Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έστειλα το κινητό που είχα αγοράσει από Αγγλία και είναι ακόμα στην εγγύηση στην Arvato για επισκευή αλλά χωρίς απόδειξη δεν το επισκευάζουν, οπότε είμαι τώρα αναγκασμένος να πληρώσω τα 18 ευρώ του ελέγχου για να το πάρω πίσω και να το στείλω Αγγλία όπου εκεί το δέχονται όπως μου απάντησαν. Πολύ ενοχλητικό γιατί θα υποστώ και άλλους 1-2 μήνες καθυστέρησης γιατί δεν είμαι Ελλάδα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Πως και το έστειλες Ελλάδα από τη στιγμή που βρίσκεσαι στην Αγγλία; Επίσης, ποια η διαφορά που στην Αγγλία σε καλύπτει η εγγύηση ενώ στην Arvato όχι; Τι επικαλέστηκαν;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως και το έστειλες Ελλάδα από τη στιγμή που βρίσκεσαι στην Αγγλία; Επίσης, ποια η διαφορά που στην Αγγλία σε καλύπτει η εγγύηση ενώ στην Arvato όχι; Τι επικαλέστηκαν;

 

Γύρισα από Αγγλία για διακοπές Ελλάδα και εκεί χάλασε το κινητό. Προέκυψε όμως δουλειά στη Γαλλία και επειδή δεν θα γυρνούσα στο άμεσο διάστημα Αγγλία, άφησα το κινητό σε συγγενείς στην Ελλάδα να το πάνε αυτοί στην Αρβάτο και εγώ είχα μόνο τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους. Επικοινωνώντας λοιπόν με Arvato και Sony Ελλάδος, μου ανέφεραν ότι είναι διαφορετικές εταιρίες σε Ελλάδα και Αγγλία, και ενώ στην Αγγλία μπορεί να δέχονται να το επισκευάσουν χωρίς απόδειξη, στην Ελλάδα δεν το δέχονται. Εγώ τώρα θα ξαναγυρίσω Ελλάδα στις διακοπές για να παραλάβω το κινητό και να το φέρω Αγγλία μετέπειτα για να καθυστερήσει και άλλο η ιστορία για την επισκευή ενός κινητού, το οποίο το πιο πιθανό χρήζει αντικατάστασης και θέλουν να αποφύγουν το κόστος....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή έχει κυκλοφορήσει πάνω από δύο χρόνια θέλουν να δουν αν είναι ακόμα στην εγγύηση ή όχι; Αν και λογικά θα είχαν τρόπο αν ήθελαν να το δουν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Κάτοχος του Z1C και εγώ και έχω μερικά προβλήματα τα οποία θέλω να μάθω αν λύνονται:

 

1)Η κάμερα είναι χάλια. Έχει τελείως αφύσικα χρώματα και πρασινίζει. Σε παλαιότερο Z1C που είχα, δεν ήταν έτσι. Αν αλλάξω το camera module θα διορθωθεί λέτε το πρόβλημα;;

 

2)Flash bleed... Γνωστό πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής μιας και το κινητό αγοράστηκε με το που βγήκε. Αν βάλω ένα καινούριο καπάκι από το Z1f θα είναι κομπλέ;; Είχα διαβάσει ότι το καπάκι των πρώτων παρτίδων, ήταν η αιτία του προβλήματος.

 

3)Υπάρχει περίπτωση (λέμε τώρα) να πάρουμε και εμείς το 6άρι;; Επίσης, ποια ROM προτείνεται από το XDA για locked bootloader;;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Κάτοχος του Z1C και εγώ και έχω μερικά προβλήματα τα οποία θέλω να μάθω αν λύνονται:

 

1)Η κάμερα είναι χάλια. Έχει τελείως αφύσικα χρώματα και πρασινίζει. Σε παλαιότερο Z1C που είχα, δεν ήταν έτσι. Αν αλλάξω το camera module θα διορθωθεί λέτε το πρόβλημα;;

 

2)Flash bleed... Γνωστό πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής μιας και το κινητό αγοράστηκε με το που βγήκε. Αν βάλω ένα καινούριο καπάκι από το Z1f θα είναι κομπλέ;; Είχα διαβάσει ότι το καπάκι των πρώτων παρτίδων, ήταν η αιτία του προβλήματος.

 

3)Υπάρχει περίπτωση (λέμε τώρα) να πάρουμε και εμείς το 6άρι;; Επίσης, ποια ROM προτείνεται από το XDA για locked bootloader;;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

1. Πιθανόν.

