Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή την απορία την έχω κι εγώ.Δηλαδή άν δεν χωράει στο γραμματοκιβώτιο ο ταχυδρόμος το αφήνει χύμα;Δεν έχει υποχρέωση να διασφαλίσει ότι αυτό θα φτάσει στα χέρια σου;

Εάν δεν χωράει είναι υποχρεωμένος να σου αφήσει ειδοποίηση ώστε να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή την απορία την έχω κι εγώ.Δηλαδή άν δεν χωράει στο γραμματοκιβώτιο ο ταχυδρόμος το αφήνει χύμα;Δεν έχει υποχρέωση να διασφαλίσει ότι αυτό θα φτάσει στα χέρια σου;

 

Αν δεν χωράει σου αφήνει χαρτί όπως λέει ο φίλος.Υποχρεωμένος ΔΕΝ είναι όμως.μπορεί και να χτυπήσει το κουδούνι και να το αφήσει μέσα στην είσοδο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν χωράει είναι υποχρεωμένος να σου αφήσει ειδοποίηση ώστε να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο.

 

Aν ειναι απλο ταχυδρομειο μπορει να το αφησει,και προκειμενου να το ξανακουβαλαει γραφειο-διανομη το αφηνει

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι απλο ταχυδρομειο μπορει να το αφησει,και προκειμενου να το ξανακουβαλαει γραφειο-διανομη το αφηνει

 

και στο απλό δέμα χαρτί σου αφήνει αν είναι μεγάλο ή εάν δε χωράει στο ταχυδρομικό κουτί.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

απο 17track.net

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:2090 Millisecond

2013-12-08 20:30, Item in conta ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS), ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

2013-12-08 18:35, Item handed over to customs authority for final delivery, IPS

2013-12-08 16:50, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2013-11-30 12:41, Receive Item From Customer, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2013/12/09 00:32:24

2013-12-08 20:35, Held by Customs at Destination

2013-12-08 18:50, Received at Destination Transit Centre

2013-12-07 13:35, In Transit to Destination

2013-12-06 21:05, In Transit to Destination

2013-12-04 15:55, Handover to Airline

2013-12-03 15:41, Handover to Airline

2013-12-03 03:58, Processing at Air Transit Center

2013-11-30 13:38, Processing at Sorting Centre

2013-11-30 13:28, Acknowledged at Transit Centre

2013-11-30 11:00, Shipment ready

 

απο ελτα

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 08-12-2013 18:35 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 08-12-2013 20:30 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-12-2013 16:50 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-11-2013 12:41 IPS

 

εφτασε ελλαδα, η ειναι ακομα κινα? συγγωμη που πριζω.. αλλα αυτο με το τελωνειο κ αν χρεωθω εξτρα ολιγον τι με εχει αγχωσει..

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα ειναι φιλε και δυστυχως (μεταφερω απο το πρωτο ποστ) "ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ: Το πακέτο περνάει από εκτελωνισμό ΜΟΝΟ αν δούμε στο tracking «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ/Item handed over to customs authority for final delivery»."
Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα ειναι φιλε και δυστυχως (μεταφερω απο το πρωτο ποστ) "ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ: Το πακέτο περνάει από εκτελωνισμό ΜΟΝΟ αν δούμε στο tracking «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ/Item handed over to customs authority for final delivery»."

 

18:35 λεει οτι μπηκε τελωνειο

20:30 κλεισιμο απο κατ.αεροδρομιου

που με βαση τον οδηγο στο 1ο ποστ σημαινει οτι φευγει απο το αεροδρομιο κ προωθειται στα ελτα... κ λεω εγω τωρα με το φτωχο κ απειρο μυαλο μου.. μηπως γλιτωσα τελικα το τελωνειο η μπα??

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το ειδα αυτο με τις ωρες. Και γω απειρος ειμαι σχετικα, οποτε δε μπορω να απαντησω με 100% σιγουρια. Καλυτερα να απαντησει καποιος απο τους γνωστες-ατυχους που εχουν πληρωσει τελωνειο
Link to comment
Share on other sites

18:35 λεει οτι μπηκε τελωνειο

20:30 κλεισιμο απο κατ.αεροδρομιου

που με βαση τον οδηγο στο 1ο ποστ σημαινει οτι φευγει απο το αεροδρομιο κ προωθειται στα ελτα... κ λεω εγω τωρα με το φτωχο κ απειρο μυαλο μου.. μηπως γλιτωσα τελικα το τελωνειο η μπα??

 

Λογικά ναι το γλίτωσες.Αν δεις αύριο να γράφει προς παράδοση τότε σίγουρα το γλίτωσες.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι το γλίτωσες.Αν δεις αύριο να γράφει προς παράδοση τότε σίγουρα το γλίτωσες.

 

πιστεψε με αυτο θα κανω απο την στιγμη που θα ξυπνησω... :cry: μακαρι να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Mολις παρελαβα με ΕΛΤΑ ταχυμεταφορες, ΟΛΑ ΚΑΛΑ και ΚΑΝΕΝΑ προσθετο κοστος στο τελωνειο.

