Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν το στέλνεις στο σέρβις;

3 ετών συσκευή να τη στείλω στο service? καινούρια πιο φτηνή θα βγει..... ήρθε η ώρα της για αλλαγή. και για ini tablet καλή είναι

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδειχνε μπαταρια...70%.

Μεχρι που μετα απο μια επανεκκινηση δεν επαιρνε μπροστα.

Ευτυχως που σκεφτηκα καποια στιγμη, να συνδεσω καλωδιο φορτισης...κι εδειξε 1%!!!!!

 

Τα παιξε η μπαταρια;

Δεν φορτιζει σωστα;

Ή δειχνει αλλα αντι αλλων το android ή ο launcher?

 

Φορτιζω ολα τα χρονια με μαγνητικο φορτιστη...να κανει καμια πατατιά ο συγκεκριμενος;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Εδειχνε μπαταρια...70%.

Μεχρι που μετα απο μια επανεκκινηση δεν επαιρνε μπροστα.

Ευτυχως που σκεφτηκα καποια στιγμη, να συνδεσω καλωδιο φορτισης...κι εδειξε 1%!!!!!

 

Τα παιξε η μπαταρια;

Δεν φορτιζει σωστα;

Ή δειχνει αλλα αντι αλλων το android ή ο launcher?

 

Φορτιζω ολα τα χρονια με μαγνητικο φορτιστη...να κανει καμια πατατιά ο συγκεκριμενος;

 

Είχα παρόμοια συμπτώματα και το πήγα στο σέρβις οριακά εντός εγγύησης. Η λυπητερή: αλλαγή πλακέτας και μπαταρίας. Ευτυχώς δωρεάν επισκευή. Έκτοτε τα πάει ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοια συμπτώματα και το πήγα στο σέρβις οριακά εντός εγγύησης. Η λυπητερή: αλλαγή πλακέτας και μπαταρίας. Ευτυχώς δωρεάν επισκευή. Έκτοτε τα πάει ρολόι.

 

3 χρονια μετα την αγορα, δεν υπαρχει εγγυηση....πας για νεα συσκευη....

 

Αλλα ευχαριστω που ειπες την εμπειρια σου. Τωρα ξερω οτι μπορει να ειναι οτι και στο δικο σου, δηλαδη προβλημα πλακετας/μπαταριας.

 

Και να φανταστειτε οτι το πρωι, πριν σκασει το προβλημα, συζητουσα με συναδελφο, ποσο εχουν ψευτισει οι εταιριες τα ηλεκτρονικα....τους ελεγα οτι τα χουν φτιαξει λες και εχουν χρονοδιακοπτη για να χαλανε....

και μετα εσκασε το προβλημα στο κινητο...

 

Θα το παρακολουθησω ομως να δω πως θα παει.

Εχω μια υπονοια μηπως φταιει και ο μαγνητικος φορτιστης.

Ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι η μπαταρία. Αυτό είχε πάθει και το δικό μου στα δύο χρόνια βαριάς χρήσης. Ήμουν οριακά μέσα στην εγγύηση. Αν πιάνουν τα χέρια σου άλλαξε την μόνος σου, αλλά να προσέχεις μετά τα νερά γιατί ίσως να μην πετύχει η αδιαβροχοποίηση. Ή πήγαινε το στην Arvato, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 40€

 

Στάλθηκε από το SGP771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι η μπαταρία. Αυτό είχε πάθει και το δικό μου στα δύο χρόνια βαριάς χρήσης. Ήμουν οριακά μέσα στην εγγύηση. Αν πιάνουν τα χέρια σου άλλαξε την μόνος σου, αλλά να προσέχεις μετά τα νερά γιατί ίσως να μην πετύχει η αδιαβροχοποίηση. Ή πήγαινε το στην Arvato, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 40€

 

Στάλθηκε από το SGP771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η μπαταρία θα κοστίζει το πολύ 10-15€, οπότε το υπόλοιπο ποσό μέχρι τα 40€ είναι λογικό αν πρόκειται να αποκατασταθεί πλήρως η αδιαβροχοποίηση και να καλυφθούν και τα μεταφορικά πήγαινε-έλα.

Αυτό ισχύει ΑΝ είναι φταίει η μπαταρία και δεν είναι καμιά αλλαγή πλακέτας. Σ' αυτή την περίπτωση απλά το πετάς.

