Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα σημερα το κινητο ξαναπηγε στο μαγαζι στο οποιο ειχε γινει η αλλαγη των 2 καινουριων μπαταριων μιας και πλεον δεν φορτιζε καν.Οπως προειπες Κωστα ηταν τελικα πλακετα.Αποτι φαινεται δεν αξιζει να επισκευαστει οποτε μας αφησε χρονους...

Ναι, δυστυχώς οι πλακέτες είναι το πιο ακριβό και "σπάνιο" εξάρτημα και το κόστος εκτός εγγύησης είναι απαγορευτικό τις περισσότερες φορές.

Και το κακό είναι ότι σε μαγαζιά μη εξουσιοδοτημένα που κάνουν επισκευές μπορεί να έχουν ηχεία, οθόνες, μπαταρίες κλπ αλλά πλακέτες (ειδικά σε παλιά κινητά) σπάνια έχουν.

Δεν χάνεις, πάντως, κάτι να πάρεις τηλ σε διάφορα μαγαζάκια και να ρωτήσεις. Είναι κάποια που κάνουν πολύ καλή δουλειά.

 

(S7 edge & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας βρήκα από εδώ την πιο φθηνή μπαταρία για το κινητό μου

http://e-mobile.gr/sony-lis1529erpc-xperia-z1-compact.html

Ήθελα να ρωτήσω άμα την έχει πάρει κάποιος από εδώ και αν είναι ευχαριστημενος. Είναι αξιόπιστο?Επίσης χρειάζεται κάτι άλλο?

Edited by Johnako
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας βρήκα από εδώ την πιο φθηνή μπαταρία για το κινητό μου

http://e-mobile.gr/sony-lis1529erpc-xperia-z1-compact.html

Ήθελα να ρωτήσω άμα την έχει πάρει κάποιος από εδώ και αν είναι ευχαριστημενος. Είναι αξιόπιστο?Επίσης χρειάζεται κάτι άλλο?

 

Πήρα καινούργια μπαταρία όλα εντάξει.Τώρα σκέφτομαι πριν αλλάξω μπαταρία να του κάνω και αναβάθμιση λογισμικού μιας και είμαι ακόμα με την στοκ 4.4.4. Όσοι έχετε την τελευταία έκδοση αν δεν κάνω λάθος την 5.1 είστε ευχαριστημενοι? Επειδή διάβασα της προηγούμενες σελίδες και ήταν διαφορετικές απόψεις. Τι λέτε να δοκιμάσω να αναβαθμίσω ή να μείνω όπως είμαι?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας βρήκα από εδώ την πιο φθηνή μπαταρία για το κινητό μου

http://e-mobile.gr/sony-lis1529erpc-xperia-z1-compact.html

Ήθελα να ρωτήσω άμα την έχει πάρει κάποιος από εδώ και αν είναι ευχαριστημενος. Είναι αξιόπιστο?Επίσης χρειάζεται κάτι άλλο?

 

Πως θα την τοποθετησεις; Μονος σου; Με τη βοηθεια των βιντεο απο youtube?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα την τοποθετησεις; Μονος σου; Με τη βοηθεια των βιντεο απο youtube?

 

Ναι είδα μερικά βιντεακια στο YouTube και σκέφτομαι να το επιχειρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είδα μερικά βιντεακια στο YouTube και σκέφτομαι να το επιχειρήσω.

 

Ευχομαι να πανε ολα καλα. Μην ξεχασεις να ενημερωσεις εδω μετα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα. Μην ξεχασεις να ενημερωσεις εδω μετα!

 

Θα σας ενημερωσω. Σχετικά με την ερώτηση που έκανα πιο πάνω για το λογισμικό τη έχεις να πεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ενημερωσω. Σχετικά με την ερώτηση που έκανα πιο πάνω για το λογισμικό τη έχεις να πεις?

 

Κοιτα, οταν βγηκε η 5.1, και πρεπει να ειναι κανα-δυο χρονια, την εβαλα.