 

Και μένα ακριβώς τα ίδια στοιχεία μου βγαλε.. Ελπίζω να γλιτώσουμε το τελωνείο...

 

2013-12-08 19:46, Departed from Destination Transit Centre

2013-12-08 19:44, Held by Customs at Destination

2013-12-08 18:46, Received at Destination Transit Centre

2013-12-07 13:35, In Transit to Destination

2013-12-06 21:05, In Transit to Destination

2013-12-04 15:55, Handover to Airline

2013-12-04 12:05, Processing at Air Transit Center

2013-11-30 11:36, Processing at Sorting Centre

2013-11-29 21:46, Acknowledged at Transit Centre

2013-11-29 20:35, Shipment ready

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 08-12-2013 20:05 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 08-12-2013 17:44 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-12-2013 16:46 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-11-2013 10:38 IPS

Edited by crusader-21-
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση μιας και είναι η πρώτη μου παραγγελία από την Κίνα.

Στο 17track μου βγάζει αυτό http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RQ203895887SG

 

Είναι λογικό που ακόμα τόσες μέρες δεν έχει αλλάξει κατάσταση?

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια ερώτηση μιας και είναι η πρώτη μου παραγγελία από την Κίνα.

Στο 17track μου βγάζει αυτό http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RQ203895887SG

 

Είναι λογικό που ακόμα τόσες μέρες δεν έχει αλλάξει κατάσταση?

 

Ναι λογικο ειναι τετοια εποχη του χρονου ,μην αγχωνεσαι.

 

Τετοια εποχη ειναι που γινονται και οι ποιο φουλ παραγγελειες απο κινα γινεται χαμος γιαυτο ισως θελει λιγο περισσοτερο χρονο απο το κανονικο...Θελει υπομονη !!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να χει φύγει, αλλά δε φαινεται γιατί ο server του ταχυδρομείου σιγκαπούρης ειναι πεσμένος συνεχεια αυτές τις μέρες
Link to comment
Share on other sites

μολις επικοινωνισα με ελτα courier.. μου ειπαν οτι μπηκε τελωνειο αθηνων,

γιαυτο κ το: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 08-12-2013 18:35 IPS

κ απο εκει σταλθηκε στο τελωνειο θεσσαλονικης

γιαυτο κ το: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 08-12-2013 20:30 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

 

αυτη τη στιγμη εκτελωνιζονται τα αντικειμενα που παραληφθηκαν γυρω στις 25 νοεμβριου, και αρα να το περιμενω απο εβδομαδα..

τελικα το χερι στην τσεπη θα μπει...δε το γλιτωνω απ'τι φαινεται... ερχονται γιορτες... πρεπει να μπουν κ λεφτα στα ταμεια του κρατους... :(

 

βασικα δε καταλαβα γιατι απο το τελωνειο αθηνων να παει σε αυτο της θεσσαλονικης κ δεν ηρθε απευθειας σε μενα?

Edited by varitimos84
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους:

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 11-12-2013 12:17 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-12-2013 09:59 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 23-11-2013 18:16 IPS

 

Απο Θεσσαλονικη ειμαι ποτε θα εχω ειδοποιητηριο;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα μήνα είχα κάνει την ερώτηση για το ποια συμφέρει από άποψη χρόνου από τις τρεις S...... Post.

Αυτές τις μέρες παρέλαβα και από τις τρεις και σας λέω τους χρόνους.

Sweden Post - 24 μέρες

Swiss Post - 21 μέρες

Singapore Post - 16 μέρες

Τελικά η Singapore Post λόγο το ότι δεν κάνει πολλές βόλτες στην Ευρώπη την περίοδο πριν τις γιορτές έρχεται πιο γρήγορα.

Μάλλον θα την προτιμήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω πάλι λίγο.Στο 17track μου βγάζει αυτό το μήνυμα. http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RQ203895887SG και τώρα μπήκα και στο site των ΕΛΤΑ και για τον αριθμό έχω πληροφορίες.Αυτό σήμαινει ότι το πακέτο έφτασε Ελλάδα ή όχι?Τελωνείο υπάρχει περίπτωση να περάσει?

 

Σορρυ αν ρωτάω τα ίδια και τα ίδια αλλά πρώτη μου παραγγελία.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

μολις επικοινωνισα με ελτα courier.. μου ειπαν οτι μπηκε τελωνειο αθηνων,

γιαυτο κ το: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 08-12-2013 18:35 IPS

κ απο εκει σταλθηκε στο τελωνειο θεσσαλονικης

γιαυτο κ το: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 08-12-2013 20:30 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

 

αυτη τη στιγμη εκτελωνιζονται τα αντικειμενα που παραληφθηκαν γυρω στις 25 νοεμβριου, και αρα να το περιμενω απο εβδομαδα..

τελικα το χερι στην τσεπη θα μπει...δε το γλιτωνω απ'τι φαινεται... ερχονται γιορτες... πρεπει να μπουν κ λεφτα στα ταμεια του κρατους... :(

 

βασικα δε καταλαβα γιατι απο το τελωνειο αθηνων να παει σε αυτο της θεσσαλονικης κ δεν ηρθε απευθειας σε μενα?