2. Το πρόβλημα οφείλεται όντως στο καπάκι των πρώτων παρτίδων. Αν προσέξεις, το μεταλλικό δακτυλίδι γύρω από το φακό είναι λίγο πιο κάτω από το επίπεδο του, με αποτέλεσμα να περνά το φως του φλας μέσα από το διαφανές πλαστικό του καπακιού και να δημιουργεί το flash bleed στο φακό. Στις πιο καινούργιες παρτίδες (που είναι και το δικό μου) το δακτυλίδι είναι υπερυψωμένο και καλύπτει όλο το πάχος του διαφανούς πλαστικού του καπακιού και δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα σου συνιστούσα λοιπόν να το πας αντιπροσωπία για αλλαγή του καπακιού με πιο καινούργιο.

3. Επισήμως όχι. Μόνο custom roms. Εγώ προτείνω την stock, rooted, debloated, με custom recovery και είσαι αρχηγός.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γύρισα από Αγγλία για διακοπές Ελλάδα και εκεί χάλασε το κινητό. Προέκυψε όμως δουλειά στη Γαλλία και επειδή δεν θα γυρνούσα στο άμεσο διάστημα Αγγλία, άφησα το κινητό σε συγγενείς στην Ελλάδα να το πάνε αυτοί στην Αρβάτο και εγώ είχα μόνο τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους. Επικοινωνώντας λοιπόν με Arvato και Sony Ελλάδος, μου ανέφεραν ότι είναι διαφορετικές εταιρίες σε Ελλάδα και Αγγλία, και ενώ στην Αγγλία μπορεί να δέχονται να το επισκευάσουν χωρίς απόδειξη, στην Ελλάδα δεν το δέχονται. Εγώ τώρα θα ξαναγυρίσω Ελλάδα στις διακοπές για να παραλάβω το κινητό και να το φέρω Αγγλία μετέπειτα για να καθυστερήσει και άλλο η ιστορία για την επισκευή ενός κινητού, το οποίο το πιο πιθανό χρήζει αντικατάστασης και θέλουν να αποφύγουν το κόστος....

 

Δεν λες στους δικούς σου να το πάνε και μια βόλτα στην omnitech; Σε ένα z3 compact που τους είχα πάει δεν είχαν ζητήσει απόδειξη, βέβαια είναι άλλη η χρονολογία παραγωγής αλλά δεν χάνεις τίποτα από τη στιγμή που η συσκευη κάθεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν λες στους δικούς σου να το πάνε και μια βόλτα στην omnitech; Σε ένα z3 compact που τους είχα πάει δεν είχαν ζητήσει απόδειξη, βέβαια είναι άλλη η χρονολογία παραγωγής αλλά δεν χάνεις τίποτα από τη στιγμή που η συσκευη κάθεται.

 

Τι εταιρία είναι αυτή; Δεν την έχω ξανακούσει. Είναι και αυτή επίσημη αντιπρόσωπος της Sony;

 

Υ. Σ. Η εργοστασιακή εγγύηση είχε λήξει για 2 εβδομάδες όταν το πήγαν οι δικοί μου, μου είπαν τηλεφωνικά. Ο σειριακός όμως που είναι registered και τον είδαν και σε Αγγλία και σε Ελλάδα λέει μέχρι τον Ιούλιο βέβαια...

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι εταιρία είναι αυτή; Δεν την έχω ξανακούσει. Είναι και αυτή επίσημη αντιπρόσωπος της Sony;

 

Επίσημο service της Sony είναι και αυτό (όπως η Arvato).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένο θεμα πιάσατε... Πηγα το Ζ1 compact μου στην Αρβατο κι εχθες μου στείλανε τη λυπητερή με μήνυμα... 230 ευρώ... (δεν το καλύπτυει η εγγύηση, έληξε)