Edited by Troll_Hunter
Link to comment
Share on other sites

To ασχημο σκηνικο με την μπαταρια επαναληφθηκε...

Τετοιο παλιοσκηνικα, ουτε με τα αρχαια νοκια δεν ειχα ζησει...

Ναι, το να υπαρχει ενα σταδιακο degradation της μπαταριας το καταλαβαινω.

Αλλα το να τα φτυνει ξαφνικα καποια μερα, αν πχ φτασει στο 70%(καπου εκει παρατηρω οτι τρωει την φλασια και σβηνει, και μετα ανακαλυπτω οτι ειναι αδειο),

ειναι απαραδεκτο...

 

Εχω ηδη αγορασμενη μπαταρια, αλλα θα θελα να κανω τη διαδικασια με φιλο για την αλλαγη, αν μπορεσουμε....

Εχω δει βιντεακια κλπ

Αλλα φοβαμαι μην παει κατι λαθος. Γιατι γενικα δεν ειμαι ο κατσαβιδακιας...μονο για εντελως απλα πραγματα ειμαι σε αυτα τα θεματα, αντε καμια καρτα σε κανενα desktop pc, μεχρι εκει...

 

Μεχρι τοτε με βλεπω να κυκλοφορω με εξτρα powebank μαζι, αλλα δεν παει ετσι ρε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

To ασχημο σκηνικο με την μπαταρια επαναληφθηκε...

Τετοιο παλιοσκηνικα, ουτε με τα αρχαια νοκια δεν ειχα ζησει...

Ναι, το να υπαρχει ενα σταδιακο degradation της μπαταριας το καταλαβαινω.

Αλλα το να τα φτυνει ξαφνικα καποια μερα, αν πχ φτασει στο 70%(καπου εκει παρατηρω οτι τρωει την φλασια και σβηνει, και μετα ανακαλυπτω οτι ειναι αδειο),

ειναι απαραδεκτο...

 

Εχω ηδη αγορασμενη μπαταρια, αλλα θα θελα να κανω τη διαδικασια με φιλο για την αλλαγη, αν μπορεσουμε....

Εχω δει βιντεακια κλπ

Αλλα φοβαμαι μην παει κατι λαθος. Γιατι γενικα δεν ειμαι ο κατσαβιδακιας...μονο για εντελως απλα πραγματα ειμαι σε αυτα τα θεματα, αντε καμια καρτα σε κανενα desktop pc, μεχρι εκει...

 

Μεχρι τοτε με βλεπω να κυκλοφορω με εξτρα powebank μαζι, αλλα δεν παει ετσι ρε παιδια...

 

Αν θες τη γνώμη μου, στείλτο στο σέρβις μήπως είναι πλακέτα. Αν είναι πλακέτα, έτσι κι αλλιώς δε σώζεσαι αν είσαι εκτός εγγύησης. Τουλάχιστο να το πάρεις απόφαση, να ξέρεις ότι η συσκευή έχει ημερομηνία λήξεως, να κανονίσεις την πορεία σου.

Ειδάλλως, αν είναι μπαταρία, με ένα 40άρι είσαι κομπλέ, και θα έχεις και αδιαβροχοποίηση.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κάνει απότομη αποφόρτιση αν και είχα αλλάξει την μπαταρία στην Arvato πριν 2 χρόνια. Επίσης με το που συνδέεται στο Internet άσχετο το τι θα κάνεις ή όταν το φορτίζω ζεματάει στην κυριολεξία (τσέκαρα ότι δεν τρέχει κάποια εφαρμογή στο παρασκήνιο που να το προκαλεί αυτό).

Το ξαναπήγα Arvato και μου είπαν ότι είναι πλακέτα μπαταρίας 185 ευρώ +ΦΠΑ = 230 ευρώ μιας και είναι εκτός εγγύησης πια (το έχω περίπου 3,5 χρόνια)!!!!!

Πλήρωσα βέβαια τον τεχνικό έλεγχο 20 ευρώ.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα φώτα σας......

Σήμερα το τηλέφωνο ενώ μέχρι μιας στιγμής δούλευε κανονικά, σε κάποια φάση το είδα στο 11% με τη μπαταρία του. υπέθεσα ότι έχασε μπαταρία λόγω του ότι είχα βγάλει πολλές φωτό και λόγω wifi τις έκανε upload στο dropbox.