το ότι μπήκε τελωνειο δεν σημαινει πως θα σε χρεώσουν κι όλας απαραίτητα

Πριν από ένα μήνα είχα κάνει την ερώτηση για το ποια συμφέρει από άποψη χρόνου από τις τρεις S...... Post.

Αυτές τις μέρες παρέλαβα και από τις τρεις και σας λέω τους χρόνους.

Sweden Post - 24 μέρες

Swiss Post - 21 μέρες

Singapore Post - 16 μέρες

Τελικά η Singapore Post λόγο το ότι δεν κάνει πολλές βόλτες στην Ευρώπη την περίοδο πριν τις γιορτές έρχεται πιο γρήγορα.

Μάλλον θα την προτιμήσουμε.

Αυτά είναι εντελώς τυχαία, γιατί εγώ πχ είχα αυτά

Sweden Post - 23 μέρες

Swiss Post - 36 και 19 μέρες

Singapore Post - 28, 24, 16 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι εντελώς τυχαία, γιατί εγώ πχ είχα αυτά

Sweden Post - 23 μέρες

Swiss Post - 36 και 19 μέρες

Singapore Post - 28, 24, 16 μέρες

 

Προφανώς και είναι τυχαία.

Μου ήρθε όμως μια ιδέα. :)

Αν γινόταν να φτιάξουμε ένα πίνακα στην αρχή του θέματος όπου ο καθένας θα μπορούσε να βάλει τους χρόνους παραλαβής από τις κυριότερες μεταφορικές και έβγαινε ένας μέσος όρος για τις τελευταίες 30 μέρες καταχωρίσεων θα είχαμε ένα καλό εργαλείο για να έχουμε καλύτερη και πιο αντικειμενική εικόνα. Και οι νέοι στο χώρο θα βλέπανε και θα περιμένανε πιο ήρεμοι. Και το forum θα είχε λιγότερα post "Σε πόσες μέρες έρχεται" ή "Άργησε 5 μέρες, πρέπει να ανησυχώ;"

Δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό και δεν ξέρω πρακτικά πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι αλλά σαν ιδέα μου αρέσει. (Είναι και δική μου αλώστε) Αν αρέσει και σε άλλους πολλούς μπορεί και να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα για την αδερφη μου ταμπλετ απο merimobiles με αποστολη για Ισπανια.

Εκανε 6 μερες να μπει σε αεροπλανο και 5 μερες να το παραλαβει η αδερφη μου. :lol: :lol:

Ποια ειναι η διαφορα που καθυστερει τουλαχιστον αλλες 10 μερες τις αποστολες για Ελλαδα?

Οι βολτες των σακων ή/και οι περισσοτερες παραγγελιες για Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα ...

Μου έστειλαν δεματάκι από Κίνα και μου έδωσαν αριθμό του τύπου: NK00010**969

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι εταιρεία είναι και πως γίνεται ανίχνευση της πορείας του;; :worry:

Ευχαριστώ.

 

Εγω με τον ιδιο τυπο tracking που ειχα με εσενα το εβαλα εδω και το βρηκα http://www.apc-pli.com/

Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Εγω με τον ιδιο τυπο tracking που ειχα με εσενα το εβαλα εδω και το βρηκα http://www.apc-pli.com/

Ευχαριστώ πολύ !!:)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

μολις επικοινωνισα με ελτα courier.. μου ειπαν οτι μπηκε τελωνειο αθηνων,

γιαυτο κ το: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 08-12-2013 18:35 IPS

κ απο εκει σταλθηκε στο τελωνειο θεσσαλονικης

γιαυτο κ το: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 08-12-2013 20:30 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

 

αυτη τη στιγμη εκτελωνιζονται τα αντικειμενα που παραληφθηκαν γυρω στις 25 νοεμβριου, και αρα να το περιμενω απο εβδομαδα..

τελικα το χερι στην τσεπη θα μπει...δε το γλιτωνω απ'τι φαινεται... ερχονται γιορτες... πρεπει να μπουν κ λεφτα στα ταμεια του κρατους... :(

 

βασικα δε καταλαβα γιατι απο το τελωνειο αθηνων να παει σε αυτο της θεσσαλονικης κ δεν ηρθε απευθειας σε μενα?

 

Ειμαι στην ακριβώς ίδια κατάσταση με εσένα απο Θεσσαλονίκη. Δεν πήρα τηλέφωνο για να μάθω περαιτέρω βέβαια. Αλλά...

 

2013-12-12 21:22, Item in conta ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS), ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

2013-12-12 16:23, Item handed over to customs authority for final delivery, IPS

2013-12-12 14:57, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2013-12-01 22:35, Item in conta IPS, IPS

2013-11-30 20:09, Receive Item From Customer, IPS

 

Λες να το φάμε το Χριστουγεννιάτικο φέσι τελικά? Τι έχεις παραγγείλει? Εγώ ένα Cube U39GT 16gb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...