Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κορυφαίο mod για έλεγχο των αποχρώσεων της οθόνης! Πολύ καλή δουλειά:

http://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony/5-x-kcal-module-flashable-t3159869

Τι ρυθμίσεις έχεις βάλει εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Εχω ενα θεματακι τον τελευταιο καιρο. Το κουμπι on/off δεν κανει πλεον αυτο το κλικ που εκανε απο την αρχη.

Αξιζει να το παω σερβις? Παιζει να κλαταρει τελειως ή πρακτικα θα μεινει ετσι η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Εχω ενα θεματακι τον τελευταιο καιρο. Το κουμπι on/off δεν κανει πλεον αυτο το κλικ που εκανε απο την αρχη.

Αξιζει να το παω σερβις? Παιζει να κλαταρει τελειως ή πρακτικα θα μεινει ετσι η κατασταση?

Μια από τα ίδια και για εμένα. Το κλικ το κάνει, αλλά όταν το πατάω δουλεύει όταν θυμάται. πρέπει να το πατήσω 2-3 φορές και για long press ούτε συζήτηση... με το ζόρι....

 

όποιος ξέρει ας βοηθησει....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμίσεις έχεις βάλει εσύ;

 

Φίλε μου εγώ τελικά το απεγκατέστησα γιατί με κάλυπταν οι αντίστοιχες ρυθμίσεις ισορροπίας λευκού του λειτουργικού. :p

Πάντως δεν υπάρχουν ιδανικές ρυθμίσεις. Ιδανικές είναι αυτές που σε ικανοποιούν προσωπικά. Πειραματίσου λίγο και δες τι σε ικανοποιεί περισσότερο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια από τα ίδια και για εμένα. Το κλικ το κάνει, αλλά όταν το πατάω δουλεύει όταν θυμάται. πρέπει να το πατήσω 2-3 φορές και για long press ούτε συζήτηση... με το ζόρι....

 

όποιος ξέρει ας βοηθησει....

 

Παίζει να έχει μαζέψει σκόνη, βρωμιά κλπ και να θέλει απλά ένα καλό πλύσιμο στο κουμπί με σαπούνι και πατώντας το ενώ το πλένεις. Κάποια στιγμή εμένα ψιλοκολλούσε και αφού το έπλυνα ήταν μια χαρά.

Είτε διορθωθεί έτσι είτε όχι, αυτή είναι μια πολύ καλή εφαρμογή (δωρεάν, χωρίς διαφημίσεις και με material design) με την οποία απενεργοποιείς την οθόνη, είτε μέσω συντόμευσης στην οθόνη, είτε μέσω συντόμευσης στη γραμμή ειδοποιήσεων (ΠΟΛΥ πρακτικό αυτό! Εγώ αυτή τη λειτουργία χρησιμοποιώ). Έτσι αυτομάτως ρίχνεις τη χρήση του κουμπιού στο μισό και συνεπώς και την καταπόνηση του σε βάθος χρόνου:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nego.screenoff

 

(Υ.Γ. Είναι και μεταφρασμένη στα Ελληνικά, από εμένα. :D )

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Για σβησιμο οθονης χρησιμοποιω χειρονομιες του nova και μια απλη screen off εφαρμογη. Δοκιμασα και εφαρμογες για ενεργοποιηση οθονης με τα κουμπια της εντασης, οι οποιες ολες μα ολες ρουφανε την μπαταρια με καλαμακι. Το πλυσιμο πως ακριβως το εκανες?Πατας και ριχνεις νερο μονο?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ τελικά το απεγκατέστησα γιατί με κάλυπταν οι αντίστοιχες ρυθμίσεις ισορροπίας λευκού του λειτουργικού. :p

Πάντως δεν υπάρχουν ιδανικές ρυθμίσεις. Ιδανικές είναι αυτές που σε ικανοποιούν προσωπικά. Πειραματίσου λίγο και δες τι σε ικανοποιεί περισσότερο.