Είχα πρόβλημα με τη μπαταρία (μηδένιζε στα καλά καθούμενα), αλλά δεν φταίει λένε η μπαταρία... Θα παω να το πάρω πίσω εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, εμένα μου είπαν 180 ευρώ, αλλά δεν θα τα δώσω στην Αρβατο. Θα το πάω Αγγλία! Δοκίμασε και την άλλη εταιρία που πρότειναν, μπορεί να σε εξυπηρετήσουν καλύτερα...
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έτσι κι αλλιώς ήρθε η ώρα να αλλάξω. Απλά ήλπιζα να αντέξει κανένα εξάμηνο ακόμα να πέσει λίγο το galaxy s7. Αν δεν το αποτέλειωσαν (γιατί είμαι άρρωστη και δεν μπόρεσα να πάω να το πάρω) , θα το κρατήσω όσο πάει. Θα έχω απλά πάντα μαζί μου φορτιστή. αυτό που μου τη δίνει είναι που δεν έλεγε το μηνυμα τι εχει... Μόνο ότι το κόστος είναι 230 ευρώ...
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου (μια και ήδη το πηγές arvato και σου είπαν αυτά), θα το πήγαινα στην omnitec και απλά θα τους έλεγα ότι θέλω να μου αλλάξουν μπαταρία. Νομίζω μαζί με την αδιαβροχοποίηση κάνει 40€.

Ή κάνε το μόνη σου (αν και σε αυτή την περίπτωση μπορεί μετά η αδιαβροχοποίηση να πάει περίπατο)

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα φτιάξει. Στο δικό μου τουλάχιστον έτσι έγινε. Εμένα ήταν οριακά μέσα στην εγγύηση, τα είχε παίξει η μπαταρία και από 40% ξαφνικά έπεφτε στο 4-5 και μετά έκλεινε. Άλλαξαν την μπαταρία και το flap της φόρτισης γιατί ήταν διαλυμμένο και τώρα λειτουργεί μια χαρά

 

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένο θεμα πιάσατε... Πηγα το Ζ1 compact μου στην Αρβατο κι εχθες μου στείλανε τη λυπητερή με μήνυμα... 230 ευρώ... (δεν το καλύπτυει η εγγύηση, έληξε)

Είχα πρόβλημα με τη μπαταρία (μηδένιζε στα καλά καθούμενα), αλλά δεν φταίει λένε η μπαταρία... Θα παω να το πάρω πίσω εννοείται...

 

Εμένα μου ζήτησαν 300 ευρώ απο την Αρβάτο για αντικατάσταση πλακέτας. Το κινητό έχει χαλασμένη δόνηση και ελαφρώς στρεβλωμένο πλαίσιο που ήταν και ο λόγος που βγήκε εκτός εγγύησης καθώς μου είπαν ότι στράβωσε και η πλακέτα! Δεν μπόρεσα να μιλήσω με κάποιον τεχνικό για να γίνει απλά μια επισκευή στη δόνηση με κάποιο μικρό κόστος. Το ζήτησα πίσω και θα το φτιάξω μόνος μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι στο Γέρακα;; Γιατί από την τηλεφωνική υποστήριξη της SONY μου δώσανε 2 τηλέφωνα. ένα της Αρβατο κι ένα στο Γέρακα. Τους πήρα τηλ και λέω "Θέλω να αλλάξω τη μπαταρία, πόσο κοστίζει;" Μου λένε "Θα πρέπει να γίνει διαγνωστικός έλεγχος να δούμε το πρόβλημα. Δεν μπορώ να σας πω τιμή" . Ψιλιάζομαι την τακτική τους και της λέω "δεν έχει πρόβλημα. Απλά θέλω να αλλάξω τη μπαταρία. Πόσο κοστίζει;" Μου ξαναλέει " Θα πρέπει να γίνει διαγνωστικός έλεγχος να δούμε αν υπάρχει κι άλλο πρόβλημα. Δεν μπορώ να σας πω τιμή". Τη διαολόστειλα κι έληξε η ιστορία. Καλά και ντε να πάρουν το 18ευρω για τον έλεγχο;;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι στο Γέρακα;; Γιατί από την τηλεφωνική υποστήριξη της SONY μου δώσανε 2 τηλέφωνα. ένα της Αρβατο κι ένα στο Γέρακα. Τους πήρα τηλ και λέω "Θέλω να αλλάξω τη μπαταρία, πόσο κοστίζει;" Μου λένε "Θα πρέπει να γίνει διαγνωστικός έλεγχος να δούμε το πρόβλημα. Δεν μπορώ να σας πω τιμή" . Ψιλιάζομαι την τακτική τους και της λέω "δεν έχει πρόβλημα. Απλά θέλω να αλλάξω τη μπαταρία. Πόσο κοστίζει;" Μου ξαναλέει " Θα πρέπει να γίνει διαγνωστικός έλεγχος να δούμε αν υπάρχει κι άλλο πρόβλημα. Δεν μπορώ να σας πω τιμή". Τη διαολόστειλα κι έληξε η ιστορία. Καλά και ντε να πάρουν το 18ευρω για τον έλεγχο;;

 

Τα λεγα για την μη αφαιρουμενη μπαταρια, πριν το αγορασω...να πω δεν τα λεγα...