Εγω προσωπικα, μια χαρα τη βρισκω. Δεν βλεπω ουτε λαγκαρισμα ουτε κανενα προβλημα.

Δεν προλαβα να πολυδουλεψω την 4.4 για να σου πω. Σχεδον απο την αρχη, λιγο καιρο μετα την αγορα, περασα την 5αρα.

Θεωρω οτι η μεταβαση στην 5αρα καλη θα ειναι, κακο δεν θα σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, οταν βγηκε η 5.1, και πρεπει να ειναι κανα-δυο χρονια, την εβαλα.

Εγω προσωπικα, μια χαρα τη βρισκω. Δεν βλεπω ουτε λαγκαρισμα ουτε κανενα προβλημα.

Δεν προλαβα να πολυδουλεψω την 4.4 για να σου πω. Σχεδον απο την αρχη, λιγο καιρο μετα την αγορα, περασα την 5αρα.

Θεωρω οτι η μεταβαση στην 5αρα καλη θα ειναι, κακο δεν θα σου κανει.

 

Μια από τα ίδια.... Αν και πρόλαβα να τη δουλέψω αρκετό καιρό την 4.4.4, η μετάβαση στην αρχή με παραξένεψε (χωρίς να έχει μεγάλες διαφορές). Μόνο στο drop dawn θα δεις κάποια πράγματα... τσέκαρε βιντεάκια αν σου αρέσουν ή όχι... και πάλι δεν είναι κάτι του θανατά...

Το τηλεφωνάκι είναι απροβλημάτιστο.

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αναβάθμισα το κινητό και του άλλαξα και την μπαταρία και είναι τέλειο τώρα το κινητό.Πρώτα πρώτα έκανα την αναβάθμιση από το pc companion με την επιδιόρθωση λογισμικού ή κάπως έτσι.Μετά αφού το άνοιξα το κινητό για λίγο να τσεκάρω ότι δουλεύει όλα καλά, ήρθε η ώρα να του αλλάξω την μπαταρία. Κατά την αλλαγή δεν αντιμετώπισα κάποια ιδιαίτερη δυσκολία αν και ήταν η πρώτη μου φορά που άνοιξα κινητό. Το πήγα όπως είχα δει σε βίντεο στο YouTube.Το ζέστανα για πολύ λίγο με πιστολάκι, μετά πήρα μια καρτουλα και από πάνω που έχει ένα μικρό κενό ξεκίνησα να το ανοίγω σιγά σιγά γύρω γύρω ώστε να μην σπασει το πίσω καπάκι. Όταν άνοιξα, αφαίρεσα την βιδουλα που κρατάει την μπαταρία, αφαίρεσα και το καλώδιο τροφοδοσία της μπαταρίας, έβγαλα την παλιά και έβαλα την καινούργια μπαταρία, σύνδεσα το τροφοδοτικό και την βιδουλα. Να πω ότι στην καινούργια μπαταρία δεν είχα το αυτοκόλλητο του nfc οπότε εκεί που ίσως να δυσκολευτηκα λιγάκι ήταν να βγάλω το αυτοκόλλητο του nfc από την παλιά μπαταρία και να την βάλω στην καινούργια. Μετά έβαλα την πλάτη στην θέση για να κλείσω το κινητό και μετά έβαλα το κινητό κάτω από μερικά βιβλία ώστε να κλείσει κάπως γιατι είδα ότι το γύρω γύρω αυτοκόλλητο της πλάτης κολλούσε ακόμα. Να πω εδώ ότι δεν είναι πλέον αδιάβροχο που δεν με πειράζει αφού δεν το χρησιμοποιώ στο νερό, οπότε άμα καποιος θέλει την αδιαβροχοποιηση μάλλον θα πρέπει να πάει σε ένα service να του αλλάξουν και τα γύρω γύρω αυτοκόλλητα πλάτης ώστε να κρατάει καλά.Τέλος να πω μετά το στρώσιμο της μπαταρίας,καμία σχέση η παλιά με την καινούργια, κρατάει άνετα,όπου μπορώ και χαίρομαι το κινητό.