Λίγο αργότερα και αφού το έβαλα στο αυτοκίνητο να φορτίσει έφαγε κολλημα και κάνει συνέχεια restart. Λαγκάρει και κάνει συνεχόμενα restart.....

Το κακό είναι ότι δεν πολυλειτουργεί το on/off κουμπί

Έχετε καμιά ιδέα; (πέραν του ότι ισως κατάλαβε ότι πάει για αλλαγή και με εκδικείται..... )

 

Δες λίγο εδώ. Κολλήματα κ επανεκκινήσεις κάνει και μια φίλης μου. Πρέπει να απεγκαταστήσεις το facebook μέχρι να δωθεί λύση

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο εδώ. Κολλήματα κ επανεκκινήσεις κάνει και μια φίλης μου. Πρέπει να απεγκαταστήσεις το facebook μέχρι να δωθεί λύση

Νομίζω ότι το έγραψα ήδη, αλλά το πρόβλημα ήταν με την κάρτα sim. Από τη στιγμή που την έβγαλα είναι όλα οκ. Η κάρτα λειτούργησε κανονικά σε άλλο τηλέφωνο, ενώ δεν έχω βάλει ακόμη άλλη κάρτα σε αυτό. Σε ευχαριστώ πάντως....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον….η ‘εγχειρηση’ εγινε, και ο ‘ασθενης’ ευτυχως ειναι ‘καλα’!

Εχοντας προμηθευτει εδω και πολυ καιρο, νεο εφεδρικο πισω καπακι και original μπαταρια,

χτες εκανα την προσπαθεια αντικαταστασης μπαταριας.

Με δυσκολεψε η σωστη ενωση του καλωδιου-ακροδεκτη της μπαταριας με το κινητο.

Φαινονταν συνδεδεμενο οπως το εβαλα, αλλα δεν ηταν…

Επι ωρα να πατω το power και να εχω το φαινομενο red flashing led! Ειχε μεν ‘ρευμα’ αλλα boot δεν εκανε! Εκει, τα ειδα ολα. Τελικα επειτα απο καποιες…προσευχες(δεν ειμαστε για μεγαλα εξοδα), και προσεκτικη επανατοποθετηση του μικρου καλωδιου, και πριν ακομη κλεισω το καπακι, το κινητο μπουταρε!

 

Αν εξαιρεσει κανεις την ανωτερω λαχταρα, το οτι εν γνωσει μου η αδιαβροχοποιηση χαθηκε,

η ‘πραγματικη’ απωλεια αλλα δεν το θεωρω σημαντικο, ηταν το nfc chip.

Οκ, καλα τα λενε στα βιντεακια, αλλα οταν ενα ‘αυτοκολητο’ ειναι κολημενο επι χρονια πανω καπου, και αυτο το κατι ειναι και μπαταρια που ζεσταινεται κλπ, γινονται-αυτονοητο-ενα σωμα μια ψυχη…ε οχι, οσο κι αν προσπαθησα προσεκτικα, βγηκε η πανω ‘φλουδα’ του nfc, ενω η υπολοιπη εμεινε πανω στην παλια μπαταρια…

Σε βιντεακια ειδα οτι πουλανε μπαταριες και με το nfc πανω, οποτε ετσι ολα ετοιμα.

Η δικη μου ομως δεν ειχε, οποτε επρεπε να γινει ‘μετακομιση’ και δεν ηταν δυνατον να πετυχει…3 χρονια που εχω το κινητο, το nfc δεν μου χρειαστηκε παντως….φανταζομαι σε eBay αν ποτε χρειαστω, θα τα δινουν σε τιμη χωμα…

 

Κατα τα λοιπα, μενει τωρα να δω στην πραξη, οτι οντως η ‘μπαταρια’ ηταν το προβλημα μου,

που τον τελευταιο καιρο, ξαφνικα απο το 70% της μπαταριας εσβηνε, και οταν μετα το εβαζες να φορτισει εδειχνε 1%….ελπιζω να ηταν απλα η μπαταρια, και να καθαρισα….αλλιως, θα ειναι σοβαρα τα πραγματα….