Σου είναι εύκολο να την εγκαταστήσεις πάλι και να μου πεις τις default τιμές γιατί δεν τις είχα κάνει backup κι απ' το πολύ πείραγμα τις έχω κάνει ολίγον .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Στο κινητό της κοπελιας τα έπαιξε η μπαταρία, έχει αγοράσει κάποιος από eBay η από κάπου οικονομική αλλά να ειναι καλή; Σκέφτομαι να την αλλαξω μόνος μου όπως αυτόν τον οδηγό

 

Αντιπροσωπεια πόσο χρεώνει για τέτοια αλλαγή; Λογικά θα είναι αρκετά ακριβή...

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 χρόνο με φόρτιση κάθε βράδυ και λιώσιμο στο ΤΕΙ με βγάζει ασπροπροσωπο.'Οσο για το πάνω ποστ για μπαταρία το κόστος γνήσιας είναι αμηλητεο για την ποιότητα που θα έχει σε σύγκριση με μια άγνωστη

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160503/dc1543ffc17f14ffa942f94d44bf6f8d.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160503/c22054f2756e9601651faf92dd3ba9d9.jpg

 

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by andreas1992

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 χρόνο με φόρτιση κάθε βράδυ και λιώσιμο στο ΤΕΙ με βγάζει ασπροπροσωπο.'Οσο για το πάνω ποστ για μπαταρία το κόστος γνήσιας είναι αμηλητεο για την ποιότητα που θα έχει σε σύγκριση με μια άγνωστη

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160503/dc1543ffc17f14ffa942f94d44bf6f8d.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160503/c22054f2756e9601651faf92dd3ba9d9.jpg

 

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν μίλησα για άγνωστη, γνήσια αλλά από eBay, σε μαγαζί δλδ η την αντιπροσωπεια πόσο έχει η γνήσια;

 

P.s το κινητό της κοπελιας είναι 2 χρόνων και 4 μηνών το χε πάρει με το που βγήκε

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την Ομνιτεκ και μου είπε 40-50 ευρώ η αντικατάσταση μπαταρίας, μετά παίρνω Αρβατο και μου λέει δεν μπορούμε να σας δώσουμε τιμή, θα ελεγχθεί και θα σας πούμε τιμή, και τις λέω κι αν είναι υψηλή και δεν θέλω να την αλλαξω σε εσάς; Μου λέει θα πληρώσετε 18 ευρώ τον έλεγχο και θα σας επιστραφεί το τηλ χαχαχα καλά λέω θα το πάω στην Ομνιτεκ που μου είπε τιμή και που απάντησε και στο τηλεφώνημα άμεσα κι όχι σαν εσάς που περίμενα 5 λεπτά στην αναμονή

Έλεος αυτή η Αρβατο! :mad:

 

Ps πάντως και η διακυμανση τιμής της Ομνιτεκ μου φαίνεται περίεργη,αφού είναι στάνταρ διαδικασία.... πήρα τηλ τον Γερμανο και μου είπε είναι 20 ευρώ αλλά χάνεις αδιαβροχοποιηση,

Edited by jmarousakis
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την Ομνιτεκ και μου είπε 40-50 ευρώ η αντικατάσταση μπαταρίας, μετά παίρνω Αρβατο και μου λέει δεν μπορούμε να σας δώσουμε τιμή, θα ελεγχθεί και θα σας πούμε τιμή, και τις λέω κι αν είναι υψηλή και δεν θέλω να την αλλαξω σε εσάς; Μου λέει θα πληρώσετε 18 ευρώ τον έλεγχο και θα σας επιστραφεί το τηλ χαχαχα καλά λέω θα το πάω στην Ομνιτεκ που μου είπε τιμή και που απάντησε και στο τηλεφώνημα άμεσα κι όχι σαν εσάς που περίμενα 5 λεπτά στην αναμονή

Έλεος αυτή η Αρβατο! :mad:

 

Ps πάντως και η διακυμανση τιμής της Ομνιτεκ μου φαίνεται περίεργη,αφού είναι στάνταρ διαδικασία.... πήρα τηλ τον Γερμανο και μου είπε είναι 20 ευρώ αλλά χάνεις αδιαβροχοποιηση,

 

 