Βεβαια, συνειδητα το αγορασα, κι ολα καλα, κι ευχαριστημενος ειμαι...

 

Εγω παντως, εχω αγορασει ηδη εφεδρικη μπαταρια απο το ebay.

Και βιντεακια στο youtube που λενε πως γινεται η αλλαγη, τα εχω κατεβασει.

Θα βγαλει μια 5ετια με την μαμισια μπαταρια, και αλλη μια 5ετια με την εφεδρικη που εχω παρει(αυθεντικη, και θα κρατησει, και να βαλουν το service εκει που ξερουν).

Ειναι το κινητο που θα κρατησει δεκαετία!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας...... το Ζ1c μου είναι απείραχτο (σε ότι αφορά root, roms κλπ) και είναι στην 4.4.4

Κατά λάθος για το άνοιγμα των video όταν είμαι στην gallery, πάτησα σαν προεπιλογή να ανοίγουν με την μανίσια εφαρμογή. Θέλω όμως να τα βλέπω μέσω του mx player...... νομίζω ότι στις ρυθμίσεις, κάπου υπάρχει η επιλογή να ορίζεις default apps για άνοιγμα video, φωτό, αρχείων κλπ...... ξέρει κανείς που είναι?

 

(Δοκίμασα να απεγκαταστήσω το mxplayer και να το ξαναεγκαταστήσω (μπας και χαθεί το default λόγω "νεας" παρουσίας), αλλά τίποτε. Ίσως "κρατά" μνήμη... Δοκίμασα όμως να εγκαταστήσω και εφαρμογή video player παρθένα για το κινητό μου, αλλά και πάλι τίποτε.....)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας...... το Ζ1c μου είναι απείραχτο (σε ότι αφορά root, roms κλπ) και είναι στην 4.4.4

Κατά λάθος για το άνοιγμα των video όταν είμαι στην gallery, πάτησα σαν προεπιλογή να ανοίγουν με την μανίσια εφαρμογή. Θέλω όμως να τα βλέπω μέσω του mx player...... νομίζω ότι στις ρυθμίσεις, κάπου υπάρχει η επιλογή να ορίζεις default apps για άνοιγμα video, φωτό, αρχείων κλπ...... ξέρει κανείς που είναι?

 

(Δοκίμασα να απεγκαταστήσω το mxplayer και να το ξαναεγκαταστήσω (μπας και χαθεί το default λόγω "νεας" παρουσίας), αλλά τίποτε. Ίσως "κρατά" μνήμη... Δοκίμασα όμως να εγκαταστήσω και εφαρμογή video player παρθένα για το κινητό μου, αλλά και πάλι τίποτε.....)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

"Ρυθμίσεις" - "Εφαρμογές" - Βρίσκουμε την εφαρμογή που έχουμε ορίσει ως προεπιλεγμένη (εσύ την "Βίντεο") και πατάμε πάνω της.

Στις "Πληροφορίες εφαρμογής" που ανοίγουν, κατεβαίνουμε πιο κάτω και πατάμε "Εκκαθάριση προεπιλογών".

Την επόμενη φορά που θα προσπαθήσεις να παίξεις ένα βίντεο, θα σου βγάλει επιλογές ανάμεσα στις διαθέσιμες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας...... το Ζ1c μου είναι απείραχτο (σε ότι αφορά root, roms κλπ) και είναι στην 4.4.4

Κατά λάθος για το άνοιγμα των video όταν είμαι στην gallery, πάτησα σαν προεπιλογή να ανοίγουν με την μανίσια εφαρμογή. Θέλω όμως να τα βλέπω μέσω του mx player...... νομίζω ότι στις ρυθμίσεις, κάπου υπάρχει η επιλογή να ορίζεις default apps για άνοιγμα video, φωτό, αρχείων κλπ...... ξέρει κανείς που είναι?

 

(Δοκίμασα να απεγκαταστήσω το mxplayer και να το ξαναεγκαταστήσω (μπας και χαθεί το default λόγω "νεας" παρουσίας), αλλά τίποτε. Ίσως "κρατά" μνήμη... Δοκίμασα όμως να εγκαταστήσω και εφαρμογή video player παρθένα για το κινητό μου, αλλά και πάλι τίποτε.....)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

 

δοκιμασε να πας ...> ρυθμισεις/εφαρμογες/ολες/μαμισια εφαρμογη video , και ξετικαρε το κουτακι "προεπιλογη"

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Τα λεγα για την μη αφαιρουμενη μπαταρια, πριν το αγορασω...να πω δεν τα λεγα...