 

Αν ολα εχουν παει λοιπον καλα, ελπιζω να περασω με την καινουρια μπαταρια, αλλα 3 χρονια ευτυχισμενης χρησης με το κινητο!

Αντε και δεκαετια!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον….η ‘εγχειρηση’ εγινε, και ο ‘ασθενης’ ευτυχως ειναι ‘καλα’!

Εχοντας προμηθευτει εδω και πολυ καιρο, νεο εφεδρικο πισω καπακι και original μπαταρια,

χτες εκανα την προσπαθεια αντικαταστασης μπαταριας.

Με δυσκολεψε η σωστη ενωση του καλωδιου-ακροδεκτη της μπαταριας με το κινητο.

Φαινονταν συνδεδεμενο οπως το εβαλα, αλλα δεν ηταν…

Επι ωρα να πατω το power και να εχω το φαινομενο red flashing led! Ειχε μεν ‘ρευμα’ αλλα boot δεν εκανε! Εκει, τα ειδα ολα. Τελικα επειτα απο καποιες…προσευχες(δεν ειμαστε για μεγαλα εξοδα), και προσεκτικη επανατοποθετηση του μικρου καλωδιου, και πριν ακομη κλεισω το καπακι, το κινητο μπουταρε!

 

Αν εξαιρεσει κανεις την ανωτερω λαχταρα, το οτι εν γνωσει μου η αδιαβροχοποιηση χαθηκε,

η ‘πραγματικη’ απωλεια αλλα δεν το θεωρω σημαντικο, ηταν το nfc chip.

Οκ, καλα τα λενε στα βιντεακια, αλλα οταν ενα ‘αυτοκολητο’ ειναι κολημενο επι χρονια πανω καπου, και αυτο το κατι ειναι και μπαταρια που ζεσταινεται κλπ, γινονται-αυτονοητο-ενα σωμα μια ψυχη…ε οχι, οσο κι αν προσπαθησα προσεκτικα, βγηκε η πανω ‘φλουδα’ του nfc, ενω η υπολοιπη εμεινε πανω στην παλια μπαταρια…

Σε βιντεακια ειδα οτι πουλανε μπαταριες και με το nfc πανω, οποτε ετσι ολα ετοιμα.

Η δικη μου ομως δεν ειχε, οποτε επρεπε να γινει ‘μετακομιση’ και δεν ηταν δυνατον να πετυχει…3 χρονια που εχω το κινητο, το nfc δεν μου χρειαστηκε παντως….φανταζομαι σε eBay αν ποτε χρειαστω, θα τα δινουν σε τιμη χωμα…

 

Κατα τα λοιπα, μενει τωρα να δω στην πραξη, οτι οντως η ‘μπαταρια’ ηταν το προβλημα μου,

που τον τελευταιο καιρο, ξαφνικα απο το 70% της μπαταριας εσβηνε, και οταν μετα το εβαζες να φορτισει εδειχνε 1%….ελπιζω να ηταν απλα η μπαταρια, και να καθαρισα….αλλιως, θα ειναι σοβαρα τα πραγματα….

 

Αν ολα εχουν παει λοιπον καλα, ελπιζω να περασω με την καινουρια μπαταρια, αλλα 3 χρονια ευτυχισμενης χρησης με το κινητο!

Αντε και δεκαετια!!!

:)

 

 

Ωραίος. :)

 

Άρα δεν ήταν πρόβλημα πλακέτας.

Τέλος καλό όλα καλά. :)

 

Εύχομαι να συνεχίσεις να το χαίρεσαι για καιρό ακόμα. Είναι πολύ καλό κινητάκι.

Αφού πιάνει το χέρι σου, θα σου πρότεινα να εφοδιαστείς κι άλλη μπαταρία κι άλλο καπάκι, σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις ξανά τη μπαταρία μετά από καιρό, μην τυχόν δε βρεις στοκ, είναι και αρκετά παλιά πλέον η συσκευή.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. :)

 

Άρα δεν ήταν πρόβλημα πλακέτας.

Τέλος καλό όλα καλά. :)

 

Εύχομαι να συνεχίσεις να το χαίρεσαι για καιρό ακόμα. Είναι πολύ καλό κινητάκι.

Αφού πιάνει το χέρι σου, θα σου πρότεινα να εφοδιαστείς κι άλλη μπαταρία κι άλλο καπάκι, σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις ξανά τη μπαταρία μετά από καιρό, μην τυχόν δε βρεις στοκ, είναι και αρκετά παλιά πλέον η συσκευή.