Αραγε να δεχονται να κανουν την διαδικασια για αλλαγη μπαταριας, αν τους παω δικη μου καινουρια μπαταρια;

Δηλαδη να πληρωσω τα εργατικα για την τοποθετηση, και την αδιαβροχοποιηση;

Link to comment
Share on other sites

Ps πάντως και η διακυμανση τιμής της Ομνιτεκ μου φαίνεται περίεργη,αφού είναι στάνταρ διαδικασία.... πήρα τηλ τον Γερμανο και μου είπε είναι 20 ευρώ αλλά χάνεις αδιαβροχοποιηση,

 

Προφανώς στην omnitek δε χάνεις αδιαβροχοποιηση...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στην omnitek δε χάνεις αδιαβροχοποιηση...

Προφανώς! Εγώ άλλο εννοουσα... μου είπε 40-50 ευρώ, δλδ δεν είναι κάτι στάνταρ σε τιμή η αλλαγή μπαταρίας; Αυτό σχολιασα

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πήρα τηλέφωνο την Ομνιτεκ και μου είπε 40-50 ευρώ η αντικατάσταση μπαταρίας, μετά παίρνω Αρβατο και μου λέει δεν μπορούμε να σας δώσουμε τιμή, θα ελεγχθεί και θα σας πούμε τιμή, και τις λέω κι αν είναι υψηλή και δεν θέλω να την αλλαξω σε εσάς; Μου λέει θα πληρώσετε 18 ευρώ τον έλεγχο και θα σας επιστραφεί το τηλ χαχαχα καλά λέω θα το πάω στην Ομνιτεκ που μου είπε τιμή και που απάντησε και στο τηλεφώνημα άμεσα κι όχι σαν εσάς που περίμενα 5 λεπτά στην αναμονή

Έλεος αυτή η Αρβατο! :mad:

 

Ps πάντως και η διακυμανση τιμής της Ομνιτεκ μου φαίνεται περίεργη,αφού είναι στάνταρ διαδικασία.... πήρα τηλ τον Γερμανο και μου είπε είναι 20 ευρώ αλλά χάνεις αδιαβροχοποιηση,

 

Μετά από όλα αυτά... αξίζει να το πας στην Omnitech.

 

Προφανώς! Εγώ άλλο εννοουσα... μου είπε 40-50 ευρώ, δλδ δεν είναι κάτι στάνταρ σε τιμή η αλλαγή μπαταρίας; Αυτό σχολιασα

 

Ίσως δεν είδε τον τιμοκατάλογο για τη συγκεκριμένη συσκευή και έκανε μια εκτίμηση βάσει των τιμών που παίζουν για αυτές τις συσκευές. Δεν έχει να κάνει αυτό και σίγουρα δεν κρίνεις την αξιοπιστία τους από αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Μόλις πρόσφατα ενημέρωσα το τηλεφωνάκι μου στην 5.1.1.

Ψάχνοντας σε διάφορα forums φάνηκε ότι το πρόβλημα με το power button που είχα, ηταν μάλλον θέμα software, οπότε αποφάσισα την αναβάθμιση (από kk) καθώς αν το πήγαινα στο service θα την έκαναν ούτως ή άλλως.....

(Παρεπιπτόντως το πρόβλημα δείχνει να έχει λυθεί.... Παρακολουθώ την κατάσταση).

 

Η αναβάθμιση έγινε μέσω του Xperia Companion και μετά την αναβάθμιση η free μνήμη του τηλεφώνου μειώθηκε κατά περίπου 1,5 GB, χωρίς να προσθέσω ή αφαιρέσω τίποτε. (Κατά την αναβάθμιση είχα αφαιρέσει την sd κάρτα).

Έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει κάτι που μπορώ να σβήσω ώστε να εξοικονομήσω χώρο ή αυτό είναι μια de facto κατάσταση? Η LL καταλαμβάνει περισσότερο χώρο από την KK?

(Προφανώς και μπορώ να μετακινήσω apps και αρχεία στην sd.... δε ρωτάω αυτό... Ρωτάω αν δημιουργήθηκαν αρχεία λόγω της αναβάθμισης τα οποία μπορώ να διαγράψω και που είναι αυτά....)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων......

