένα απλό τρακινγκ. όλοι θα πάρουμε τα πακέτα μας είναι γνωστό αυτό, άλλωστε οι περισσότεροι έχουμε κάνει χιλιάδες παραγγελίες. Νομίζω ότι ο λόγος του συγκεκριμένου τόπικ είναι ο συμμερισμός αγωνίας και ανταλλαγή απόψεων σχετικά με τις εμπειρίες μας. Αν αυτό δεν πρέπει να εμπεριέχεται στη συγκεκριμένη κατηγορία τότε κανονικά έπρεπε όλοι να είχαμε γίνει ban. Δεν θεωρώ σωστή αυτή την επίθεση κι ας μου επιτραπεί, είναι άτοπη. Πριν από τη δικιά μας συζήτηση έχουν γίνει άλλες τόσες και για αυτό άλλωστε το λόγο έχει γίνει η συγκεκριμένη θεματική. Δε μπορώ να καταλάβω πραγματικά την έκρηξη...κι επίσης οι περισσότεροι από εμάς βλέπουμε ότι το πράγμα κολλάει εδώ στην Ελλάδα οπότε για αυτό γκρινιάζουμε. Δεν απαιτούμε ούτε μαγικά και ούτε θα συγκρίνω το Λονδίνο που έχει το πληθυσμό της Ελλάδας ούτε τις υπηρεσίες της μίας χώρας με την άλλη γιατί είναι ασύγκριτα τα μεγέθη. Επίσης αν διαβάσεις σε σχετικές αναρτήσεις υπάρχουν πολλοί που αγοράζουν από ευρωπαϊκές αποθήκες γιατί αν δε το θυμάσαι εδώ εμείς έχουμε cc. Θα ήταν καλό να μην υπάρχει καμία γενίκευση γιατί είμαι σίγουρη ότι κι εσύ έχεις βρεθεί παλαιότερα στην ίδια θέση με εμάς και να αγωνιάς πότε θα πάρεις τα πράγματα που έχεις πληρώσει εσύ με τα λεφτά σου. Και επαναλαμβάνω ότι το τόπικ για αυτό υπάρχει για να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες. Εάν ο λόγος που δημιουργήθηκε δεν είναι αυτός τότε απαιτώ να γίνουμε όοοοολοι όσοι έχουμε συμμετάσχει ban

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά με τις off topic αναφορές και τα υποτιμητικά-ειρωνικά σχόλια για τα ΕΛΤΑ. Διαγράφηκαν ποστ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 31-01-2016 15:29 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 09-02-2016 04:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 09-02-2016 07:16 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 09-02-2016 09:16 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Eλα πάμε....

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Oσον αφορα την κινεζικη πρωτοχρονια.

 

Σε γενικές γραμμές, η Κίνα είναι ένα τεράστιο εργαστάσιο που κλείνει κατά τη διάρκεια των ημερών της Κινέζικης πρωτοχρονιάς, αφού εκατοντάδες χιλιάδες εργατών θα είναι μακριά για να γιορτάσουν.

 

Πολλά εργοστάσια βρίσκονται κοντά στην ανατολική ακτή της Κίνας (Γκουανγκζου, Χανγκζου, Πεκινο, Σανγκαη). Οι περισσότεροι από τους ανθρώπους που εργάζονται εκεί είναι είτε από την κεντρική Κίνα ή στα δυτικά της Κίνας. Είναι γνωστοί ως εσωτερικοί μετανάστες - εργαζόμενοι.

 

Όπως ίσως γνωρίζετε οι κινέζοι, εργάζονται σκληρά, ξεκουράζονται λίγο, ξοδεύουν λίγα λεφτά, συγκεντρώνουν τα λιγοστά χρήματα που παίρνουν για μια καλύτερη ζωή για εκείνους, για τα παιδιά τους και τους γονείς τους και είναι μακριά από το σπίτι τους. Περιμένουν ένα ολόκληρο χρόνο για αυτές τις γιορτές. Έτσι, ξέρουμε πως θα γυρίσουν στο σπίτι και δεν έχει σημασία πόσο μακριά είναι αυτό. Τίποτα δεν μπορεί να τους σταματήσει.

 

Προκειμένου να δώσουν στους εργαζομένους τους χρόνο για να επιστρέψουν στο σπίτι τους στις οικογένειές τους, οι περισσότερες κινεζικές εταιρείες κλείνουν ένα έως δύο εβδομάδες πριν από την κανονική ημερομηνία της πρωτοχρονιάς (εξαρτάται από το εργοστάσιο). Εκτός από το νωρίς κλείσιμο, συχνά τα εργοστάσια παραμένουν κλειστά για επιπλέον μια ή δύο εβδομάδες μετά την ημερομηνία της πρωτοχρονιάς. Ακόμη και μετά που ανοίγουν, τα εργοστάσια σπάνια έχουν όλους τους εργαζόμενους να χουν επιστρέψει εγκαίρως ώστε να παράγουν σε πλήρη δυναμικότητα. Μερικές φορές τα εργοστάσια ξαναρχίζουν να παράγουν με τα δύο τρίτα του εργατικού δυναμικού να εξακολουθεί να απουσιάζει από την εργασία του.

Το πιο ενδιαφέρον όσον αφορά την κινέζικη πρωτοχρονιά είναι οτι τα εργοστάσια δεν ξέρουν πότε ακριβώς ή αν θα γυρίσουν όλοι οι εργάτες τους, πραγμα που προκαλει περισσοτερες καθυστερησεις στην παραγωγη. Επειδή υπάρχει έλλειψη εργατών στην Κίνα, κάθε εσωτερικός μετανάστης - εργάτης κατά την διάρκεια των διακοπών του συνήθως ψάχνει να βρει μια δουλειά πιο κοντά στην περιοχή που μένει.

 

 

Αυτά όσον αφορά την κινέζικη πρωτοχρονιά.

 

 

Τώρα μου κάνει εντύπωση που εμένα ένα αντικείμενο που ναι σε συσκευασία από το κινέζικο ταχυδρομείο απο τις 22-1 και δεν έχει εμφανιστεί ενώ άλλων παιδιών εδώ σε αυτό το post, με Singapore Post που χουν ίδια ημερομηνία που φύγαν απο εκεί έχουν εμφανιστεί εδώ και μια βδομάδα. Λες και ακολουθούν άλλο δρόμο τα δέματα από Κίνα και από Σιγκαπούρη ακολουθούν άλλο δρόμο πιο σύντομο.

Link to comment
Share on other sites

Η Spost γράφει:

 

016-02-06 10:50 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-02-02 18:06 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-01-31 18:06 Received from Customer

 

και τα ΕΛΤΑ:

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 02-02-2016 18:06 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

να υποθέσω ότι έχει κολλήσει στα ΕΛΤΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Η Spost γράφει:

 

016-02-06 10:50 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-02-02 18:06 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-01-31 18:06 Received from Customer

 

και τα ΕΛΤΑ:

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ02-02-201618:06ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

να υποθέσω ότι έχει κολλήσει στα ΕΛΤΑ ?

Δεν το έχουν σκαναρει ακόμα και εγώ στα ίδια είμαι. Φεεεεεεεεττααααααα.......

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...