Αυτα,συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αναβάθμισα το κινητό......όπου μπορώ και χαίρομαι το κινητό.

Αυτα,συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο :)

Μπράβο Johnako... Και όσο για τη "συγγνώμη", το feedback μπορεί να είναι και μακροσκελές αν είναι να βοηθήσει, οπότε μην αγχώνεσαι.... :)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αναβάθμισα το κινητό και του άλλαξα και την μπαταρία και είναι τέλειο τώρα το κινητό.Πρώτα πρώτα έκανα την αναβάθμιση από το pc companion με την επιδιόρθωση λογισμικού ή κάπως έτσι.Μετά αφού το άνοιξα το κινητό για λίγο να τσεκάρω ότι δουλεύει όλα καλά, ήρθε η ώρα να του αλλάξω την μπαταρία. Κατά την αλλαγή δεν αντιμετώπισα κάποια ιδιαίτερη δυσκολία αν και ήταν η πρώτη μου φορά που άνοιξα κινητό. Το πήγα όπως είχα δει σε βίντεο στο YouTube.Το ζέστανα για πολύ λίγο με πιστολάκι, μετά πήρα μια καρτουλα και από πάνω που έχει ένα μικρό κενό ξεκίνησα να το ανοίγω σιγά σιγά γύρω γύρω ώστε να μην σπασει το πίσω καπάκι. Όταν άνοιξα, αφαίρεσα την βιδουλα που κρατάει την μπαταρία, αφαίρεσα και το καλώδιο τροφοδοσία της μπαταρίας, έβγαλα την παλιά και έβαλα την καινούργια μπαταρία, σύνδεσα το τροφοδοτικό και την βιδουλα. Να πω ότι στην καινούργια μπαταρία δεν είχα το αυτοκόλλητο του nfc οπότε εκεί που ίσως να δυσκολευτηκα λιγάκι ήταν να βγάλω το αυτοκόλλητο του nfc από την παλιά μπαταρία και να την βάλω στην καινούργια. Μετά έβαλα την πλάτη στην θέση για να κλείσω το κινητό και μετά έβαλα το κινητό κάτω από μερικά βιβλία ώστε να κλείσει κάπως γιατι είδα ότι το γύρω γύρω αυτοκόλλητο της πλάτης κολλούσε ακόμα. Να πω εδώ ότι δεν είναι πλέον αδιάβροχο που δεν με πειράζει αφού δεν το χρησιμοποιώ στο νερό, οπότε άμα καποιος θέλει την αδιαβροχοποιηση μάλλον θα πρέπει να πάει σε ένα service να του αλλάξουν και τα γύρω γύρω αυτοκόλλητα πλάτης ώστε να κρατάει καλά.Τέλος να πω μετά το στρώσιμο της μπαταρίας,καμία σχέση η παλιά με την καινούργια, κρατάει άνετα,όπου μπορώ και χαίρομαι το κινητό.

Αυτα,συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο :)

 

Να σαι καλα για την παραθεση της χρησιμης εμπειριας!

Θελω καποια στιγμη να κανω το ιδιο, αν και εχω φοβιες μην χαλασω κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Παίδες τα φώτα σας......

Σήμερα το τηλέφωνο ενώ μέχρι μιας στιγμής δούλευε κανονικά, σε κάποια φάση το είδα στο 11% με τη μπαταρία του. υπέθεσα ότι έχασε μπαταρία λόγω του ότι είχα βγάλει πολλές φωτό και λόγω wifi τις έκανε upload στο dropbox.

Λίγο αργότερα και αφού το έβαλα στο αυτοκίνητο να φορτίσει έφαγε κολλημα και κάνει συνέχεια restart. Λαγκάρει και κάνει συνεχόμενα restart.....

Το κακό είναι ότι δεν πολυλειτουργεί το on/off κουμπί

Έχετε καμιά ιδέα; (πέραν του ότι ισως κατάλαβε ότι πάει για αλλαγή και με εκδικείται..... )

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Κάνε του ένα reset.

Αν και πλακέτα μυρίζομαι δυστυχώς...