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφιερωνω αυτη την ερευνα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=438080

σε οσους εδω ελεγαν πριν καιρο 'πως κανεις ετσι για την μπαταρια/τι ειναι αυτα που ρωτας', και τους ελεγα 'εγω το κινητο θα το κρατησω χρονια', και αυτοι ελεγαν 'καθε χρονο αλλαζουμε κινητο'.

 

Με τα οικονομικα προβληματα στην Ελλαδα, εκτος αν παρουσιαστει καμια σοβαρη βλαβη, τουλαχιστον 5ετια βλεπω να κρατα ο μεσος ελληνας το κινητο του.

Και φυσικα το z1c ειναι πολυ καλο κινητο.

Το εχω ηδη δυο χρονια, και keep going.

Link to comment
Share on other sites

Αφιερωνω αυτη την ερευνα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=438080

σε οσους εδω ελεγαν πριν καιρο 'πως κανεις ετσι για την μπαταρια/τι ειναι αυτα που ρωτας', και τους ελεγα 'εγω το κινητο θα το κρατησω χρονια', και αυτοι ελεγαν 'καθε χρονο αλλαζουμε κινητο'.

 

Με τα οικονομικα προβληματα στην Ελλαδα, εκτος αν παρουσιαστει καμια σοβαρη βλαβη, τουλαχιστον 5ετια βλεπω να κρατα ο μεσος ελληνας το κινητο του.

Και φυσικα το z1c ειναι πολυ καλο κινητο.

Το εχω ηδη δυο χρονια, και keep going.

Μπορείς με ένα μικρό κόστος να αλλάξεις μπαταρία στο επίσημο service.

 

Note 4 & Tapatlk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με ένα μικρό κόστος να αλλάξεις μπαταρία στο επίσημο service.

 

Note 4 & Tapatlk

 

Το κανουν αυθημερον(αρα παω 1 φορα-παω πινω ενα καφε και επιστρεφω να το παραλαβω),

ή πρεπει να τους το αφησεις και πρεπει να πας 2 φορες στο service?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το κανουν αυθημερον(αρα παω 1 φορα-παω πινω ενα καφε και επιστρεφω να το παραλαβω),

ή πρεπει να τους το αφησεις και πρεπει να πας 2 φορες στο service?

 

Εξαρτάται από το φόρτο εργασίας τους. Επικοινώνησε μαζί τους και θα σου το διευκρινήσουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω εάν το θυμάστε, αλλά είχα αναφέρει παλαιότερα πρόβλημα με το δικό μου Z1c (δεν άνοιγε - μόνο κόκκινο λαμπάκι) το οποίο αρνήθηκε η Sony Ελλάδος να το φτιάξει γιατί δεν είχε απόδειξη από την Αγγλία παρότι η εγγύηση φαινόταν κανονικά με τα στοιχεία μου στο σαιτ. Και μάλιστα μου το έδωσαν πίσω αφού πλήρωσα τα 18 ευρώ σε χειρότερη κατάσταση, καθώς δεν είχαν βάλει σωστά την πλάτη και εξείχε ένα κομμάτι καουτσούκ!!! Επικοινώνησα λοιπόν με τη Sony Αγγλίας όπου το έλαβαν χωρίς πολλά πολλά στις 12/7 και μου απάντησαν ότι το επισκεύασαν και θα έρθει σήμερα/αύριο με DHL.

 

Δεν γνωρίζω ακόμα τι ακριβώς έκαναν, αλλά έχω μεγάλη περιέργεια να το δω διότι ήταν κοντά στη λήξη της εγγύησης.

 

Ένα πράγμα θα πω όμως, ότι μετά από αυτήν την εμπειρία θα περιορίσω τις αγορές από Ελλάδα μόνο στο σουπερμάρκετ...