Βεβαια, συνειδητα το αγορασα, κι ολα καλα, κι ευχαριστημενος ειμαι...

 

Εγω παντως, εχω αγορασει ηδη εφεδρικη μπαταρια απο το ebay.

Και βιντεακια στο youtube που λενε πως γινεται η αλλαγη, τα εχω κατεβασει.

Θα βγαλει μια 5ετια με την μαμισια μπαταρια, και αλλη μια 5ετια με την εφεδρικη που εχω παρει(αυθεντικη, και θα κρατησει, και να βαλουν το service εκει που ξερουν).

Ειναι το κινητο που θα κρατησει δεκαετία!!!

Εμένα κλάταρε μόλις έληξε η διετία. Από το 70% και κάτω μαδούσα μαργαρίτα (θα σβήσει, δεν θα σβήσει, θα σβήσει....). Και ξαφνικά μηδένιζε και έσβηνε... (αν το ξανάνοιγα έγραφε 1% μπαταρία και έσβηνε). Επρεπε να είμαι αγκαλιά με το φορτιστή. Το πηγα στην Αρβάτο , λέω κάντε ένα διαγνωστικό έλεγχο (βλακεία μου, έπρεπε να τους πω να αλλάξουν μόνο μπαταρία που είναι μου είπαν γύρω στα 50κάτι ευρώ) και μου έρχεται ένα μήνυμα "Το κόστος επισκευής της συσκευής σας είναι 230 ευρώ". Ούτε τι έχει ούτε τίποτα... Δευτέρα θα πάω να το πάρω. Αν δεν μου το έχουν αποτελειώσει!

Link to comment
Share on other sites

"Ρυθμίσεις" - "Εφαρμογές" - Βρίσκουμε την εφαρμογή που έχουμε ορίσει ως προεπιλεγμένη (εσύ την "Βίντεο") και πατάμε πάνω της.

Στις "Πληροφορίες εφαρμογής" που ανοίγουν, κατεβαίνουμε πιο κάτω και πατάμε "Εκκαθάριση προεπιλογών".

Την επόμενη φορά που θα προσπαθήσεις να παίξεις ένα βίντεο, θα σου βγάλει επιλογές ανάμεσα στις διαθέσιμες εφαρμογές.

 

δοκιμασε να πας ...> ρυθμισεις/εφαρμογες/ολες/μαμισια εφαρμογη video , και ξετικαρε το κουτακι "προεπιλογη"

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση..... Και στις 2 περιπτώσεις το πεδίο της "προεπιλογής" δεν είναι ενεργοποιημένο και συνεπώς δε μπορώ να το πατήσω ή να κάνω εκκαθάριση προεπιλογών.....

Οπότε μάλλον θέλει να το ψάξω λίγο παραπάνω από κάθε άποψη.... Θα δοκιμάσω να κάνω force stop ή disable τη μανίσια app...

Ευχαριστώ και πάλι... μου δείξατε ένα δρόμο.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση..... Και στις 2 περιπτώσεις το πεδίο της "προεπιλογής" δεν είναι ενεργοποιημένο και συνεπώς δε μπορώ να το πατήσω ή να κάνω εκκαθάριση προεπιλογών.....

Οπότε μάλλον θέλει να το ψάξω λίγο παραπάνω από κάθε άποψη.... Θα δοκιμάσω να κάνω force stop ή disable τη μανίσια app...

Ευχαριστώ και πάλι... μου δείξατε ένα δρόμο.....

Αν δεν είναι ενεργοποιημένο μάλλον δεν έχεις ορίσει την συγκεκριμένη εφαρμογή ως προεπιλεγμένη αλλά κάποια άλλη.

Ψάξε όλες τις εφαρμογές που έχεις για video player να δεις σε ποια είναι ενεργοποιημένο το κουμπί "Εκκαθάριση προεπιλογών".

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω ρε παιδια, να κανω τον chrome να μην φορτωνει τη σελιδα της sony, οταν το ανοιγω; Δεν μπορεσα να βρω καποια επιλογη που να την εχει δηλωμενη ως home page, αλλα καπου πρεπει να υπαρχει, ετσι δεν ειναι;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...