 

(Mate 9 & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνε του ένα reset.

Αν και πλακέτα μυρίζομαι δυστυχώς...

 

(Mate 9 & Tapatalk)

"reset"? επαναφορά εργοστασιακών (από settings) ή κάτι άλλο?

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Δοκίμασε να το σβήσεις πατώντας παρατεταμένα το κουμπί power και το volume up. Θα κάνει τρεις δονήσεις και μετά θα σβήσει. Κατόπιν δοκίμασα να το ανοίξεις και να δεις τι θα γίνει

 

Στάλθηκε από το SGP771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Δοκίμασε να το σβήσεις πατώντας παρατεταμένα το κουμπί power και το volume up. Θα κάνει τρεις δονήσεις και μετά θα σβήσει. Κατόπιν δοκίμασα να το ανοίξεις και να δεις τι θα γίνει

 

Στάλθηκε από το SGP771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οπως είπα και πριν, δεν δουλεύει το power on/off........

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Τότε πάτα με ένα μολύβι το κόκκινο κουμπάκι που υπάρχει στο χώρο που βάζουμε την sim

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τότε πάτα με ένα μολύβι το κόκκινο κουμπάκι που υπάρχει στο χώρο που βάζουμε την sim

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έτσι λοιπόν θα το κλείσω...... (δεν κάνει restart αυτό το κουμπί)

Σου υπενθυμίζω όμως ότι δεν λειτουργεί το on/off κουμπί. Πως θα το ανοίξω? Γενικά σκοπός μου δεν είναι να κλείσω το τηλέφωνο.... και από restart άλλο τίποτε....

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως....

 

 

Τέλος πάντων... προς όλους.....

Από χτες είμαι πάνω από το κινητό. Έχει λαγκάρει άπειρες φορές και έχει κάνει restart άλλες τόσες. Δοκιμάζω διάφορα πράγματα και να δω τι θα πετύχει.... Θα σας αναφέρω το feedback σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό κινητό αν δεν ανάψει, δηλαδή δεν δουλέψει το κουμπί τότε ΔΕΝ είναι θέμα software/firmware, αλλά hardware.

(με την προυπόθεση ότι δεν έχεις ξεκλείδωσει και πειράξει τον bootloader)

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by AnDas
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό κινητό αν δεν ανάψει, δηλαδή δεν δουλέψει το κουμπί τότε ΔΕΝ είναι θέμα software/firmware, αλλά hardware.

(με την προυπόθεση ότι δεν έχεις ξεκλείδωσει και πειράξει τον bootloader)

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σου υπενθυμίζω για μια ακόμη φορά ότι το power on/off κουμπί ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Είναι χαλασμένο. Δεν πατάει..... Αυτό το ξέρω.....

Γιατί λαγκάρει το κινητό ψάχνω να βρω φίλε μου

 

Sent from my D5503 using Tapatalk

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Ok τώρα το κατάλαβα

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο και πολλές δοκιμές, βρήκα τι φταίει. Το πρόβλημα το προκαλεί η sim.... όταν τη βγάζω όλα είναι οκ.... αν την ξαναβάλω, πάλι τα ίδια.....

Η ίδια κάρτα σε άλλο κινητό (nokia n95 8gb) λειτουργεί κανονικά....

 

Θα προσπαθήσω να καθαρίσω (ή να φυσήξω) την υποδοχή της sim..... αλλιώς θα έχω ένα mini tablet.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο και πολλές δοκιμές, βρήκα τι φταίει. Το πρόβλημα το προκαλεί η sim.... όταν τη βγάζω όλα είναι οκ.... αν την ξαναβάλω, πάλι τα ίδια.....

Η ίδια κάρτα σε άλλο κινητό (nokia n95 8gb) λειτουργεί κανονικά....

 

Θα προσπαθήσω να καθαρίσω (ή να φυσήξω) την υποδοχή της sim..... αλλιώς θα έχω ένα mini tablet.....

 

Γιατί δεν το στέλνεις στο σέρβις;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...