 

 

 

Sent from my Find7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν το θυμάστε, αλλά είχα αναφέρει παλαιότερα πρόβλημα με το δικό μου Z1c (δεν άνοιγε - μόνο κόκκινο λαμπάκι) το οποίο αρνήθηκε η Sony Ελλάδος να το φτιάξει γιατί δεν είχε απόδειξη από την Αγγλία παρότι η εγγύηση φαινόταν κανονικά με τα στοιχεία μου στο σαιτ. Και μάλιστα μου το έδωσαν πίσω αφού πλήρωσα τα 18 ευρώ σε χειρότερη κατάσταση, καθώς δεν είχαν βάλει σωστά την πλάτη και εξείχε ένα κομμάτι καουτσούκ!!! Επικοινώνησα λοιπόν με τη Sony Αγγλίας όπου το έλαβαν χωρίς πολλά πολλά στις 12/7 και μου απάντησαν ότι το επισκεύασαν και θα έρθει σήμερα/αύριο με DHL.

 

Δεν γνωρίζω ακόμα τι ακριβώς έκαναν, αλλά έχω μεγάλη περιέργεια να το δω διότι ήταν κοντά στη λήξη της εγγύησης.

 

Ένα πράγμα θα πω όμως, ότι μετά από αυτήν την εμπειρία θα περιορίσω τις αγορές από Ελλάδα μόνο στο σουπερμάρκετ...

 

 

 

Sent from my Find7 using Tapatalk

 

Μηπως σου ειναι ευκολο να δωσεις στοιχεια επικοινωνιας με sony αγγλιας;

postal address/url/email για συνεννοησεις κλπ.

Μπορω δηλαδη αν εχω προβλημα με το sony μου, να το στειλω για επισκευη απευθειας σε αυτους;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως σου ειναι ευκολο να δωσεις στοιχεια επικοινωνιας με sony αγγλιας;

postal address/url/email για συνεννοησεις κλπ.

Μπορω δηλαδη αν εχω προβλημα με το sony μου, να το στειλω για επισκευη απευθειας σε αυτους;

 

Να αναφέρω λοιπόν πως έλαβα προχθές το πακέτο και εντός βρήκα μια εντελώς καινούργια συσκευή!!! Μεγάλη χαρά βέβαια και ολίγον ανέλπιστο, δεδομένου ότι η προέβησαν στην αντικατάσταση στις 15/7 με την εγγύηση να λήγει στις 16/7! Αλλά αυτά τα επίπεδα εξυπηρέτησης και ο σεβασμός προς τον πελάτη, είναι ένας από τους λόγους που αρκετές από τις consumer electronics συσκευές που διαθέτω είναι μάρκας Sony. Είχα παρόμοια θετική εμπειρία με Sony ebook reader το οποίο ήταν 6 ετών σχεδόν στην Γαλλία κατά το παρελθόν. Όπως έγραψα και προηγουμένως, η εμπειρία μου για τη συγκεκριμένη περίπτωση από την Arvato και τη Sony Mobile ήταν αντιθέτως κάκιστη, οπότε και δεν πρόκειται να ασχοληθώ ποτέ ξανά μαζί τους. Και αυτό συνεπάγεται πως οι αγορές μου θα συνεχίσουν να γίνονται σε άλλες πιο Ευρωπαϊκές χώρες και όχι στην Ελλάδα, όπως συνέβη και στην περίπτωση του Sony Z1 Compact που είχε αγοραστεί στην Αγγλία. Ενώ στην Ελλάδα αρνήθηκαν να μου το επισκευάσουν επειδή δεν είχα το χαρτί της απόδειξης, παρότι ήταν εγγεγραμμένο το κινητό στο επίσημο σαιτ, στην Αγγλία το δέχτηκαν κανονικά. Εδώ για τους τύπους χάνουμε και τα αυτονόητα...

 

 

Λοιπόν φίλε karib, δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά θα βοηθήσουν, αλλά παραθέτω και εδώ τα στοιχεία που ζήτησες. Καταρχάς το πιο σημαντικό είναι - όταν χρειαστεί - να επικοινωνήσεις πρώτα μέσω του chat στο sony mobile uk.

 

 

00448712000995

SBE Ltd

Ashford

Kent

TN23 7BR

United Kingdom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...