 

Να σαι καλα.

Να πω την αληθεια, περιμενω στην πραξη να δω την 'συμπεριφορα' της μπαταριας τις επομενες μερες, για να πω οτι σιγουρα οτι συνεβαινε ηταν καθαρα εξαιτιας της μπαταριας.

 

Μου περνα η σκεψη αγορας νεας μπαταριας και καπακιου για το μελλον,

αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι ακομη κι αν το κινητο ειναι μια χαρα,

μετα απο χρονια ισως οι εφαρμογες δεν υποστηριζουν καν την 5.1 εκδοση του android....οποτε εμεις θελουμε ενα smartphone, οχι απλα ενα κινητό....

 

Το κινητο βεβαια ειναι απαιχτο....3 χρονια τωρα, ποτε δεν ενιωσα περιορισμο, ή να κολαει ή οτιδηποτε....

γνωστοι μου με νεοτερα κινητα και ταμπλετες(φτηνοτερα βεβαια) δεν μπορουν να παιξουν απαιτητικα παιχνιδια, ενω το z1c δεν μασάει πουθενα....πραγματικα αυτο το κινητό, ήταν τρομερο απο την πρωτη στιγμη....η μονη 'δυστοκια' ηταν παντα για μενα το θεμα αλλαγης μπαταριας, αλλα τελικα τα καταφερα....βεβαια αν ποτε αλλαξω κινητο, παλι θα επανεξετασω να εχει ει δυνατον αφαιρουμενη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα άσχημα με αυτό το κινητό, για μένα προσωπικά, είναι πρώτον ότι συνήθισα την τεράστια και πολύ ποιοτικότερη οθόνη του LG G4, και μου είναι δύσκολο να γυρίσω πίσω στις 4.3 ίντσες, ακόμα και για πολύ απλά πράγματα. Επίσης μου λείπει πολύ η αφαιρούμενη μπαταρία (στο G4 έχω τέσσερις μπαταρίες και όποτε μπορώ τις φορτίζω σε εξωτερικό φορτιστή), και επίσης που δεν έχει ταχεία φόρτιση. Κατά τα άλλα ανταποκρίνεται άριστα σε ό,τι εργασία κι αν του αναθέσω. Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα άσχημα με αυτό το κινητό, για μένα προσωπικά, είναι πρώτον ότι συνήθισα την τεράστια και πολύ ποιοτικότερη οθόνη του LG G4, και μου είναι δύσκολο να γυρίσω πίσω στις 4.3 ίντσες, ακόμα και για πολύ απλά πράγματα. Επίσης μου λείπει πολύ η αφαιρούμενη μπαταρία (στο G4 έχω τέσσερις μπαταρίες και όποτε μπορώ τις φορτίζω σε εξωτερικό φορτιστή), και επίσης που δεν έχει ταχεία φόρτιση. Κατά τα άλλα ανταποκρίνεται άριστα σε ό,τι εργασία κι αν του αναθέσω.

 

Για μενα, ακριβως οι 4.3 ιντσες ειναι φοβερο πλεονεκτημα....απο μεγαλες η αγορα εχει να φαν κι οι κοτες...

μικρες-δυνατες-ποιοτικες ομως, ελαχιστες, και το z1c ηταν μια απο αυτες.

 

Οπως ειπα, παροτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τη sony, αν μπορω να επιλεξω κατι εξισου ποιοτικο με αφαιρουμενη μπαταρια, στο μελλον, μαλλον θα το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα, ακριβως οι 4.3 ιντσες ειναι φοβερο πλεονεκτημα....απο μεγαλες η αγορα εχει να φαν κι οι κοτες...

μικρες-δυνατες-ποιοτικες ομως, ελαχιστες, και το z1c ηταν μια απο αυτες.

 

Οπως ειπα, παροτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τη sony, αν μπορω να επιλεξω κατι εξισου ποιοτικο με αφαιρουμενη μπαταρια, στο μελλον, μαλλον θα το κανω.

 

Δυστυχώς αν συνηθίσεις τη μεγάλη οθόνη δε γυρνάς πίσω.

Πάντως οι compact συσκευές της Sony έχουν αυτό το κάτι που με μαγεύει.

Είδα σήμερα το X Compact στα Public και μου έκανε τρομερή εντύπωση.

Αναμένεται σύντομα και το XZ Compact, και μ' αυτό η Sony δείχνει ότι πιστεύει πολύ σ' αυτή τη σειρά. Και μάλλον υπάρχει κι αρκετή ζήτηση.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ευχαριστημένος χρήστης του Z1C. Για μένα πολύ σημαντική είναι η ύπαρξη αδιαβροχοποίησης στις μικρές συσκευές της Sony. Επειδή το X Compact δεν είχε, ελπίζω να έχει το XZ Compact ειδάλλως με βλέπω να πηγαίνω προς iPhone 8 μεριά.

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ευχαριστημένος χρήστης του Z1C. Για μένα πολύ σημαντική είναι η ύπαρξη αδιαβροχοποίησης στις μικρές συσκευές της Sony. Επειδή το X Compact δεν είχε, ελπίζω να έχει το XZ Compact ειδάλλως με βλέπω να πηγαίνω προς iPhone 8 μεριά.

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

 

Ακούγεται ότι το ΧΖ Compact θα επαναφέρει της παράδοση της Sony να βάζει στις compact εκδόσεις το ίδιο hardware με τις πλήρεις εκδόσεις, δηλαδή ίδιο επεξεργαστή, RAM, φωτογραφική, πλην της διαγωνίου και της ανάλυσης της οθόνης. Και φυσικά θα είναι αδιάβροχο.

Ίδωμεν...

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Σαν αρχάριος που είμαι έχω αρκετές απορίες! Αν με βοηθούσε κάποιος θα το εκτιμούσα πολύ

Στο πρώτο βήμα που φλασαρουμε το πρώτο FTF πρέπει να επιλεγούμε στο πρόγραμμα κάποιο κουτάκι στην κατηγορία wipe ή στην κατηγορία exclude

Στο δεύτερο βήμα που φλασαρουμε το FTF που περιέχει μόνο το kernel της έκδοσης 14.4.A.0.108 επιλέγουμε την επιλογή kernel?

Όταν κάνουμε εγκατάσταση του XZDual Recovery ποια επιλογή απ τις τέσσερις πατάμε? Εμενα δεν έκανε επανεκκίνηση μόνο του άρα κάτι δεν πήγε καλά, μου έβγαλε το μήνυμα «Please check the confirmation dialog on your device.»

Edited by stavrosdlk
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΣΩ ΚΑΠΑΚΙ

Παντως, αναλογιζομενος την αντικατασταση μπαταριας+καπακιου στην οποια προχωρησα πριν λιγες μερες,

προσωπικα, δεν ειμαι σιγουρος οτι ακομη και το παλαιο καπακι οτι δεν θα ξανακολουσε σωστα/επαρκως.

 

Δεν λεω, το καινουριο ειναι καινουριο, και με νεα κολλα κλπ.

Αλλα ετσι κι αλλιως αδιαβροχοποιηση την χανεις ως χαρακτηριστικο.

Επιπλεον ειμαι ενας ανθρωπος που οσο και αν 'δεν πιανει το χερι μου', ειμαι υπερβολικα προσεκτικος, σε μεγιστο βαθμο.

Ετσι, με τοση προσοχη οπως εβγαλα το καπακι, δεν ειδα να στραβωσει/παραμορφωθει πουθενα....

Επιπλεον; Ετσι κι αλλιως εχω παντα, ολα τα χρονια(σε ολα τα μου τα κινητα/ανεκαθεν), προστατευτικη θηκη, που πιανει το κινητο απο πισω, μεχρι μπροστα....

Μαλιστα οταν εβαζα το νεο καπακι, ελεγα απο μεσα μου οτι 'ακομη και καλα να μην μπει, η θηκη κανει το κινητο πολυ compact/σαν ....σαντουιτς, οποτε να φυγει ή να χαλασει κατι στο πισω μερος του κινητου, αποκλειεται....'.

 

Με τις ανωτερω, σκεψεις, και το συζητω εδω και με οποιον αλλο εχει ηδη κανει την 'επεμβαση' (αν και σιγουρα δεν δινουν ολοι την ιδια προσοχη, ή τυχαίνουν και απροβλεπτες αβαρίες),

θελω να πω τον προβληματισμο μου,

οτι ισως να μην χρειαζοταν καν νεο πισω καπακι για την αλλαγη μπαταριας, και να εμπαινε ικανοποιητικα πισω ακομη και το παλιο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Από ότι έχω καταλάβει για να μεταφερω τα wifi pass που έχω στο κινητό στην καινούρια μου συσκευή (δεν είναι sony) θα πρέπει να rootάρω το Ζ1c μου.

Για τη δουλειά αυτή (να δω δηλ. κάποιους φακέλλους με κάποιον explorer για να πάρω τα αρχεία) το kingroot είναι οκ ή θα πρέπει να το rootαρω με τα διάφορα ακαταλαβίστικα? (χαχαχαχαχα). το κινητό είναι εκτός εγγύησης εδω και ένα χρόνο και χρησιμοποιείται ως tablet, για δοκιμές εφαρμογών και φωτογραφική....

(φοράει την 5.1)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θελω να μοιραστω τις νεες ευχαριστες εμπειριες του κινητου, μαζι σας.

Μεγαλες στιγμες. Ξανα, οπως οταν το ειχα πρωτο-αγορασει, αυτονομία πολλών ημερών! Αναλογως τη χρηση, βγαζει 4-5 μερες!!!!

Ναι ρε Sony!

 

Αποφασισα τελικα και παρηγγειλα απο ebay, νεο-ιμιτασιον αυτη τη φορα-πισω καπακι, και νεα original sony μπαταρια.

1+9 ευρω συνολο!!!!!! Με ενα 10ευρω, αν δεν παθει τιποτε το κινητο(φτου-φτου!),

σε 3 χρονακια, θα του δωσω παλι παραταση ζωης!!!!

Για original καπακι και original μπαταρια, ειχα δωσει το 2014 γυρω στα 30+ ευρω.

Οποτε σημερα, ενα 10ευρω το θεωρω τιποτε, μπροστα σε αυτα που παιρνεις.

Ουτε στειλτο στο service, ουτε τιποτε.

Ακομη και αν δεν ειναι στο μελλον, το κυρίως κινητό μου,

εστω και σαν εφεδρικη συσκευη, ή ακομη και για χρηση ως gps, αξιζει!!!!

 

Προς το παρον παντως,

το κινητο για μενα εξακολουθει και τα σπάει,

και πάμε γερά για νέες ένδοξες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Από ότι έχω καταλάβει για να μεταφερω τα wifi pass που έχω στο κινητό στην καινούρια μου συσκευή (δεν είναι sony) θα πρέπει να rootάρω το Ζ1c μου.

Για τη δουλειά αυτή (να δω δηλ. κάποιους φακέλλους με κάποιον explorer για να πάρω τα αρχεία) το kingroot είναι οκ ή θα πρέπει να το rootαρω με τα διάφορα ακαταλαβίστικα? (χαχαχαχαχα). το κινητό είναι εκτός εγγύησης εδω και ένα χρόνο και χρησιμοποιείται ως tablet, για δοκιμές εφαρμογών και φωτογραφική....

(φοράει την 5.1)

Κι εγώ το έχω αρκετό καιρό χωρίς ρουτάρισμα και σκέφτομαι να το ξανακάνω.

Την τελευταία φορά που θυμάμαι, υπήρχε η λύση να φλασάρεις κατευθείαν ένα pre-rooted firmware, αν δεν απατώμαι μια γερμανική generic έκδοση της 5.1. Κι από την στιγμή που είναι ήδη ρουταρισμένο, αν θες του περνάς και custom recovery.

Νομίζω έχει πλήρεις οδηγίες στο xda, στο section της συσκευής μας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μιας και το εβγαλα απο τη ναφθαλινη και ειπ να το σκαλιξω, σκεφτομαι να πιαστω με rootαρισμα και να περασω καποια νεωτερη εκδοση android. Δεν σκαμπαζω τπτ αλλα βημα βημα με οδηγους θα τα καταφερω. Γνωριζετε αν η 6αρα ή η 7αρα που κυκλοφορουν, εχουν προβληματα; το κινητο σκεφτομαι να το χρησιμοποιω ξανα ως τηλεφωνικη συσκευη,στην δουλεια με ελαφρυ browsing και σιγουρα θελω και καλο gps.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...